Skocz do zawartości

pensja na zwolnieniu chorobowym w czasie c...

wróć do serwisu Kadry 618 odpowiedzi w tym temacie

#601 Gość_Martyna

Gość_Martyna
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2013 - 08:42

U mnie wystapil taki problem, od miesiaca jestem na chorobowym z powodu ciazy. Niestety umowa ktora zawarlam z moim praodawca jest na czas okreslony i konczy sie 30 sierpnia. Co wtedy? Pracodawca pewnie nie ma obowiazku odnowienia tej umowy mimo ze jestem na chorobowym z powodu ciazy? Czyli zostane generalnie na lodzie? Bez zadnych swiadczen pienieznych? Mam pewne komplikacje w ciazy dlatego ginekolog powiedzial ze na chorobowym bede az do samego porodu. Jezeli pracodawca nie odnowi mi umowy to pewnie nie bebdostawac takze nic pieniazkow ktore normalnie przyslugiwalyby mi na macierzynskim?Chce tylko podkreslic, ze umowa z praodawca na pewno bylaby przedluzana, ale po co on ma chciec ja przedluzyc skoro zdaje sobie sprawe ze i tak od razu po jej przedluzeniu nie bedzie mnie w pracy.

#602 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2891 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 08:51

Ciąż to nie choroba, więc nie ma takiego czegoś jak:"jestem na chorobowym z powodu ciąży".

Jeżeli na dzień rozwiązania umowy czyli 30 sierpnia będziesz powyżej 3 miesiąca ciąży (musisz dostarczyć zaświadczenie o ciąży do pracodawcy)- umowa przedłuży się do dnia porodu. Dzień porodu będzie pierwszym dniem macierzyńskiego, a ostatnim dniem pracy. Wypłatę macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego przejmie ZUS.

#603 RobertAndrzej

RobertAndrzej

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:08

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Witam i proszę o pomoc.[/color][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;][/font][/color]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Ja mam sytuację odwrotną I nie chcę wracać po chorobie do pracy.[/color][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;] [/color][/font][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Jestem obecnie od dwóch miesięcy na zwolnieniu lekarskim.[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Wiem, że "nie mam do czego wracać".[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Chciałbym rozwiązać umowę o pracę.[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Czy mam złożyć wypowiedzenie w czasie trwania choroby ?[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Czy poprosić o zaległe 30 dni urlopu wypoczynkowego po zakończeniu choroby ?[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Czy okres wypowiedzenia 14 dni lepiej będzie zaliczyć do chorobowego czy do urlopu ?[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]A czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z dniem zakończenia zwolnienia lekarskiego[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]( czyli za 24 dni, licząc od dnia złożenia wypowiedzenia ),[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]a tym samym zażądać od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za 30 urlopu niewykorzystanego w trakcie trwania umowy o pracę ?[/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;] [/color][/color][color=#000000;font-family:Helvetica, 'sans-serif';font-size:10pt;][/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Bardzo proszę o poradę, jak najkorzystniej dla mnie przeprowadzić procedurę odejścia z pracy.[/color][/color]

[font="'courier new', courier, monospace;"][color=#000000;font-size:10pt;]Pozdrawiam[/color][/font][/font]

#604 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2891 postów

Napisano 22 lipiec 2013 - 09:30

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim zawsze może złożyć wypowiedzenie, natomiast pracodawca pracownikowi w trakcie nieobecności usprawiedliwionej nie może.

Najprostszy sposób pożegnania się z pracodawcą to porozumienie stron, ale na to musi wyrazić zgodę pracodawca. Jeżeli pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron możesz złożyć wypowiedzenie umowy (okres wypowiedzenia 2 tygodniowego rozpoczyna bieg w niedzielę i kończy w sobotę). Gdy rozwiązanie umowy nastąpi jeszcze w trakcie zwolnienia lekarskiego, dalszą wypłatę przejmie ZUS, za niewykorzystany urlop otrzymasz ekwiwalent

#605 Gość_Natalia

Gość_Natalia
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2013 - 16:58

witam,jeżeli jestem zatrudniona na pół etatu a jestem w 12 tyg ciąży i jestem na zwolnieniu, to ile dostane za zwolnienie jeżeli na umowie mam 750zł 100% od umowy czy 80%???prosze o odpowiedź.

#606 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 wrzesień 2013 - 21:17

[font="georgia, serif;"]Na pół etatu nie możesz mieć mniej niż 800 zł. Dlaczego masz w umowie 750 zł ?[/font]

[font="georgia, serif;"]Za zwolnienie w trakcie ciąży płaci się 100 % podstawy a nie wynagrodzenia.[/font]

[font="georgia, serif;"]A podstawa to kwota brutto minus składki społeczne /czyli 13,71 %/ i wylicza się ją ze średniego wynagrodzenia za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania.[/font]

#607 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 13:12

[font="georgia, serif;"]"A podstawa to kwota brutto minus składki społeczne /czyli 13,71 %/ i wylicza się ją ze średniego wynagrodzenia za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania."[/font]

[font="georgia, serif;"]i co dalej mam robić aby sobie obliczyć to L4 w ciąży?Z brutto zrobić netto w kalkulatorze internetowym zaznaczając, aby nie liczyć składek ZUS?  To wychodzi mi więcej niż dostałam. Dołączona grafika[/font]

[font="georgia, serif;"]W ciągu ostatnich 12 miesięcy miałam cały czas te samą umowę, raz byłam na zwolnieniu chorobowym, ale trwającym conajmniej połowę czasu pracy wymaganego w danym miesiącu, więc gdzieś przeczytałam, że ten wynagrodzenie za taki miesiąc się uzupełnia. W takim razie powinnam przyjąć, że wynagrodzenie było stałe? Księgowa nie odbiera telefonu a ja nie wiem skąd bierze się moja wypłata. Proszę o wskazówki[/font].

#608 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6378 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 listopad 2013 - 13:53

Aby uzyskać prawidłową kwotę zasiłku chorobowego powinnaś skorzystać z kalkulatora zasiłków chorobowych,a nie brutto-netto.

Zasada jest tak,że średnie wynagrodzenie wyliczone z 12 miesięcy sprzed miesiąca w którym wystąpiła choroba minus 13,71% minus podatek dochodowy 18% - otrzymasz zasiłek chorobowy netto za 30 dni choroby.

#609 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 14:21

Aby uzyskać prawidłową kwotę zasiłku chorobowego powinnaś skorzystać z kalkulatora zasiłków chorobowych,a nie brutto-netto.

Zasada jest tak,że średnie wynagrodzenie wyliczone z 12 miesięcy sprzed miesiąca w którym wystąpiła choroba minus 13,71% minus podatek dochodowy 18% - otrzymasz zasiłek chorobowy netto za 30 dni choroby.

według tego jak napisałaś oraz według kalkulatora zasiłków wychodzą dwie różne kwoty, różne o 150zł, a ja dostałam wypłatę w wysokości pomiędzy jedną i drugą kwotą. To mam uznać, że dobrze, czy wogóle iść do ZUS?

#610 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2891 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 14:23

ZUS płaci za dni ujęte w zwolnieniu lekarskim, a nie za miesiąc, wiec może to jest problemem w różnicy

#611 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 14:29

zwolnienia lekarskie są wystawiane na okres 3tygodni, więc różnica w kwocie byłaby znacznie większa. Ponadto, otrzymuje wynagrodzenie przelewem od pracodawcy. Chyba poczekam na kolejną wypłatę i jeżeli kwota będzie znowu "z kosmosu" to pójdę do ZUS. Bardzo dziękuję za informacje, mam jako takie wyobrażenie o tym, ilke powinnam dostać Dołączona grafika

#612 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2891 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 14:37

Skoro wypłaca  pracodawca to pytaj niego dlaczego masz wypłaconą taką kwotę, a nie ZUS.

Inny powód różnicy to taki, że jeszcze masz wypłacanego część wynagrodzenia za czas choroby finansowanego  przez pracodawce za pierwsze 33 dni zwolnienia w roku (pisałaś, że wcześniej byłaś tydzień na zwolnieniu- w tym roku?), a przy wynagrodzeniu za czas choroby odlicza się składkę zdrowotną 9% i podatek 18%, od zasiłku chorobowego czyli od 34 dnia zwolnienia lekarskiego w roku tylko podatek 18%

#613 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 17:43

dzwoniłam do księgowej, ale ma mnie w nosie narazie...

w ostatnich 12 miesiącach przed L4 ciążowym, raz byłam na L4 chorobowym- w lutym, 10 dni, czyli połowę wymaganego czasu pracy dla tego miesiąca. Gdzieś wyczytałam, że w takim przypadku jeśli conajmniej połowę miesiąca się przepracuje, to podstawę w takim miesiącu się uzupełnia (?) Więc jak to jest ?

No więc w końcu nie wiem, co z tym moim wynagrodzeniem bo poprzednią wypłatę dostałam większą od normalnej o 30zł (we wrześniu byłam na L4 7dni kalendarzowych) a teraz już cały miesiąc październik na zwolnieniu i wypłata mniejsza o ok120zł. Poczekam co dostanę za listopad.

#614 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6378 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 listopad 2013 - 19:04

Należy zaznaczyć,że 100% zasiłku chorobowego,które przysługuje w ciąży to nie jest to samo co 100 % wynagrodzenia,tylko o wiele mniej.Jest to 100%,ale podstawy zasiłku chorobowego.Najlepiej zamiast do ZUS udaj się bezpośrednio do pracodawcy,tam są wszystkie dokumenty źródłowe i uzyskasz informację.

#615 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 listopad 2013 - 22:34

według tego jak napisałaś oraz według kalkulatora zasiłków wychodzą dwie różne kwoty, różne o 150zł, a ja dostałam wypłatę w wysokości pomiędzy jedną i drugą kwotą. To mam uznać, że dobrze, czy wogóle iść do ZUS?

[font="'times new roman', times, serif;"]Gdybyś napisała jakie miałaś wynagrodzenia i podała daty konkretnych zwolnień lekarskich, to łatwiej byłoby cokolwiek sprawdzić. A nawet nie napisałaś jaką kwotę dostałaś, więc trudno gdybać czy dobrze ci policzyli tę wypłatę.[/font]

#616 Gość_paula

Gość_paula
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 18:30

Witam

Mam normalną umowę a na niej 1800zł czy ZUS będzie mi tyle płacił jak pójdę na zwolnienie do końca ciąży?

#617 Gość_paula

Gość_paula
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 18:35

zwolnienie będę miała od 01.12.2013 do rozwiązania czyli 12.06.2014r. jedno ciągłe zwolnienie jak to będzie płacone proszę pomóżcie mi Dołączona grafika

#618 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6378 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 listopad 2013 - 18:55

Zasiłek chorobowy będzie naliczany od tej kwoty z tym,że nie będzie to 100% wynagrodzenia,tylko 100% wyliczonej podstawy zasiłku chorobowego

1800 zł - 13,71% = 1553,22 zł brutto za 30 dni zwolnienia lekarskiego.Od tego trzeba odjąć 18% podatku dochodowego od osób fizycznych.

#619 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 29 listopad 2013 - 13:27

[font="'times new roman', times, serif;"]Gdybyś napisała jakie miałaś wynagrodzenia i podała daty konkretnych zwolnień lekarskich, to łatwiej byłoby cokolwiek sprawdzić. A nawet nie napisałaś jaką kwotę dostałaś, więc trudno gdybać czy dobrze ci policzyli tę wypłatę.[/font]

no to od początku: w lutym zwolnienie chorobowe 14dni,  przedtem i potem do i w trakcie ciąży normalnie pracowałam, aż do września, gdzie mam 5dni zwolnienia ciążowego (24-27.09 oraz 30.09) i potem już cały październik itd. Na umowie miałam 4354 zł brutto. Dostrawałam 3100netto, we wrześniu dostałam 30zł więcej w październiku 110zł mniej, jeśli możesz to powiedz mi czy tak jest dobrze Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy