Skocz do zawartości

ciągłość zwolnienia lekarskiego

wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Agniesiak

Gość_Agniesiak
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 13:23

Mam bardzo ważne pytanko odnośnie ciągłości zwolnień lekarski. Czy istnieją gdzieś zasady, przepisy mówiące o tym jak lekarz powinien wystawiać zwolnienie w sytuacji gdy jedno zwolnienie ko

#2 Gość_tj

Gość_tj
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 13:56

weekend powoduje przerwę w zwolnieniu i jeśli nie ma ciągłości powyżej 30 dni to nie trzeba badań kontrolnych, 182 dni to musi byc ciągłość zwolnienia (wtedy mogą byc różne choroby) lub jeżeli jest przerwa (poniżej 60dni) to tylko w przypadku tej samej choroby nie liczy się nowego okresu zasiłkowego. Lekarz może wystawić zwolnienie wstecz, np. 1dzień (wystawia w poniedziałek z datą od niedzieli)

#3 Gość_#

Gość_#
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 13:58

I niestety nic lekarzom nie zrobisz. Jest ciągłość, jeśli jest literka A na zwolnieniu (wliczasz do jednego okresu zasiłkowego). Ale najczęściej też nie piszą. Więc najlepiej zwrócić się z pismem do ZUS (ZUS ma kopie zwolnień z kodem choroby), czy zwolnienia, między którymi występują przerwy (wypisać które, załączyć ksero) nalezy wliczać do jednego okresu zasiłkowego.

#4 Gość_#

Gość_#
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 14:01

Do tego, co napisał (a) tj podchodziłabym ostrożnie. Jak jest powyżej 30 dni (z przerwą na weekend), to raczej tez trzeba wysłać na kontrolne.Przy rozstrzyganiu tych kwestii zawsze jest podstawowe pytanie - czy pracownik odzyskał zdolnośc do pracy. A nie chodzi tu chyba o to, że przez weekend jest zdrowy, a potem znów chory. Raczej niedbałość po stronie lekarza.

#5 Gość_Agniesiak

Gość_Agniesiak
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 16:42

Hmm... czyli dalej nic nie wiemy. Planuje napisać do Min. Zdrowia i do PIPu w tej sprawie. U nas w firmie przyjeło sie ze ciągłość do ciągłość, bez żadnych przerw (brak zwolnienia na weekend przerywa ciągłość). Szefowa rozmawiala ze znajomym lekarzem, który stwierdził, ze lekarz musi wystawić zwolnienie ciągłe jesli to jest ta sama choroba, a co w syt. kiedy pracownik "ściemnia" i chodzi do różnych lekarzy. Jak ta sprawa wygląda u was??

#6 Gość_#

Gość_#
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 13:33

czy Ty czytasz te odpowiedzi. Nie pisz do Ministerstwa, tylko do ZUS.Ostatnio coraz częściej zdarzają się przypadki, że pracownicy mają różne zwolnienia od różnych lekarzy, z krótkimi przerwami. Pracodawca ma ustalić, czy to jest jedna i ta sama choroba (jak nie ma żadnej przerwy, to nie ma problemy.A może to zrobić tylko występując z odpowiednim pismem do ZUS-u.

#7 Gość_Agniesiak

Gość_Agniesiak
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 14:07

Do Ministerstwa chciałam pisać, zeby miec jasne zasady udzielania przez lkekarzy zwolnień lekarskich, bo czesto gęsto zdarza sie ze to ten sam lekarz wystawia zwolnienie z przerwą na weekend, a podobno NIE MOŻE. A wtedy może wystarczy odesłać pracownika, zeby poprawił zwolnienie a nie ciągać się z ZUSem... Poza tym 30 dni mija szybko, zanim doczekałabym sie ustalenia przez ZUS czy to ta sama choroba czy nie, to juz pracownik mógłby mi wrócić do pracy, a ja dajmy na to, nie mialabym podstaw aby wysłać go na badania kontrolne...

#8 Gość_#

Gość_#
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 14:23

Jeśli chodzi o kontrolne badania - to ja napewno wysłałabym. W przepisie (art.229 par.2) nie ma mowy o ciągłości. Nie było go (łącznie z weekendem) dłużej niż 30 dni. Z czym masz problem, szef denerwuje się, że koszty za duże.Większy problem jest z ZUS-em. w trakcie kontroli mogą się "uczepić", że okres zasiłkowy dawno się skończył (bo trzeba było zliczać do jednego okresu zasiłkowego, mimo przerw), a ty nadal płaciłaś zasiłek - i wtedy trzeba będzie zwracać ZUS-owi nienależnie wypłacony zasiłek, korygować listy płac, raporty, deklaracje.

#9 Gość_Agniesiak

Gość_Agniesiak
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 16:05

Wszystko fajnie jak mamy ciągłe zowlnienie trwające 30dni, ale okazazuje sie ze cudowny lekarz wystawił jedno zwolnienie do piątku, a drugie od poniedziałku i tym sposobem zaczynamy liczyć od nowa. Tak przynajmniej twierdzi nasz BHPowiec...

#10 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 11:42

Mam podobny problem. Człowiek choruje od poniedziałku do piątku, w weekend nie, potem kolejne tygodniowe zwolnienie. I tak już od pewnego czasu. Spotkałam się z interpretacją, że te weekendowe dni też należy liczyć do okresu zasiłkowego, bo przecież nie odzyskał zdolności. Jakie jest wasze zdanie i doświadczenie w tej sprawie ?

#11 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 11:45

u mnie traktuje się w ciągłości

#12 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 15:49

dzwoniłam do trzech ZUSów. Wszędzie mi powiedzieli, że tylko dni ze zwolnienia lekarskiego. weekendów nie.

#13 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 15:54

cwaniaki... nie chca wypłacać zasiłków... dlatego nalezy molestować lekarzy, aby pisali na cały okres choroby!

#14 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 21:39

Nie tak do końca. Jeśli to jest pracownik umysłowy, to ma za weekend normalnie zapłacone. A przynajmniej może "dłużej chorować".

#15 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 09 listopad 2010 - 21:40

umysłowy=płacony miesięcznie

#16 Gość_zuza

Gość_zuza
  • Goście

Napisano 22 luty 2012 - 16:41

hej mam pytanie,,,pracuje systemem dwa na dwa wiec pracuje rowniez w weekend,,,jestem na zwolnieniu lekarskim i zastanawie mnie to czy sobote i niedziele nalezy mi sie naliczanie godzin pracy,,,

#17 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 22 luty 2012 - 17:01

jeśli będziesz pracować, to tak

#18 Gość_Sylwia

Gość_Sylwia
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2013 - 15:11

Witam,

Lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie na dni 5-8 czerwca 2013 r. Za 3 dni poszłam na kolejną wizytę. Lekarz ponownie dał mi zwolnienie lekarskie z datami 9-21 czerwca 2013 r. Według lekarza musi zostać zachowana ciągłość zwolnienia, bo to schorzenie z tym samym kodem. Jednak między jednym zwolnieniem a drugim byłam w pracy. Co teraz? Czy nie zostanę pociągnięta do odpowiedzialności?

#19 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 czerwiec 2013 - 15:36

Przecież masz ciągłość zwolnienia lekarskiego nie wiem kiedy byłaś w pracy ? Podczas zwolnienia  lekarskiego nie można pracować , jest to nie zgodne z celem wystawienia tego zwolnienia  ,pracodawca nie powinien dopuścić Cię do pracy ,ale pewnie nie poinformowałaś o fakcie otrzymania zwolnienia lekarskiego.

#20 Gość_G_B

Gość_G_B
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2013 - 18:08

Też mam podobny problem. Do piątku miałam miesięczne zwolnienie lekarskie (choroba kobiety w ciąży) i od poniedziałku mam kolejne. Myślałam, że skoro u mojego pracodawcy nie pracuje się w soboty i niedziele, to nie muszą one być uwzględnione na zwolnieniu. Poszłam zatem na wizytę w poniedziałek... Nie wiem, czy to rzeczywiście będzie problem, ale już się czuję zaniepokojona. Może ktoś coś poradzi?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy