Skocz do zawartości

opieka nad chora żoną

wróć do serwisu Kadry 71 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mąż

Gość_mąż
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 10:18

czy mąż ma prawo do opieki nad chorą żoną, która wróciła ze szpitala do domu po operacji mimo że mieszkają również z pełnoletnimi dziećmi i matką? Czy wystarczy samo zwolnienie lekarsk

#2 Gość_g

Gość_g
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 10:36

oczywiście ze ma, należy tylko napisać że nie było innych członków rodziny mogących się zaopiekować. Opieki nad innym członkiem rodziny przysługuje 14 dni w roku. Należ mieć ZLA, i w zakładzie pracy napisć oSwiadczenie - dane żony, ilość dni wykorzystanego już zas. opiek., no i oświadczyć ze nie było nikogo mogącego zapewnić opieke, np. dzieci uczą się/pracują, a mama np. wyjechała, albo coś

#3 Gość_ala

Gość_ala
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 10:52

Tak zgadzam sie ale z tego co wiem ZUS potem sie dopytauje i żąda jakis zaświadczen od innych członków rodziny, że rzeczywiscie nie mogli sprawowac opieki. Mialam taką sytuacje w firmie - pracownik któremu zachorowało nowonarodzone drugie dziecko, musiał zostac z tym pierwszym w domu, bo zona z noworodkiem musiała zostac w szpitalu (karmienie). I ZUS potem żądał od niej zaświadczenia ze była w tym szpitalu itp...

#4 Gość_mąż

Gość_mąż
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 11:42

dziękuje bardzo

#5 Gość_Ewuś

Gość_Ewuś
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 11:52

Oprócz zwolnienia lekarskiego pracownik składa wniosek o zasiłek opiekuńczy, druk Z-15.Pozdrawiam

#6 Gość_Ania B.

Gość_Ania B.
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 12:00

tak jak napisała Ewuś : zwolnienie lek + Z-15

#7 Gość_mąż

Gość_mąż
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2008 - 21:04

czy należ mi się opieka i ile dni nad chorą żoną w trakcieleczenia chemioterapią córka uczy się syn jest niepełnosprawny stopień umiarkowany

#8 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2008 - 21:41

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

#9 Gość_olek

Gość_olek
  • Goście

Napisano 05 listopad 2008 - 10:43

czy mam prawo do opieki nad żoną,ile dni w ciągu roku ,Opieka jest płacona 80 czy 100 procent

#10 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 05 listopad 2008 - 11:08

14 dni w roku kalendarzowym ,80%

#11 Gość_Asik

Gość_Asik
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 09:32

W styczniu br. idę na planowana operację, mam 1,5 rocznego synka, moj mąż pracuje. Czy w czasie mojego pobytu w szpitalu może sprawować opiekę nad dzieckiem, a po moim powrocie nade mną? to są 2 osobne wnioski?

#12 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 09:43

Osobne. Jedna opieka nad dzieckiem zdrowym , z powodo pobytu matki dziecka w szpitalu.Drugi opieka nad żoną

#13 Gość_Bodek

Gość_Bodek
  • Goście

Napisano 09 luty 2009 - 15:50

Z tego co wiem opieka płatna jest 80%,ale czy płacą za soboty i niedziele jesli jest ciągłosć?

#14 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 09 luty 2009 - 15:51

tak

#15 Gość_Bodek

Gość_Bodek
  • Goście

Napisano 09 luty 2009 - 15:52

Dzieki

#16 Gość_tatko

Gość_tatko
  • Goście

Napisano 11 luty 2009 - 11:08

W dniu wypisu ze szpitala dostałem "Zaświadczenie" podbite pieczątką lekarza w kwestii opieki nad żoną do przedłożenia w zakładzie pracy. Czy to wystarcza czy konieczne jest ZLA?

#17 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 11 luty 2009 - 12:22

jeśli to ma być zasiłek opiekuńczy za okres już po powrocie żony ze szpirala - tak to zrozumiałam- to powinno być ZUS ZLA,

#18 Gość_mąż

Gość_mąż
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 21:37

Moja zona wraca ze szpitla po operacji. Rozumie ze przysluguje mi do 14 dni na opieke nad zona - jesli sie myle niech ktos mnie poprawi. Mam w zwiazku z tym pytania:Ktory lekarz wystawia zwolienie na chora zone (prowadzacy czy chrurg ktory operowal) - czy to js zwyke L4?Kto w czasie opieki nad zona bdzie wyplacal mi wyagrodzene - ZUS czy moj pracodawca, 80 czy 100% ? Jake dodatkowe formularze w mojej sytuacji powinienm przdtsawic do pracodawcy?

#19 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 22:20

www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433

#20 Gość_ojciec

Gość_ojciec
  • Goście

Napisano 02 marzec 2009 - 09:20

Opieka nad zdrowym dzieckim w czasie pobytu matki w szpitalu płatna jest przez ZUS czy zakład pracy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych