Skocz do zawartości


potracenia na komornika z umowy zlecenie


wróć do serwisu Kadry 174 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2008 - 14:56

Całość. Wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych nie podlegają ochronie

#22 Gość_justyna

Gość_justyna
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2008 - 12:48

Komornik w zajęciu wierzytelności napisał, że jeśli wynagrodzenie z tytułu pracy wykonywanej w formie umowy zlecenia jest naszym jedynym źródłem utrzymania to stosuje się przepisy zawarte w Kodeksie Pracy z tytułu wykonywania pracy na umowę o pracę, czyli to oznacza, że kwota na umowie-zlecenia (jedyne źródło utrzymania) podlega ochronie???? jest to kwota 665,25 zł. brutto czyli niższa od najniższej krajowej. czyli nie powinno się od niej nic potrącać???????? Proszę o szybką odpowiedź.....

#23 Gość_cocollino

Gość_cocollino
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2008 - 15:49

A co z nagrodami w postaci bonów towarowych dla pracowników, np. przed Bożym Narodzeniem? CZy ich kwota też się wlicza w zajęcie? Jak to rozliczyć? Czy po prostu pracownik z zajęciem nie dostaje takiej nagrody (w mojej firmie dostają taką gratyfikację wszyscy pracownicy przes świętami)???

#24 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2008 - 17:34

Do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, gdyż umowy cywilnoprawne podlegają uregulowaniom Kodeksu cywilnego. Jednakże wynagrodzenie osoby zatrudnionej na umowę zlecenia podlega częściowej ochronie przed zajęciem komorniczym, w podobny sposób, w jaki ochronie podlega wynagrodzenie ze stosunku pracy. Podstawą prawną takiej ochrony jest art. 833 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z par.1 tego przepisu, wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Kluczowe znaczenie ma natomiast par. 2. przewiduje on, że przepis par. 1 dotyczący ograniczenia egzekucji z wynagrodzenia ze stosunku pracy stosuje się odpowiednio m.in. do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

#25 Gość_czysztof

Gość_czysztof
  • Goście

Napisano 21 październik 2008 - 18:53

Mam teraz podobną sytuację do rozstrzygnięcia, w związku z tym może ktoś znajdzie odpowiedź na pytanie:Skąd docia 78 wzięła kwotę 674,99 złotych?Bo jeżeli będę kierował się k.p. to kwota wolna jest tam na tyle wysoka, że w moim przypadku nie uda sie nic ściągnąć...

#26 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 10 listopad 2008 - 16:55

mój prawnik twierdzi podobnie jak prawnik aaa;a komornicy to cwaniacy, którzy żerują na Waszej niewiedzy;mnie już nie raz komornik by wkręcił a potem bym buliła ze swojej kasy gdybym przepisów nie czytała i nie konsultowała z prawnikiem :-P

#27 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 10 listopad 2008 - 20:17

mm i abc miały rację , bo taka była kiedys interpretacja przepisów.Ostatnio się to zmieniło i obecnie ograniczenia dotyczące potrąceń egzekucyjnych wynikające z Kodeksu pracy nie znajdują zastosowania w przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia, jeżeli było to wynagrodzenie jednorazowe. Jeśli jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia jest wypłacane cyklicznie i jego celem jest zapewnienie zleceniobiorcy źródła utrzymania, to podlega ochronie przed potrąceniem na zasadach określonych w Kodeksie pracy.Chore jest to że przepis się nie zmienia a "tylko" jego interpretacja i trzeba cały czas czytać, czytać i jeszcze raz czytać nie tylko przepisy ale też wykładnie. Makabra ,jakby od razu nie mogli napisać jasno i bez wątpliwości.

#28 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 13:16

a mozecie mi podac przepisy na jakich mozna sie oprzec w takiej sytuacji?

#29 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 13:37

Ograniczenie potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorcy - raz jeszczeCzy ograniczenia dotyczące potrąceń egzekucyjnych wynikające z Kodeksu pracy znajdują zastosowanie w przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia? Nie, jeżeli było to wynagrodzenie jednorazowe. Jeśli jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia jest wypłacane cyklicznie i jego celem jest zapewnienie zleceniobiorcy źródła utrzymania, to podlega ochronie przed potrąceniem na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Przepisy Kodeksu pracy obejmują osoby posiadające status pracownika, a więc osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Umowa zlecenia jest natomiast umową prawa cywilnego. Jednakże do wynagrodzenia ze zlecenia w niektórych przypadkach stosuje się regulacje ochronne Kodeksu pracy. W myśl art. 833 § 2 K.p.c., przepisy Kodeku pracy wprowadzające ochronę przed nadmiernymi potrąceniami znajdują zastosowanie do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania. Powołany przepis chroni przed potrąceniami również powtarzające się świadczenia z tzw. cywilnych stosunków zatrudnienia (czyli umowy zlecenia, agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), jeżeli celem tych świadczeń jest zapewnienie utrzymania. Na jego podstawie wynagrodzenie z umowy zlecenia podlega ochronie przed potrąceniem analogicznie jak wynagrodzenie z umowy o pracę, jednak tylko wtedy, gdy jest wypłacane okresowo (np. co miesiąc) i służy zapewnieniu utrzymania zleceniobiorcy. Kwestię dopuszczalności potrąceń z wynagrodzenia za zlecenie poruszaliśmy już w UiPP nr 18/2008, str. 38-40, przy założeniu, iż wynagrodzenie ze zlecenia było wypłacone jednorazowo. W opracowaniu zabrakło informacji, że jest inaczej gdy wynagrodzenie to jest wypłacane cyklicznie i stanowi źródło utrzymania zleceniobiorcy, dlatego należy uznać je za niewyczerpujące. W takim bowiem przypadku, na mocy art. 833 § 2 K.p.c., podlega ono ochronie określonej w przepisach Kodeksu pracy, o czym piszemy powyżej.

#30 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 18:16

witam wykonuje umowe zlecenie dostaje 230 zł miesiecznie czy komornik ma prawo zajac wynagrodzenie w całosci?

#31 Gość_ leon

Gość_ leon
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2009 - 13:54

kto wreszcie zmieni te debilne przepisy

#32 Gość_carina

Gość_carina
  • Goście

Napisano 07 luty 2009 - 19:56

Mam właśnie sytuację że księgowa przelała komornikowi całe moje dochody z umowy zlecenia a mam umowę do 31,12,2010 roku i jest w niej zaznaczone że wynagrodzenie otrzymuję co miesiąc. Nie przyjęła do wiadomości ograniczeń art 833 & 2 k.p.c. bo komornik powiedział jej przez telefon że ma zabrać mi 100% bo tak jest napisane w zajęciu wierzytelności. (TYLKO CZY UMOWA ZLECENIE JEST WIERZYTELNOŚCIĄ???) Złożyłam skargę na czynności komornicze i zastanawiam się czy nie pociągnąć do odpowiedzialności księgową która nie zna przepisów. Czy księgowi odpowiadają za takie rzeczy czy nie ??

#33 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 17:20

a czy pracując na pełny etat i jeszcze na umowę zlecenie jednocześnie,alimenty są potrącane z umowy o pracę i umowy zleconej naraz czy tylko z jednej?

#34 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 17:23

ale w jednej firmie czy w różnych zakładach?

#35 Gość_Bea

Gość_Bea
  • Goście

Napisano 09 marzec 2009 - 11:59

zatrudniona jestem na umowę cywilnoprawną i pobieram wynagrodzenie co tydzień. Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Ile wynagrodzenia może zająć mi komornik? Nie są to alimenty. a jeżeli ktoś ma umowę o pracę i umowę zlecenie, co wtedy z zajęciem? Umowa zlecenie też jest na czas nieokreślony.

#36 Gość_Ajakibs

Gość_Ajakibs
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 19:19

Niezwykle ważne jest jak komornik zatytułował swoje pismo o zajęciu oraz na jakie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego(k.p.c.) się powołał. Podaj szczegóły... .Na razie, zakładam, że jest to "Zajęcie wynagrodzenia za pracę", art. 880-888 k.p.c.Wówczas, możesz skorzystać z przepisów dotyczących "Ograniczenia egzekucji"; tj. art. 833, par. 2 w pow. z art. 833, par. 1.Według par.1 mamy: Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w Kodeksie Pracy."Natomiast według par. 2: "Przepis par. 1 stosuje się odpowiednio do ... wszystkich świadczeń powtarzających się, którychcelem jest zapewnienie utrzymania".W orzecznicwtie i doktrynie z w/w zakresu istnieje obecnie pełna zgoda, że w przypadku periodycznych umów cywilnoprawnych, których podstawową treścią jest sama praca, a nie jej wynik - można skorzystać z dobrodziejstw w/w art. 833, par. 2.Wówczas potrącenie komornicze dotyczyć będzie 50% wynagrodzenia, a poza tym kwota wolne od potrąceń jest określona przez minimalne wynagrodzenie za pracę (obecnie 1276,- zł brutto). Innymi słowy ograniczenie w/w potrącenia wynikać będzie ze stosownych przepisów Kodeksu Pracy.Co do drugiego pytania - sprawa jest chyba bardziej skomplikowana - bo musisz udowonić dodatkowo, że owe ekstra dochody z tytułu Umowy-zlecenia (tj. poza stałym etatem) są Ci niezbędne dla Twojego utrzymania. Bo to wyraźnie podkreślono w w/w art. 833, par. 2.No ale tutaj - to nie jestem tego tak do końca pewny; jestem więc otwarty na dalsza dyskusję na ten temat.Z powyższej mojej wypowiedzi wynika również, że owo skorzystanie z art. 833, par 2 - nie dotyczy periodycznych Umów o dzieło. Bo w przypadku takich umów - istotna jest nie sama praca, a jej wynik. Czyli dokładnie odwrotnie - niż to sformułowano w dotychczasowym orzecznictwie. Z tym, że tego też nie jestem w 100% pewny.Tak więc - czy ktoś wie ?Pozdrawiam, Ajakibs

#37 Gość_Ajakibs

Gość_Ajakibs
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 19:28

Mam pytanie do ~marg :-)Otóż napisałaś:"Kwestię dopuszczalności potrąceń z wynagrodzenia za zlecenie poruszaliśmy już w UiPP nr 18/2008, str. 38-40".Hmm ... - co to jest owo enigmatyczne "UiPP nr 18/2008" - i gdzie można zamieszczoną tam analizę znaleźć ?Pozdrowienia, Ajakibs

#38 Gość_dd

Gość_dd
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 20:08

to była wklejka z UiPP:)

#39 Gość_Ajakibs

Gość_Ajakibs
  • Goście

Napisano 14 marzec 2009 - 23:14

O.K. - Ależ ja właśnie nie wiem: co to jest "UiPP" :-(Prosiłbym o rozszyfrowanie powyższego skrótu - no i gdzie w/w analizę można znaleźć.Pozdrowienia, Ajakibs

#40 Gość_Przemek

Gość_Przemek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 19:45

Mam pytanko...bo z tego co tu czytam to komornik może zająć całość wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło...ale czy to może działać tak że człowiek dowiaduje się o tym jak pięniądze zostały juz zajęte?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych