Skocz do zawartości

czy po smierci męża moge przejść na je...

wróć do serwisu Kadry 28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:13

Chciałabym sie dowiedzieć w następującej kwestii:jeżeli umiera maż który już pobierał zasiłek emerytalny , czy po jego śmierci żona moze przejść na jego emeryturę. Chciałabym się do

#2 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:15

...najlepiej zadzwonić do ZUSu na inf. emerytalo-rentowa

#3 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:22

no niby tak ale niestety panie w zusie nie bardzo chcą mi udzieli podpowiedzi.

#4 Gość_ew@

Gość_ew@
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:32

żeby przejść na rentę rodzinną po zmarłym mężu wdowa musi mieć ukończone 50 lat, lub ukończyć je w ciągu najbliższych 5 (albo 10 - dokładnie nie pamiętam)od dnia śmierci męża

#5 Gość_dd

Gość_dd
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:43

Aneto piszesz,że mąż pobierał zasiłek emerytalny.Nie wiem o jakim zasiłku piszesz.Nie ma żadnych zasiłków emerytalnych,jest świadczenie przedemerytalne i emerytura.Zona może otrzymać emeryturę po mężu ale pod warunkiem,że mąż miał przyznaną emeryturę.Musi spełnić warunki przedstawione przez ew@

#6 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:48

Tak mąż ma skończone 56 lat i staż pracy 40 lat, wiec przysługuje mu przejscie świadczenie przedemerytalne.

#7 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:50

Ja mam skończone 51 lat i mama 17 lat pracy.

#8 Gość_ew@

Gość_ew@
  • Goście

Napisano 15 październik 2007 - 10:50

wcale nie musiał miec przyznanej, Art. 66. ustawy o emertyturach i renatch"Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.""Art. 70.1. Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.2. Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2."

#9 Gość_ruda

Gość_ruda
  • Goście

Napisano 15 maj 2011 - 12:49

staram się o rentę rodzinną , za dwa lata mąż skończyłby 60 lat czy będę się mogła starać o emeryturę po zmarłym męzu

#10 Gość_isia

Gość_isia
  • Goście

Napisano 15 maj 2011 - 19:11

moj tato zmarł w wieku 56 lat , moja mama ma 56 lat i od stycznia 2011 (smierci taty) jest na jego emeryturze, ma przyznana ja na stałe . mial ponad 35 lat pracy

#11 Gość_isia

Gość_isia
  • Goście

Napisano 15 maj 2011 - 19:12

aha moja mama jest bezrobotna

#12 Gość_grazyna

Gość_grazyna
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2011 - 22:14

a jak jest w przypadku,kiedy ja mam mala emeryture a maz mial 3xwieksza ,czy po jego smierci moge przjsc na Jego emeryture??? i jak to zalatwic?

#13 Gość_Alfreda

Gość_Alfreda
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2011 - 21:16

Czy będąc na rencie rodzinnej mogę przejść na emeryturę. Nadmieniam, że mam ukończone 63 lata.

#14 Gość_Barbara

Gość_Barbara
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 18:41

Jestem na emeryturze ,moj maz zmarl i ma wieksza emeryture Czy moge przejsc na jego swiadczenie?

#15 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 22:06

z tego co wiem jest taka możliwość

#16 Gość_emerytka

Gość_emerytka
  • Goście

Napisano 23 listopad 2011 - 15:46

po smierci malzonka /ktory byl na wyzszej emeryturze/ zona sklada wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej po zmarlym mezu /zonie/ i otrzymuje 85% renty rodzinnej oczywiscie musi spelnic wiek 50 lat lub inne warunki

#17 Gość_ANNA

Gość_ANNA
  • Goście

Napisano 25 listopad 2011 - 19:42

czy jeżeli mąż pobierał rentę inwalidzką (miał skończone 75 lat) ja mam emeryturę dwa razy niższą (mam 75 lat) czy również moge przejść na jego świadczenie oczywiście w wysokości 85% renty męża?? mam 40 lat pracy

#18 Gość_Jozek

Gość_Jozek
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2011 - 07:55

chcialbym sie dowiedziec wiek 56 lat staz pracy 40 lat w tym 15 w warunkach szkodliwych jestem mezczyzna .Prosze mi powiedziec czy moge przejsc na emeryture wczesniejsza

#19 Gość_Ra

Gość_Ra
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2012 - 20:13

Czy jeżeli mama w dniu śmierci ojca mając 49 lat (do 50. brakuje 5 miesięcy) może starać się o przejęcie emerytury po zmarłym mężu (wojskowym) jeżeli nadal jest czynna zawodowo?

#20 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2012 - 13:18

tak

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy