Skocz do zawartości


zasiłek rehabilitacyjny a urlop


wróć do serwisu Kadry 97 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_js

Gość_js
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2007 - 12:25

Pracownica przebywała na zwolnieniu 180 dni, później 360 na zasiłku rehabilitacyjnym. zy za czas przebywania na zasiłku rehabilitacyjnym naliczam jej urlop czy tylko za czas przebywania na zwolni

#2 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2007 - 13:11

Naliczasz urlop tak, jak gdyby pracowała. Stosunek pracy trwał a więc pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

#3 Gość_ag

Gość_ag
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2008 - 15:01

jest to największa głupota i sposób na nadużycia w stosunku do pracodawcy

#4 Gość_kawka

Gość_kawka
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2008 - 16:30

przecież pracodawca mógł zwolnić pracownika z pracy po 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego a tego nie zrobił więc musi płacić

#5 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2008 - 00:21

kawko - w trakcie pobierania świadczenia reh. mógł go zwolnić ?

#6 Gość_kawka

Gość_kawka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2008 - 00:25

Zgodnie z art. 53 § 1 k.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

#7 Gość_kawka

Gość_kawka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2008 - 00:37

Na podstawie tego przepisu prawo pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika powstaje z momentem upływu wskazanego okresu ochronnego.

#8 Gość_Czarny basik

Gość_Czarny basik
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2009 - 12:28

A co my mamy zrobić skoro choruje juz prawie 182 dni i lekarz mnie wysyła na zasiłek rechabilitacyjny czy zakład mnie moż zwolnić ale jeszcze niejest powiedziane ze ten zasiłek dostane bo musze przejść najpierw komisje zus czy zakład mi da 3 miesięczne wypowiedzenie pracuje juz 6 lat w jednym zakładzie?

#9 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2009 - 13:33

W okresie usprawiedliwionej nieobecnpości ( zwolnienie lekarskie) nie mozna wypowiedziec umowy o prace.

#10 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2009 - 13:51

no można, w sytuacjach, które opisała kawka

#11 Gość_ola

Gość_ola
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 15:22

witam obecnie jestem na zasilku rehabilitacyjnym pracodawca powiadomil mnie ze jest zmuszony zerwac ze mna umowe o prace czy po rozwiazaniu umowy wdalszym ciagu bede mogla pobierac zasilek i czy o zwolnieniu musze powiadomic zus

#12 Gość_werona

Gość_werona
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 18:27

po trzech miesiącach świadczenia pracodawca może cię zwolnić bez twojej winy, dostajesz świadectwo pracy pracodawca wypenia jeszcze druk ZUS-owski o m.innymi podstawie świadczenia, dołącza decyzję o przyznamiu świadczenia na jaki okres to wszystko do zus i on kontynuuje wypłatę

#13 Gość_ANDRI

Gość_ANDRI
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 19:11

prosze o odpowiedz jeśli ktos ma wiedze na ten temat. ... w ub roku nabylem prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni od pażdziernika ubr jestem na zasiłku rehabilitacyjnym od 1kwietnia mam wypowiedzenie umowy o prace czy zakład musi mi wypłacic ekwiwalent za urlop niewykorzystany w 2008roku BARDZO PROSZE O KONKRETNA ODP. Z GORY SERDECZNIE DZIĘKUJE

#14 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 20:16

Oczywiście, nalezy ci się ekwiwalent za niewykorzystany urlop z 2008 r. oraz z 2009 (proporcjonalnie do dnia rozwiązania umowy o pracę). W czasie świadczenia rehabilitacyjnego urlop nalicza się tak, jak gdybys pracował.

#15 Gość_mw.

Gość_mw.
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 08:29

a co jeśli pracownik wykorzystał zasiłek 182 dni i jest na świadczeniu rehabilitacyjnym już 4 miesiące czy mozna go zwolnić np. w 5 miesiącu świadczenia jeśli nie zrobiliśmy tego po 3 miesiącach?

#16 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 08:48

Można, oczywiście. Art. 53 par. 1 pkt. b k.p.

#17 Gość_dejwmag

Gość_dejwmag
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 09:03

kawka ma rację po 3 miesiącach pracodawca może zwolnić pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jest to rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 par.1 pkt 1b

#18 Gość_dejwmag

Gość_dejwmag
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 09:10

sorki nie przewinąłem sobie na drugą stronę :) chyba jeszcze spie a już od 6 jestem w pracy :)

#19 Gość_Irka

Gość_Irka
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 17:18

Od 26 lat pracuje w jednym zakładzie,wykorzystałam 182 dni L-4 a poźniej mialam 3 m-ce zasiłku rehabil.który kończy mi sie 18 kwietnia 2009,nie dostalam przedłużenia i wiem ze z 20tym kwietnia zakład rozwiąże ze mna umowę o pracę, Mam pytanie czy należy mi sie jakaś odprawa?

#20 Gość_jarecki

Gość_jarecki
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 17:20

na pewno ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy