Skocz do zawartości

lista obecności

wróć do serwisu Kadry 106 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_polo07

Gość_polo07
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 11:24

Podzielcie się ze mną informacją na temat listy obecności w waszych firmach, czy jest prawny obowiazek prowadzenia takiej listy czy wystarczy dla każdego pracownika odrębnie karta ewidencji czas

#2 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 11:43

O ile wiem, nie ma obowiązku prowadzenia listy ob. U mnie jest, ale wpis o tym, że pracownik potwierdza przybycie do pracy podpisując listę ob. mam w regulaminie pracy.

#3 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 12:19

Zgodnie z art. 94 pkt 9a kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, m.inn. listy obecnosci. W razie sporu to pracodawca musi liczyć się z tym, że będzie na nim spoczywał ciężar udowodnienia nieobecności pracownika. Ja prowadzę listy obecności oraz miesięczną i roczną ewidencję czasu pracy osobno dla każdego pracownika.

#4 Gość_polo07

Gość_polo07
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 13:03

dziękuję

#5 Gość_wlada

Gość_wlada
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 14:17

z zapisów art. 94 9a Kodeksu Pracy- cyt. prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników, koniec cyt. Jeśli odnieść to do rozporządzenia min.pracy i pol. socjalnej z 28 maja 1996 r. to w rozdziale 2 par. 8 ustawodawca pisze cyt. Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika;1-kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej itd.... tak więc wydaje się, że lista obecności jest dodatkowym dokumentem potwierdzającym obecność pracownika w pracy, ale nie kodeksowym. Równie dobrze może to być zapis zakładowego regulaminu obowiązującego w danym przedsiębiorstwie, czy w firmie. Dawniej w zakładach były karty magnetyczne /osobowe/ i nikt nie podpisywał obecności na liście.

#6 Gość_seba

Gość_seba
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 16:28

Lista obecności jest niezbędna. Karta czasu pracy służy rozliczeniu czasu pracy, a lista jest potwierdzeniem obecności w pracy.Rozliczenia czasu pracy nie prowadzi sie dla zarządzających zakładem pracy, ale nawet ta grupa ma obowiązek potwierdzenia swojej obecności.

#7 Gość_ren

Gość_ren
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2007 - 15:06

Czy na liście obecności musi być godzina przyjścia i wyjścia z pracy?

#8 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 19 październik 2007 - 14:01

Pracuję od 1.05.07 dostałam tylko listy obecnosci do podpisania za miesiące:sierpień i wrzesień.Mam umowę o pracę.Czy mój pracodawca łamie prawo pracy?Chcę podkreślic, że nie ma na nich zaznaczonych sobót i niedziel pomimo, że w tych dniach pracuję normalnie. Jak to udowodnic?!

#9 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 październik 2007 - 19:47

Pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia list obecności, jeżeli regulaminie pracy lub innym akcie wewnętrznym jest taki zapis to należy prowadzić (tak jak pisze Zołza). Ustawodawca nakłada na pracodawcę tylko obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika. Aga- Twój pracodawca łamie prawo i to jest bardzo poważne wykroczenie przeciwko prawom pracownika.Pracodawca ma obowiązek prowadzenia kart ewidencji czasu pracy systematycznie, w sposób ciągły, a ponadto odrębnie dla każdego pracownika. Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy pracownik przychodząc do pracy jest obowiązany odnotowywać przybycie podpisem na liście obecności.Prowadzenie ewidencji wiąże się z kolejnym obowiązkiem, mianowicie rozliczenia czasu pracy pracownika z upływem ustalonego dla niego okresu rozliczeniowego. Rozliczenie takie ma na celu ustalenie przepracowanego czasu w godzinach nadliczbowych.Brak karty ewidencji czasu pracy stanowi okoliczność przemawiająca na korzyść pracownika, w przypadku gdyby w sporze sądowym strony nie zgadzały się co do liczby godzin nadliczbowych.

#10 Gość_aa

Gość_aa
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:58

Proszę o odpowiedź. Otóż byłam na stażu pół roku, no i oczywiście pracodawca ma obowiązek zarejestrować po ukończeniu stażu. Owszem podpisywałam umowę, nawet mam oryginał ( umowa jest od 1.09.07), ale zastanawia mnie fakt, że nie podpisuje nic. Ani listy płac, ani listy obecności. Nie wiem czy tak może być?!Szefowa podpisywała z Powiatowym Urzędem Pracy, że zobowiązuje się mnie zatrudnić, ale dlaczego nie ma żadnego dokumentu, który świadczy o obecności w pracy i odbioru wynagrodzenia. A pracuje w miesiącu (przeciętnie)ok. 210-220 h. Na umowie mam " wg najniższej krajowej" i czas pracy:"8 godzin", a pracuje troszkę więcej i właśnie za te piniądze + Premia (wysokość oczywiście na korzyść pracodawcy)+ jak to moja szefowa mówi:dorzuce Ci coś więcej. Co mam w tej sytuacji zrobić? Rzadko mam wolne( od 2 m- cy nie miałam w ogóle), bo zawsze jest jakieś ale, a jak już to muszę się spowiadać dlaczego? Psycha mi juz wysiada. Proszę o odpowiedź. grzie mogę się czegoś wiecej dowiedzieć?

#11 Gość_as

Gość_as
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2008 - 09:17

To najlepiej zgłoś szefową do PIPu:D

#12 Gość_kropka75

Gość_kropka75
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2008 - 09:23

A tam zaraz do PIP'u. Nie do PIP'u tylko najpierw porozmawiać. Zapytać o wypłatę za nadgodziny, o sposób potwierdzania obecności w pracy, o urlopy . Pogadać z innymi pracownikami. A przede wszystkim nie pracować 220h, bo to świadczy o tym, że taki stan rzeczy pracownik akceptuje. A listy płac nie trzeba podpisywać, jeśli kaska idzie na konto.

#13 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 13 marzec 2008 - 14:39

zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa pracy i polityki socjalnej z dnia 28.05.1996r rozdz.2& 8 pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika, w koodeksie pracy jest tylko ogólne określenie:dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy ale na podstawie orz. "Wyrok z dnia 14 maja 1999 r. I PKN 62/99 Pracodawca, który wbrew obowiązkowi przewidzianemu w art. 94 pkt 9a KP nie prowadzi list obecności, list płac ani innej dokumentacji ewidencjonują-cej czas pracy pracownika i wypłacanego mu wynagrodzenia, musi liczyć się z tym, że będzie na nim spoczywał ciężar udowodnienia nieobecności pracowni-ka, jej rozmiaru oraz wypłaconego wynagrodzenia. " należy stwierdzić , że lista obecności jednak jest obowiązkowa

#14 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 13 marzec 2008 - 14:48

Aniu, cytowany przez Ciebie wyrok z 1999 roku jest tylko fragmentem wyroku w konkretnej sprawie. W myśl obowiązujących przepisów nie ma obowiązku wprowadzać listy obecności pracowników w pracy, którą pracownicy musieliby podpisywać każdego dnia po przyjściu do pracy. Natomiast istnieje obowiązek ewidencji czasu pracy.Założenie indywidualnej karty ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika jest obowiązkiem pracodawcy.Ewidencja czasu pracy to nie to samo, co lista obecności. Stosowane w firmach listy obecności, czy karty magnetyczne są tylko formą potwierdzania przez pracowników przybycia do pracy, które mają jedynie pomóc w utrzymaniu porządku i właściwej organizacji pracy oraz ułatwić prawidłowe rozliczanie pracowników. Tak, więc nie ma OBOWIĄZKU.

#15 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 13 marzec 2008 - 14:50

Lista obecności jest ważnym dokumentem dowodowym, ale nie ma obowiazku jej prowadzenie. Pracodawca w regulaminie pracy zapisuje w jaki sposób pracownicy potwierdzaj ą obecność w pracy i ten zapis jest obowiązujacy dla zainteresowanych.

#16 Gość_AGA37

Gość_AGA37
  • Goście

Napisano 16 marzec 2008 - 12:50

Mam pytanie .Pracuje w handlu zabrano nam listy obecnosci bo kolezanki z tej samej firmy podpisały się w sobote i w niedziele oczywiscie były w te w pracy pracodawca zabrał nam je i powiedział ze są one zbedne . Nie mamy grafikow niczego nie mamy płacone za nadgodziny ani dni wolnych za te nadgodziny . Nie dostajemy grafikow niczego co mozna podpisac ze byłysmy w pracy.Czy tak moze postepowc pracodawca?nigdy nie mam wolnej soboty tylko czasem niedziele kazy wie jak pracuje się w sklepach a Inspekcja pracy nic nie robi.Mowi się tylko o marketach my tez pracujemy w firmie ktora mam pewną siec swych sklepow są to GSSCH i tez oszukuja swych pracownikow .

#17 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 16 marzec 2008 - 17:07

Prowadzenie list obecności nie jest obowiązkowe, ale jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika. Każdy pracodawca, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, musi założyć i prowadzić taką ewidencję w zakresie przewidzianym przepisami prawa pracy.Pracodawca, który nie prowadzi ewidencji czasu pracy popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny.Ponadto nieprowadzenie takiej dokumentacji będzie wywierało negatywne konsekwencje dla pracodawcy w przypadku ewentualnego procesu sądowego pracownika o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Wówczas to nie tylko pracownik będzie musiał dowodzić, że w takich godzinach pracował, lecz jednocześnie na pracodawcy będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że pracownik nie wykonywał takiej pracy bądź wykonywał, ale w mniejszym wymiarze niż wskazany w pozwie. Tak. więc Twój pracodawca narusza prawo pracy (m.in. nie prowadzi ewidencji, narusza czas pracy, nie płaci za godziny nadliczbowe i podejrzewam, że występują naruszenia normy tygodniowej). Powinnaś zgłosic PIP.

#18 Gość_szafi

Gość_szafi
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2008 - 14:41

Tyle ze sa zakłady pracy (w takim ja pracowałam) które zmuszają pracownika do tego by nie wpisywał nadgodzin w liste obecnosci. A jesli ktoś się osmiela je wpisać to wylatuje. Wiem ze w takich sytuacjach powinno się to zgłosić PIP. Ale tak naprawdę co oni im mogą zrobić? Dadza karę która tak naprawdę dla zakładu mającego 3 mln kapitału jest tylko małym wydatkiem, a za to ze narobi się szumu można tylko oberwać... tymbardziej ze "pracodawca" jest na tyle hmmm ... ze potrafi zadzwnić do firmy w ktorej pozniej się pracuje tylko dlatego by odegrać się na dawnym pracowniku.

#19 Gość_Elka

Gość_Elka
  • Goście

Napisano 11 maj 2008 - 20:49

Ja również nie podpisuję żadnej listy płac,a pracuję w gastronomii,nie mam ustalonego grafiku pracy,wieczorem dowiaduję się na którą idę do pracy,ale nie wiem do której będę pracować,a ponadto pracuję po 2lub 3dni z rzędu po12 do15 godzin dziennie.Wkwietniu przepracowałam 214 godzin,w tym były godziny nocne i otrzymałam 1100zł.Proszę odpowiedzieć,czy ja muszę podpisywać listę obecności,dodam,że pracujemy tylko we dwie,jak powinnam być rozliczana za nadgodziny i godziny nocne i czy po 12godzinnym dniu pracy przysługuje mi dzień wolny,jestem już bardzo zmęczona takim traktowaniem pracownika.A może ktoś z Państwa wie,czy w gastromomii przy 12godzinnym dniu pracy przysługuje darmowe wyżywienie.Proszę o pomoc.Elka

#20 Gość_Marcin

Gość_Marcin
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2008 - 21:13

Posze o porade pracuje w sklepie lista zawsze byla robiona na koniec miesiaca i wszyscy pracownicy podpisywali ja za wszystkie dni teraz jestem na zwolnieniu lekarskim i moj pracodawca karze mi przyjsc do pracy i podpisac liste obecnosci zarzekl sie ze jesli jej nie podpisze to nie wyplaci mi wynagrodzenia i zwolni dyscyplinarnie jest 11 i pieniedzy nie mam na koncie prosze o pomoc co mam zrobic

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy