Skocz do zawartości

okresy nieskładkowe

wróć do serwisu Kadry 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_monisia*

Gość_monisia*
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 13:27

Wystawiam świadectwo pracownikowi który pracuje w naszym z-dzie od 1981r., jakie okresy nieskładkowe należy wpisać w świadectwie pracy? chorobowe z całego okresu zatrudnienia, url.bezpłatny?

#2 Gość_kadry_place_zus@gazeta.pl

Gość_kadry_place_zus@gazeta.pl
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 13:58

W świadectwie pracy podaje się min. okresy urlopów bezpłatnych, wypoczynkowych oraz niezdolności do pracy. Liczba dni urlopu wypoczynkowego i niezdolności do pracy z powodu choroby jest istotna w przypadku gdy dana osoba podejmie w tym samym roku nowe zatrudnienie. Nowy pracodawca na podstawie danych z wystawionego przez Ciebie świadectwa pracy będzie mógł określić wymiar urlopu dla tej osoby oraz to czy w danym roku przysługuje jej ewentualnie wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy czy tez zasiłek chorobowy. Tak więc chodzi o okresy z tego roku w którym ustał stosunek pracy. W standartowym świadectwie pracy nie ma rubryki na wpisanie okresów nieskładkowych.

#3 Gość_dd

Gość_dd
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:14

oczywiście podajesz wszystkie okresy nieskładkowe z całego okresu zatrudnienia w pkt 10

#4 Gość_evita

Gość_evita
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:19

a punkt 10 to co???coś te kadry-płace-zus niedouczone... strach pomyśleć co grozi tym, którzy skorzystają z usługokresy nieskładkowe to również okres urlopu wychowawczego...

#5 Gość_kadry_place_zus@gazeta.pl

• Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:32

Trochę sie zagalopowałem z tym ostatnim zdaniem. Zcałego okresu oczywiście.Okresami nieskładkowymi są min. okresy:1) pobierania:a) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,B) zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,c) świadczenia rehabilitacyjnego,2) niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie,3) niewykonywania pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych, nie więcej jednak niż 5 lat,4) okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:

#6 Gość_monisia*

Gość_monisia*
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:35

"standardowe świadectwo pracy" zgodnie z art 97 paragraf 4 K.P. to załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003r. (poz. 2289) i pkt 4. 10) dotyczy okresów nieskładkowych.

#7 Gość_On

Gość_On
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:38

Oczywiście. Niby proste ale ludzie sie nie mogą dogadać o co im chodzi:-)

#8 Gość_aldonka

Gość_aldonka
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:43

A czy zwykły url.bezpłatny też? Czy tylko wpisuje się go w 4.2?Mam jeszcze pytanie dot. 4.11 , co mówił art.92 par.11 KP?

#9 Gość_kadry_place_zus@gazeta.pl

• Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:55

Mysle ze chodzi o sytuacje kiedy w pierwszym dniu okresu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej nie dłużej niż 6 dni, pracownik nie zachowywał prawa do wynagrodzenia. Juz nie obowiązuje ten przepis. Kazdy urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym

#10 Gość_monisia*

Gość_monisia*
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:55

Mam jeszcze trochę wątpliwości co do tego 'całego okresu', przed chwilą czytałam "spób wypełniania świadectwa pracy" do załącznika do rozp. Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 16.12.2003r., i cytuję: w pkt 10 pracodawca wskazuje przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w przepisach o emeryt. i rentach z Funduszu Ubezp.Społ., natomiast wg art.7 ustawy emerytalnej okresy nieskładkowe to m.in. okresy:- pobierania zasiłków z ub. społ. wypłac. po 14.11.1991r. - chorobowego i opiekuńczego- pobierania wynagrodzenia za czas niezdolnosci do pracy po dniu 28.02.1995r.???

#11 Gość_kadry_place_zus@gazeta.pl

• Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 14:58

To co napisano wyzej to prawda. Zresztą ta zasada dot. zasików i wynagrodzeń obowiązuje tez przy wypełnianiu Rp-7

#12 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2006 - 15:51

Na urlop bezpłatny jest odpowiednie miejsce w świadectwie pracy do wpisania i już powtórnie nie wpisuje się go w okresach nieskładkowych (tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach dot. małżonków dyplomatów). Okresy nieskładkowe (dotyczą uprawnień przy obliczaniu renty, emerytury) to głównie okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekunczego po 14.11.1991 r. Wcześniej okres zwolnienia lekarskiego nie był traktowany jako okres nieskładkowy. Okres urlopu bezpłatnego jest przerwą w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym i nie wlicza się do stażu pracy. Jak Państwo, wypowiadający się w tym temacie, wypełniają świadectwa pracy i inne dokumenty potwierdzające zatrudnienie i podleganie ubezpieczeniom, skoro tyle niezgodności z przepisami w wypowiedziach? Monisi doradzam zaglądnięcie do rozporządzenia dot. wypełniania świadectwa pracy, bo opieranie się tylko na wypowiedziach na forum może przynieść szkodę zwalnianemu pracownikowi.

#13 Gość_leszekkpl

Gość_leszekkpl
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 14:30

a czy nieobecność usprawiedliwioną bądź nieusprawiedliwioną podaję się jako okresy nieskładkowe w świadectwie pracy w pkt 10 ?Z góry dziękuję za odpowiedź.

#14 Gość_leszekkpl

Gość_leszekkpl
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 14:46

??

#15 Gość_leszekkpl

Gość_leszekkpl
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 15:10

znałby ktoś odpowiedź na moje pytanie?

#16 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 15:17

Okresy nieskładkowe w świadectwie pracy podaje sie od 14.11.1991r.zgodnie z ustawą z FUS.NIeobecność usprawiedliwionia i nieusprawiedliwiona nie jest okresem nieskładkowym w myśl ustawy .

#17 Gość_leszekkpl

Gość_leszekkpl
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 15:21

dzięki za info, pozdrawiam

#18 Gość_monia

Gość_monia
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 19:33

Czy mogę wymagać od pracodawcy, aby w świadectwie pracy obok zajmowanego stanowiska wpisał komórkę zakładu pracy , np. referent w księgowości szkoły, ponieważ wpisanie stanowiska pracy "referenta" niewiele mówi o wykonywanej przeze mnie pracy.

#19 Gość_Jaro

Gość_Jaro
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 12:08

Mam Pytanie czy na umowie o prace powinny byc odprowadzane skladki na L4, bo dostalem Swiadectwo pracy i te dni wliczyli mi do nieskladkowych

#20 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 22:44

nie nalicza sie składek za ten okres

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych