Skocz do zawartości

182 dni zwolnienia lekarskiego co dalej ?

wróć do serwisu Kadry 518 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_INAHALINA

Gość_INAHALINA
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2006 - 13:20

Mam pracownicę która 16.08.2006r. będzie miała182 dni zwolnienia lekarskiego wiem że stara sie o świadczenie rehabilitacyjne ,co mam zrobić w 183 dniu jeżeli nie będzie miała zdolności do p

#2 Gość_~mosar

Gość_~mosar
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2006 - 13:54

rozwiązujesz umowę - art.53 a jezeli będzie miała świadczenie rehabilitacyjne to przez pierwsze 3 miesiace płacisz, w przypadku gdy ma dłuższe swiadczenie to nic nie szkodzi na przeszkodzie aby była pracownikiem ale najdłużej do 1 roku pobierania swiadczenia rehabilitacyjnego., po tym okresie 53 k.p

#3 Gość_Daria

Gość_Daria
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2006 - 15:15

Jak go zwolnisz o on dostanie to świadczenie, albo rentę to później musisz "odkręcić" bieg dokumentów: wycofać świadectwo pracy, napisac pismo do PIP i ZUS -trochę to potrwa. Lepiej poczekaj na decyzję ZUSu -jak nie dostanie świadczenia to zawsze zdążysz go zwolnić a jeśli dostanie świadczenie to płacisz 80 % podstawy wym. zas.ch.przez 3 miesiące, nastepnie 90%. Ale już po tych pierwszych 90 dniach możesz pracownika bezstresowo zwolnić z art. 53 par.1 pkt 1b. Ja tak zrobiłam i było dobrze. Pracownik chciał co prawda iść do Sądu ale okazało sie że nie ma podstaw.

#4 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2006 - 22:30

Ja też mam takiego delikwenta, który czeka na komisję lekarskę, a 182 dni minęłu mu 12 czerwca wię wykazuje go jako osobe nieobecną usprawiedliwioną niepłatną, Jak przyjdzie decyzja z komisji to bedę wtedy się martwić.Dzwoniłam do ZUS-u niestety to długo trwa nawet do trzech miesięcy.

#5 Gość_młoda kadra

Gość_młoda kadra
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2006 - 19:52

A nie można wydać pracownikowi druku np. w 100 dniu choroby? Ja tak robię i nie mam potem problemu z długimi terminami ZUS-owskimi

#6 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2006 - 12:12

Do Młodej Kadrowej!Owszem tak się postepuje gdy firma zatrudnia powyżej do osób, a nie gdy firma zatrudnia do 20 osób.

#7 Gość_młoda kadra

Gość_młoda kadra
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2006 - 19:39

Do Basi- Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomóc pracownikowi i odpowiednio go pokierować. Kiedy mu się powie, że jak nie doniesie w odpowiednim terminie zaświadczenia z ZUS-u, to może mieć opóźnioną wypłatę wynagrodzenia, to sądzę, że każdy pracownik zgłosi się na komisję odpowiednio wcześniej. A przecież kadrowej też zależy żeby mieć jak najszybciej jasność w sytuacji. A co do wielkości zakładu, to z jakiego przepisu to wynika, że akurat w tym przypadku, zakład do dwudziestu postępuje inaczej a powyżej 20 inaczej? Ja się kieruję informacją zawartą w druku ZUS-owskim (wniosek o skierowanie na świadczenie rahabilitacyjne), który wszedł w życie w tym roku, gdzie wyraźnie jest napisane, że pracodawca wydaje ten druk nie później niż na 4 miesiące przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Tyle, że ja dla bezpieczeństwa wystawiam ten wniosek jeszcze wcześniej.

#8 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2007 - 14:29

Do Młodej KadrowejMam pytanie, czy wniosek o skierowanie świadczenia rehabilitacyjnego leży w gwestii pracownika, czy pracodawcy? Ja wiem, że taki wniosek trzeba pobrać z ZUS, a oprócz tego jakie są potrzebne inne dokumenty (np. od pracodawcy?), czy lekarz też coś musi napisać w tej sprawie - ja choruję już 131 dzień - czy powinnam się tą sprawą już zainteresowac żeby mi terminy nie "przelecieły"?

#9 Gość_regina

Gość_regina
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2007 - 12:43

po 182 dniach rozwiązanie umowy , pracownik dostaje rente co z odprawą

#10 Gość_aga w

Gość_aga w
  • Goście

Napisano 25 październik 2007 - 10:47

jestem w 2 miesiącu ciąży moj stan zdrowia nie pozwala mi pracowac ,lekarz odesłał mnie na zwolnienie lekarskie,jezeli zwolnienie może trwać 182 dni to co dalej czy moge zostac ze mną rozwiązana umowa w ósmym miesiącu. Raczej nie przydam się mojemu pracodawcy zwłaszcza w tak zawansowanej ciązy,dodatkowo dodam że pracuje w warunkach szkodliwych.

#11 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 25 październik 2007 - 11:32

Lekarz prowadzący powinie cię poinformować, że po 182 dniach chorobowego możesz (powinnaś) wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, udzielane zazwyczaj do dnia porodu.

#12 Gość_justa

Gość_justa
  • Goście

Napisano 13 listopad 2007 - 18:09

co zrobić jak mija 182 dni a komisja jeszcze nie była ,jeżeli był to wypadek w pracy czy mogę zwolnić pracownika czy może mnie podać do sądu pracy o odszkodowanie i wygrac sprawę?

#13 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 13 listopad 2007 - 23:34

Nie, nie możesz zwolnic, ponieważ pracownik może otrzymac świadczenie rehabilitacyjne i dopiero po 3 miesiącach zakład może rozwiązac umowę na podstawie art.53 k.p. Poczekaj na decyzję ZUS, może byc przyznana renta lub świadczenie. W tym okresie pracownik ma nieobecnośc usprawiedliwioną niepłatną.

#14 Gość_klara

Gość_klara
  • Goście

Napisano 14 listopad 2007 - 01:19

Do mm, w którym miejscu art.53 k.p. jest napisane ze zakład pracy dopiero po 3 miesiącach może rozwiązać umowę o pracę? Czytam to i nie widzę. Proszę o pomoc. Jestem w takiej sytuacji. Dzięki, pozdrawiam

#15 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 14 listopad 2007 - 09:06

art.53 §1 ust.1 pkt.b k.p

#16 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 26 listopad 2007 - 11:08

pracownicy skończył się zasiłek chorobowy 19 listopada, cały czas czeka na komisje lekarską, na której mają stwierdzić czy zostanie przyznane jej świadczenie rehabilitacyjne,dn. 20 listopada wpłynęło do mnie zwolnienie lekarskie pracownicy na okres 29 dni. Co mam zrobić z tym zwolnieniem? nie wchodzi w gre art. 53k.p. wysłąć to zwolnienie do ZUS czy czekać az zostanie przyznane świadczenie reh.

#17 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 26 listopad 2007 - 11:24

...najprosciej i najpewniej zadzwonić do ZUSu!

#18 Gość_pop

Gość_pop
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 00:25

A ja mam pytanie czy przepisy te odnoszą sie również do osób bezrobotnych ?

#19 Gość_mikolaj073

Gość_mikolaj073
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 12:30

czy świadczenie rechabilitacyjne sie oplaca jak oni to licza?

#20 Gość_asiczek

Gość_asiczek
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 16:40

Witam! Mam pytanko, jestem w 5-m-cu ciąży, cały czas na chorobowym,dziecko i ja czujemy sie dobrze i właściwie nie ma przeszkód żebym wróciła do pracy, jednak ja wolałabym ciągnąć chorobowe do porodu. Wiem,że powinno ono trwać 182dni ale co poźniej, czy wystarczy wrócić do pracy na jeden dzien i później kontynuować chorobowe?Moja ciąża przebiega dobrze, wię wolałabym nie ubiega się o świadczenia rehabilitacyjne bo i tak ich nie dostane.Na jak długo powinna wrócić do pracy żeby znów iść na chorobowe? Proszę o pomoc

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych