Skocz do zawartości


Zwolnienie chorobowe


wróć do serwisu Kadry 718 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_akinomka

Gość_akinomka
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2006 - 14:44

Pracownik jest od 25.05.2006 na zwolnieniu chorobowym, ostatnie L-4 jakie przyniosl jest do 22.06.2006. W ciagu ilu dni jest zobowiazany doniesc zwolnienie chorobowe? Kiedy ew. mam mu wystawic swiadec

#2 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2006 - 15:37

W ciągu 7 dni należy dostarczyc zwolnienie lekarskie chyba że pracownik przebywa w szpitalu to powiadomienie ze szpitala, natomiast po wyjściu szpital wystawi mu druk L4

#3 Gość_ewka2

Gość_ewka2
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2006 - 10:05

Tak jak napisala Aga, przy czym o przyczynie nieobecności winien powiadomić pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności forma powiadomienia dowolna:telefonicznie, przez osoby trzecie, maillem,faxem...).

#4 Gość_akinomka

Gość_akinomka
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2006 - 14:18

Dziekuje bardzo :(

#5 Gość_misia

Gość_misia
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2006 - 10:42

Nieprawda, nie ma obowiązku dostarczenia zwolnienia w ciągu 7 dni!Dotyczy czegoś innego - jeżeli pracownik nie dostarczy zwonienia w ciągu 7 dni - to potrąca mu się 20% za każdy dzień opóźnienia.

#6 Gość_ewka2

Gość_ewka2
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2006 - 10:52

Wiadomość dla Misi :Porady prawne"Dostarczenie przez pracownika zaświadczenia lekarskiegoProszę o wyjaśnienie, czy pracownik przebywający obecnie w szpitalu powinien w jakimś konkretnym terminie dostarczyć swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jeśli tak, to czy w razie niedotrzymania tego terminu zostanie mu obniżone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy?Zaświadczenie lekarskie obowiązany jest Pan jako osoba ubezpieczona dostarczyć płatnikowi zasiłków nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Świadczy o tym treść art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267). Płatnik składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia, przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego. Niedopełnienie przez ubezpieczonego ww. obowiązku powoduje obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Należy przy tym zaznaczyć, że miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.Natomiast nie ulegnie obniżeniu wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy w sytuacji niedostarczenia przez Pana płatnikowi składek zwolnienia lekarskiego po upływie siedmiu dni od daty jego otrzymania. Artykuł 92 § 1 kodeksu pracy stanowi, że pracownik za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu, a w sytuacji wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w okresie ciąży czy też poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów przysługuje mu prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Wynagrodzenie to, jak wskazuje § 3 pkt 1 k.p., nie ulega obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a więc nie ulega obniżeniu o 25 proc. w sytuacji dostarczenia przez pracownika zwolnienia lekarskiego po upływie siedmiu dni od daty jego otrzymania.Karolina MikołajczykPodstawa prawna:• art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267),• art. 92 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).Źródło: Prawo Przedsiębiorcy Nr 025/2005 z dnia 2005-06-20Pozdrawiam serdecznie.

#7 Gość_misia

Gość_misia
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2006 - 13:01

Ewo, nie ma się o co spierać. Miałam na myśli, że obowiązek jest jeśli pracownik chce otrzymać cały zasiłek. A tak naprawdę - godząc się na obniżenie - pracownik może dostarczyć zwolnienie kiedy chce.

#8 Gość_Katarinka

Gość_Katarinka
  • Goście

Napisano 05 listopad 2006 - 13:31

Witam wszystkich!Mam pytanie-otóż wczoraj dostałam wypowiedzenie z pracy.Okres wypowiedzenia to 2tygodnie i kończy się 18go listopada.Czy przed upływem okresu wypowiedzenia mogę zanieść zwolnienie chorobowe?Jak to wygląda-czy płaci mi pracodawca czy podlegam pod ZUS.Jak wygląda to od strony finansowej,ile dostaje się będąc na takim zwolnieniu? Bardzo proszę o pomoc.Pozdrawiam gorąco.

#9 Gość_@

Gość_@
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2007 - 18:14

Witam,Otóż dziś dostałam wypowiedzenie z pracy.Okres wypowiedzenia to 2tygodnie i kończy się 19go lutego.Czy przed upływem okresu wypowiedzenia mogę zanieść zwolnienie chorobowe?Jak to wygląda-czy płaci mi pracodawca czy podlegam pod ZUS.Jak wygląda to od strony finansowej,ile dostaje się będąc na takim zwolnieniu? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam gorąco.

#10 Gość_Jarek

Gość_Jarek
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2007 - 15:16

Ktory artykul Kodelsu pracy mowi o czasie niezbednym na doniesienie zwolnienia urlopowego?

#11 Gość_Jarek

Gość_Jarek
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2007 - 15:16

mialo byc zwolnienia chorobowego :(

#12 Gość_asa

Gość_asa
  • Goście

Napisano 01 luty 2007 - 15:19

a ja mam takie pytanie... Pracowałam na umowe zlecenie która sie skończyła z końcem stycznia. Natomiast w grudniu miałam wypadek w pracy i od tego czasu jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy zakład pracy ma prawo mnie zwolnić, tzn nie przedłużyć umowy?

#13 Gość_Pedros

Gość_Pedros
  • Goście

Napisano 23 październik 2007 - 10:27

Hejka.Jestem na zwolnieniu od czwartku i nie mam jak dostarczyć L4>Co teraz mam zrobic?Czy zakład pracy moze mnie zwolnic bez podstawnie???

#14 Gość_Pedros

Gość_Pedros
  • Goście

Napisano 23 październik 2007 - 10:28

Czy ktos moze mi odpowiedzieć na moje pyt?????????Pozdrawiam

#15 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 23 październik 2007 - 10:52

...PEDROS zadzwon do zakladu, zwolnienie podaj przez kogos albo wyslij poczta-rozwiazan jest wiele, kwestia zastanowienia sie :(

#16 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 12:52

czy pracodawca może wyznaczyć inny termin na dostarczenie zwolnienia? bo u mnie toczy się ogromny spór, gdyż pracodawca wymaga dostarczania zwolnienia w terminie 3 dni, co oznacza, że za każdym razem jak jestem chora, muszę jechać na drugi koniec miasta dostarczyć zwolnienie mimo iż gdybym mogła dostarczyć je w ciągu tych 7 dni, przyniosłabym je po chorobie, w dniu w którym należało stawić się w pracy... ja nie znalazłam podstawy prawnej dla możliwości ustalenia przez pracodawcę innego wymiaru. pracuję w sądzie okręgowym. proszę o odpowiedź lub podpowiedź gdzie należy tego szukać...

#17 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 12:59

Zaświadczenie wydane na drukach ZUS ZLA ubezpieczony obowiązany jest dostarczyć płatnikowi składek nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zaświadczenia (nie wlicza się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał to zaświadczenie). Przepisy wewnątrzzakładowe nie mogą być w tym względzie mniej korzystne dla pracownika, czyli najmniej musi być 7 dniowy termin. W sądzie tego nie wiedzą?!

#18 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 21 listopad 2007 - 13:16

właśnie cały problem polega na tym, że nie... od trzech lat zawzięcie twierdzę, że jest tak jak pani napisała, kończę w tym roku prawo więc z reguły nie mam tego typu problemów, wiem gdzie czego szukać... w tym wypadku jednak zwątpiłam, gdyż znowu dostałam telefon od koleżanki, że kierowniczka chodzi zła i mam dziś przywieźć zwolnienie BO MAM NA TO 3 DNI... i tak jest za każdym razem, ja swoje a w pracy swoje... dziękuję w każdym razie za odpowiedź :(

#19 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 24 listopad 2007 - 12:47

Mam pytanie ile wynosi wynagrodzenie za zasiłek chorobowy?? Zawsze było 80% a teraz dowiedziałam sie ze jest 85% to ile on w koncu wynosi??

#20 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 24 listopad 2007 - 13:40

80 % podstawy, jeśli chora jest w ciąży 100 % /nigdy nie było 85%/



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych