Skocz do zawartości


odprawa rentowa


wróć do serwisu Kadry 91 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 14:30

Mam pytanie: czy nalezy sie odprawa rentowa jesli pracownik po 182 dniach choroby przyniosl mi orzeczenie z ZUS (ale nie ma nic wspomnianego o rencie) ze jest nadal niezdolny do pracy. Jesli sie nale

#2 Gość_anitka

Gość_anitka
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 14:45

Czy załatwiłaś go wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego? Jeżeli tak to powinnaś mieć decyzję czy świadczenie czy renta. Dopiero wtedy możesz mysleć o odprawie.pozdr

#3 Gość_ww

Gość_ww
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 14:54

Z ZUS do pracownika przychodzi decyzja o przyznaniu świadczenia rentowego z numerem tego świadczenia. Na podstawie takiej decyzji wypłaca się odprawę. Ale wcześniej tak jak napisała Anitka nalezy odpowiednio wcześnie przed zakończeniem okresu zasiłkowego , do ZUS złożyć wniosek o przyznanie albo renty albo świadczenia rehabilitacyjnego.

#4 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 15:14

Ten pracownik w czasie trwania zasilku chorobowego skladal wniosek do zus o rente, ale na tym orzeczeniu z zus nic nie wspomniano o rencie, ponoc ze czeka na decyzje z zus, co robic?

#5 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 15:17

A dodam jeszcze ze z zusu ten druk to orzeczenie lekarza orzecznika w sprawie ustalenia niezdolnosci do pracy N-12F

#6 Gość_lilka

Gość_lilka
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 15:38

Odprawa rentowa przysługuje w wysokości jedno miesięcznego wynagrodzenia

#7 Gość_Malgo.lbn

Gość_Malgo.lbn
  • Goście

Napisano 11 maj 2006 - 23:37

Ja też miałam taki przypadek. Jeżeli pracownik czeka na decyzją o przyznaniu renty a skończył mu się okres zasiłkowy to na podstawie przedstawionego przez niego orzeczenia z ZUS-u o niezdolności do pracy, od 183 dnia do daty przyznania odpowiedniego świadczenia przez Zus należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia. Jeżeli pracownik dostanie np. decyzję o przyznaniu renty to pisze podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Naswiadctwie należy dopisać - przejście na rentę. I oczywiściwe wypłacamy odprawę rentową.

#8 Gość_adela

Gość_adela
  • Goście

Napisano 12 maj 2006 - 10:15

Nie tylko na mocy porozumienia stron - można go też zwolnić z art.53.

#9 Gość_Malgo.lbn

Gość_Malgo.lbn
  • Goście

Napisano 12 maj 2006 - 10:34

Jeżeli jest decyzja o przyznaniu renty to nie może być mowy o art. 53 KP. Co innego jeżeli ZUS przyzna mu świadczenie rehabilitacyjne. Wtedy pracodawca może go zwolnić po trzech miesiącach z tym właśnie artykułem. Ale zauważ Adelo, że w Kodeksie Pracy nie ma konkretnego artykułu, który dotyczy zwolnienia pracownika z tytułu przejścia na rentę czy emeryturę, tak jak jest to konkretnie powiedziane w KP jeżeli chodzi np. o zgon pracownika. Dlatego wg mnie to musi być porozumienie stron.Takie jest moje zdanie.

#10 Gość_adela

Gość_adela
  • Goście

Napisano 12 maj 2006 - 11:59

To nie tak Małgosiu, kodeks mówi o zwolnieniu bez wypowiedzenia (art.53) i przyczyną takiego trybu rozwiązania umowy jest wyczerpanie zasiłku chorobowego. Renta jest tylko skutkiem. Pracownik może przecież wyczerpać zasiłek, a nie otrzymać renty ani świadczenia rehabilitacyjnego. I kodeks nie mówi, co dalej z pracownikiem. Umowę z art. 53 można rozwiązać więc zawsze po wyczerpaniu zasiłku i nie ma znaczenia, czy jest przyznana renta, czy też nie. Pozdobnie jest z emeryturą. Pracodawca lub pracownik może wypowiedzieć umowę, może też być zawarte porozumienie stron. Nawet pracownik zwolniony dyscyplinarnie - jeśli spełnia wymogi - może iść na emeruturę po rozwiązaniu z nim umowy w tym trybie. Przejście na emeryture może być więc przyczyną rozwiązania, albo też skutkiem rozwiązania umowy.

#11 Gość_WW

Gość_WW
  • Goście

Napisano 12 maj 2006 - 14:27

Popieram dokładnie tak jak napisała Adela!

#12 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 12 maj 2006 - 15:20

My tego pracownika zwolnilismy od 12 kwietnia, do 11 kwietnia byl na zasilku chorobowym a to byl 182 dzien choroby. 12 kwietnia przyszedl i pokazal orzezcenie z zusu o niezdolnosci do pracy wiec go zwolnilam z art. 53 par. 1 pkt 1b Raczej postapilam zgodnie z przepisami, i mysle ze dopiero jakby przyniosl decyzje do zakladu o przyznaniu renty ale od 12/04 to wtedy by mu sie odprawa nalezala. Dziekuje bardzo za pomoc

#13 Gość_fifi

Gość_fifi
  • Goście

Napisano 12 maj 2006 - 16:58

Jeśli pracownik przyniesie decyzję z datą np. 10 maja i od dnia rozwiązania nie pracował w innym zakładzie - to musicie wypłacić mu odprawę, ponieważ rozwiązanie z Wami umowy o pracę miało związek z chorobą, którą zaczął jeszcze w trakcie zatrudnienia.Gdyby np. pracownik został zwolniony lub sam się zwolnił, a za 3-5 miesięcy zwrócił się o wypłacenie odprawy ponieważ ZUS przynał mu rentę, to wówczas by mu się nie należała.

#14 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 15 maj 2006 - 10:18

A na jakiej podstawie? Czy może dlatego że nie ułynął pełny miesiąc od dnia zwolnienia?

#15 Gość_Malgo.lbn

Gość_Malgo.lbn
  • Goście

Napisano 15 maj 2006 - 11:49

A skąd wiadomo, że ZUS mu przyzna rentę. Może mu być przyznane świadczenie rehabilitacyjne.Wg mnie fifi ma rację z tą odprawą? Pod warunkiem, że będzie miała decyzję o przyznaniu renty.A jeżeli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne to jest jeszcze taki przepis, który mówi o tym, że pracownika można zwolnić dopiero po trzech miesiąch pobierania świdaczenia rehabilitacyjnego.

#16 Gość_Krysia

Gość_Krysia
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2006 - 15:51

Pracownikowi z dniem 04.092006 r. mija 182 dni zasiłku chorobowego. Złożył dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne. Pytanie brzmi - co należy zrobić w takiej sytuacji i czy po otrzymaniu świadczenia rehabilitacyjnego możemy pracownika zwolnić po 3 miesiącach.

#17 Gość_marta_krakow

Gość_marta_krakow
  • Goście

Napisano 19 październik 2006 - 15:08

Witam, szukam odpowiedzi w podobnym temacie. Zwolniliśmy pracownika w dn. 31.12.2005r. na mocy poroz. stron z przyczyn niedotyczacych pracownika. Już po zwolnieniu osoba pochorowała się, obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym, ale składa papiery o rentę i prawdopodobnie ja dostanie. Czy mam mu wypłacić odprawę rentową po otrzymaniu renty?Spotkałam się z komentarzem, że gdyby pochorował się jeszcze w okresie zatrudnienia to odprawa należałaby się, choroba po rozwiązaniu umowy - odprawa nie nalezy się. Co o tym myślicie?

#18 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 19 październik 2006 - 23:58

obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim pierwszy miesiac,prawdopodobnie otrzymam rente,to jaka mnie czeka odprawa ,mam 33 lata pracy.

#19 Gość_Grzegorz

Gość_Grzegorz
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2007 - 16:41

Jestem na swiadczeniu rehabilitacyjnym.Firma zwolniła mnie po 3mieśiącach.Będę ubiegał śię o rente,chyba ją dostane.Czy należy mi śię odprawa od firmy?

#20 Gość_zibi

Gość_zibi
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2007 - 19:30

W 1992r przeszedłem na rentę - zakład nie wypłacił mi odprawy rentowej. W grudniu 1992 zostałem zatrudniony w innej firmie z której zostałem zwolniony w kwietniu 2007 r. Czy ostatni zakład w którym pracowałem do 2007r powinien wypłacić mni odprawę rentową



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych