Skocz do zawartości

pełnienie obowiązków

wróć do serwisu Kadry 38 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_zjczek

Gość_zjczek
  • Goście

Napisano 04 luty 2006 - 22:06

witam wszystkich! mam pytanie: jak długo można wykonywać pracę na postawie pełnienia obowiązków zapisanych w zakresie czynności?pozdrawiam

#2 Gość_kk

Gość_kk
  • Goście

Napisano 06 luty 2006 - 09:58

nie bardzo rozumiem pytanie czy jest to przeniesienie na inne stanowisko?No bo jezeli jest to praca na ktore zostal pracownik przyjety w um. o prace i dla ktorego sporzadzono zakres czymnosci to az do dnia rozwiazania umowy o prace!Podaj konkretniej o co chodzi!Pozdrawiam

#3 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 06 luty 2006 - 13:05

ja spotkałam się z taką sprawą. mój dyrektor zamiast awansować dał kwity na pełnienie obowiązków za który był wypłacony dodatek. było to na okres trzech missiecy ale później znów to przedłużył. i z tego co wiem to jak dwie strony zgadzają się na taki układ to można to przedłużać w nieskończoność aż do podważenia tego przez pip. bo skoro pełnisz obowiazki przez 8 miesięcy to dlaczego nie masz zmiany stanowiska. PIP twierdzi że co jest powtarzane i odnawiane stanowi dokument iżmoże to być zalegalizowane. to tak jak z umową na czas próbny. mozesz " próbować pracownika trzez trzy miesiące ale później już musisz mieć wyrobione zdanie na temat jego umiejetności. ( chyba się zaplątałam )

#4 Gość_zjczek

Gość_zjczek
  • Goście

Napisano 09 luty 2006 - 20:37

chodzi o to, że mam stanowisko specjalisty natomiast do zakresu czynności mam wpisany punkt "pełnienie obowiązków kierownika w czasie jego nieobecności". w takim układzie zastępuję kierownika np. podczas jego urlopu, na popołudniowej zmianie itp. dlatego moje pytanie, ponieważ nie wiem, czy te okresy należy zliczać i nie powinny one przekraczać 3 miesięcy w roku? czy też pełnienie obowiązków musi odbywać się w ciągłości nie dłużej jak 3 miesiące w roku?pozdrawiam

#5 Gość_bB

Gość_bB
  • Goście

Napisano 23 luty 2006 - 12:25

Każdy kierownik jest zastępowany w trakcie urlopu czy zwolnienia lekarskiego. W Twoim przypadku nie chodzi o art. 42 par.4 KP (powierzenie innego rodzaju pracy niż umówiona). Po prostu zastępujesz kierownika, a w czasie Twojej nieobecności Ciebie też naoewno ktoś zastępuje.

#6 Gość_zjczek

Gość_zjczek
  • Goście

Napisano 25 luty 2006 - 19:21

mnie akurat nikt nie zastępuje, ponieważ miałem stanowisko secjalisty i byłem właśnie takim "zastępującym" kolegów na różnych stanowiskach. tylko, że o zastępowaniu kierownika miałem wpisane w zakres obowiązków, natomiast pozostałe zastępstwa odbywają się na zasadzie polecenia ustnego. kierownictwo firmy uważa, że zastępstwo dotyczyło również nieobecności kierownika np. na zmianie popołudniowej, kiedy trzeba było podejmować różne decyzje będące w kompetencji kierownika i dlatego moje pytanie. po prostu nie wiem czy takie działanie było zgodne z prawem?pozdrawiam

#7 Gość_danowy

Gość_danowy
  • Goście

Napisano 09 luty 2007 - 18:56

no właśnie. ja mialbym podobne pytanie. otrzymałem angaż jako p.o. kierownika wydzialu i juz to trwa 11 miesiecy. Czy jest to mozliwe w swietle przepisow prawa pracy???i czy p.o. kierownika wydzialu odpowiada w swietle prawa jak kierownik wydzialu?

#8 Gość_ELA

Gość_ELA
  • Goście

Napisano 15 luty 2008 - 10:01

PEłNIE OBOWIąZKI DYREKTORA OD TRZECH LAT CZY TO ZGODNE Z PRAWE PENSJE MAM JAK MOI PRACOWNICY

#9 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 15 luty 2008 - 11:17

Zgodnie z art. 42 par. 4 K.P pracownikowi mozna powierzyć bez jego zgody obowiązki na okres 3 m-cy w roku.Za jego zgoda na okres jaki uzgodnią strony, więc może to byc i 3 lata.

#10 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 15 luty 2008 - 15:58

ja dostałam umowę pracę na czas nieokreślony pracownik administracyjny pełniący obowiązki dyrektora z niczym to się nie wiązało połączono moje obowiązki pracownika i dyrektora razem za pensje pracowniczą niższa niż moi pracownicy to wynikało z braku statutu statut jest a ja nadal pełnie obowiązki Mogło to być w umowie o pracę na czas nieokreślony

#11 Gość_n36

Gość_n36
  • Goście

Napisano 01 marzec 2008 - 10:04

ja pełnię obowiązki obowiazki już 11 miesięcy i mam p.o. kierownika. Nikt ze mną nie uzgadniał 3, 4 czy 5 miesięcy. mam p.o. i już. Zarabiam jak pozostali pracownicy bo zatrudniony jestem na normalnym nizszym od kierowniczego etacie. Ile to moze trwać????

#12 Gość_Anusza B.

Gość_Anusza B.
  • Goście

Napisano 02 marzec 2008 - 12:58

Często jest tak, że nie możemy pracownikowi przyznać stanowiska (np. głównej księgowej , dyrektora itp.), ponieważ bak jest tej osobie stażu pracy lub też nie posiada wykształcenia obowiązującego na tym stanowisku, w tym wypadku może być pełniący obowiązki. Prawo pracy nie mówi przez jaki okres można zatrudniać na p.o. Natomiast to co pisze em jest to powierzenie zg. z art.42 par.4 .K.P.innych obowiązków i tu mówimy o okresie 3 miesięcy.....

#13 Gość_anonim

Gość_anonim
  • Goście

Napisano 04 marzec 2008 - 21:33

pełnienie obowiązków można powiżyć na rok czasu potem trzeba zejść na swoje byle stanowiskao i za miesiąc wskoczyć znowu na p.o. i tak w pentli do uzyskania odpowiedniego wykrztaucenia lub starzu pracy p.o. jest równe z wynagrodzeniem stanowisku na którym pełnimy obowiązki wiec wypłata jest więkrza inaczej jest z powierzeniem obowiązków tu wypłata nam nie rośnie bo tylko zastępujemy na jakis czas kogos

#14 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 31 maj 2008 - 16:44

Czym różnią się te dwa sformuowania "powierzenie stanowiska" a "pełnienie obowiązków"? Jak to się ma do zmiany wynagrodzenia i okresu trwania takich umów, co na to k.p.?

#15 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 19:03

Jak długo może pełnić obowiązki p.o. prezes we wspólnocie mieszkaniowej?

#16 Gość_ola

Gość_ola
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 20:01

Mam 12 lat pracy w urzędzie miasta i mam zostać naczelnikiem, jednak nie mam jeszcze wykształcenia wyższego (jestem na 2 roku), czy mogę zostać pełniącym obowiązki do czasu skończenia nauki?

#17 Gość_pasjonat kadr

Gość_pasjonat kadr
  • Goście

Napisano 07 październik 2008 - 12:26

Temat jest dość prosty, aczkolwiek żadne przepisy nie mówią o nim wprost. Otóż:1. w Polsce, najczęściej w państwowych instytucjach, wykorzystuje się pełnienie obowiązków do obejścia przepisów ograniczających zatrudnienie, np. na dane stanowisko jest wymóg wykształcenia wyższego a osoba, którą chce się zatrudnić takowego nie posiada, zatrudnia sie więc na tzw. p.o. Przy okazji często w ten sposób obchodzi się procedury konkurencyjnego zatrudnienia - obowiązkowego w administracji publicznej, co jest w ogóle niedopuszczalne!!! Poza tym co to jest za stanowisko np. p.o. Dyrektora Biura, czy takie stanowiska są wymienione w Ustawach lub Regulaminach Wynagradzania? Jeśli tak to jest OK (choc ja jeszcze takiego przypadku nie widziałem!), jeśli nie, to należy domniemywać, że jest sie po prostu Dyrektorem i obowiązuja wszystkie procedury jak na stanowisko Dyrektora!!!2. można także dać p.o. któremuś z pracowników i tu mozna podzielic to na kilka kategorii:a) chcemy awansować pracownika, tylko najpierw chcemy sprawdzic czy nadaje sie na to stanowisko (oczywiście pracownik spełnia wszystkie wymogi formalne na dane stanowisko), takie powierzenie obowiązków jest prawidłowe, jednak w roku kalendarzowym nie może trwać dłużej niż 3 miesiące, po tym okresie należy podjąć decyzję czy zostaje na tym stanowisku czy wraca na wcześniej zajmowane, bo się nie sprawdził. Szczególnym przypadkiem może być koniec roku, wtedy ten okres może trwać nawet pół roku, np. pracownik otrzymał powierzenie obowiązków od 1 października do 31 grudnia (3 miesiące w danym roku) a następnie otrzymał od 1 stycznia do 31 marca następnego roku. To wszystko jest OK.B) często w Polsce stosuje się p.o. dla dotychczasowych pracowników nie dlatego, że są najlepsi jak w przykładzie A, ale dlatego, ze właśnie ten pracownik ma awansować (tzw. plecy, układy, itp.). Często taki pracownik nie spełnia wymogów formalnych na dane stanowisko, więc aby je obejść wpisuje mu sie p.o. Takie postępowanie moze być właściwe lub nie właściwe, otóż jeśli nie ma innego pracownika spełniającego wymogi formalne to jest OK - tym nie mniej pracodawca powinien jednoczesnie zobowiązać pracownika do uzupełnienia braków lub równoczesnie ogłosić konkurs na to stanowisko. Jeśli natomiast wśród pracowników jest osoba spełniająca wymogi formalne to jej powinny być powierzone obowiązki (na czas próby 3 miesięcy lub do czasu wyłonienia kandydata w drodze rekrutacji zewnętrznej).c) często p.o. daje się swoim podwładnym gdy przychodzi nowy zwierzchnik - nie ma podstawy do zwolnienia, ale nowy przełożony chce sie pozbyć ludzi poprzednika i np. z Dyrektora daje angaż na p.o. Dyrektora, najczęściej argumentując że chce sprawdzić dana osobę na tym stanowisku. I tu kolejny błąd, otóż skoro ktoś jest Dyrektorem od jakiegoś czasu to wyniki pracy są sprawdzeniem jego pracy. Z punktu widzenia tak pracownika jak pracodawcy w stosunku pracy nic sie nie zmienia - obie strony w takim przypadku obowiązują te same przepisy co bez p.o. Mozna w takim przypadku swobodnie posądzic pracodawcę o mobbing!!! Nie mówiąc juz o tym, że zatrudnia on pracownika na nieistniejącym stanowisku, o czym pisałem już w pkt. 1.Ponadto w przypadku p.o. należy rozróżnić: 1. pozostanie na swoim stanowisku i powierzenie DODATKOWYCH obowiązków np. Głowny Specjalista oprócz swoich zadań ma dodatkowe zadania Kierownika - w takim przypadku, zwiększając zakres obowiązków pracownik powinien dostać dodatkowe wynagrodzenie oraz powinien być podany okres pełnienia tych obowiązków jako konkretna data lub zapis typu: do czasu zatrudnienia osoby na tym stanowisku;2. powierzenie innych obowiązków niż dotychczasowe i wykonywanie tylko tych nowych - pracownik powinien otrzymać oddelegowanie pisemne na niewięcej niż 3 miesiące - jeśli jest to stanowisko wyżej wyceniane (np. w wyższej kategorii zaszeregowania) to pracownik powinien na ten okres mieć zwiekszone wynagrodzenie, chyba, że jego dotychczasowe wynagrodzenie łapie się w przedziale określonym dla powierzanego mu stanowiska - tego typu powierzenie powinno mieć zastosowanie gdy chce sie sprawdzić czy pracownik nadaje sie na stanowisko czy nie - taki okres próbny w ramach trwającego stosunku pracy.Inne niz te dwa ostatnie przypadki powierzenia obowiązków raczej nie powinny mieć miejsca (oczywiście każdy przypadek należy rozpatrzyc indywidualnie, jesli są inne okoliczności lub przesłanki niż opisane powyżej) a jeśli maja miejsce właściwym do rozstrzygnięcia sporu jest albo Państwowa Inspekcja Pracy albo Sąd Pracy (szczególnie jeśli chodzi o mobbing!). Pracodawca powinien mieć też świadomość, że opisane powyżej nieprawidłowe używanie p.o. skutkuje karami pieniężnymi!!! Dla pracodawców "państwowych" ma to jeszcze jeden wymiar, a mianowicie kara taka jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i może ona skutkować także ZAKAZEM ZAJMOWANIA WYSOKICH STANOWISK PAŃSTWOWYCH, a więc tym bardziej powinni oni zastanowic się nad zasadnością używania w angażach p.o. Swoja drogą myślę, że jest to dobry temat do zbadania przez media i Panią Piterę, o ile nie rozmyje się to tylko zostaną wyciągnięte konsekwencje np. w zakresie naruszenia Ustawy o finansach publicznych.Wiem, że powyższe nie opisuje szczegółowo każdego z przypadków, ale myslę że w przystępny sposób wyjaśnia co i jak z tym p.o. Gdyby ktos miał jeszcze jakieś zapytania, czy ciekawe przypadaki w tym czy innych zagadnieniach kadrowych, to piszcie, a spróbuję je rozwiązać. Pozdrawiam,pasjonat kadr

#18 Gość_do pasjonata

Gość_do pasjonata
  • Goście

Napisano 07 październik 2008 - 12:49

cóż to za wywody? pomyliłeś forum. Najprosciej podaj link a nie robisz wklejki.

#19 Gość_pasjonat kadr

Gość_pasjonat kadr
  • Goście

Napisano 07 październik 2008 - 14:10

nie podam linku, bo go nie ma! Wszystko jest mojego autorstwa! Najpierw to sprawdź (np. wpisując fragmenty w wyszukiwarkę i zobacz czy cos znajdziesz) a potem obrażaj autora sugerując mu plagiat nie wiadomo skąd.

#20 Gość_Marzena

Gość_Marzena
  • Goście

Napisano 25 październik 2008 - 21:51

Ja pełnie obowiazki dyrektora od 1.03.2000r do chwili obecnej mimo, ze mam wykształcenie. Pobiłam chyba rekord

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy