Skocz do zawartości

świadczenie rehabilitacyjne a rozwiązani...

wróć do serwisu Kadry 622 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_isia

Gość_isia
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2005 - 09:45

Witam! jeżeli można to bardzo proszę jeszcze o pomoc ( sory święta).Pracownica wyczerpała 182 dni zasiłku chorobowego w dniu 28.11.2005 obecnie ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne na ok

#2 Gość_Skryba54

Gość_Skryba54
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2005 - 12:12

Formalnie rzecz biorąc wydaje się, że nie ma przeszkód aby zastosować art.53 par.1, pkt.1 lit."b". Moim zdaniem można by tak postąpić gdyby decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego była tylko na 3 miesiące. Jeżeli jest na 4 m-ce może należałoby poczekać aż upłynie ten termin i dopiero wtedy, gdyby pracownik otrzymał dalsze świadczenie można by go zwolnić. Jeżeli zaś zgłosił by gotowośc do pracy to oczywiście ze zwolnienia nici. Ale nie ma gwarancji czy po upływie 4-go miesiąca (jeżeli był by zwolniony po 3-im miesiącu) nie chciałby skorzystać z uprawnień wynikających z art.53 par.5 kp. Wydaje się, że powinność ponownego zatrudnienia, o której mówi ustawodawca w § 5 art. 53 k.p., nie ma charakteru bezwzględnego. Wystarczy wskazać, że nakaz ten jest obarczony dodatkowo zastrzeżeniem "w miarę możliwości", a "obowiązek" jego realizacji przez pracodawcę ustaje po upływie sześciu miesięcy. Odmienne stanowisko w tej materii zajął Sąd Najwyższy. Przyjął mianowicie, że na podstawie art. 53 § 5 k.p. pracodawca ma obowiązek nawiązania z byłym pracownikiem stosunku pracy. W razie niewykonania tego obowiązku byłemu pracownikowi przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy oraz o odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy od chwili zgłoszenia się do pracy w terminie określonym w powyższym przepisie. Podstawę prawną roszczenia odszkodowawczego stanowi art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p. ( uchw. SN z 10.09.1976 r., I PZP 48/76, OSN 1977/4/65). Podsumowując:- chyba lepiej zwolnić gdy otrzyma dalsze świadczenie - jest przynajmniej pewność, że jest dalej chory lub- zwolnić po pierwszych 3 miesiącach świadczenia, mając na uwadze, że może skorzystać z art. 53 § 5 k.p a to byłby kłopot oczywiście tylko wtedy kiedy po 4-ch miesiącach byłby zdolny do pracy bo jeżeli nie to po sprawie.Proponuję to dobrze przemyśleć. Wesołych Świąt

#3 Gość_isia

Gość_isia
  • Goście

Napisano 22 grudzień 2005 - 14:05

Skryba - dzięki jeszcze raz mi pomagasz, ale wracając do tego rozwiązania umowy.Jeżeli ponownie otrzyma to św. reh. na nastepne 4 - m-ce, to mogę ją zwolnić, ale w art.53.par.5 jest mowa,że w okresie 6 m-cy od rozwiazania umowy jeżeli zgłosi powrót do pracy po ustaniu tych ( ponownych 4-m-cy) to muszę ją przyjąć. A załużmy że otrzyma na 8 -m-cy to wtedy nie będzie miał zastosowania ten art.I jeszcze jedno gdy się zdecyduję na to pierwsze rozwiązanie to czy muszę zawiadamiać ją na pismie,że rozwiązujemy z nią umowę - skoro jest to rozwiązanie bez wypowiedzenia, a dalszą wypłatę zwiadczenia przejmuje ZUS. A jeżeli jej nie przedłużą wcale to zostaje mi tylko wypowiedzenie jej umowy po przyjściu do pracy,a co jak zacznie od nowa chorować i nie zdążę jej wręczyć wypowiedzenia.Jeżeli mogę liczyć jescze na pomoc to z góry dziękuję.

#4 Gość_Aleksandra

Gość_Aleksandra
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2006 - 18:34

Jak wygląda sprawa urlopu wypoczynkowego jeśli pracownik z niego nie korzystał?Mąż jest na świadczeniu rehabilitacyjnym od września,w grudniu wygasła mu umowa z pracodawcą.Ile urlopu mu przysługuje

#5 Gość_ela19

Gość_ela19
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2006 - 21:38

mam przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy czy moge je przerwać jeżeli okarze się po badaniach kontrolnych , że jestem zdrowa i moge pracować .Zależy mi na powrocie do pracy ale pracodawca będzie czekał na mnie tylko jeszcze 3 miesiące.Lekarz wydający orzeczenie stwierdził, że muszę wykorzystać cały ten okres ,natomiast pracownica w ZUS stwierdziła , że mogę w każdej chwili zrezygnować ze świadczenia i wrócić do pracy, jak jest naprawdę.Dziękuje bardzo za pomoc i życze Wesołych Świat

#6 Gość_Iwi

Gość_Iwi
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2007 - 13:35

Witam serdecznie.Proszę o radę jak powinnam postapić w przypadku, gdy: obecnie jestem w 33 tygodniu ciąży a 182 dni zasiłku chorobowego kończą mi się 18 lutego 2007 roku (co będzie odpowiadało 38 tygodniowi ciąży). Wiem, że jeśli urodzę do 18.02.2007 lub samego 18.02.2007 r. sytuacja jest prosta, ponieważ potem przechodzę na urlop macierzyński. Ale jeśli urodzę w późniejszym terminie -o te parę czy parenaście dni, to czy bardziej "opłacalne" dla mnie jest staranie się już o uzyskanie świadczenie rehabilitacyjnego, czy też po prostu skorzystanie z urlopu macierzyńskiego przed porodem? I jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania przeze mnie tego świadczenia?

#7 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2007 - 16:30

Byłam w takiej sytuacji i mój lekarz wypisał mi wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.Otrzymałam je.Ale koleżanka takiego śwadczenia nie otrzymała brakowało kilku dni między okresem zwolnienia lekarskiego a urodzeniem sie dziecka i do dzisiaj ma sprawy w sadzie o te kilka dni. Lekarz już dawno powinien panią poinformowac ,że należy wniosek wypisać i czekać na odpowiedz ZUS-u.A tak między nami to nie życze zeby Pani urodziła w 38 tygodniu ciąży ,bo to będzie troche za wcześnie.Rodzi sie w 40 lub 41tygodniu.

#8 Gość_krzysztof

Gość_krzysztof
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2007 - 17:16

Jestem obecnie na 8 miesiecznym swiadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracodawcaa moze ze mna rozwiazac umowe o prace jezeli jestem w Komisji Zakladowej Solidarnosc oraz w Radzie Pracowniczej, a tym samym jestem chroniony imienna uchwala o ochronie pracownikow, czyli chroni mnie immunitet. Pozdrawiam

#9 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 27 marzec 2007 - 18:05

Bardzo proszę o pomoc.Czy otrzymam świadczenie rehabilitacyjne jeśli oprócz umowy o pracę prowadzę działalność gospodarczą?Ja nie pracuję tylko zatrudniony tam pracownik

#10 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2007 - 15:24

Ja mam taki dylemat, a mianowicie mam pracownika który po 182 zwolnienia lekarskiego otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące, które to upłynie 16.07.2007. Teraz Zus skierował go do sanatorium na 3 tygodnie. Na pewno po tym turnusie zostanie ponownie wezwany do lekarza orzecznika ZUS w celu ewentualnego przedłuzenia świadczenia bądź będzie decyzja o rencie. Jest jeszcze jedno rozwiązanie a mianowicie nie dostanie ani jednego ani drugiego i wtedy zgłosi mi sie po uzyskaniu zdolności do pracy w firmie. Jakie mam prawo jako pracodawca do zwolnienia takiego pracownika dokładnie od dnia 16.07.2007. Czy mogę mu tego dnia wręczyć rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia? Czy aby na pewno to będzie 16.07 a może dopiero 17.07 mam takie prawo. nie chcę narobić sobie problemów i chodzic po sądach pracy o ten jeden dzień. jak to wygląda pod względem prawa. A co jeśli 17.07 pracownik nie otrzyma nic z ZUSu tzn uzyska zdolność do pracy to czy w tedy dale mogę mu dać to rozwiaznie czy będę mu musiał wypowiedzieć umowe z zachowaniem 3-go okresu wypowiedzenia?

#11 Gość_krystyna

Gość_krystyna
  • Goście

Napisano 30 październik 2007 - 22:33

jestem na swiadczeniu rehabilitacyjnym od 25 sierpnia 2007roku mam na5 miesiecy czy zaklad moze mnie w tym czasie wypowiedziec mi umowe o prace iczy mi sie nalezy odprawa

#12 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 30 październik 2007 - 23:29

Może wypowiedziec po upływie 3 miesiąca pobierania św. rehabilitacyjnego. Z tego tytułu nie należy się odprawa.

#13 Gość_afri13

Gość_afri13
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 21:14

Witam, bylam na zasiłku chorobowym a nastepnie przyznano mi świadczenia rehabilitacyjne na 6 m-cy, od 28.08.07. do 28.02.08., z ostatnim dniem grudnia 2007 wygasla mi roczna umowa, myslalam, ze na czas swiadczenia automatycznie jest ona przedluzona, ale otoz nie, moj pracodawca przyslal mi swiadectwo pracy. Moje pytanie czy pieniadze beda do czasu 28.02.08. wplywac mi na konto? co teraz z moim ubezpieczeniem? przeciez musze byc ubezpieczona zeby nadal leczyc sie onkologicznie.... proszę bardzo o pilna odpowiedz. afri13@wp.pl

#14 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 24 luty 2008 - 18:01

witam dnia 22022008 zostało mi przyznane świadczeniie rehabilitacyjne imam pytanko czy przez ten okres trzeba brać zwolnienia lekarskie czy to świadczenie zwalnia mnie już do przedstawiania dokumentu w zakładzie o mojej niezdolności do pracy pozdrawiam

#15 Gość_bojan

Gość_bojan
  • Goście

Napisano 26 luty 2008 - 13:41

W listipadzie 2006 uległem wypadkowi zerwania ścięgna achillesa od 02.11.2006 pół roku byłem na zwolnieniu l-4 a teraz na świadczeniach rechabilitacyjnych do końca kwitnia 2008roku.Tak długo leczy szpital w Pszczynie-oszczegam przed tym szpitalem jak nie masz gronkowca to 100% tam Ci go wszczepią.Ale moje pytanie:czy jak nie wykorzystałem urlopu w 2006r. i czy za 2007r. też się należy urlop za okres świadczeń rechabilitacyjnych.

#16 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 26 luty 2008 - 13:47

Tak, należy sie urlop wypoczynkowy za czas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym.

#17 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 05 marzec 2008 - 14:42

Witam! mampytani czy jako nauczycie, który wykorzystał urlop dla poratowania zdrowia i 182 dni zwolnienia nalezy mi sie swiadczenie rehabilitacyjne?

#18 Gość_smaga

Gość_smaga
  • Goście

Napisano 16 marzec 2008 - 11:43

Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc. Od 12 września jestem na zwolnieniu lekarskim. 12 marca 2008 upłynęło mi 182 dni. Złożyłam oczywiście wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, jednak z mojej niewiedzy zrobiłam to dopiero przed miesiącem. Do tej pory nie dostałam wezwania z ZUS na komisję, nie mam też orzeczonego tego świadczenia. Co w takim wypadku z zakładem pracy? L4 z tego co powiedział mi lekarz już mi się nie należy. Strasznie się tym wszystkim denerwuję. Bardzo proszę o pomoc.

#19 Gość_JUSTA

Gość_JUSTA
  • Goście

Napisano 16 marzec 2008 - 16:07

czekaj spokojnie na komisje w zakładzie będzie tez wszystkao ok. nazywa sie to nieobecność usprawiedliwiona bo czekasz na komisję .będzie ok

#20 Gość_mariola

Gość_mariola
  • Goście

Napisano 18 marzec 2008 - 20:44

bardzo prosze o pomoc.od konca wrzesnia ubieglego roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim 182dni,lekarz wystawił mi zaswiadczenie o aktualnym stanie zdrowia,że wymagam dalszego leczenia i rehabilitacji,w lutym wysłałam to do pracy,bo lekarz powiedział że zaklad wypelnia taki wniosek, w zakladzie powiedzieli że to powinien zrobic lekarz,kolo sie zamkneło,teraz sama zlożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne,ale zwolnienie lekarskie kończy mi się26marca czy w tym czasie czekając na komisję lekarska mogę wykożystać urlop wypoczynkowy? i od kiedy będzie mi się przysługiwała rehabilitacja i czy zakład może mnie zwolnić w czasie oczekiwania na komisje lekarską?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych