Skocz do zawartości


umowa na czas nieokreślony a wypowiedzenie


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Kadrowa S

Gość_Kadrowa S
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2012 - 17:21

Witam,Chciałam zapytać odnośnie złożenia wypowiedzenia. Pracownik jest zatrudniony od 20.03 2008 r. umowa jest na czas nieokreślony. Powiedział, że chyba będzie składał wypowiedzenie. Kiedy powinien je złożyć i od kiedy ono obowiązuje.Okres wypowiedzenia powinien chyba trwać 3 miesiące skoro jest zatrudniony ponad 3 lata. Czy prawdą jest, że jeśli je składa 1.08 to okres wypowiedzenia zaczyna się dopiero od 1.09 i trwa do 30.11.2012 r. ? Czy pracownik może zawrzeć z pracodawcą porozumienie dotyczące skrócenia okresu wypowiedzenia ?Jeśli tak to o ile można skrócić okres wypowiedzenia ? czy jeśli pracownik i pracodawca z woli pracownika chcą rozwiązać umowę za porozumieniem stron a pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Czy pracownikowi należy się odprawa skoro jest zatrudniony na czas nieokreślony ?

#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 31 lipiec 2012 - 17:39

Miesięczny okres wypowiedzenia liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym złożono wypowiedzenie. Tak. Prawda. Musiałby złożyć wypowiedzenie dzisiaj by rozpoczęło swój bieg 01.08.
Wypowiedzenie rozpocznie bieg dopiero 1.09 a zakończy się 30.11.

#3 Katarzynka

Katarzynka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 769 postów

Napisano 31 lipiec 2012 - 17:45

Skrócić możecie na pewno, do miesiąca chyba minimum, ale oczywiście za 2 miesiące należy mu się wynagrodzenie w formie odprawy. Ale czy to dotyczy też porozumienia stron to nie jestem pewna. Chyba za porozumieniem to można rozwiązać w każdej chwili i bez odprawy.

#4 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 31 lipiec 2012 - 17:54

Strony mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę (art. 36 § 6 K.p.). Może to nastąpić z inicjatywy jednej bądź obu stron stosunku pracy. Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi wówczas tylko do dnia rozwiązania umowy o pracę.Jeżeli pracownik wypowie umowę o pracę nie dostanie odprawy. Zgodnie z art. 1 ust. 1 przepisy ustawy stosuje się w przypadku rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn określonych w ustawie w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę a także na mocy porozumienia stron.Jeżeli pracownik wypowie umowę, nie dostanie odprawy pieniężnej.

#5 Gość_Kadrowa S

Gość_Kadrowa S
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2012 - 09:47

Dla jasności czyli jeżeli pracownik rozwiąze umowę za porozumieniem stron ze swojej inicjatywy lub za wypowiedzeniem również z woli pracownika to w obu przypadkach nie dostanie odprawy ?

#6 mml

mml

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 01 sierpień 2012 - 09:59

Tak.

#7 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5533 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 01 sierpień 2012 - 17:24

Dokładnie tak :)



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy