Skocz do zawartości

L4 + ZUS Z3 po ustaniu zatrudnienie. Sprzeczne informacje

ZUS Z-3 L4 zasiłek chorobowy

wróć do serwisu Kadry 117 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Nata81

Gość_Nata81
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 09:03

Witam Państwa,Po ustaniu zatrudnienia, kto powinien wypełnic druk ZUS-Z3, pracownik czy ostatni pracodawca?Na forach są informacje że pracownik L4 sam wysyła do Zus, lub L4 i ZUS-Z3.Oglądałam formularz i nie jestem pewna czy jako pracownik mam wszystkie dane aby poprawnie go wypełnić.Natomiast odpowiedź z ZUS jest następująca :" Pierwsze zwolnienie po ustaniu zatrudnienia powinno być złożone do zakładu pracy. Pracodawca powinien wypełnić druk Z-3i wraz ze zwolnieniem L4 dostarczyć do terenowej jednostki ZUS wg Pani miejsca zamieszkania. Pani dostarcza tylko druk Z-10. I to jest komplet dokumentów. "Boję się również zostawic to firmie, ponieważ rozstajemy się w niemiłej atmosferze, jeśli nie mają prawnego obowiązku wypełnić ZUS Z3, czy wogóle to zrobią.Czy jestem w stanie sprawdzić w ZUS czy pracodawca (jesli to On wypełnia) dopełnił obowiązku i wszystkie papiery wysłał w terminie?Pozdrawiam.

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1707 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 26 lipiec 2012 - 09:22

Odpowiedź z ZUS jest prawidłowa.Do obowiązku zakładu pracy należy wypełnienie druku Z-3 i wraz z drukiem ZUS ZLA przesłanie go do ZUS

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2932 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 09:30

Zakład pracy wypełnia druk Z-3.

#4 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 855 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 26 lipiec 2012 - 09:32

Nic się nie martw! Jeśli złożysz w ZUS zwolnienie lekarskie to sam Zakład Ubezpieczeń na piśmie zgłosi się do byłego pracodawcy z żądaniem wypełnienia i przeslania do nich Z3 ;)

#5 Gość_Nata81

Gość_Nata81
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 09:50

Jak zawsze można na Państwa liczyć. Dziękuje bardzo za odpowiedzi !

#6 Gość_Nata81

Gość_Nata81
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 10:20

Jednak nurtuje mnie to dalej, oddam orgniał ZUS ZLA u bylego pracodawcy i co jeśli sprawa utknie w miejscu. Już u nich nie pracuje i nic z tym nie zrobią. Nawet na złość, znając mojego przełożonego.Jak zasygnalizować w ZUS, że mam zwolnienie lekarskie i powinien o dokumenty upomnieć się u mojego pracodawcy. Nie lepiej ZUS ZLA i ZUS Z10 wysłać bezpośrednio do ZUSu, a oni zgłoszą się po ZUS Z3?

#7 kardaw

kardaw

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 142 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 10:42

zostaw w zusie ZLA, zus sam się odezwie do byłego pracodawcy na piśmie o Z-3zrób ksero, odstaw oryginał do zusu, niech ci datownikiem podbiją kiedy oddałaś na kopiinie zostawiaj pracodawcy zwolnienia, masz na oddanie 7 dni od daty wystawienia, pracodawca będzie się ociągał z przekazaniem do zusu (z jakiś powodów) i będziesz musiała się potem gimnastykować

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2932 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 10:45

Skoro zachorowałeś po ustaniu zatrudnienia to zwolnienia nie zanosisz do byłego pracodawcy tylko do ZUS- masz na to 7 dni od daty wystawienia. ZUS wystąpi do byłego pracodawcy o przesłanie wypełnionego druku Z-3. Jeżeli masz możliwość uzyskać od pracodawcy wypełniony druk Z-3 to możesz zanieść komplet dokumentów do ZUS (zwolnienie, Z-3, Z-10)

#9 Gość_LIL

Gość_LIL
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2013 - 16:51

Jestem na zwolnieniu L4 już prawie miesiąc. Na kilka dni przed ustaniem Umowy o pracę zachorowałam - ogromna depresja po utracie pracy, pozycji zawodowej, braku pieniędzy ( kredyty, zobowiązanie) i sama wychowuję dziecko. Zwolnienia wszystkie dostarczałam pracodawcy pocztą: priorytet za potwierdzeniem odbioru- nie wiedziałam, że po wygaśnięciu Umowy, trzeba zanosić do ZUS- tym bardziej to moje pierwsze tak długie zwolnienie- nie mam doświadczenia.

Byłam dzisiaj w ZUS . Poinformowano mnie, że Firma
gdzie pracowałam nie złożyła żadnych dokumentacji związanych z moim L4 a także
deklaracji Z-3 i innych .
Nie zostały także odesłane do mnie, z powrotem, moje L4 np. z
informacją od księgowej, że po ustaniu Umowy o Pracę, zwolnienia L4
należy przedłożyć w oddziale ZUS w Dziale Zasiłków.
W związku z zaniedbaniami ze strony pracodawcy i nie złożeniem przeze
mnie L4 w określonym ustawowo terminie w ZUS, nie będzie mi wypłacony
zasiłek chorobowy zgodnie z oczekiwaną datą za kwiecień 2013.
Zostaję też ukarana za ten okres, pomniejszeniem dniówki o 20%.
Ponieważ wszystko przedłuża się w czasie, zostaję bez pieniędzy na
długo...brak też perspektyw na nową pracę...
Jestem wyczerpana myślą o utracie pracy i tym, że pozbawili mnie
środków do życia.

Proszę napiszcie,jak widzicie rozwiązanie tego problemu.

#10 Danjan

Danjan

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 kwiecień 2013 - 19:06

Czy w delegacji zagranicznej pracownik musi pracować w dni, które są ustawowo wolne w Polsce (świąteczne np. 3 maja)Proszę o odpowiedź

#11 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2932 postów

Napisano 30 kwiecień 2013 - 20:33

Do LIL. Ile przesłałaś tych zwolnień pracodawcy, czy któreś zwolnienie było wystawione na przełomie zatrudnienia i po zatrudnieniu? Takie zwolnienie pracodawca był zobowiązany przesłać do ZUS wraz z wypełnionym drukiem Z-3 oraz załączoną kopertą potwierdzającą datę nadania. Skontaktuj się z zakładem pracy, żeby przesłali wszystkie zwolnienia na okres po ustaniu zatrudnienia (to na przełomie też) wraz z kopertami i wypełnionym drukiem Z-3

#12 Gość_LIL

Gość_LIL
  • Goście

Napisano 01 maj 2013 - 15:42

Do LIL. Ile przesłałaś tych zwolnień pracodawcy, czy któreś zwolnienie było wystawione na przełomie zatrudnienia i po zatrudnieniu? Takie zwolnienie pracodawca był zobowiązany przesłać do ZUS wraz z wypełnionym drukiem Z-3 oraz załączoną kopertą potwierdzającą datę nadania. Skontaktuj się z zakładem pracy, żeby przesłali wszystkie zwolnienia na okres po ustaniu zatrudnienia (to na przełomie też) wraz z kopertami i wypełnionym drukiem Z-3

Dziękuję za odpowiedź. Fantastycznie, że można na Państwa liczyć.
Wysłałam trzy takie zwolnienia - ostanie 23.04.2013. Pierwsze było na przełomie zatrudnienia/po zatrudnieniu.
Zrobię tak jak Państwo podpowiadacie. Martwię się najbardziej tym, że zasiłek dostanę dużo później a przez ten czas nie mam za co żyć ... Pozdrawiam Dołączona grafika

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6643 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 maj 2013 - 23:05

Czy w delegacji zagranicznej pracownik musi pracować w dni, które są ustawowo wolne w Polsce (świąteczne np. 3 maja)Proszę o odpowiedź

Jeżeli chodzi o kontrakty zagraniczne to niestety świeta takie jak np. 3 maja są często dniami pracującymi ponieważ w danym kraju jest to dzień pracujacy,natomiast pracownicy mają w zamian inne dni wolne od pracy przypadajace w święta obchodzone w danym kraju,a jest ich znacznie wiecej niż w Polsce /np. Niemcy/

#14 Gość_monia

Gość_monia
  • Goście

Napisano 17 maj 2013 - 13:35

Nic się nie martw! Jeśli złożysz w ZUS zwolnienie lekarskie to sam Zakład Ubezpieczeń na piśmie zgłosi się do byłego pracodawcy z żądaniem wypełnienia i przeslania do nich Z3 Dołączona grafika

tak tez i ja zrobilam i zgłosil sie zus do mnei zeby dostarczyc od byłego pracodawcy z-3 a ja nei mam zamiaru tam isc co robic?

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6643 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 maj 2013 - 16:58

tak tez i ja zrobilam i zgłosil sie zus do mnei zeby dostarczyc od byłego pracodawcy z-3 a ja nei mam zamiaru tam isc co robic?

Przeczytaj uważnie treść pisma na dole pewnie jest informacja do wiadomości i nazwa firmy.ZUS wysyła jednocześnie takie pisma do pracodawcy i do wiadomości pracownika.W pismie masz podane nazwisko osoby która się zajmuje Twoją sprawą i numer telefonu .Zadzwoń i zapytaj jak masz wątpliwości.

#16 Gość_Radwan

Gość_Radwan
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 08:56

WitamDnia 20.05.13 rozwiazałem umowę za porozumieniem stron. Dzisiaj dostałem zwolnienie lekarskie z wczorajszą datą (20.05.13) na dwa tygodnie. Rozumiem, że to zwolnienie wysyłam do pracodawcy, a ten prześle je do ZUS wraz z wypełnionym formularzem Z-3 ?Czytałem również, że aby otrzymać zasiłek chorobowy muszę przedstawić zwolnienie na okres nie krótszy niż 30 dni. Czy w związku z tym muszę dostarczyć zwolnienie od razu na 30+ dni, czy mogą to być dwa/kilka zwolnień na okresy następnujące po sobie bez przerwy ? Do kogo wtedy mam dostarczać takie kolejne zwolnienia ?Pozdrawiam

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6643 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 maj 2013 - 09:06

Przede wszystkim powiadom telefonicznie pracodawcę,że na dzień 20 maja masz zwolnienie lekarskie,żeby pracodawca nie musiał robić korekty świadectwa pracy.Zwolnienie lekarskie przesyłasz do pracodawcy, a ten wystawia druk Z-3 i wysyła do ZUS.Ty będziesz musiał podpisać w ZUS oświadczenie ,że nie uzyskujesz innych dochodów /ważne musisz tam się zgłosić po przesłaniu dokumentów przez pracodawcę ,żeby nie przedłużać terminu wypłaty zasiłku/. Zwolnienia lekarskie mogą mieć różne okresy ,ale łącznie nie możesz chorować krócej niż 30 dni / nie dłużej niż 182 dni/.

#18 Gość_Radwan

Gość_Radwan
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 09:19

Dziękuję ! Ok, czyli w ZUSie bede musiał przedstawić formularz Z-10, tak ? Te kolejne zwolnienie, jeśli je otrzymam w ogóle, zgłaszam już do ZUS, prawda?

#19 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6643 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 maj 2013 - 09:34

Oczywiście do ZUS składasz dodatkowo formularz Z_10 .Musisz byc w kontakcie z zakładem pracy ,czy przekazali już dokumenty do zasiłku chorobowego ,żeby złożyć kolejne zwolnienie już właśnie tam.Może lepiej nawet samemu odebrać te dokumenty od pracodawcy i dostarczyć do ZUS ,żeby przyspieszyć proceder naliczania / a nie jest on krótki 30 dni od dostarczenia ostatniego zwolnienia z którego wynika,że masz 30 dniowy okres zasiłkowy/. pamiętaj też o terminie dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy lub ZUS masz na to nie więcej niż 7 dni od chwili otrzymania od lekarza ,pod rygorem obniżenia zasiłku chorobowego.

#20 Gość_Radwan

Gość_Radwan
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 09:48

Dziękuję bardzo za pomoc.Firma ma siedzibę w Krakowie, ja jestem z Centrum, więc raczej nie odbiorę dokumentów osobiście. Muszę liczyć na rzetelność pań kadrowych.pozdrawiam!

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS Z-3, L4, zasiłek chorobowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych