Skocz do zawartości

Dodatek za wysługę lat w podstawie macierzyńskiego

wróć do serwisu Księgowość 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2012 - 19:23

Jeżeli za okres choroby przysługuje dodatek stażowy to czy na macierzyńskim trzeba go wrzucić do podstawy i od nowa przeliczyć zasiłek? Pracownica do dnia porodu przebywała na zwolnieniu lekarskim.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2012 - 20:08

Jeśli w regulaminie wynagradzania jest zapis, że dodatek stażowy przysługuje za okres choroby, to należy domniemywać, że w przypadku zasiłku macierzyńskiego przelicza się podstawę zasiłku wliczając ten dodatek.
Zasiłek macierzyński nie jest przecież okresem choroby.

#3 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2012 - 20:33

Ale jeśli wypłacałam go obok zasiłku macierzyńskiego ze środków własnych to chyba dla ZUSu ok, gorzej dla organu prowadzącego. Czy wyjdzie duża różnica w wypłacie?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2012 - 20:37

no, to raczej źle robiłaś
nie wiem czy wyjdzie duża różnica w wypłacie, sama spróbuj to przeliczyć, przecież masz konkretne dane

#5 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2012 - 20:54

Jak to poprawić? Przecież pracownik musiałby wyrazić zgodę na potrącenie? I co robić korekty list płac i korekty ZUS? Teraz mogłabym ewentualnie zrobić korektę z ostatniego miesiąca. A wcześniejsze?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2012 - 20:59

a skąd wiesz, że wyszłoby potrącenie a nie niedopłata ?

#7 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2012 - 21:03

Bo gdybym wliczyła do chorobowego i odjęła kwotę składek, to byłoby mniej. A tak wypłacałam 100 % wysługi.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2012 - 21:15

Ano faktycznie, zapomniałam, że od tego dodatku nie liczyłaś żadnych składek
Ale w sumie to u pracodawcy wyszły większe koszty, czyli jakby jego "strata", bo przecież zasiłek odliczyłby od składek - co on na to ?
Jaka to w ogóle byłaby kwota, liczyłaś już ?

#9 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2012 - 21:32

Co on na to? Nie wie. Kwota pewnie nie wyszłaby zbyt duża, myślę, e około 200 zł za cały macierzyński. Nie jestem w stanie wyliczyć dokładnie, bo nie pamiętam danych.A co by koleżanka radziła?

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 lipiec 2012 - 21:40

co bym radziła ? chyba zostawiłabym to w spokoju z nadzieją, że nikt się nie dopatrzy :)
pracownica dostała więcej kasy, więc raczej żaden PIP czy inny organ nie będzie tu ingerował, tak myślę

#11 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2012 - 06:55

Chyba tak też zrobię, tzn. nic nie zrobię, jeśli nie będzie takiej potrzeby. Miłego dnia Dołączona grafika

#12 Lola

Lola

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 12:44

nie wliczam wysługi do macierzynskiego, tylko do zus daje informacje,że "dodatek stażowy nie jest wliczany do podstawy zasiłku macierzyńskiego, jest wypłacany na osobnej liscie" i jest ok, pracownik nie jest stratny po kontroli z zus nie było zastrzeżeń, ważne zeby był wypłacony.

#13 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 13:35

Donata,
domyślam się ze jesteś jednostka budżetowaDołączona grafika nie słuchaj podpowiedzi aby dać sobie spokój tylko wyrównaj pracownicy.
Przeczytaj tekst który wklejam:dotyczy jednostki budżetowej

"Mając na względzie, że podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na tych samych zasadach co zasiłku chorobowego, również tu dodatek stażowy nie jest uwzględniany. W związku z tym – mimo że przepisy rozporządzenia płacowego nie przewidują wprost obowiązku wypłaty dodatku stażowego za czas urlopu macierzyńskiego – należy przyjąć, że taki obowiązek istnieje. Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego ma wypłacany w tym okresie zasiłek macierzyński. W zasiłku tym nie jest uwzględniony dodatek stażowy, w związku z czym powinien być on wypłacany przez jednostkę w tym czasie. Pracownica na urlopie macierzyńskim nie może mieć bowiem pogorszonych warunków pracy i płacy (art. 177 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). "

a tu strona do tekstu szerszego:http://rb.infor.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=112872&mode=search#result

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2012 - 21:04

Ja podtrzymuję swoje zdanie napisane w kom. z 20 lipca - ewentualne wliczenie dodatku stażowego do podstawy zasiłku macierzyńskiego zależy od zapisu w regulaminie wynagradzania.

"nie słuchaj podpowiedzi aby dać sobie spokój tylko wyrównaj pracownicy" - akurat tu pracownica dostała więcej pieniędzy, proponuję ponownie przeczytać post

#15 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 07:26

Koleżanko, post przeczytałam bardzo dokładnie, a słowo wyrównaj nie zawsze oznacza dopłaćDołączona grafika Tak jak słowo "przecena" nie oznacza obniżki

#16 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 19:04

Agnieszka, dzięki za podpowiedź. Oczywiście wydrukuję to sobie - moja linia obrony Dołączona grafika .

Ja nie muszę nic wyrównywać, bo akurat wypłacałam - jak zauważyła koleżanka - obok zasiłku cały stażowy, ale czytając Wasze wypowiedzi/porady w końcu zgłupiałam jak powinno być i czy to nie jest błąd.

Gdybyście jeszcze podpowiedziały jak to w końcu jest z wyliczeniem zasiłku chorobowego. Pracownica na zwolnieniu w ciąży od połowy maja. Dodatek motywacyjny do końca sierpnia - czy we wrześniu z wyliczonej już podstawy z 12 m-cy wstecz odejmuję ten składnik? Inny składnik został zabrany z końcem maja - to czy też powinnam zasiłek chorobowy przeliczyć na nowo bez tego składnika?

Podpowiedzcie coś z podaniem jakiegoś fajnego linka - proszę.

#17 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2012 - 22:25

Agnieszka, dzięki za podpowiedź. Oczywiście wydrukuję to sobie - moja linia obrony Dołączona grafika .

Ja nie muszę nic wyrównywać, bo akurat wypłacałam - jak zauważyła koleżanka - obok zasiłku cały stażowy, ale czytając Wasze wypowiedzi/porady w końcu zgłupiałam jak powinno być i czy to nie jest błąd.

Gdybyście jeszcze podpowiedziały jak to w końcu jest z wyliczeniem zasiłku chorobowego. Pracownica na zwolnieniu w ciąży od połowy maja. Dodatek motywacyjny do końca sierpnia - czy we wrześniu z wyliczonej już podstawy z 12 m-cy wstecz odejmuję ten składnik? Inny składnik został zabrany z końcem maja - to czy też powinnam zasiłek chorobowy przeliczyć na nowo bez tego składnika?

Podpowiedzcie coś z podaniem jakiegoś fajnego linka - proszę.

... ale "czytając Wasze wypowiedzi/porady" - dodam, że to nie dotyczy stricte Was dziewczyny, tylko ogólnie uczestników forum (żebyście nie czuły się urażone, bo naprawdę bardzo pomagacie takim mało doświadczonym jak ja).

Agnieszko, niestety tego linka nie mogę otworzyć, ale gdybyś podała mi z którego to roku, to znajdę wersję papierową.

#18 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 27 lipiec 2012 - 07:10

RB nr 23 (263) z 2010.12.01

#19 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 lipiec 2012 - 16:28

a ja słowo "wyrównaj" odbieram jako dopłać, a "przecena" to dla mnie zawsze obniżka ceny

#20 Gość_Donata

Gość_Donata
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2012 - 16:59

Jeszcze raz dziękuję. A wiecie jak powinnam postąpić z tymi innymi składnikami przy chorobowym? Od razu zaznaczę, że regulaminy nic nie mówią o chorobowym.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy