Skocz do zawartości

badania dla prowadzących samochód słuzbowy

wróć do serwisu Kadry 90 odpowiedzi w tym temacie

#61 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 21 marzec 2012 - 10:40

to poczekaj, aż pracownika skieruje policja w ściśle określonych przypadkach.
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#62 Gość_spytko

Gość_spytko
  • Goście

Napisano 21 marzec 2012 - 10:49

to poczekaj, aż pracownika skieruje policja w ściśle określonych przypadkach.

TAK!!! I właśnie TYLKO wtedy te przepisy mają zastosowanie!Brawo, nareszcie się zgadzamy!Teraz tylko walczmy aby oficjalnie potwierdzono, że tak właśnie jest!

#63 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 21 marzec 2012 - 10:52

mam tylko nadzieję, że ty sam nie kierujesz samochodem, a w każdym razie nie w moim mieście
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#64 Gość_spytko

Gość_spytko
  • Goście

Napisano 21 marzec 2012 - 10:57

mam tylko nadzieję, że ty sam nie kierujesz samochodem, a w każdym razie nie w moim mieście

Na wesoło to trzeba spytać czy w Twoim mieście kierowałbym w ramch obowiązków służbowych czy prywatnie?Jak widzisz taka nadinterpretacja przepisów wcale nie eliminowałaby z ruchu drogowego "nieodpowiednich" kierowców!Jako ciekawostkę podaję, że na podstwie tego samego rozporządzenia kandydata na kierowcę (przed egzaminem na prawo jazdy) wcale nie poddaje się tym badaniom okulistycznym (patrz załącznik do rozporządzenia)

#65 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 21 marzec 2012 - 11:23

na smutno to powiem: w moim mieście każdy kandydat na kierowcę kat. B jest kierowany na badania okulistyczne (w tym diagnoza pod kątem daltonizmu), a pracownik, który może mieć w obowiązkach służbowych kierowanie pojazdem, ma w skierowaniu na badania medycyny pracy zaznaczoną kat. prawa jazdy i lekarz już sam wie, co ma robić, np. na podstawie w/w rozporządzenia

#66 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 21 marzec 2012 - 11:36

doriss, moim zdaniem,to cała dyskusja ze spytkiem jest bezprzedmiotowa, to taki gawędziarz-amator, szkoda czasu i energii. Nie chce, niech sobie nie kieruje na badania i tłumaczy potem odpowiednim organom,że nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

#67 Gość_spytko

Gość_spytko
  • Goście

Napisano 21 marzec 2012 - 14:13

na smutno to powiem: w moim mieście każdy kandydat na kierowcę kat. B jest kierowany na badania okulistyczne (w tym diagnoza pod kątem daltonizmu), a pracownik, który może mieć w obowiązkach służbowych kierowanie pojazdem, ma w skierowaniu na badania medycyny pracy zaznaczoną kat. prawa jazdy i lekarz już sam wie, co ma robić, np. na podstawie w/w rozporządzenia

słusznie, że na smutno, bo gdybyś przeczytała załącznik do tego rozporządzenia to byś wiedziała, że takie badanie o jakim mawa w podpunkcie 5) nie jest wymagane dla kandydatów na kierowców.to jest tak, że tylko myślisz, że ich badają ale tak nie jestmoże wysłać Ci kompletny tekst tego rozporządzenia?chyba, że wiesz bez czytania co tam jest?

#68 Gość_spytko

Gość_spytko
  • Goście

Napisano 21 marzec 2012 - 14:18

doriss, moim zdaniem,to cała dyskusja ze spytkiem jest bezprzedmiotowa, to taki gawędziarz-amator, szkoda czasu i energii. Nie chce, niech sobie nie kieruje na badania i tłumaczy potem odpowiednim organom,że nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

a ja myślałem - naiwniak, że dyskutujemy merytoryczniedziękuję za sympatyczne określenie "gawędziarz -amator", ale zawodowcom to nie powinno być szkoda czasu wyjaśnienie sprawy.Dyskusja nie służy do poprawiania własnego samopoczucia tylko do poznania argumentów - prawda czy nie?Pozdrowienia

#69 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 21 marzec 2012 - 14:48

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia z dnia 28.czerwca 2011 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami , znak: MZ-BP-P-0620-6142-2/OG/11

#70 Gość_spytko

Gość_spytko
  • Goście

Napisano 21 marzec 2012 - 15:33

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia z dnia 28.czerwca 2011 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami , znak: MZ-BP-P-0620-6142-2/OG/11

SUPER!!!Bez wątpliwości z tego stanowiska wynika co MZ "miał na myśli" konstruując przepis. I nie jest to wiedza pocieszająca ani wesoła!Nie znałem tego pisma, a jest bardzo przydatne, bo aktualnie nikt w Ministerstwie Zdrowia nie chce się przyznawć do tego nieszczęsnego przepisu.Niestety ten przepis jest bardzo wadliwy, już raz Ministerstwo Zdrowia go poprawiało z przeprosinami dla Polskiego Związku Głuchych, bo ich to dopiero załatwili, ale już wyprostowali.Tak naprawdę to Minister Zdrowia próbował wprowadzić tym przepisem nową kategorię prawa jazdy - do celów służbowych!! - ato nie jego kompetencja -to reguluje ustawa.Niestety taki mamy bałagan i trzeba z nim walczyć.Jeśli ktoś zna inne podobne OFICJALNE pisma np. z PIP proszę o podanie treści.Pozdrowienia

#71 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 21 marzec 2012 - 18:35

Ja uczestniczyłam na szkoleniu organizowanym przez PIP, gdzie prowadzący twierdził że powinnam wysyłać niezwłocznie pracownika na badania. Dałam sobie z tym spokój i skieruje go w momencie następnych badań okresowych. Raz się żyje :)

#72 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 marzec 2012 - 09:48

Edziu, ja byłam na dwudniowym szkoleniu w styczniu i oboje prowadzący zarówno w pierwszym jak i drugim dniu twierdzili ,że jeśli obecne badania są aktualne, to nic się dodatkowo nie robi ale przy kolejnych , wypadających okresowych ,pracownikowi korzystającemu z samochodu służbowego (nawet sporadycznie) lub majacemu przyznany ryczałt, należy wpisać prowadzenie samochodu przy opisie stanowiska pracy . Więc myślę,że postępujesz słusznieDołączona grafika .

#73 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 22 marzec 2012 - 18:28

Też tak myślę, ale mam też świadomość tego że w razie kontroli PIP punkt widzenia będzie zależny od punktu siedzenia :)

#74 Gość_Lena

Gość_Lena
  • Goście

Napisano 26 marzec 2012 - 12:42

a co zrobić w przypadku gdy właściciel Firmy jeździ samochodem służbowym, i nie jest na etacie

#75 Gość_ted

Gość_ted
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2012 - 08:22

Witam.Popieram tych, którzy twierdzą, że przepisy rozporządzenia MZ w sprawie badań lekarskich kierowców ... nie mają nic wspólnego z przepisami dotyczącymi badań lekarskich pracowników, wynikającymi z Kodeksu pracy. To pierwsze rozporządzenie jest przepisem wykonawczym do ustawy prawo o ruchu drogowym. Ustawa określa, kto podlega badaniom, a rozporządzenie - m.in. kto na te badania kieruje oraz uszczegóławia, kto jest lekarzem uprawnionym. Ani ustawa ani rozporządzenie nie mówią nic o badaniach pracowników wykonywanych na podstawie skierowania pracodawcy. Wystarczy wziąć do ręki te przepisy i poczytać. Dodam jeszcze jedno - zakres spraw, które miały być określone w rozporządzeniu MZ, przedstawiony jest w art. 123 ustawy prawo o ruchu drogowym. Czytając ten artykuł można łatwo dojść do wniosku, że ppkt 5 dodany do pkt 4 w paragrafie 4 rozporządzenia MZ WYKRACZA poza delegację ustawową, gdyż rozszerza zakres osób podlegających badaniom, do czego minister zdrowia NIE MIAŁ PRAWA.

#76 Gość_Dziunia

Gość_Dziunia
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2012 - 12:41

Jest jeszcze jeden problem, koszty. Ja jestem pracownikiem administracji samorządowej. A więc naprawdę bardzo zwiększone koszty tych badań są pokrywane ze środków publicznych czyli z moich i państwa podatków. U nas na badanie kierowany jest każdy kto potencjalnie może być wysłany na delegację i dostanie zgodę szefa na wyjazd swoim samochodem prywatnym. Nie posiadamy żadnego samochodu służbowego. Kierowani są również ci którzy mają ryczałty na zwrot kosztów przejazdu. Wg. mojej wiedzy do podpisania umowy ryczałtowej z pracownikiem nie jest wymagane posiadanie przez niego prawa jazdy, musi mieć tylko do dyspozycji samochód. Czy musi go prowadzić osobiście ?, chyba nie. Może przecież mieć kierowcę. Np. mąż podwozi zonę 2 razy w tygodniu w miejsce poza jej zakładem pracy gdzie ona wykonuje swoje obowiązki służbowe. Ryczałt się należy? no chyba tak. Kto powinien zrobić badania? Sytuacja z tym przepisem jest lekką paranoją.

#77 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 12:58

przepis jest raczej kuriozalny, z tym się zgadzam, ale przyznanie ryczałtu osobie,którą mąż podwozi do pracy, to lekka przesada. Jeśli takie wypadki mają miejsca w samorzadach, to kiepski stan ich budżetów przestaje być dla mne tajemnicą. Rozporzadzenie mówi wyaźnie o ryczałcie na wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów pracodawcy, więc jakieś wyjazdy księgowej do US, przedstawiciela handlowego do klientów , a nie podwózka do pracy żony przez męża !

#78 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 12:59

niestety, ryczałt nalezy sie w przypadku, gdy pracownik sam prowadzi samochód (nie musi być jego właścicielem, może mieć uzyczony od kogoś np. z rodziny), a więc w sytuacji, opisanej przez pana, pracownicy nie nalezy się ryczałt za jeżdżenie z mężem w sprawach słuzbowych pracodawcy

#79 Gość_Dziunia

Gość_Dziunia
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2012 - 13:19

No przykro mi ale nie macie Państwo racji. Rozporządzenie mówi wyraźnie o ryczałcie na wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów pracodawcy. Proszę zatem pokazać mi przepis który nakazuje pracownikowi osobiste kierowanie pojazdem. Kiepski stan budżetu naszych samorządów wynika również z tego, że osoby twierdząc, że to nie ich pieniądze wydaja je lekką ręką na takie bzdury i zawyżają koszty uzyskania przychodu firmy, przez co firma płaci mniejszy podatek, a mogłaby....itd, itp (argumentacja Idy).

#80 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 13:21

no tak ale jaki to cel przedsiębiorcy - dojazd do pracy ??? To zwykłe nadużycie..

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych