Skocz do zawartości

Urlop wychowawczy a następna ciąża

wróć do serwisu Kadry 1470 odpowiedzi w tym temacie

#381 Gość_Doris

Gość_Doris
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2010 - 15:44

koleżanka, na wychowawczym nie masz płaconego L4(na kolejną ciążę), ale jak poczynisz odpowiedni krok, jak to nazwałam wcześniej "manewr" to, to się może zmienić... zołza, WOW tylko 4 dni, no to super że dawałaś radę!!! GRATULACJE!!! A będąc na wychowawczym można dostawać zasiłek (jeśli mąż np mało zarabia), no i to zwykle dziewczyny nazywają płatnym wychowawczym (w skrócie)Basia, nikomu się nie musisz tłumaczyć, wolny kraj (niby) tylko bidulko nadal nie masz odp na swoje pytanie. A ja niestety nie umiem Ci pomóc i śledzę Twój wątek z ciekawości.

#382 Gość_adma

Gość_adma
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2010 - 16:27

witam, mam pytanie, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (płatnym- zasiłek wychowawczy) do końca sierpnia, ale obecnie jestem w drugiej ciąży, mam więc pytanie czy z dniem 1 września kiedy powinnam się stawić w pracy mogę przynieść zwolnienie lekarskie i będę miała płatny zasiłek chorobowy a potem macierzyński, czy muszę to inaczej rozegrać, np. napisać o skrócenie wychowawczego i dopiero przynieść zwolnienie, i czy jezeli mi sie konczy wychowawczy to wogole trzeba pisac jakies pismo ze ma sie zamiar wrócić?, proszę o odpwoiedź

#383 Gość_a.

Gość_a.
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 15:01

witam, mam pytanie: obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, na ktorym moge byc do konca trwania umowy o prace czyli do 31.08.2010roku. Czy po zakonczeniu tej umowy musze sie zwrocic do urzedu pracy jako bezrobotna i przedluzyc moj urlop wychowawczy?

#384 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 15:12

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi i udziela go pracodawca, a nie PUP. Możesz się zgłosić jako osoba bezrobotna, ale musisz byc gotowa do świadczenia pracy, a to wyklucza sprawowanie opieki nad dzieckiem.

#385 Gość_a.

Gość_a.
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 21:02

dziekuje za odpowiedz. To co w takiej sytuacji zrobic, by w dalszym ciagu byc na urlopie wychowawczym? urlop macierzynski skonczyl mi sie w styczniu 2010 a podanie o wychowawczy moglam zlozyc tylko z data do zakonczenia umowy a nie na 3 lata?

#386 Gość_AGNESSS

Gość_AGNESSS
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2010 - 22:40

WITAM OBECNIE JESTEM NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM PLATNYM DO 31 PAŻDZIERNIKA A UMOWE O PRACE MAM DO 2012R.DO PRACY WRUCIĆ MAM 2 LISTOPADA A JEŻELI ZAJDĘ W CIĄŻĘ I ZANIOSĘ ZWOLNIENIE L4 TEGO 2 LISTOPADA TO CZY CHOROBOWE BĘDZIE MI SIĘ NALEŻALO DO DNIA PORODU A POTEM MACIEŻYŃSKI I JAK WTEDY BĘDZIE NALICZANE CHOROBOWE ? PROSZĘ O POMOC Z GÓRY DZIĘKUJE

#387 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 08:47

do a: tak, o urlop wychowawczy mogłaś wnioskować tylko na czas trwania umowy

#388 Gość_Alice

Gość_Alice
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2010 - 23:45

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym (wg wniosku do 15.09.2010) i jestem w II mies. ciąży. Planuję jednak "wrócić" do pracy. W najbliższych dniach chcę zanieść szefowi wniosek o skrócenie urlopu i powrót z dniem 01 sierpnia 2010. Mam jednak pytanie?? Wiem, że pracodawca nie musi się zgodzić na mój powrót! Nie wiem jednak, ile pracodawca potrzebuje czasu (ile dni) na odpowiedź na mój wniosek (ile może przeciągać). Na pewno nie odpowie mi od razu, bo będzie musiał się poradzić w kadrach itd., więc chce być przygotowana na ewentualną zwłokę w odpowiedzi??? Pomóżcie, czekam.

#389 Gość_agnes

Gość_agnes
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2010 - 23:49

mam pytanie,bo jestem w opałach,do21 lipca mam urlop wych.i planowałam wrócić do pracy,poinformowałam o tym pracodawce ale innych kroków z tym powrotem nie zdążyłam zrobić.Okazało sie jednak że z przyczyn osobistych nie moge teraz wrócic.Czy moge wziąśc jeszcze teraz 3 rok urlopu wych,czy już za pózno.Pomóżcie.

#390 Gość_Ane

Gość_Ane
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 09:49

agnes jeśli nie złozyłas stwosownych wniosków w związku z przerwaniem wychowawczego to możesz złożyc kolejny wniosek o dalszą część wychowaczego - jeśli takowy ci jeszcze przysługuje.

#391 Gość_Alice

Gość_Alice
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 13:49

Czy ktoś zna odpowiedź na moje pytanie (394)??? PROSZĘ PILNIE O POMOC!!!Ile czasu pracodawca ma na odpowiedź na wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego???

#392 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 13:52

Pracodawca musi się zgodzić na twój powrót ,przeczytaj art 186 3 KP. Tam znajdziesz odpowiedź na twoje wątpliwości

#393 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 13:54

to nie jest "wniosek" to co pracodawcy składasz a "zawiadomienie" , więc nie musi na nic wyrażać zgody, tylko musi cię przyjąć

#394 Gość_Alice

Gość_Alice
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 14:17

Owszem w Art. 186 nie ma wzmianki o tym, ale w komentarzach Kodeksu i w wielu artykułach, które przestudiowałam w ostatnim czasie jest wyraźnie napisane, cytuję: "...złożyć u szefa wniosek najpóźniej 30 dni przed terminem powrotu do pracy. Niestety, pracodawca nie musi się na wcześniejszy powrót zgodzić."!!! WIĘC???

#395 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 14:24

A jakie komentarze do KP cytujesz? Jestem zaskoczona, możliwością takiej interpretacji. Skoro pracownik może podzielić sobie urlop na 4 części , to wynika wprost z KP , to tym bardziej ma prawo skrócić go sobie, jeśli sytuacja życiowa go do tego zmusza. Nie widzę podstaw do odmowy przez pracodawcę.

#396 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 14:28

Art. 1863. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonegopodjęcia pracy.Czytaj kodeks, a nie wątpliwej jakości komentarze.

#397 Gość_EMMI

Gość_EMMI
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 14:36

Możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego w dowolnym czasie, ale pracodawca musi wyrazić na to zgodę i o tym mówi Art. 186³. pkt 1.kp.Art. 186³. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,

#398 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 14:38

EMMI oprócz jedynki, tam jest również punkt 2 . Czytaj i cytuj wszystko, a nie wybiórczo. Pracodawca nie ma prawa po upływie 30 dni od zawiadomienia nie dopuścić pracownika do pracy!

#399 Gość_MarcoPolo

Gość_MarcoPolo
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 14:45

Do Alice, staraj sie bazować na Kp i opracowaniach podpisanych przez ludzi z branży a nie na artykułach z gazety wyborczej pisanych przez Katarzynę Pawłowska-Salińska. To dziennikarka, która tematy rodzicielstwa podjeła jak sama oczekiwała na dziecko ale wiele z nich było mocno zagmatwanych ( delikatnie ujmując).

#400 Gość_Alice

Gość_Alice
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2010 - 15:06

OK. Dziękuję Wam wszystkim. :) Czyli, co?? Pracodawca, nie ma mnie czym zaskoczyć jak mu wręczę to oświadczenie (czy jak tam niektórzy interpretują - wniosek). Mam przynajmniej nadzieję, że nic nie wymyśli (gdzie szef jest naprawdę zdolny do wszystkiego, tym bardziej że ma w planach mnie zwolnić - tak było przynajmniej latem ubiegłego roku, jak po wręczeniu mu wniosku o urlop wychowawczy chciał mi przedstawić zwolnienie!!))To próbuję się w takim razie z nim spotkać, o ile znajdzie dla mnie czas. A jeśli nie to spokojnie mogę wysłać mu to oświadczenie listem za dowodem doręczenia??? Aha, jeszcze jedno, czy szef musi mi potwierdzić, że takie oświadczenie otrzymał??? Żebym miała w razie czego jakiś dowód???Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy