Skocz do zawartości

w jaki sposób ZUS naliczy zasiłek chorobowy i macierzyński przy drugiej ciąży

druga ciąża ciąża zasiłek macierzyński zasiłek chorobowy w ciąży ZUS a ciąża macierzyński zasiłek

wróć do serwisu Księgowość 111 odpowiedzi w tym temacie

#41 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4880 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 lipiec 2013 - 18:38

[font="georgia, serif;"]"macierzyńskie" miałabyć obliczone z wynagrodzenia osiąganego z umowy o pracę, czyli z 1.600 zł /pisałaś o najmniejszej średniej, pewnie płacę minimalną miałaś na myśli/[/font]

#42 Gość_Asia

Gość_Asia
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 13:09

Witam Przez 10 lat prowadzilam dzialalnosc gospodarcza i placilam zus.zawiesilam dzialalnosc i poszlam do UP na poltotra miesiaca po tym czasie udalo mi sie Podjac prace na caly etat i pracuje drugi miesiac.okazuje sie ze jestem miesiac w ciazy.jaka kwote dostane z zusu kiedy pojde na zwolnienie,jestem zatrudiona na 2500 netto

#43 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3170 postów

Napisano 02 sierpień 2013 - 13:25

Podstawą do wypłaty wynagrodzenia/zasiłku za chorobę jest średnia z 12 miesięcy przed zachorowaniem odjąć 13,71% podzielić na 30. Wynikiem jest kwota brutto za 1 dzień choroby

W twoim przypadku będzie średnia przed zachorowaniem u obecnego pracodawcy, oczywiście brutto

#44 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2013 - 18:54

Jesli dobrze rozumiem to jesli przepracuje 2-3miesiace to moja srednia wyplaty bedzie od tego pracodawcy obecnego?zaczynam sie zle czuc i martwie sie ze 3 miesiace pracy bedzie zbyt malo zebym dostala zasilek.

#45 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7279 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 sierpień 2013 - 20:36

Okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe nawet przy pierwszej pracy wynosi 30 dni,więc jeżeli pracujesz kilka miesięcy możesz być spokojna,wynagrodzenie chorobowe a następnie zasiłek chorobowy będzie przysługiwał.

#46 Gość_10

Gość_10
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2013 - 08:00

Dziekuje za info tylko jeszcze nie rozumiem czy suma w moim przypadku bedzie zebrana z 12 mcy czy tylko ostatni pracodawca.w tej pracy mam wysoka pensje i pracodawca placi wyzszy zus na swojej dzialalnosci bylam na najnizszym zusie.

#47 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7279 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 sierpień 2013 - 10:39

Jesteś zatrudniona na umowę o pracę,więc wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy będzie liczony od uzyskanego wynagrodzenia poprzedzającego chorobę u obecnego pracodawcy.Okres działalności gospodarczej nie będzie brany w tym przypadku pod uwagę.Skoro nie pracujesz jeszcze 12 miesięcy, do podstawy wejdą wszystkie miesiące do tej pory przepracowane u tego pracodawcy.

#48 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2013 - 09:52

Witam

Chciałabym wrócić do moich wpisów i odpowiedzi Doroty z poczatku lipca. Kolejne zwolnienie (już na ciąże) dostałam z jednodniową przerwą od 07.07.2013 po to żeby otworzyć nowy okres rozliczeniowy. Poprzednie zwolnienie na kręgosłup miałam do 05.07.2013. Ponieważ do 05.08.2013 nie dostałam płatności, zapytałam w ZUSie o przyczynę. Dowiedziałam się, że moje zgłoszenie nie zostało jeszcze rozpatrzone i ponieważ nie ma decyzji o wypłacie świadczenia mam zapłacić składki (opłacam maksymalne stawki) tak jakbym od 06.07.2013 pracowała. Poinformowano mnie, że po wydaniu decyzji o wypłacie świadczenia mam wystąpić o zwrot nadpłaconych składek (w rzeczywistości powinny być opłacone za 1 dzień roboczy i 30 dni choroby).

Wczoraj dowiedziałam się w ZUSie (oczywiście od innej Pani), że ponieważ opłacam podwyższoną składkę to zwrot mi nie przysługuje, ale mogę jak chcę napisać w tej sprawie zapytanie (nie podanie o zwrot..). Jakoś tak na zdrowy rozsądek coś mi tu nie gra - przecież decyzja jest pozytywna, więc składki są przecież zawyżone...

Bardzo proszę o pomoc - czy faktycznie nie mogę ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek??

Pozdrawiam serdecznie

Ania

#49 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2013 - 06:41

Witam
Naprawdę nikt nie wie??Dołączona grafika

Przekopałam akty prawne i Internet i nigdzie nie znalazłam zastrzeżenia, że zwrot nadpłaconych składek zależy od ich wysokości. Wydaje mi się, że opłacanie maksymalnych składek (przypomnę - prowadzę działalność gosp.) nie powinno tu mieć nic do rzeczy. Niestety Pani w ZUSie twierdzi inaczej. Ale one często nie orietują się w bardziej skomplikowanych sprawach - o czym już się przekonałam...Dołączona grafika

Co zrobić w tej sytuacji? Wystąpić od razu o zwrot nadpłaconych składek czy napisać najpierw podanie o ustalenie czy przysługuje mi zwrot nadpłaconych składek?

Prosze o pomoc

Ania

#50 Gość_Alicja

Gość_Alicja
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 13:17

ja mam 750 zl na umowie na pół etatu a od zusu dostaje 370 zł 

#51 Gość_ola

Gość_ola
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2013 - 16:54

Witam mam pytanie:

1700 1700 1700 1700 0 1600 2000 2000 2000 2000 2000 2000

tak wygladaja moje wynagrodzenia brutto , w jednym miesiacu byla przerwa z uwagi na zmiane pracy .

Jakiego macierzynskiego mam sie spodziewać załuszmy za teraz bym juz w kolejnym mc-u rodziła?

Z gory dziekuje za pomoc

#52 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7279 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 wrzesień 2013 - 20:24

Do wyliczenia podstawy do urlopu macierzyńskiego zostanie przyjęte wynagrodzenie z obecnego miejsca pracy.Przy zmianie pracy wynagrodzenia uzyskane u poprzedniego pracodawcy nie są brane pod uwagę.Podejrzewam,że wynagrodzenie brutto 1600 zł nie dotyczy pełnego miesiąca.

Zakładając,że jest to kwota za pełen przepracowany miesiąc podstawą do wyliczenia urlopu macierzyńskiego będzie na dzień dzisiejszy 1942,85zł.

1942,85 zł - 13,71% = 1676,48 zł brutto za 30 dni urlopu.Od tej kwoty należy jeszcze odliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 18%.

#53 wiwi77

wiwi77

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 11:01

potrzebuję pomocy , dowiedziałam się że pracodawca zamierza dać mi wypowiedzenie umowy w związku z likwidacją firmy , jestem obecnie w 11 tyg ciąży i od początku ciązy przebywam na zwolnieniu chorobowym  , dotychczasową działalność pracodawcy przejęła siostrzana firma działająca w tym samym miejscu, pracowników i produkcję , ja mam umowę na czas nieokreślony .proszą o informację czy w związku z tym że działalność firmy przejęła inna mogę odwołać się od ewentualnego wypowiedzenia i kto ewentualnie przejmie wypłacanie mi zasiłku chorobowego i w jakiej wysokości , moja średnia pensja netto za ostatnie 12 m-cy ok 4000pln

#54 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1469 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 wrzesień 2013 - 11:22

W rozumieniu obecnie obowiązujących przepisów i orzecznictwa sądów, do likwidacji firmy nie dochodzi w momencie przejęcia jej przez inną firmę, a zatem kobieta w ciąży jest z mocy prawa chroniona przed zwolnieniem z pracy jeśli następuje przejęcie pracodawcy na mocy art. 23 1 Kp.

Brak ochrony kobiet w ciąży przed wypowiedzeniem występuje jedynie w momencie definitywnej likwidacji zakładu pracy - a czytając Twój post, wynika z niego że pracownicy zostali przejęci przez inny podmiot.

Załączam link do opinii prawnej w analogicznym temacie - masz tam świetnie opisaną całą sytuację wraz z sygnaturami do orzecznictw sądowych :

http://jestpraca24.p...ety-w-ciazy,227

#55 Gość_Rosa

Gość_Rosa
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2013 - 08:17

Witam :-) pracuje w sklepie i do pewnego momentu tzn. do czerwca zatrudniona bylam na 1/4 etatu a od lipca zatrudniona jestem na pelen etat a wynagrodzenie mam 2400. Od 17 sierpnia jestem na chorobowym poniewaz trafilam do szpitala a zus do mojego zakladu pracy przyslal pismo ze chorobowe za pierwszy miesiac liczony bedzie od najnizszej a reszta chorobowego do rozpatrzenia. Czy to jest zgodne z prawem? Czy nastepne wyplaty z zus beda juz od tej wyzszej czy nadal od najnizszej? Prosze o odpowiedz bo strasznie nie to zdenerwowalo. Pozdrawiam

#56 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7279 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 wrzesień 2013 - 20:51

Pytanie czy zwolnienie jest płatne 100% i jest z literką B (ciąża).

Przy zmianie wymiaru czasu pracy a tym samym etatu do podstawy wynagrodzenia chorobowego a następnie zasiłku chorobowego bierzemy wynagrodzenie z nowej umowy i od takiej kwoty powinien być naliczany zasiłek chorobowy.ZUS po przeprowadzeniu kontroli i wydaniu decyzji ustosunkuje się zapewne do wysokości zasiłku chorobowego.

#57 Paweł Sz

Paweł Sz

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 14:50

Jeżeli zmiana etatu nie była pozorna (tzn jeżeli ZUS nie zrobi kontroli i nie udowodni że taka była :)) zasiłek powinien wynikać z nowego wynagrodzenia. Skoro ZUS odpowiedział że za pierwszy miesiąc zasiłek będzie od kwoty minimalnego wynagrodzenia prawdopodobnie nie posiada kompletu danych do naliczenia pełnego zasiłku Najbardziej prawdopodobne przyczyny to

1. pierwszą wypłatę z nową stawką (za lipiec) otrzymałaś w pierwszych dniach sierpnia, a więc na raport RCA z tym wynagrodzeniem zostanie przez pracodawcę przekazany do ZUS do 15 września i na ten raport ZUS oczekuje;

2. Pracodawca nieprawidłowo wypełnił zaświadczenie ZUS Z-3, i ZUS czeka na wyjaśnienia.

#58 Gość_Kaśka

Gość_Kaśka
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2013 - 20:58

Witam mam pytanie, prowadzę działalność gospodarczą , odprowadzałam składki od maksymalnej podstawy wymiaru , zaszłam w ciąże i dostałam zasiłek macierzyński w maksymalnej wysokości, potem weszła ustawa z dodatkowym urlopem gdzie teraz dostaję 60% wymiaru- moje pytanie jest takie obecnie okazuje się że jestem w drugiej ciąży, pobieram z zus zasiłek macierzyński w wysokości 60%, czy na drugie dziecko wezmę znów 100% zasiłku, jak zus wyliczy moje wynagrodzenie chorobowe? czy musze przerwać urlop rodzicielski?

#59 Gość_Delice

Gość_Delice
  • Goście

Napisano 06 październik 2013 - 07:19

Mam pytanie co do zasiłku macierzyńskiego i L4 w ciąży. 

Wysokość macierzyńskiego liczona jest jako średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 msc. Dostałam podwyżkę w kwietniu, więc by mieć wyższy macierzyński opłaca mi się jak najdłużej pracować. Poród zaplanowany mam na połowę grudnia i tutaj się zastanawiam:
- czy by msc (pełne wynagrodzenie za ten msc) był zaliczony do "średniej" muszę przepracować go w całości czy np więcej niż połowę?
- zastanawiam się czy jeśli pójdę na macierzyński/L4 z np 20 listopada bądź 1 grudnia to czy dostanę takie samo świadczenie?

Chciałabym aby pełne wynagrodzenie za listopad wliczyło mi się do podstawy wyliczania świadczenia.

Z góry wielkie dzięki za pomoc

#60 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4880 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 październik 2013 - 11:11

[font="georgia, serif;"]Aby dany miesiąc był wliczony do podstawy trzeba przepracować co najmniej połowę dni roboczych.[/font]

[font="georgia, serif;"]Aby wynagrodzenie za listopad weszło do podstawy to [/font][font="georgia, serif;"]ewentualne zwolnienie musiałoby być w grudniu.[/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: druga ciąża, ciąża, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy w ciąży, ZUS a ciąża, macierzyński, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych