Skocz do zawartości

w jaki sposób ZUS naliczy zasiłek chorobowy i macierzyński przy drugiej ciąży

druga ciąża ciąża zasiłek macierzyński zasiłek chorobowy w ciąży ZUS a ciąża macierzyński zasiłek

wróć do serwisu Księgowość 111 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_jagnola

Gość_jagnola
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 13:17

Witam,Chciałabym się dowiedzeć jak wygląda sposób naliczania przez ZUS podstawy do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego w poniższej sytuacji. Czy ktoś mógłby mi pomóc i udzielić informacji?Jestem zatrudniona w firmie od 8 lat. W styczniu zaszłam w ciążę, której rozwiązanie planowane jest na październik b.r.. W związku z ciężkim przebiegiem ciąży oraz warunkami pracy zagrażającymi dziecku lekarz udzielił mi od maja zwolnienia chorobowego. Obecnie przebywam na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS, stanowiącym 100% mojego średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy zanim poszłam na zwolnienie. Wiem, że macierzyński będzie wyliczony z podobnej postawy, czyli w tym czasie otrzymam również 100% mojego średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy zanim poszłam na zwolnienie, czyli podobną kwotę.Po urlopie macierzyńskim chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy oraz część bieżącego. Dzięki temu wróce do pracy na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku.W zwiążku z tym, iż mam już 30 lat, zawsze marzyłam o dwójce dzieci i żeby pomiędzy nimi nie było dużej różnicy wieku planuję z mężem zacząć starać się o drugie dziecko już w parę miesięcy po porodzie (czas ten będzie zależny jak wszystko mi się wygoi i jak będziemy sobie radzić z pierwszym dzieckiem)Moje pytania w zwiąku z powyższym, jeśli wróce do pracy w przyszłym roku, będąc w drugiej ciąży:1. jak zostanie naliczony ewentualny zasiłek chorobowy, jeśli będę musiała iść na zwolnienie w okresie krótszym niż 3 miesiące od dnia powrotu do pracy? Czy wówczas ZUS wypłaci zasiłek chorobowy i macierzyński z takiej samej podstawy jaką wyliczył teraz?2. jak zostanie naliczony ewentualny zasiłek chorobowy, jeśli będę musiała iść na zwolnienie w okresie przekraczającym 3 miesiące od dnia powrotu do pracy? Czy ZUS weźmie pod uwagę średnią z tych 3 miesięcy, czy wyliczy zasiłek inaczej (jak?)?3. czy macerzyński będzie wypłacany z takiej samej podstawy jak ewentualne zwolnienie?4. jak urlop wypoczynkowy (płatny) w powyższej sytuacji będzie liczył się do okresu pracy branego pod uwagę przez ZUS do wyliczenia podstawy świadczeń?5. Jaka jest podstawa prawna sposobu naliczania zasiłków przez ZUS?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytania oraz wszelkie informacje na ten temat.Pozdrawiam

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3175 postów

Napisano 09 lipiec 2012 - 13:37

1. Tak2. Podstawa zmieni się jeżeli przerwa pomiędzy zwolnieniami/macierzyńskim będzie co najmniej 3 m-ce kalendarzowe3. Tak, macierzyński jak ostatnie zwolnienie, warunek brak przerwy 3 m-ce kalendarzowe4. Nie rozumiem pytania5. USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

#3 Gość_jagnola

Gość_jagnola
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 13:59

Bardzo dziękuję za odpowiedź.A czy orientuje się Pan/Pani jak zostanie naliczona podstawa w przypadku kiedy pomiędzy macierzyńskim a zwolnieniem będzie dłuższa niż 3 miesiące kalendarzowe. Czy będzie to średnia z tych 3 miesięcy? Czy ZUS inaczej to liczy?Jeśli chodzi o pytanie 4. to chodziło mi o to, czy jeśli po pierwszym macierzyńskim wykorzystam urlop wypoczynkowy np 2 miesiące, to czy ten urlop liczy się do okresu pracy, czy ZUS pomija go wyliczając nową podstawę, oraz czy jest liczony w takiej kwocie jakie otrzymuję świadczenie za urlop z pracy.Pozdrawiam

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3175 postów

Napisano 09 lipiec 2012 - 14:37

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a w szczególności:

Rozdział 8

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami

#5 Gość_Klaudia

Gość_Klaudia
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2012 - 12:33

Witam, wyliczam wynagrodzenie dla pracownika i system podaje mi inny wynik, niż ten który ja sama wyliczyłam :/

Dane:
Pracownik pracuje od połowy maja dostał w maju 1.000 zł wyn. zasadnicze i 500 premię uznaniową
w czerwcu dostał całą pensję 2.000
w lipcu był na zwolnieniu od 03 - 07 lipca (5 dni)
Moje obliczenia:
Wynagrodzenie chorobowe
2000x13,71%=274,20 zł
2000-274,20=1725,80 zł
1725,8/30=57,53 zł
57,53*80%=46,02 zł za jeden dzień choroby
46,02x5 dni=230,10 - w systemie taki sam wynik wyszedł.

Wynagrodzenie za czas przepracowany
2000/30=66,67 zł
66,67x5=333,35 zł
2000-333,35=1666,65 - to jest mój wynik

System obliczył wynagrodzenie za czas przepracowany 1677,42 zł
Czy może mi Ktoś odpowiedzieć na pytanie, który wynik jest prawidłowy??
Dołączona grafika

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 sierpień 2012 - 22:59

twój wynik jest prawidłowy

#7 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 22:02

WitamPracuje w jednej firmie od 3 lat, 1,5 roku temu urodził mi się syn i do grudnia 2012 przebywałam najpierw na macierzyńskim później na wychowawczym (czyli przez około 15 miesięcy). Od stycznia wróciłam do pracy, zmieniło się moje wynagrodzenie. W lutym zaszłam w ciążę i rozwiązanie planowane jest na listopad. Niestety lekarz poinformował mnie że muszę iść na L4. Tutaj pojawia się moje pytanie w jaki sposób ZUS wyliczy mój zasiłek chorobowy oraz później macierzyński. Czy będzie to średnia z ostatnich 12 miesięcy? Jak się ma tutaj zmiana warunków umowy (zmieniła się jedynie kwota, etat został taki jak wcześniej)? Po powrocie do pracy przepracowałam 3 miesiące bez 5 dni.Z góry dziękuję za pomoc.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 marzec 2013 - 22:29

Moim zdaniem podstawa zasiłku będzie wyliczona jako średnia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania z wyłączeniem miesięcy, w których nie przepracowałaś co najmniej połowy czasu pracy.

#9 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 10:45

Witam serdecznie. Mam taką rozterkę, mianowicie pracuje w pewnej firmie od 2 lat. Pod koniec marca b.r poszłam na chorobowe ciązowe . Kwota mc jaką zarabiałam to 1100 zł brutto podstawy + m.in.1200 zł prowizji . Pierwszą wypłate jaką dostałam za chorobowe to było 870 zł. Jestem zaskoczona tym wynagrodzeniem, a dzwoniąc do kadr nie dostałam pełnej odp dlaczego tak zostało to wyliczone. W lutym b.r byłam jeszcze tydzień na zasiłku chorobowym z tytułu choroby synka . Bardzo prosiłabym o ewentualną odpowiedź dlaczego tak zostało to wyliczone bądź jakiś kontakt gdzie mogłabym się z tym problemem zgłosićZ góry bardzo dziękuję za odpowiedź oraz wszelkie informacje na ten temat.Pozdrawiam

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3175 postów

Napisano 28 maj 2013 - 10:50

870 zł za ile dni choroby? Skąd dostałaś pieniądze od pracodawcy czy ZUS? Ile osób zatrudnia pracodawca? Czy był kod B na zwolnieniu lekarskim? Jakie zarobki miałaś przez okres 12 miesięcy przed zachorowaniem (chodzi o brutto)?

#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 11:11

Za pełny mc te 870 zł, dostałam od pracodawcy, firma zatrudnia ponad 500 pracowników , kod B był napewno , przez okres 12 mc miałam m.in 2600-2400 brutto .Zazwyczaj na ręke miałam podstawa to było 770zł + tej prowizji 1610zł.

#12 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2013 - 11:11

Za pełny mc te 870 zł, dostałam od pracodawcy, firma zatrudnia ponad 500 pracowników , kod B był napewno , przez okres 12 mc miałam m.in 2600-2400 brutto .Zazwyczaj na ręke miałam podstawa to było 770zł + tej prowizji 1610zł.

#13 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3175 postów

Napisano 28 maj 2013 - 11:57

Przy wyliczaniu za chorobę zasady są takie: Musisz znać średnią z 12 miesięcy przed zachorowaniem i musisz wiedzieć czy wszystkie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy zasiłku chorobowego, czyli czy ten składnik jest płacony w pełnej wysokości za czas gdy jesteś na zwolnieniu lekarskim czy jest pomniejszany za czas choroby. 12 miesięcy przed zachorowaniem liczysz od lutego 2012 do stycznia 2013 r. bo jak piszesz w lutym miałaś już zwolnienie (wcześniej nie chorowałaś?). Przyjmijmy, że średnia z tych miesięcy to 2500 zł brutto.2500-13,71%:30=71,91 zł brutto za 1 dzień choroby przy kodzie B. Kwotę 71,91 zł mnożysz przez ilość dni na zwolnieniu, jeżeli to wynagrodzenie za czas choroby finansowane ze środków pracodawcy (czyli pierwsze 33 dni twojej choroby w roku) odejmujesz tylko składkę zdrowotną 9% i podatek dochodowy 18%, jeżeli to zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS (od 34 dnia choroby w roku) to odejmujesz tylko podatek 18%.870 zł netto to zdecydowanie za mało jak to za cały miesiąc. Przy minimalnym powinno wyjść około 1200 zł netto.Pytaj w kadrach dlaczego tak mało i jak to wyliczyli

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 21:31

Zaczęłabym tu od ustalenia co to za prowizja była wypłacana, wynagrodzenie 1.100 podstawy miałaś za jaki wymiar etatu ? Ta prowizja była zmniejszana za okres choroby czy nie ?
Bez tych informacji trudno się wypowiadać czy dobrze ci wypłacono.
Napisałaś, że pod koniec marca zachorowałaś a te pieniądze dostałaś za cały miesiąc choroby, czyli za jaki okres, jakie byly daty na zwolnieniu ? Może to była tylko część chorobowego ?

#15 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 21:41

Pracodawczyni ( w ciąży), która miała zwolnienie lekarskie do 29 maja 2013, urodziła 21.05.2013.Jakie dokumenty powinna złożyć do ZUS? Zaświadczenie o urodzeniu dziecka wydane przez szpital plus ZUS -Z3b? CZy coś jeszcze??

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7298 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 maj 2013 - 22:19

Od dnia 9 maja 2012 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444).
Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna złożyć do ZUS-u zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b / nowy wzór od 2012 roku/ oraz akt urodzenia dziecka ,które obecnie przedkładane sa do wglądu a oryginał jest zwracany .

#17 Gość_Nati24

Gość_Nati24
  • Goście

Napisano 31 maj 2013 - 16:42

Witam mam pytanie w roku 2012 poszłam na chorobowe z powodu ciazy chorowałam 4 miesiace pozniej 2 miesiace macierzynskiego moja podstawa wynagrodzenia wynosiła 1150zł netto po powrocie do pracy i przepracowaniu 2 miesiecy dowiedziałam sie ze jestem po raz kolejny w ciazy z tym ze zmieniłam umowe na 1/2 etatu nie wiedzac o ciazy i kwote mojego wynagrodzenia miała byc 750zł brutto która zaczynała sie od 1 listopada 2012 na zwolnienie posżłam 23 listopada 2012r jak jest obliczane te wynagrodzenie bo dostaje wypłate w kwocie 570zł miesiecznie :(Prosze o pomoc

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3175 postów

Napisano 31 maj 2013 - 16:58

Przy zmianie etatu za chorobę masz płacone z kwoty obecnej stawki

#19 Gość_noelle

Gość_noelle
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2013 - 20:54

Witam, proszę o poradę. W czasie 09.2010-09.2012 pracowałam w ramach umowy o pracę póżniej przez trzy miesiące (do końca roku 2012) w ramach umowy zlecenia w tej samej firmie, a od początku 2013 pracuję w ramach umowy o pracę w firmie "siostrze", teraz jestem w ciąży i w związku z komplikacjami muszę iść na zwolnienie lekarskie. W nowej firmie nie przepracowałam 12 m-cy, jak ZUS w takim przypadku policzy zasiłek? Będę wdzięczna za odpowiedź. pozdrawiam,

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 czerwiec 2013 - 21:15

[font="georgia, serif;"]podstawę wynagrodzenia chorobowego a potem zasiłku chor. będziesz miała wyliczoną z pełnych miesięcy aktualnego zatrudnienia[/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: druga ciąża, ciąża, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy w ciąży, ZUS a ciąża, macierzyński, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy