Skocz do zawartości

Umowa na okres próbny a ciąża

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marysia

Guest_Marysia
  • Goście

Napisano 19 maj 2017 - 09:26

Witam,

Od dnia 01.03.2017 jestem zatrudniona na umowę na okres próbny 3 miesiące, do dnia 31.05.2017. Okazało się w tym tygodniu, że jest w 7 tygodniu ciąży. Zaraz kończy mi się umowa, pracodawca jeszcze nic o fakcie ciąży nie wie.
Możliwe, że pracodawca będzie chciał przedłużyć umowę na rok, ale nie jest to pewne z racji zawirowań w firmie. Pytanie, czy informować pracodawcę przed ustaniem 3 miesięcznego okresu próbnego, czy czekać na przedłużenie umowy? Nie chciałabym zostać bez pracy. Co w tej sytuacji zrobić. Dodatkowo pytanie, jeśli już zostałabym bez pracy to czy przysługują mi jakieś świadczenia miesięczne?
No i odwrotnie, jeśli miałabym umowę przedłużoną, to kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie, są tutaj jakieś obostrzenia, wymagane terminy, których nie można przekroczyć?

Dziękuję za pomoc i odpowiedzi,

Pozdrawiam

#2 Guest_paulina

Guest_paulina
  • Goście

Napisano 19 maj 2017 - 13:12

Możesz iść kiedy chcesz na L4, jeśli pójdziesz teraz na L4 automatycznie masz ubezpieczenie do dnia porodu. Ja na Twoim miejscy poszłabym maks 24 maja do szefa i zapytała wprost jakie mają plany i powiedziała, że jesteś w ciązy. Nie znam Twojego pracodawcy. Jeden Ci nie przedłuzy bo wie, że kiedyś L4 będzie i wtedy on przez miesiąc płaci, innemu będzie szkoda młodej mamy i zgodzi się przedłużyć umowę. Nie wiem jaką masz sytuacje materialną.. Ja dwa razy przedłużałam dziewczynom umowy w ciąży zawsze na 1,5 roku.
Jak idziesz na l4 ciągłe, to pierwszy mmiesiąc L4 wypłaca Ci przecodawca(100% na ciążę), kolejne miesiące już ZUS (100%)

Witam,

Od dnia 01.03.2017 jestem zatrudniona na umowę na okres próbny 3 miesiące, do dnia 31.05.2017. Okazało się w tym tygodniu, że jest w 7 tygodniu ciąży. Zaraz kończy mi się umowa, pracodawca jeszcze nic o fakcie ciąży nie wie.
Możliwe, że pracodawca będzie chciał przedłużyć umowę na rok, ale nie jest to pewne z racji zawirowań w firmie. Pytanie, czy informować pracodawcę przed ustaniem 3 miesięcznego okresu próbnego, czy czekać na przedłużenie umowy? Nie chciałabym zostać bez pracy. Co w tej sytuacji zrobić. Dodatkowo pytanie, jeśli już zostałabym bez pracy to czy przysługują mi jakieś świadczenia miesięczne?
No i odwrotnie, jeśli miałabym umowę przedłużoną, to kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie, są tutaj jakieś obostrzenia, wymagane terminy, których nie można przekroczyć?

Dziękuję za pomoc i odpowiedzi,

Pozdrawiam

#3 Guest_Marysia

Guest_Marysia
  • Goście

Napisano 19 maj 2017 - 14:43

Dziękuję za odpowiedź.

Teraz nasuwa mi się jeszcze takie pytanie. Gdzieś na jakimś portalu internetowym czytałam, że jeśli jest umowa na okres próbny i na dzień zakończenia tej umowy nie byłabym w 3 miesiącu ciąży, to taki pracodawca nie musi ze mną zawierać nawet umowy do dnia porodu. Czy to prawda? 

Gdyby pracodawca teraz przedłużył umowę na 12 m-cy, tak jak było to wcześniej przez niego powiedziane, to czy po urodzeniu [termin mniej więcej na 1 tydzień stycznia], jestem jeszcze pracownicą i jestem na macierzyńskim. Stosunek pracy mija zgodnie z umową [teoretycznie z dniem 31.05.2018], czy pracodawca taką umowę jeszcze przedłuża o okres macierzyńskiego/wychowawczego? Rozumiem, że niekoniecznie wtedy będzie chciał kontynuować współpracę, choć mogę się mylić smile.png

Mam nadzieję, że umowa będzie przedłużona i nie będzie żadnych problemów smile.png

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 maj 2017 - 20:27

W Twoim przypadku pracodawca byłby zmuszony przedłużyć umowę, jeśli byłabyś na dzień 31 maja pełne 12 tygodni w ciąży. Jeśli nie, to nic nie musi przedłużać, to jego dobra wola.Tak samo, kiedy już będziesz na urlopie macierzyńskim, pracodawca nic nie musi, skończy się umowa, dalszą wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.Urlop wychowawczy to przywilej tylko kobiet zatrudnionych, więc nawet ZUS nie pomoże.

#5 Guest_Marysia

Guest_Marysia
  • Goście

Napisano 22 maj 2017 - 11:03

Dziękuję za odpowiedź. Czyli jak rozumiem, jeśli przedłuży umowę np. na pół roku to umowa będzie przedłużona do momentu porodu. Umowa przestaje obowiązywać po porodzie i wtedy przysługuje zasiłek macierzyński, czyli jak Pan napisał 80% podstawy, czyli 80% kwoty, którą obecnie dostaje z tytułu wynagrodzenia, np. 80% z kwoty np. 3500 zł? Rozumiem, że to już wypłaca ZUS? Czy w międzyczasie, jak jest wypłacany zasiłek [52 tygodnie] można podjąć pracę, czy to grozi odebraniem zasiłku?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 maj 2017 - 12:13

Na zasiłku macierzyńskim możesz podjąć pracę.Podstawę do otrzymania zasiłku macierzyńskiego wyliczasz ze wszystkich przepracowanych przed porodem miesięcy brutto, od tego odejmujesz składki 13,71 procent, z tej kwoty wyliczasz 80 procent i odejmujesz od tego podatek 18 procent.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych