Skocz do zawartości

Błędnie wyliczony dodatek stażowy.

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_lawenda1981

Guest_lawenda1981
  • Goście

Napisano 16 marzec 2017 - 20:18

Witam Was serdecznie. W ubiegłym roku podjęłam pracę i dostarczyłam świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy. Został mi na podst. tego naliczony dodatek stażowy w wysokości 6 %. Niedawno dowiedziałam się, że staż z urzędu pracy i dodatkowo okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych liczy się również do okresu zatrudnienia. U mnie dodatkowo miałabym 1,5 roku ! teraz pytanie: czy po dostarczeniu TERAZ dokumentów naliczą mi wyższy dodatek? jesłi tak to od momentu dostarczenia tych zaświadczeń , czy od początku mojego zatrudnienia w nowym miejscu pracy? czy to już przepada z winy mojego przeoczenia?będę wdzięczna za odp. dziękuje.

#2 Guest_Halina

Guest_Halina
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 11:24

dodatek stażowy oblicza się na podstawie dokumentów przedstawionych przez pracownika.

Jeżeli teraz doniesiesz dokumenty to wysokość dodatku zostanie Ci policzona w nowej wysokości ale bez wyrównania. Jeżeli przyniosłabyś dokumenty w chwili zatrudnienia a pracodawca je przeoczył to wtedy musiałby wyrównać od pierwszego dnia pracy.

Jeżeli jednak wypłatę dodatku stażowego dokonuje się na podstawie przepisów zakładowych to musisz sprawdzić co jest tam zapisane..

#3 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11279 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 marzec 2017 - 11:33

dodatek stażowy oblicza się na podstawie dokumentów przedstawionych przez pracownika.

Jeżeli teraz doniesiesz dokumenty to wysokość dodatku zostanie Ci policzona w nowej wysokości ale bez wyrównania. Jeżeli przyniosłabyś dokumenty w chwili zatrudnienia a pracodawca je przeoczył to wtedy musiałby wyrównać od pierwszego dnia pracy.

Jeżeli jednak wypłatę dodatku stażowego dokonuje się na podstawie przepisów zakładowych to musisz sprawdzić co jest tam zapisane..

Nie do końca jest to prawda.

jeśli jest to jednostka sektora finansów publicznych to, jeżeli pracownik udokumentuje prawo do wyższego dodatku stażowego (nawet w trakcie zatrudnienia), pracodawca jest zobowiązany do przyznania lub przeliczenia już wypłacanego dodatku.

Należy wypłacić pracownikowi wyrównanie dodatku za 3 lata wstecz. (jeśli tak wynika z doniesionych dokumentów)

#4 Guest_Halina

Guest_Halina
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 11:44

Nie do końca jest to prawda.

jeśli jest to jednostka sektora finansów publicznych to, jeżeli pracownik udokumentuje prawo do wyższego dodatku stażowego (nawet w trakcie zatrudnienia), pracodawca jest zobowiązany do przyznania lub przeliczenia już wypłacanego dodatku.

Należy wypłacić pracownikowi wyrównanie dodatku za 3 lata wstecz. (jeśli tak wynika z doniesionych dokumentów)

a na jakiej podstawie tak sądzisz?

Pracodawca wyrównuje tylko wtedy kiedy ma dokumenty ale z różnych przyczyn źle naliczył wysokość dodatku.

Jeżeli pracownik nie przyniósł dokumentów to skąd ma pracodawca wiedzieć, że staż jest wyższy. Zapis w CV nie jest podstawą do wypłaty dodatku a pracownicy wpisują "często, gęsto" jako staż w CV nawet 2 dniowe wyjazdy studyjne. Jak widzę zapis w CV o stażach lub długie przerwy to pytam pracownika co w tym czasie robił  czy nie był na bezrobotnym albo pracował legalnie poza Polską ale nie wszyscy chcą  udzielać informacji. Mam tą przewagę, że z każdym nowym pracownikiem mogę porozmawiać osobiście i jak widzę, że coś kręci to używam argumentu finansowego to zazwyczaj działa ale mam pracownicę, która 4 lata uchylała się od  doniesienia świadectwa pracy bo miałaby prawo do nagrody jubileuszowej. Przyniosła je dopiero jak dostała umowę na czas nieokreślony w grudniu ub.r  bo bała się, że jak da świadectwo z porzuceniem pracy to jej nie przedłużymy umowy ( od tego momentu przepracowała 15 lat u innych pracodawców).

#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11279 postów

Napisano 20 marzec 2017 - 12:18

Podstawa? Napisałam chyba jasno, że ma to zastosowanie do pracowników sektora finansów publicznych, czyli ustawa o pracowanikach samorządowych i ustawa o służbie cywilnej.

Bez znaczenia są prywatne doświadczenia i przykłady "z życia wzięte"

#6 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11279 postów

Napisano 20 marzec 2017 - 12:19

Poczytaj:   "Udokumentowanie wyższego stażu pracy w trakcie zatrudnienia"

#7 Maria

Maria