Skocz do zawartości

Zdjęcie

Skutki centralizacji vat

wróć do serwisu Księgowość 37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 08:38

Witam.

Mam pytanie co do skutków centralizacji vat w zakładzie budżetowym. Czytałam artykuły, że zakłady bardzo stracą na tej centralizacji vat, bo nie będą mogły vat odliczać w 100%. Ale przecież też mniejszy vat zapłacą.

Mój zakład - nie zapłacę vatu od dotacji oraz sprzedaży na rzecz jst, czyli należny do US będzie niższy. Ponieważ obrót jest prawie równy przychodom, pre-wskaźnik vat wyjdzie mi dość wysoki ok.95%, czyli tego naliczonego będę mogła też dużo odliczyć.

Co o tym sądzicie?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 listopad 2016 - 08:47

Szym. czy juz jesteś pewna,że od dotacji do ceny wody... nie zapłacisz vatu?. Byłam na szkoleniu i mówili, że to pozostaje opodatkowane.

A co do prewskażnika. Do jakich kosztów będziesz go stosować? do wszystkich? czy tylko wspólnych np: materiały biurowe. Ale teraz bedzie -że tak ujmę "sprzedaż" np: usług na gmine poza vat. - wystawiamy notę, to czy zakupy związane z kosztami wody bedziesz też stosować prewskaznik?

A jak bedziesz wykonywać jakąś robotę dla gminy z materiałami, nP; układanie kostki- to od materiałow odliczysz vat?  Kurcze jest tyle pytań a kazdy mowi co innego.

#3 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 09:06

Szym17, to chodzi o to, że im więcej zrobisz na rzecz gminy to tym mniej vatu odzyskasz. Jeżeli wykonywałabyś prace tylko dla gminy, za które wystawiasz po centralizacji noty to w ogóle vatu nie odliczysz, bo jest to czynność poza vatem.

Co do stosowania prewspółczynnika to uważam, że z nim jest tak samo jak z proporcją (sprzedaż mieszana, opodatkowana stawkami vat i zwolniona), stosuję je tylko dla tych kosztów, których nie mogę przypisać do konkretnej działalności. Np materialy biurowe nie wiem czy poszły na sprzedaż opodatkowaną czy na zwolniona to do odliczenia vatu stosuję proporcję, ale jeżeli kupuję część do samochodu używanego wyłacznie do sprzedazy odpodatkowanej to proporcji nie stosuję tylko odliczam cały vat

#4 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 09:19

Z tym, żer każdy mówi co innego, to fakt. Jak zwykle u nas, przy jakiś zmianach ...

Powinnam chyba odliczać vat od wszystkich zakupów, bo dla jst też dostarczam wodę i odprowadzam ścieki. Koparkę wykorzystuję do awarii wod-kanal i do małych usług na rzecz gminy.

Kupię materiały na awarię - to skąd mam wiedzieć ile ich poszło na produkcję wody dla jst a ile dla osób fizycznych? Mam samochód ciężarowy - paliwo kupię, to nie wiem ile poszło do jazdy na awarie, a ile na usługę czyszczenia rowu gminnego.

#5 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 09:22

"Szym17, to chodzi o to, że im więcej zrobisz na rzecz gminy to tym mniej vatu odzyskasz. Jeżeli wykonywałabyś prace tylko dla gminy, za które wystawiasz po centralizacji noty to w ogóle vatu nie odliczysz, bo jest to czynność poza vatem." - nie rozumiem tego...

Wystawiam notę - nie fakturę sprzedaży - czyli nie zapłacę vatu należnego od sprzedaży, nie odliczę vat naliczonego od zakupów = czyli jestem na zero ...

#6 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 09:31

"Kupię materiały na awarię - to skąd mam wiedzieć ile ich poszło na produkcję wody dla jst a ile dla osób fizycznych? Mam samochód ciężarowy - paliwo kupię, to nie wiem ile poszło do jazdy na awarie, a ile na usługę czyszczenia rowu gminnego."- No i właśnie dla takich zakupów, w których nie wiesz stosujesz prewspółczynnik.

Zasada jest taka:

-zakupy do działalności opodatkowanej- 100% odliczenia

- zakupy do dzialności zwolnionej- nie ma odliczenia

-zakupy do działalności mieszanej (zwolniona i opodatkowana stawkami)-proporcja

-zakupy do działności związanej z vat(gospodarczej) i poza vatem - prewspółczynnik

#7 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 09:34

"Wystawiam notę - nie fakturę sprzedaży - czyli nie zapłacę vatu należnego od sprzedaży, nie odliczę vat naliczonego od zakupów = czyli jestem na zero ..." Tak jeżeli obciążysz gminę kwotą bruttosmile.png

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 listopad 2016 - 09:41

Szlemka- to co Ci teraz zostanie z zakupów gdzie będziesz mogła odliczyc 100% vatu?. Juz chyba nic. Ja dotychczas odliczałam 100% vat od zakupow związanych ze sprzedaża wody. Ale teraz nie będzie faktur na gmine tylko noty, czyli działalnośc poza vat.

Chyba że się mylę i US pozwoli traktować tą dostarczoną wodę na rzecz jednostek z centralizacji jak koszt własny ( i tak pani mówiła na szkoleniu)- i wowczas odliczyć od zakupow kosztowych związanych z wodą 100% vatu.

#9 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 10:06

Dzięki Szlemka.

U mnie po centralizacji, nie będzie zakupów od których odliczam 100% vatu.

Dobrze myślę, że zakład budżetowy straci na tej centralizacji vat, kiedy ma obecnie dużo sprzedaży dla jst (wody, ścieków czy usług)?

Jeśli sprzedaż taka stanowi niski % sprzedaży ogólnej, to strata ta nie będzie taka znacząca?

Czy to błędne myślenie?

#10 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 10:07

"Chyba że się mylę i US pozwoli traktować tą dostarczoną wodę na rzecz jednostek z centralizacji jak koszt własny ( i tak pani mówiła na szkoleniu)- i wowczas odliczyć od zakupow kosztowych związanych z wodą 100% vatu." - Twoj regionalny US tak może stwierdzić? Dla całego kraju musiałaby być jakas ogólna interpretacja czy coś.

#11 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 15 listopad 2016 - 12:41

Szym17, dobrze myślisz. Jeśli sprzedaż dla jst to niewielki odsetek sprzedaży ogółem, to nie będzie taki problem. Problem widze gdzieś w dalszej perspektywie, bo słyszy się, ze prewspółczynnik osobno dla poszczególnych jednostek będzie liczony tylko przez jakiś czas, a docelowo powinien być jeden dla gminy. I tu pojawiłby się problem z odliczaniem VAT, ale... tylko przez chwilę, bo przy kolejnej taryfie VAT nie podlegający odliczeniu stanowiłby przecież koszt i pretekst do podniesienia cen. A zatem po opłatach środowiskowych kolejna podwyżka.

#12 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 14:53

Od 2018 chyba ma być jeden dla gminy.

Mój zakład ma być wcielony jako wydział od 01.01.2017. Będę miała dopłaty do ceny na 2017. I co, te dotacje opodatkowuję vat od 01.01.2017?

#13 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 18:06

z tego co czytałam to te dotacje nie będą podlegały vat

#14 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 17 listopad 2016 - 08:45

Szym17smile.png

http://inforrb.pl/ka...&sort=du&order=

#15 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 17 listopad 2016 - 09:57

Dzięki Szlemka, ale nie mam dostępu ;-(

#16 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 17 listopad 2016 - 10:10

Rozliczenie dotacji otrzymywanych od gminy przez zakład budżetowy po centralizacji VAT

Samorządowy zakład budżetowy otrzymuje dopłatę do świadczonych usług (dotacja przedmiotowa) w wartości brutto. Czy po centralizacji zakład będzie – tak jak dotychczas – wykazywał w deklaracji VAT-7 podatek należny do odprowadzenia do urzędu skarbowego?

Po centralizacji rozliczeń VAT dopłaty, o których mowa w pytaniu, nie będą stanowiły elementu podstawy opodatkowania VAT. Nie powinny być więc uwzględniane w deklaracjach (składanych wówczas już przez gminę, a nie przez samorządowy zakład budżetowy).

Według przepisów o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej – włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

Elementem podstawy opodatkowania VAT są więc również takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że kwoty takie podlegają opodatkowaniu VAT. „Dopłaty” do świadczonych przez zakład usług należą – jak zakładam – do takich właśnie dotacji.

Aby jednak kwoty te stanowiły element podstawy opodatkowania, muszą być otrzymywane od podmiotu innego niż ten konkretny podatnik. Nie stanowią elementu podstawy opodatkowania kwoty przekazywane w ramach tego samego podatnika. Jest to o tyle istotne, że od momentu przejścia na scentralizowany model rozliczeń VAT podatnikami z tytułu świadczenia usług przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe będą macierzyste dla nich jednostki samorządu terytorialnego. Powoduje to, że po centralizacji, w rozliczeniach pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego oraz utworzonymi przez nie samorządowymi zakładami budżetowymi nie będzie dochodziło do przekazywania dotacji, subwencji i innych tego typu dopłat, które stanowią element podstawy opodatkowania.

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

INTERPRETACJE

Po dokonanej centralizacji, to Gmina, będąca podatnikiem VAT – a nie zakład – będzie świadczyła odpłatnie usługi dostarczania wody i odprowadzania ścieków na rzecz odbiorców socjalno-bytowych. Natomiast udzielanie dopłat do taryf będących przedmiotem zapytania będzie stanowiło czynność wewnętrzną Gminy. Tym samym, rozliczenia pomiędzy Gminą a Zakładem należy traktować jako czynności wykonywane poza zakresem podatku VAT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 lipca 2016 r., sygn. ILPP1/4512-1-242/16-2/AWa

Ponieważ po centralizacji rozliczeń VAT dopłaty, o których mowa w pytaniu, nie będą wchodziły do podstawy opodatkowania, nie powinny być uwzględniane w deklaracjach. Trzeba też pamiętać, że będzie to wówczas dotyczyło deklaracji VAT składanych przez gminę, a nie przez zakład. Po dokonaniu centralizacji wszelkie deklaracje VAT za zakład będzie bowiem składała gmina jako podatnik VAT. Deklaracje te m.in. obejmować będą czynności podlegające opodatkowaniu, wykonywane przez samorządowy zakład budżetowy.

#17 Szym17

Szym17

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 41 postów

Napisano 17 listopad 2016 - 10:26

Dzięki serdeczne :-)

Ja od 01.01.2017 nie będę już zakładem budżetowym, ale wydziałem urzędu.

#18 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 17 listopad 2016 - 10:53

Szym17, oj to masz "wesoło"! Pracowników wszystkich miasto przejęło? Tak z ciekawości pytam jak to zostało zrobione. Likwidacja zakładu?

#19 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 876 postów

Napisano 17 listopad 2016 - 10:59

likwidują Was?

#20 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 17 listopad 2016 - 11:16

Szlamka z tego co przeczytałam to wynika,że czynności wykonywane pomiędzy Gminą a Zakładem Budżetowym należy traktować jako czynności poza zakresem podatku VAT.

To znaczy że skoro mam prewspółczynnik 100% to VAT od zakupów naliczony odliczam 100%?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych