Skocz do zawartości


likwidacja stanowiska pracy


wróć do serwisu Kadry 30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2012 - 08:52

witam. proszę o podpowiedź w następującej kwestii. w zakładzie pracy są likwidowane stanowiska pracy (zwolnienia grupowe). jaką mam wpisać podstawę prawną rozwiązania na świadectwie pracy??na pewno będzie art. 30 par. 1 pkt. 2 k.p. i czy mogę napisać "w związku z likwidacją stanowiska pracy"??.dopytuję się ponieważ chyba jakiś taki zapis musi być na świadectwie pracy jeżeli osoba chciałaby ubiegać się w zusie o świadczenie przedemerytalne. tak??proszę o pomoc

#2 mml

mml

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 03 lipiec 2012 - 08:58

podstawa art. 30 §1 pkt 2 dodatkowo wskazujesz art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn.)

#3 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2012 - 10:39

i nie muszę już dodawać że była likwidacja stanowiska pracy?? dopytuje się o to bo w zusie powiedzieli mi że jakby jakaś pani chciała się starać o świadczenie przed emerytalne to musi być zapis że albo "w związku z likwidacją stanowiska pracy" albo "z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy". zatem jak powinno być wypisane świadectwo żeby, że tak powiem i zus "był zadowolony".

#4 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 03 lipiec 2012 - 10:41

ja zawsze w podobnych wypadkach dopisuję "likwidacaja stanowiska pracy " ale tak naprawdę nie ma tu zadnych sztywnych reguł i zapis jaki podała mm jest całkowicie poprawny.

#5 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2012 - 11:45

czyli podstawa art. 30 i dopisać likwidacja stanowiskadzięki wielkie

#6 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 03 lipiec 2012 - 12:15

poprawny zapis to :art. 30 §1 pkt 2 dodatkowo wskazujesz art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn.) - likwidacja stanowiska pracy

#7 Gość_anika

Gość_anika
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2012 - 12:16

DZIĘKI

#8 Gość_Duska

Gość_Duska
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:15

HejIda a od czego zależy czy wpisujemy art. 1 czy 10 ustawy o szczególnych przypadakch rozwiązywania z pracownikami stosnów pracy z przyczyn niedotyczących pracowników bowiem mój znajomy ma podobną sytuacje i zastanawiam sie co mu wpisza w swiadectwo pracyzakład pracy zatrudnia powyzej 20 osób

#9 mml

mml

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:18

art. 1 - grupowe art. 10 - indywidualne.

#10 Gość_Zbyszek

Gość_Zbyszek
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 19:44

Witam! firma moja zatrudniajaca 4 osoby likwiduje moje stanowisko pracy.Mam pytanie:Co powinno zawierac świadectwo pracy oprócz art.30.par.1.ust.2,  umowę wypowiada pracodawca, z przyczyn dotyczacych zakładu pracy-likwidacja stanowiska.Czy to wystarczy, bo w Zusie mi powiedzieli, że muszę  jeszcze powołać sie z dopiskiem -ustawa z dnia 13 marca 2003 r. DZ.U.z 2003 r.nr 90, poz.844.Ale jak czytałem to ta ustawa dotyczy zwolnień grupowych w firmie zatrudniającej ponad 20 osób, a w mojej są zatrudnione 4 osoby.Z góry dziękuje za odpowiedź.



#11 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5445 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 listopad 2013 - 21:14

Moim zdaniem taki zapis jak proponujesz wystarczy w świadectwie pracy, nie podlegacie pod ustawę.



#12 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 09 listopad 2013 - 13:40

witam! Czyli na moim swiadectwie pracy (firma moja zatrudniajaca 4 osoby likwiduje moje stanowisko pracy). ma być tylko i wyłącznie zapis art.30.par.1.ust.2,  umowę wypowiada pracodawca, z przyczyn ekonomicznych dotyczacych zakładu pracy-likwidacja stanowiska.Czy jeszcze jakies oświadczenie pracodawcy powinieniem dostarzczyc do Zus, np. wypowedzenie warunków umowy o prace, aby dostać to świadczenie przedemerytalne.Tak? Pozdrawiam



#13 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6406 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 listopad 2013 - 13:55

Do uzyskania świadczenia przedemerytalnego wystarczy kopia świadectwa (pamiętaj również o wzięciu z firmy druku Rp-7,który będzie niezbędny do uzyskania emerytury.)pracy,nie trzeba przedkładać wypowiedzenia umowy o pracę.



#14 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5445 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 09 listopad 2013 - 14:02

Do wniosku o świadczenie muszą być dołączone odpowiednie dokumenty lub oświadczenia stwierdzające okoliczności uzasadniające przyznanie żądanego świadczenia i ustalenie jego wysokości.



#15 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5445 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 09 listopad 2013 - 14:03

Świadectwo pracy wystarczy. Nie podlegacie pod ustawę wiec w świadectwie pracy nie pojawi się zmianka.



#16 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 09 listopad 2013 - 14:05

Moja mama miała podobną sytuację (likwidacja stanowiska i występowała o świadczenie przedemerytalne) i z tego co wiem to najpierw trzeba być minimum pół roku na zasiłku dla bezrobotnych i dopiero potem po odebraniu zaświadczenia, że przez ten okres było się zarejestrowanym w urzędzie pracy mogła składać dokumenty do ZUS o świadczeenie przedemerytalne.



#17 Gość_GośćPIBO

Gość_GośćPIBO
  • Goście

Napisano 09 listopad 2013 - 15:04

Moja mama miała podobną sytuację (likwidacja stanowiska i występowała o świadczenie przedemerytalne) i z tego co wiem to najpierw trzeba być minimum pół roku na zasiłku dla bezrobotnych i dopiero potem po odebraniu zaświadczenia, że przez ten okres było się zarejestrowanym w urzędzie pracy mogła składać dokumenty do ZUS o świadczeenie przedemerytalne.

Wszystkie  niezbędne informacje odnośnie świadczenia znajdziesz na stronie ZUS-uJako śwadczeniobiorca przypominam,że w tak malym zakładzie ZUS sprawdzi czy nie zachodzi "pozorna"likwidacja stanowiska pracy.Ponadto wymagany staż emerytalny na dzień rozwiazania umowy o pracę,wyliczą z dokładnością do jednego dnia/okresy składkowe,nieskładkowe tj.zwolnienia itp..Ale najpierw jak wspomiano wyżej pierwszym krokiem jest rejestracja w U.P.Zyczę powodzenia.



#18 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 09 listopad 2013 - 22:22

słyszałam też, że urząd może Cię wysłać na szkolenie (np. jak poszukiwać pracy), lub zaproponować pracę - jeżeli akurat będą mieli oferty od pracodawców i osoba bezrobotna będzie posiadała kwalifikacje, ale z reguły osobom, które mogą wystąpić o świadczenie przedemerytalne nie proponują...



#19 Gość_Zbyszek

Gość_Zbyszek
  • Goście

Napisano 10 listopad 2013 - 11:17

Bardzo dziękuje za zainteresowanie moim tematem-problemem.Dziękuje również za odpowiedzi.Pozdrawiam:)



#20 M-ka

M-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 170 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 20:52

Rozumiem, że jeżeli zwalniamy jednego pracownika w związku z likwiadacją stanowiska pracy i zatrudniamy pow. 20 pracowników to wpisujemy art. 10 wspomnianej ustawy???





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych