Skocz do zawartości

Działalność gospodarcza przekształcenie w spółkę

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2015 - 09:22

Dzień Dobry
Obecnie prowadzę działalność gospodarczą w postaci warsztatu samochodowego oraz sklepu z artykułami lakierniczymi. Działalność została odziedziczona przeze mnie w spadku po zmarłym ojcu. Po jego śmierci nie miałam czasu ani głowy do tego jaką formę działalności powinnam przyjąć. Trzeba było dalej pracować więc wspólnie z rodziną podjęliśmy decyzję że ja będę jej właścicielem. Mam siostrę którą zatrudniam na umowę o pracę. Pomimo tego że ja jestem właścicielem a siostra pracownikiem zyski z firmy miały być dzielone na pół. Po czterech latach jednak okazało się że ja mam długi a siostra czyste konto i mało tego wokół się tym nie przejmuje. Proszę o poradę czy mogę przekształcić swoją firmę w spółkę (tylko jaką?) Abyśmy wspólnie z siostrą były odpowiedzialne za zobowiązania firmy? Jak zrobić coś takiego aby uniknąć zwrotu podatków do urzędu skarbowego (towar ze sklepu)? Nadmieniam, że budynki i grunty na których prowadzę działalność są naszą wspólną własnością (wyrok sądowy -podział majątku po śmierci ojca) Co z pracownikami? Z góry dziękuję za pomoc

#2 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 14:51

Jednoosobową działalność można przekształcić w spółkę cywilną, osobową lub kapitałową (poprzez m.in. likwidację obecnej działlności i następnie założenie spółki, czy sprzedaż majątku obecnej działalności na rzecz nowego podmiotu). Z uwagi na specyfikę pytania i jego szczegółowość sugerujemy kontakt z prawnikiem lub doradcą podatkowym celem omówienia potencjalnych możliwych działań

#3 McCarthy & Taggart

McCarthy & Taggart

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 60 postów

Napisano 09 czerwiec 2015 - 14:47

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową jest w obecnym stanie prawnym możliwe. Nie jest natomiast możliwe bezpośrednie przekształcenie 1os. działalności gospodarczej w spółkę osobową (można ewentualnie sprzedać lub wnieść aportem całość lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki przekształconej).

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową zmienia sposób naliczania podatku dochodowego (z PIT na podwójne opodatkowanie podatkiem CIT na poziomie spółki i wspólników) Jednak przekształcenie ogranicza odpowiedzialność wspólników (akcjonariuszy) za zobowiązania spółki jedynie do majątku spółki. Mam nadzieję, że nasz artykuł pomoże rozwiać choć część wątpliwości http://mctgroup.eu/b...i-gospodarczej/

#4 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2015 - 11:27

W spółce z o.o. są jednak sposoby na zoptymalizowanie obciążenia podatkowego. Ja osobiście w tym zakresie korzystałam z usług firmy z Poznania  - Primesto. Polecam serdecznie. Poza pomocą prawną pomogli mi także zarejestrować spółkę,

#5 anastazja4390

anastazja4390

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 65 postów

Napisano 13 grudzień 2015 - 21:12

W Iławie warto skorzystac z pomocy kancelarii Łukasza Skuzy http://prawnik-ilawa.pl/ - zajmuje sie także tą dziedzina prawa i zna sie na rzeczy. Lepiej zapłącić za fachowe doradztwo i pomoc, niż póxniej borykać się z problemami.

#6 Guest_JANYYY77

Guest_JANYYY77
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2016 - 19:22

nie wypowiem się na ten temat bo u mnie przekształcenie w spółkę odbywało się na innych zasadach, ale bardzo pomogły mi porady prawne kancelarii rejenta, prowadzonej przez  Admiłę i Wojciecha Czyniewskich z Wrocławia.  

#7 michal.wandzik

michal.wandzik

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska

Napisano 17 sierpień 2016 - 10:13

Takie sprawy bez problemu prowadzi prawie każde doradztwo biznesowe (firma konsultingowa) Ja polecam Panu firmę ATW Doradztwo Biznesowe Sp. z o.o. - http://atwdb.pl zespół firmy tworzą specjaliści z 25 letnim doświadczeniem w biznesie. 

#8 Kkochan

Kkochan

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 15 listopad 2016 - 11:31

Polecam zapoznać się z tą treścią http://wynimko.pl/pr...-umowe-spolki/ Jest tam dokładnie wyjaśnione jakimi kryteriami się kierować. Co robić i pod jakim kontem aby skutecznie przekształcać spółki lub działalność gospodarczą. Dodam, że są tam pokazane konkretne przykłady a także i to jest chyba najistotniejsze - mamy dokładny opis: jakie dokumenty są potrzebne, aby spełnić dane uwarunkowania.

#9 Govalinenko

Govalinenko

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 styczeń 2017 - 11:22

Dużo fajnych informacji można pozyskać z blogów.

Tak się składa, że osoba, która w danym temacie jest laikiem, powinna przede wszystkim korzystać z opinii specjalistów.

To i wygodniejsze i dużo bardziej praktyczne.

#10 Guest_Sławomir

Guest_Sławomir
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 15:52

Prowadziłem kiedyś działalność gospodarczą, która chciałem przekształcić w spółkę. Starałem się to początkowo zrobić na własną rękę, ale gdy zacząłem się zagłębiać w temat zrozumiałem, ze bez wsparcia specjalistów lub prawników nie dam rady. Z polecenia skorzystałem z pomocy GPkancelarii z Krakowa, która pomogła mi załatwić wszelkie formalności tak, aby było wszystko zgodnie z prawem i wytycznymi. Jeżeli ktoś chce skorzystać z pomocy, to polecam zgłosić się bezpośrednio do Pani Anity Poniatowskiej-Maj. Jeżeli chodzi o terminy, to niestety trzeba troszkę poczekać aby się dopchać, ale za to ma się pewność, że będzie zrobione wszystko ok. 

#11 Dior

Dior

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 29 marzec 2017 - 17:25

Prowadziłem kiedyś działalność gospodarczą, która chciałem przekształcić w spółkę. Starałem się to początkowo zrobić na własną rękę, ale gdy zacząłem się zagłębiać w temat zrozumiałem, ze bez wsparcia specjalistów lub prawników nie dam rady. Z polecenia skorzystałem z pomocy GPkancelarii z Krakowa, która pomogła mi załatwić wszelkie formalności tak, aby było wszystko zgodnie z prawem i wytycznymi. Jeżeli ktoś chce skorzystać z pomocy, to polecam zgłosić się bezpośrednio do Pani Anity Poniatowskiej-Maj. Jeżeli chodzi o terminy, to niestety trzeba troszkę poczekać aby się dopchać, ale za to ma się pewność, że będzie zrobione wszystko o

A jak cenowo?

#12 Dior

Dior

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 29 marzec 2017 - 17:26

Takie sprawy bez problemu prowadzi prawie każde doradztwo biznesowe (firma konsultingowa) Ja polecam Panu firmę ATW Doradztwo Biznesowe Sp. z o.o. - http://atwdb.pl zespół firmy tworzą specjaliści z 25 letnim doświadczeniem w biznesie. 

No proszę

#13 Dior

Dior

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 29 marzec 2017 - 17:26

W spółce z o.o. są jednak sposoby na zoptymalizowanie obciążenia podatkowego. Ja osobiście w tym zakresie korzystałam z usług firmy z Poznania  - Primesto. Polecam serdecznie. Poza pomocą prawną pomogli mi także zarejestrować spółkę,

A ktoś z Krakowa?

#14 marek980

marek980

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 13 kwiecień 2017 - 18:26

Radziłbym zapoznać się ze stroną http://www.lexagit.pl/ Tu trzeba dobrze wszystko przemyśleć i rozważyć, a zawarte na tej stronie, właściwie portalu prawnym artykuły mogą pomóc ci  podjąć właściwą decyzję.

I porozmawiałbym też  ze specjalistą - jest opcja on-line na tym portalu. 

oprogramowanie dla transportu: soot.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych