Skocz do zawartości

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

wróć do serwisu Kadry 4128 odpowiedzi w tym temacie

#4121 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1004 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 11:35

Decyzja, jaką drogę rozwiązania stosunku pracy przyjmiesz, należy oczywiście do Ciebie.

1. Nauczyciel może rozwiązać stosunek pracy za wypowiedzeniem ( 3-mies.) z końcem roku szk. i wówczas nikt mu żadnej łaski nie robi...

2. Może też rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron (w każdym czasie), ale na to musi sie zgodzić dyrektor...

3. Jeśli dostanie od lekarza medycyny pracy zaświadczenie, że jest niezdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, to dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy z końcem m-ca, kiedy otrzyma takie ostateczne zaświadczenie.

W pierwszym i drugim przypadku nauczyciel odchodzący na emeryture otrzyma odprawę emerytalną ( 3-mies. ostatnio pobierane wynagrodzenie, jeśli w ogóle pracowałaś w szkole powyżej 20 lat).

W trzecim przypadku nie otrzymasz odprawy emerytalnej, tylko inną - z tyt. niezdolności do pracy ( 6-mies. wynagrodzenia zasadnicze).

Oczywiście najważniejszą sprawą jest to, czy od lekarza medycyny pracy otrzymasz na pewno zaświadczenie o niezdolności do pracy. Tego musisz być pewna! Jesli tak, to finansowo wyjdziesz na tym lepiej.Wtedy to zaświadczenie zanosisz w sierpniu.

#4122 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 09 marzec 2015 - 18:35

Witaj Maju!

Dziękuję za odpowiedź, ale chciałam jeszcze dopytać. Maju czy dyrekcja może odwołać się do WOMP ( tak jak w przypadku udpz), czy też orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy n-la wydane przez lekarza med. pracy jest już obligatoryjne dla niej?

I jeszcze jedno pytanie - na 2 tygodnie przed końcem udpz ( powiedzmy ok. 15 06) dostaję skierowanie do lek. med. pracy, ale idę dopiero w sierpniu ( wszystko jedno kiedy- czy tak można?) ew. 1.09.

Maju - chyba jednak powinnam w maju powiedzieć dyrekcji o tym co zamierzam. Co mi radzisz?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc                Ania

#4123 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1004 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 19:44

Aniu!

Rozporządzenie traktujące o badaniach profilaktycznych lub okresowych pracowników jest jedno, a więc dotyczy zarówno sytuacji związanej z badaniami kontrolnymi po urlopie dla poratowania zdrowia, jak i sytuacji, w której lekarz medycyny pracy wydaje zaświadczenie o zdolności lub jej braku do wykonywania dotychczasowej pracy.

Paragraf 5 ust. 1 przywołanego rozporządzenia stanowi, iż pracownik lub pracodawca, który nie godzi się z treścią wydanego zaświadczenia może wystąpić w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie z wnioskiem o przeprowadzenie nowego badania.

Ust. 2 § 5 stanowi, że badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik, a jeżeli kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy - w najbliższej jednostce badawczo- rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy. Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, należy przez to rozumieć także inną jednostkę, która realizuje zadania takiego ośrodka.

Badanie, o którym mowa w ust. 1, powinno być przeprowadzone w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Ustalone na jego podstawie orzeczenie lekarskie jest ostateczne.

Z tego wynika, że droga odwoławcza może być stosowana zarówno przez Ciebie, jak i przez dyrektora ( na zmianę! ). Końcowy efekt jest oczywiście wielką niewiadomą. Sama musisz więc skonsultować z jakimś lekarzem med. pracy i zdecydować, czy jest sens podejmować kolejną "przepychankę" z dyrektorem, a już raz tak miałaś...

Oczywiście możesz przeprowadzić z nim jakąś rozmowę, w której niby to teoretycznie rozważasz brak zdolności do pracy. Zobaczysz, jak dyrektor zareaguje...Jeśli wywnioskujesz, że przystanie od razu na takie orzeczenie, to możesz spróbować rozwiązania nr 3 (poprzedni post). Jeśli natomiast wyczujesz "sknerstwo" z jego strony, to dla Twojego świętego spokoju w maju złożysz wypowiedzenie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę (pkt 1).

Zaświadczenie od lekarza med. pracy dostarczasz przed podjęciem pracy, Może być na dzień 1.09., ale jeśli w tym dniu zaskoczysz dyrektora takim zaświadczeniem, to "rozłożysz" pracę szkoły i wówczas, choćby ze zwykłej złości, dyrektor podejmie drogę odwoławczą. Lepiej więc albo wcześniej z nim to ustalić(?), albo dostarczyć zaświadczenie w sierpniu, by miał jeszcze czas na zmiany kadrowe.

Zrobisz, jak uważasz, ale może nie warto tak "palić za sobą wszystkich mostów"...

#4124 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 12 marzec 2015 - 20:03

Witaj Maju!!!!

Pięknie dziękuję za odpowiedź. Pozwolisz, że w razie wątpliwości odezwę się na tym forum choć to forum o udpz.

Pozdrawiam cieplo                Ania

#4125 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1004 postów

Napisano 12 marzec 2015 - 20:55

do Ani:

Proszę bardzo! Obym tylko umiała pomóc...

#4126 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 28 marzec 2015 - 11:15

Droga Maju.

Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym do 30 sierpnia,  spełniam już wszystkie warunki przejścia na świadczenia kompensacyjne. Czy w trakcie tego urlopu, tzn. gdzieś w czerwcu mogę złożyć wypowiedzenie i przejść na te świadczenia ???

#4127 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1004 postów

Napisano 28 marzec 2015 - 22:22

Powinnaś złożyć wypowiedzenie przed końcem maja, bo obowiązuje Cię 3-mies. okres wypowiedzenia. Wówczas odchodzisz z pracy z dniem 1.09. Otrzymujesz również odprawę emerytalną w wys. 3-mies. wynagrodzenia.

Istnieje też możliwość rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron w dowolnym momencie bez zachowania 3-mies. wypowiedzenia, ale na taki wariant musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły.

Pamiętaj, że pobierając świadczenie kompensacyjne, nie możesz już podjąć pracy w szkole.

#4128 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano wczoraj, 10:57

Bardzo dziękuję, a jest jakaś różnica w odprawie  w  jaki sposób chciałabym rozwiązać umowę?

Czy dobrze wiem ,że te świadczenia to są "groszowe" kwoty?

I jeszcze inny wariant, wracam do pracy i stwierdzam np. we wrześniu, październiku, że stan zdrowia nie pozwala mi pracować ( pracuję w p- lu , a dokucza mi zwyrodnienie stawów kolanowych, jestem po artroskopii ,ale szału nie ma), nadal mogę rozwiązać umowę w każdej chwili ?

Pozdrawiam serdecznie, mam 14 mies. wnuczkę o imieniu Maja- Majusia smile.png.

#4129 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1004 postów

Napisano wczoraj, 22:19

Droga Joanno! To, że jesteś nauczycielem przedszkola jest bardzo istotne, bowiem Ciebie w żadnym przypadku nie obowiązuje termin rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego. Ty możesz ten stosunek pracy rozwiązać w każdym momencie (!) albo za 3-mies. wypowiedzeniem, albo na mocy porozumienia stron (choćby z dnia na dzień). W poprzednim moim poście założyłam (nie wiem, dlaczego), że jesteś nauczycielem zatrudnionym w szkole i stąd ten termin końca maja w wypowiedzeniu.

Odprawa przysługuje Ci wtedy, gdy rzeczywiście odchodzisz na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne. Nie ma znaczenia w jakim trybie rozwiążesz stosunek pracy, byle tylko odbyło się to na Twój wniosek ( takie są wymagania przy ubieganiu się o świadczenie kompensacyjne ). Jej wysokość jest zawsze tak samo liczona.

Jeśli chodzi o świadczenie kompensacyjne, to oczywiście szału nie ma, ale też nie są to jakieś glodowe kwoty. Wszystko zależy od zgromadzonego kapitału w ZUS uraz od stażu ubezpieczeniowego... Przypuszczam, że będzie to ok. 2 tys. - oczywiście brutto.

Cieszę się, że imię Majka dobrze Ci się kojarzy. Ja z kolei odczuwałam zawsze sentyment do imienia Joasia i tak też dalam na imię mojej córce!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy