Skocz do zawartości

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

wróć do serwisu Kadry 4048 odpowiedzi w tym temacie

#3001 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 21 sierpień 2012 - 22:56

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia § 5. 1. mówi, że: „Organ, o którym mowa w § 4 ust. 2,( czyli womp ) wydaje orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania odwołania …” Sprawę możesz wyjaśnić na miejscu lub telefonicznie, ale trzeba się upewnić, kiedy konkretnie do nich wpłynęło to odwołanie. Być może przepływ korespondencji okazał się bardziej rozłożony w czasie. Jeśli jednak to jest niedopatrzenie z ich strony, to warto ich o tym poinformować, wskazując błąd proceduralny, który pewnie uda się naprawić jednym telefonem. Twoje pytanie pozostawiam właściwie bez odpowiedzi, ale zastanawiam się, czy naprawdę chciałbyś się udać z tym do sądu...?

#3002 Gość_Ela.

Gość_Ela.
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2012 - 07:19

Jestem po urlopie dla poratowania zdrowia, skończył mi się w czerwcu 2012 roku. W maju dostałam wypowiedzenie zmieniające warunki umowy, krótko mówiąc obniżono mi pensum z 18/18 na 13/18. Miałam 7 dni na odwołanie się do Sądu Pracy, ale nie skorzystałam z tego i teraz żałuję. Czy jest jeszcze jakaś możliwość podać pracodawcę do Sądu Pracy z powodu obniżenia etatu, czy już nic nie da się zrobić???Moje godziny dali nauczycielce, którą przyjęli do pracy ze szkoły, którą zlikwidowano w sąsiedniej miejscowości.(znajomości?).Wypowiedzenie na piśmie, które podpisałam dostałam można powiedzieć znienacka, bez wcześniejszej rozmowy z dyrektorem, bez wcześniejszego powiadomienia na Radzie Pedagogicznej. Postawiono mnie od razu przed faktem dokonanym, albo podpisuję, albo do zwolnienia. No i moim zdaniem pod presją, w obawie przed utratą pracy podpisałam, a teraz bardzo tego żałuję. W takiej samej sytuacji są jeszcze 3 nauczycielki.Dyrektor nie raczył nawet napisać w wypowiedzeniu zmieniającym warunki umowy o pracę (obniżenie pensum godzin) na jaki jest to okres, jak również nie podał podstawy prawnej.Pani Majko! Jeśli jest Pani w stanie mi pomóc bardzo proszę o odpowiedź. Oczywiście jeśli mam jeszcze jakąś szansę na walkę, to zwrócę się o pomoc do radcy prawnego specjalizującego się w prawie oświatowym.Pozdrawiam, nauczycielka z 25 letnim stażem pracy.Ela.

#3003 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 22 sierpień 2012 - 22:58

Droga Elu! Jest mi niezmiernie przykro czytać takie posty, jak ten od Ciebie. Nie potrafię bowiem kryć swego oburzenia, wręcz pogardy dla niemałej grupy osobników mieniących się panami dyrektorami!!!! Takie postępowanie "dyrektora" zasługuje moim zdaniem na napiętnowanie nie z powodu faktu zwolnień n-li, ale z powodu formy i sposobu przeprowadzenia tego dotkliwego dla zwalnianych procesu. Niestety część dyrektorów pokazuje w tych trudnych momentach swoją małość i kompletny brak umiejętności kierowniczych. Moim zdaniem ta właśnie część w ogóle powinna zniknąć z szeregów kadry kierowniczej w oświacie, bo sprowadza na ogół tejże kadry wszystko, co najgorsze. No, ale niestety życie pokazuje, że czasami n-l ( i to tak doświadczony, jak Ty ) jest dla dyrektora pionkiem w rozmaitych rozgrywkach kadrowo- wójtowo - burmistrzowych, a wystarczyłaby rzeczowa rozmowa, nakreślenie potrzeb w tym zakresie dla n-li ze zlikwidowanej szkoły i na pewno inaczej spojrzałoby się na ten problem. Szkoda, że nie odwołałaś się do sądu pracy w odpowiednim czasie! W tej chwili już właściwie nic nie da się zrobić i niestety w najbliższym roku szk. będziesz miała to obniżone pensum. Obniżenie dotyczy bowiem zbliżającego się roku szkolnego! Nie omieszkaj uświadamiać tego Twojemu dyrektorowi przy każdej okazji. Pozdrowienia!

#3004 Gość_Janusz

Gość_Janusz
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2012 - 16:59

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia § 5. 1. mówi, że: „Organ, o którym mowa w § 4 ust. 2,( czyli womp ) wydaje orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania odwołania …” Sprawę możesz wyjaśnić na miejscu lub telefonicznie, ale trzeba się upewnić, kiedy konkretnie do nich wpłynęło to odwołanie. Być może przepływ korespondencji okazał się bardziej rozłożony w czasie. Jeśli jednak to jest niedopatrzenie z ich strony, to warto ich o tym poinformować, wskazując błąd proceduralny, który pewnie uda się naprawić jednym telefonem. Twoje pytanie pozostawiam właściwie bez odpowiedzi, ale zastanawiam się, czy naprawdę chciałbyś się udać z tym do sądu...?

Staralem wyjaśnic sie tą sprawę telefonicznie ale Pani pielęgniarka z WOMP po moim stwierdzeniu ze mogą nie zmieścić się w ustawowych terminach stwierdzila że nic nie szkodzi. Okazuje się że lekarz rehabilitant ktory ma mnie badać jest na urlopie i stąd ten odległy termin.
W WOMP pracuje chyba więcej lekarzy a nie tylko jeden więc powinno być jakieś zastępstwo.
Zastanawia mnie dlaczego dyrektor i lekarz internista potrafili dostosować się do przepisow a WOMP nie.
Pół biedy gdy orzeczenie WOMP będzie dla mnie korzystne gorzej gdy będzie niekorzystne i na dodatek niezgodne z przepisami, wtedy będę musial zasięgnąć porady u prawnika.

#3005 Gość_Barbara

Gość_Barbara
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2012 - 18:42

WitamLekarz internista zasugerował mi wykorzystanie urlopu dla poratowania zdrowia.Mam wrodzoną wadę kręgosłupa stwierdzoną 3 lata temu i w związku z tym,ze pracuję nie byłam w stanie przez ten czas zrealizowac skierowania na rehabilitację i sanatorium.Dolegliwości nasilają się.Lekarz mówił,że zaświadczenie moze wydac mi w każdej chwili,ale ja mam jeszcze do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego(napisałam juz podanie).Nie wiem czy wykorzystać ten urlop wypoczynkowy czy iść od razu na zdrowotny?Czy urlop wypoczynkowy można ewentualnie przerwać?Chciałabym zdążyć przed zmianami przepisów -podobno będzie trudniej o zdrowotny.Mam jeszcze pytanie- czy to prawda ze gminy nakazują dyrektorom kierowanie nauczycieli na komisję WOMP?Podono dyrektorzy otrzymali stosowne pisma.Czy taka komisja jest teraz obligatoryjna czy nadal zależy tylko od woli dyrektora?Kiedy złożyć podanie o urlop zdrowotny gdybym skorzystała teraz z wypoczynkowego.Mogę już czy lepiej przed samym koncem wypoczynkowego?

#3006 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 23 sierpień 2012 - 22:31

Jeżeli masz do wykorzystania aż 8 tygodni urlopu uzupełniającego, to znaczy, że w czasie ferii zimowych i przez całe letnie wakacje przebywałaś na zwolnieniu chorobowym. Jeśli tak, to właściwie nie ma znaczenia, czy ten zaległy urlop wykorzystasz teraz, czy potem po zdrowotnym. Orzeczenie możesz złożyć już teraz, bo i tak nie będzie Cię w pracy. Dyrektor będzie miał czas na znalezienie odpowiedniego n-la zastępującego. To, czy dyrektor odwoła się od orzeczenia lekarskiego, zależy tylko od niego, choć rzeczywiście obecnie OP "zalecają" takie działania. Czy dyrektor się podporządkuje? Jeśli potrafi wyrażać własne zdanie, a w dodatku wie, jaka jest Twoja sytuacja zdrowotna, to nie wyśle Cię na dodatkowe badania do WOMP. Ale czy na pewno? To wie tylko on!

#3007 Lonia 85

Lonia 85

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 25 sierpień 2012 - 11:46

Czytam, czytam, może już gdzieś było podobne pytanie, ale nie znalazłam dokładnego wyjaśnienia w takiej sprawie:
Czy mam prawo do urlopu na poratowanie zdrowia w mojej sytuacji?
Mój okres zatrudnienia to 29 lat, 3miesiące ( w tym 20 lat pracy w szkole przy tablicy). W myśl art. 88 ust.1 Karty Nauczyciela (uprawnienie do emerytury bez względu na wiek) brakuje mi niecały rok do tejże emerytury, zatem wg. art. 73 ust.2 Karty Nauczyciela – "w sytuacji, gdy nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne".
Jednakże obliczając wg. zasad ZUS mój staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe, w tym liczone m.in studia wyższe dzienne, urlop wychowawczy itp), to w myśl art. 88 ust.2a KN spełniłam do końca 2008r warunki do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej.
Co zatem z prawem do urlopu zdrowotnego? Jak interpretować sformułowanie: "30 lat zatrudnienia" w art.88 w kontekście uprawnienia/ lub braku uprawnień do urlopu zdrowotnego??? Jak te lata się liczą?

#3008 Gość_elżbieta

Gość_elżbieta
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 17:41

Januszu -jak skończyła się Twoja sprawa?Mam podobny problem, telefon z WOMP:" jutro proszę się stawić na badanie", ponieważ byłam na drugim końcu Polski (u rodziców) poprosiłam o inny termin, po tygodniu list z WOMP z wyznaczoną datą za 3 tygodnie. Wczoraj p. doktor orzekła, że urlopu NIE POTRZEBUJĘ (głównym argumentem było, że ona ma pracę niewątpliwie cięższą, a urlopu nie ma...... - bez komentarza). Pani Majko - co mam robić? WOMP przekroczył termin, mogę się gdzieś odwołać? Gdzie? Da to coś? A może będą się zasłaniać tym, że wzywali mnie telefonicznie zaraz w dniu otrzymania odwołania od dyrektora?

#3009 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2012 - 18:55

Nie mam uprawnień do urlopu zdrowotnego, a z moim zdrowiem jest różnie. Przed wakacjami byłam na długim zwolnieniu, teraz przed nowym rokiem szkol."uzyskalam zdolność do pracy" od lekarza medycyny pracy. Pytanie jest: Ile czasu muszę przepracować, żeby ewentualne zwolnienie lekarskie (a może się zdarzyć w moim stanie) nie "skonsumowało" mi wakacji , tylko liczyło się od nowa 185dni ?

#3010 ewa19640102

ewa19640102

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 sierpień 2012 - 19:15

Czy na podstawie orzeczenia lekarza o potrzebie urlopu zdrowotnego od 1.09 do 30.06 tj. na 10 miesięcy ,bez wakacji,dyrektor powinien udzielić takiego urlopu czy musi być wpisany przez lekarza termin od 1.09 do 31.08.2008?

#3011 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 26 sierpień 2012 - 23:17

do Loni 85: 30-letni okres zatrudnienia (bez studiów) musiałaś osiągnąć na koniec 2008 r. Natomiast teraz możesz mieć nabyte prawa do świadczenia kompensacyjnego, jeśli masz ukończone 55lat życia. Jeśli tak, to nie możesz skorzystać z urlopu zdrowotnego. Dla pewności co do uprawnień emerytalnych zapytaj u źródła czyli w ZUS-ie.

do Elżbiety: Orzeczenie WOMP jest ostateczne. Szkoda, że nie skorzystałaś z pierwszego terminu. Teraz oni rzeczywiście są chyba w lepszej sytuacji niż Ty. A swoją drogą lekarz, który wydał Ci orzeczenie lekarskie, przekazał chyba niezbyt przekonującą dokumentację. Możesz ewentualnie złożyć skargę do dyrektora WOMP na postępowanie lekarki. Tylko, jak to udowodnisz?...

do Joanny: Odsyłam do artykułu: http://www.firma.ego...owy,1,47,1.html

do ewy19640102: Dyrektor udziela urlopu w terminie zasugerowanym przez lekarza. Urlop dla poratowania zdrowia powinien obejmować tylko okres zajęć dydaktycznych w danym roku szk. Po co urlop zdrowotny w czasie urlopu wypoczynkowego (lipiec-sierpień)?

#3012 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2012 - 07:30

Diękuję pani Majko. Przeczytałam ten artykuł, wcześniej znalazłam też inne podobne, ale nadal nie wiem jak traktować wakacje, czy one są tą przerwą miedzy zwolnieniami, jeśli na zwolnieniu byłam do końca roku szkolnego?

#3013 Lonia 85

Lonia 85

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 sierpień 2012 - 07:43

Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Będę jednak męczyć Panią dalej... i proszę o interpretację:
Jak pisałam wyżej: obliczając wg. zasad ZUS mój okres ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe, w tym liczone m.in studia wyższe dzienne), to w myśl art. 88 ust.2a KN spełniłam do końca 2008r warunki do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Ogólne zatrudnienie to 29 lat i 3 mies. (w tym jakieś 25 lat przy tablicy). Nie mam 55 lat, więc nie otrzymam świadczenia kompens. Czy mogę zatem skorzystać z urolpu zdrowotnego? Wiem, że gdybym mogła - to tylko przez niepełny rok (z uwagi na zbliżające się owe "30 lat zatrudnienia" z art.73 KN), ale i tak by było dobrze, bo bardzo podupadłam ostatnio na zdrowiu i papiery med. mam "niepodważalne".

#3014 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 27 sierpień 2012 - 10:47

Jakoś trudno mi uwierzyć, że nie mając obecnie 55 lat, do końca 2008r. spełniłaś wymagane art.88 KN warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury. No, ale pomijając te moje wątpliwości, jeśli na koniec 2008 nabyłaś uprawnienia emerytalne, to nie możesz skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, bo możesz w każdej chwili odejść na emeryturę, zwłaszcza, jeśli stan Twojego zdrowia jest kiepski.

#3015 Lonia 85

Lonia 85

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 sierpień 2012 - 13:33

Jakoś trudno mi uwierzyć, że nie mając obecnie 55 lat, do końca 2008r. spełniłaś wymagane art.88 KN warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury. (...)

...ale tak jest, gdy wliczy się studia dzienne... a ZUS tak liczy do stażu ubezpieczeniowego te wszystkie składkowe i nieskładkowe itd...A do 55 niewiele mi brakuje, ale jednak na dzień dzisiejszy brakuje...Droga Maju, bardzo dziękuję za czas mi poświęcony. Teraz już wszystko jasne.

#3016 Gość_MAJA7

Gość_MAJA7
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2012 - 07:32

witam i proszę o radę. Mam n-la mianowanego, który w czerwcu złożył wniosek o urlop zdrowotny wówczas był na pełnym etatcie, ale przydział godzin miał tylko do końca roku szkolnego 2011/2012. W umowie na czas nieokreślony ma swoje tylko 10/18 etatu do pełnego etatu dostaje na zastępstwo. dyr wyraził zgodę na urlop od września 2012, pytanie jak płacić od września cały etat czy godziny 10/18, które są w umowie. Bardzo prosze o pomoc

#3017 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 28 sierpień 2012 - 21:22

Skoro dyrektor wyraził zgodę na urlop dla poratowania zdrowia dla tego nauczyciela, to znaczy tym samym, że potwierdza jego formalne prawo do tego urlopu. Skoro tak zdecydował, to bierze na siebie pełną odpowiedzialność, również finansową, w sytuacji, gdy jakakolwiek kontrola podważy jego decyzję związaną z wydatkowaniem środków budżetowych. Widocznie uznał, że umowa na zastępstwo załatwia sprawę konieczności pełnego etatu (Dołączona grafika)! Ale jakie zastępstwo, gdy tego nauczyciela nie ma? Kadrowy cud! Skoro n-l otrzymał zgodę dyrektora na urlop, to znaczy, że musi mieć cały etat!!!! Od września ma płacone więc z pełnego etatu, bo innej możliwości nie ma.

#3018 perła

perła

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 sierpień 2012 - 23:08

Otrzymałam z NFZ skierowanie do sanatorium (w ramach urlopu), od 17 października. Nie mam uprawnienia do urlopu na poratowanie zdrowia (11/18 etatu). Nie stać mnie na urlop bezpłatny. Czy mogę się starać o wyjazd w ramach zwolnienia lekarskiego? Gdzie mam z tą sprawą pójść - do NFZ czy do ZUS? Dziękuję za odpowiedź.

#3019 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 29 sierpień 2012 - 09:15

Pobyt w sanatorium nie stanowi podstawy do starania się o zasiłek chorobowy. Nie sadzę, byś gdziekolwiek uzyskała inną opinię, ale spróbować możesz np. w ZUS-ie. Możesz również zwrócić to skierowanie do NFZ z prośbą o wyznaczenie nowego terminu w trakcie ferii zimowych lub letnich. Uzasadnij to właśnie brakiem możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Czasem rzeczywiście się udaje.

#3020 Gość_Matylda

Gość_Matylda
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2012 - 13:12

Droga Majko Dołączona grafika Dobrze, że jest taka osoba jak Ty, ten wątek to skarbnica wiedzy Dołączona grafika Sama zadawałam tu pytanie ileś tam stron temu, uzyskałam Twoją odpowiedź i tak oto, mam podpisany przez dyrektora urlop zdrowotny od 1.09 Dołączona grafika
Ale mam nowe wątpliwości Dołączona grafika
1) Dyrektor podpisał urlop do 31.08 - czy ma to dla mnie jakieś znaczenie? Bo czytałam tu wielokrotnie, że wystarczy do końca zajęć dydaktycznych.
2) Skoro na urlopie będę od 1. września, to wypłatę sierpniową powinnam dostać chyba taką jak np. lipcową prawda? Pytam, bo przesłano dzisiaj część wypłaty z tzw. nadgodzinami i dodatkami, i okazuje się, że brakuje części kwoty za nadgodziny, tzn. tej średniej z nadgodzin, którą dostałam normalnie w lipcu. Mam nadzieję, że nie namieszałam za bardzo w pytaniu i będziesz wiedziała o co chodzi Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych