Skocz do zawartości

EWIDECJA CZASU PRACY KIEROWCY

wróć do serwisu Kadry 5048 odpowiedzi w tym temacie

#3681 BRK TACHO

BRK TACHO

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 21 marzec 2013 - 10:56

Sprawa dyskusyjna, jak zawsze w temacie podróży służbowych kierowców.

Moim zdaniem kluczowym słowem w rozporządzeniu jest "poza miejscowość"

Cytat z Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 6/2013
Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu miejscowości określonej jako miejscowość początkowa tej podróży.

To wcale nie jest trudne do ustalenia, bowiem to kierowca osobiście przedstawia rozliczenie szczegółowe delegacji, wskazując w nim godziny rozpoczęcia i zakończenia.

Logicznie myśląc; kierowca cały dzień jeździ po Bydgoszczy zbierając skrzynki, potem na pół godziny jedzie do miejscowości Białe Błota nieopodal Bydgoszczy, aby te skrzynki wyładować, co jest jego celem pracy. Po czym wraca i znowu porusza się po Bydgoszczy.
Czy to jest podróż służbowa tego kierowcy?

#3682 Gość_Anka

Gość_Anka
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 10:58

Panie Mariuszu czy w programie 4Trans można zaznaczyć że kierowca pracował na umowe zlecenie??? ... jesli tak to gdzie to wpisać ... czy dla takiego kierowcy który tylko wykonał kilka przejazdów trezba tworzyc ewidencje czasu pracy? (wydaje mie się że nie- ponieważ dostaje wynagrodenie z godne z umową zlecenie ale wolę się upewnić)

#3683 Gość_Anka

Gość_Anka
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 11:05

Kierowca który jeśdzi ciężarówką 10 dni w miesiąću dokumentuje swoją aktywność wykresówką,.Ten sam kierowca kolejne 10 dni prowadzi pojazd wyłączony z rozp.561 i na ten okres otrzymuje stosowne zaświadczenie ale czy w przypadku kontroli indpektor będzie chciał dokimentu na podstawie którego wystawiłam zaświdczenie o prowadzeniu innego pojazdu bez tacho(czy takim dokumentem może być npo.lista obecnośći lub karta drogowa czy wystarczy zaświdczenie) A może wystarczy wystawić zaświdczenie wyłącznie na podtawie oświdczenia ustnego lub pisemnego kierowcy???

#3684 Gość_voice45

Gość_voice45
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 11:52

Sprawa dyskusyjna, jak zawsze w temacie podróży służbowych kierowców.

Moim zdaniem kluczowym słowem w rozporządzeniu jest "poza miejscowość"

Cytat z Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 6/2013
Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu miejscowości określonej jako miejscowość początkowa tej podróży.

To wcale nie jest trudne do ustalenia, bowiem to kierowca osobiście przedstawia rozliczenie szczegółowe delegacji, wskazując w nim godziny rozpoczęcia i zakończenia.

Trudne w sensie spradzenia, bo jednak to co przedstawia kierowca zawsze jakoś nalezy zweryfikować.

Logicznie myśląc; kierowca cały dzień jeździ po Bydgoszczy zbierając skrzynki, potem na pół godziny jedzie do miejscowości Białe Błota nieopodal Bydgoszczy, aby te skrzynki wyładować, co jest jego celem pracy. Po czym wraca i znowu porusza się po Bydgoszczy.
Czy to jest podróż służbowa tego kierowcy?

W ten sposób niemal każdy wyjazd kierowcy to byłaby delegacja a przecież to jego praca. Wszystko chyba zależy od wpisu miejsca pracy w umowie o pracę.
My ustalilismy (ale czy dobrze?), że wyjazd czy to 20 km czy 200 km poza siedzibę, jeżeli kończy się powrotem do bazy to praca. Jeżeli musi tam gdzieś pozostać i wraca na drugi dzień to delegacja.

#3685 BRK TACHO

BRK TACHO

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów
  • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Napisano 21 marzec 2013 - 14:59

W ten sposób niemal każdy wyjazd kierowcy to byłaby delegacja a przecież to jego praca. Wszystko chyba zależy od wpisu miejsca pracy w umowie o pracę.
[i]My ustalilismy (ale czy dobrze?), że wyjazd czy to 20 km czy 200 km poza siedzibę, jeżeli kończy się powrotem do bazy to praca. Jeżeli musi tam gdzieś pozostać i wraca na drugi dzień to delegacja.

No tak, zgodnie z ustawa o czasie pracy kierowcy każdy wyjazd poza miejscowość to wyjazd służbowy.
W praktyce to każdy wyjazd ponad 8 godzin to delegacja, szczególnie w małych miejscowościach gdzie wyjazd z bazy = wyjazd z miejscowości.
Inaczej w wielkich aglomeracjach, jeżeli jeździ po mieście nawet 15 godzin to jest praca a nie delegacja.

voice45, na podstawie KP , możecie ustalać swoje warunki wypłacania należności za podróże służbowe.
Nie jestem pewna natomiast , czy możecie zmienić definicje wyjazdu służbowego jaki zawarto w UCPK
(Tu poproszę o podpowiedz Pana Mariusza)

To czy wraca tego samego dnia, czy następnego to już ma znaczenie w rozliczaniu kosztów noclegu.

#3686 Gość_KATARZYNA

Gość_KATARZYNA
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 16:03

Witam, mam pytanie głownie do Pana Mariusza - otóż jeżeli mamy do czynienia z busem do 3,5 tony (np. iveco) (ładowność 1300 kg, waży 2200 kg). W dowodzie jest, że max uciąg to 2800 kg, czyli może ciągnąć przyczepkę o takiej masie całkowitej. To czy teraz, jeśli z taką przyczepką jedziemy, to czy:
1. kierowca powinien posiadać kategorie B+E, czy tutaj już trzeba mieć kat. C+E?
2. Czy ten pojazd powinien być już wyposażony w tachograf?
3. Czy w związku z tym, że ciągnie przyczepkę, trzeba już płacić ViaToll?
Bardzo proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję Dołączona grafika

#3687 Gość_adaxi

Gość_adaxi
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 20:19

Mam pytanie głównie do pana Mariusza.Jeżeli w załodze jeden kierowca prowadzi,to drugi może spać na leżance specjalnie do tegoprzystosowanej,wyposarzonej w pasy i siatkę.Chodzi mi przedewszystkim czy jest na to jakiś akt prawny, zakazujący spania na tychleżankach w czasie jazdy.Czy kierowca który śpi może zostać ukarany przez policje albo ITD.Proszę o konkrętną odpowieć z góryDZIĘKUJĘ.

#3688 Gość_Czarny

Gość_Czarny
  • Goście

Napisano 21 marzec 2013 - 20:41

Mam jedno pytanko jeśli można do pana Mariusza.Jestem operatorem koparki ale czasami raz czy dwa razy w miesiącu jeżdzę wywrotką wyposażoną w tachograf cyfrowy,jak mam udokumentować inny czas pracy(praca na koparce) czas wolny.Wystarczy włożyć kartę kierowcy do tachografu i wpisać że miałem wolne od ostatniej aktywności czy pracodawca ma obowiązek wystawienia zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu.Bo przyważnie to niema czasu na takie zaświadczenia jest telefon i trzeba jechać.Co mam robić w takich sytuacjach.Z góry dziękuję za odpowieć.

#3689 zwbenek

zwbenek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 15:40

WITAMJak widać prawie wszystkie pytania są do Pana M.Więc nie będę odstawał od reszty i tak:Panie Mariuszu (może pomysli Pan o szkoleniu w Łodzi a nie w W-wie)A pytanie.Kierowca na umowę zlecenieCzy to on odpowiada za naruszenia wynikające z 561 ?Czy w takiej umowie zapisać o odpowiedzialności w tym zakresie ?Czy przygotowuję pakiet dokumuntów takich jak dla kierowcy na umowę o pracę czy tylko "goła" umowa zlecnie?Dziękuję

#3690 Kancelaria ITD-PIP

Kancelaria ITD-PIP

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 868 postów
  • LokalizacjaCała Polska

Napisano 22 marzec 2013 - 18:03

kierowca pracował na umowe zlecenie???

a po co to zaznaczać ? Nie robi się ewidencji (przynajmniej na razie) dla kierowców, którzy nie są pracownikami.

prowadzi pojazd wyłączony z rozp.561 i na ten okres otrzymuje stosowne zaświadczenie

otrzymał i już ma. Co tu udowadniać. Natomiast Zaświadczenie nie załatwia sprawy ewidencji, więc i tak trzeba go rozliczyć i to bedzie sprawdzał inspektor PIP. Dla ITD wystarczy zaświadczenie, że z tego okresu nie ma danych do kontroli.

[i]My ustalilismy (ale czy dobrze?), że wyjazd czy to 20 km czy 200 km poza siedzibę, jeżeli kończy się powrotem do bazy to praca. Jeżeli musi tam gdzieś pozostać i wraca na drugi dzień to delegacja.

podróż nie zalezy od odległosci, tylko ile czasu przbywał poza miejscowością, gdzie jest siedziba firmy. Jesli wyjechał na ponad 8 godzin przysługuje mu już pół diety.

Nie jestem pewna natomiast , czy możecie zmienić definicje wyjazdu służbowego jaki zawarto w UCPK
(Tu poproszę o podpowiedz Pana Mariusza)

To czy wraca tego samego dnia, czy następnego to już ma znaczenie w rozliczaniu kosztów noclegu.

pracodawca może wskazać inne miejsce rozpoczecia lub zakończenia podróży, ale musi to być jakoś uzasadnione (np. miejsce zamieszkania pracownika, albo jego czasowego pobytu). Nie mozna sobie dowolnie tego ustalać - np. na granicy, żeby uniknąć diety krajowej.

1. kierowca powinien posiadać kategorie B+E, czy tutaj już trzeba mieć kat. C+E?
2. Czy ten pojazd powinien być już wyposażony w tachograf?
3. Czy w związku z tym, że ciągnie przyczepkę, trzeba już płacić ViaToll?

1. B+E, 2. Jesli jest to przewóz rzeczy związany z działalnością gospodarczą to tak, 3. Tak, bo taki zespół pojazdów przekroczy 3,5t.

Mam pytanie głównie do pana Mariusza.Jeżeli w załodze jeden kierowca prowadzi,to drugi może spać na leżance specjalnie do tego
przystosowanej,wyposarzonej w pasy i siatkę.Chodzi mi przedewszystkim czy jest na to jakiś akt prawny, zakazujący spania na tych
leżankach w czasie jazdy.Czy kierowca który śpi może zostać ukarany przez policje albo ITD.

nie może, bo ta siatka nie jest do zabezpieczania człowieka tylko pościeli a te pasy to nie są pasy bezpieczeństwa. Dostanie mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa, a w przypadku jakiegoś zdarzenia może zdarzyć się coś bardziej tragicznego. Poza tym na pewno takiego czegoś nie wolno zaliczyć jako odpoczynku, bo pojazd się porusza, wiec nie ma mowy o odpoczynku dziennym.

Mam jedno pytanko jeśli można do pana Mariusza.Jestem operatorem koparki ale czasami raz czy dwa razy w miesiącu jeżdżę wywrotką wyposażoną w tachograf cyfrowy,jak mam udokumentować inny czas pracy(praca na koparce) czas wolny.

ma być zaświadczenie o wykonywaniu innej pracy. Brak takiego dokumentu przy kontroli na drodze skutkuje mandatem dla kierowcy i osoby zarządzającej. Ja bym jednak znalazł chwilę na wystawienie tego zaświadczenia, bo to wcale nie jest jakaś straszna robota i może to zrobić każdy.

Panie Mariuszu (może pomysli Pan o szkoleniu w Łodzi a nie w W-wie)
A pytanie.
Kierowca na umowę zlecenie
Czy to on odpowiada za naruszenia wynikające z 561 ?

też - jako kierowca, natomiast umowa zlecenie nie zwalnia z odpowiedzialności przedsiębiorcy ani zarządzającego.

Czy w takiej umowie zapisać o odpowiedzialności w tym zakresie ?

nie ma to znaczenia z punktu widzenia ITD, ale oczywiscie taki zapis dyscyplinuje kierowcę i można egzekwować w ten sposób przestrzeganie przepisów.

Czy przygotowuję pakiet dokumuntów takich jak dla kierowcy na umowę o pracę czy tylko "goła" umowa zlecnie?

dokumenty wymagane w związku z wykonywaniem przewozu drogowego - nie pracownicze - czyli kierowca ma spełniać wymogi ustawy o transporcie drogowym (szkolenie, badania, orzeczenie), wystawiamy zaświadczenia.

logo_itd.pngMariusz Hendzel
Znajdziesz mnie wszędzie (klik)

Najbliższe szkolenia z rozliczania czasu pracy [ mapka ]:  planowane w maju....

#3691 Gość_Anka

Gość_Anka
  • Goście

Napisano 25 marzec 2013 - 15:52

Witam, mam pytanie do P. Mariusza odnośnie udzielania urlopu w systemie równoważnym. kierowca w dniu25-02-2013 o godz. 13:50 rozpoczął pracę a zakończył 26-02-2013 o godz. 04:00. od godz. 04:00 doliczam 11 godz. odp. dobowego z tego wynika że o godz. 15:00 26-02-2013 do 15:00 27-02-2013 ma druga dobę pracowniczą. następnie rozpoczyna pracę 27-02-2013 o godz 15:40. I stąd moje pytanie czy w dobie 15:00 26-02-2013 do 15:00 27-02-2013 mogę udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze 8 godz.? Bo w tachoscanie jest 24 godz. wolne ale nie jestem pewna , Bo godziny urlopu były by w godzinach takich godzinach "dziwnych"

#3692 Kancelaria ITD-PIP

Kancelaria ITD-PIP

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 868 postów
  • LokalizacjaCała Polska

Napisano 25 marzec 2013 - 16:22

może mieć urlop 26.02.2013.

#3693 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 26 marzec 2013 - 09:28

Witam,Panie Mariuszu, jak najprościej obliczyc stałą kwotę ryczałtu za godz. nocne, nadgodziny i dyżury dla kierowcówZ góry dziękuje za odpowiedźgosia

#3694 Polka

Polka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 55 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 10:51

Witam,
Jestesmy firmą budowlaną, która na własny użytek kupiła samochód powyżej 3,5 t do przewożenia wiertnicy. Musielismy zatrudnić kierowcę z zaświadczeniem na przewóz rzeczy, Kierowca ten nie jeździ codziennie, nie ma takiej potrzeby, jak raz przewiezie maszyne to przeważnie jakiś czas stoi na budowie i samochód również, a pracownik wykonuje inną pracę, to czy musimy rozliczać takiego pracownika jako zawodowego kierowce i obowiązuje go czas pracy dla kierowców??
Z góry dziękuję za pomocDołączona grafika

#3695 Kancelaria ITD-PIP

Kancelaria ITD-PIP

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 868 postów
  • LokalizacjaCała Polska

Napisano 27 marzec 2013 - 00:43

gosia: policzyć ile było np. średnio za ostatnie 6 miesięcy i tak oszacować ryczałty na przyszłość.Polka: należy rozliczać czas pracy kieorwcy, bo pracownik wykonuje taką prace, oraz jeśli przejazdy są dalej niż 50km od bazy tym pojazdem, totaki kierowca normalnie podlega pod przepisy o czasie jazdy i odpoczynków.

#3696 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 08:27

Witam,Bardzo dziękuję za odpowiedź!gosia

#3697 Gość_czarny

Gość_czarny
  • Goście

Napisano 27 marzec 2013 - 22:17

Witam panie Mariuszu pisał pan że zaświadczenie o wykonywaniu innej pracy może wypisać każdy,czy kierowca też to może zrobić.Wypisać sobie sam zaświadczenie o wykonywaniu innej pracy lub o dniach wolnych (odpoczynek tygodniowy)

#3698 Kancelaria ITD-PIP

Kancelaria ITD-PIP

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 868 postów
  • LokalizacjaCała Polska

Napisano 27 marzec 2013 - 22:29

Może.

#3699 Gość_Anka

Gość_Anka
  • Goście

Napisano 28 marzec 2013 - 08:49

Witam ja mam dwa pytanka1) Jeśli kierowca stoi w korku i przez godzine przeplatają mu się jedno minutowe aktywności jazda / postój to czy do jazdy zaliczamy całą godzinę, czy tylko tą aktywność, w której była faktyczna jazda czyli mniej więcej np. pół godziny?2)Przedsiębiorstwo ma przewóz na potrzeby własne, a przedmiotem jego działalności są maszyny rolnicze. Czy przedsiębiorca może zlecić kierowcy przewóz na potrzeby prywatne do jego domku oddalonego o 200km drewna na opał ? Jeśli nie to co zrobić, aby mógł sobie dowieść to drewno ? Bo skoro ma odpowiednie do tego pojazdy, to nie ma sensu aby wynajmował u kogoś innego.Proszę o odpowiedź .

#3700 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 28 marzec 2013 - 10:04

Witam, mam kierowcę na umowę zlecenie - jeden wyjazd na Ukrainęczy powinnam mu rozliczyć delegację oprócz normalnego wynagrodzenia, czy to tylko dotyczy etatowych pracowników?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych