Skocz do zawartości

KONIEC umowy o pracę a dalsze L4 jest taka możliwość ?

wróć do serwisu Kadry 104 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mka

Gość_mka
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 13:14

prosze o wyjasnienie mi kilku kwestiiumowa o prace na czas określony konczy mi sie ostatniego dnia sierpnia, obecnie jestem na L4, nie wiem przez jaki okres jeszcze bede ! nie wiem jakie pracodawca ma wobec mnie plany, o przedłuzenie umowy (i na razie nie wiem czy chce tam wracać) i dlatego mam pytanie1...czy przebywając na l4 poza okres trwania umowy (poza 31.08.09) chroni mnie to przed wygaśnieciem umowy ?2... czy L4 musi byc wyłącznie do daty umowy czyli do 31.08.09 ?3...czy podejmujac nową prace, gdy bede miec umowe na czas próbny (3mies) a w trakcie tego okresu zajde w ciąże, czy jestem chroniona zgodnier z art 177 kpArt. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. z góry serdecznie dziękuje

#2 Gość_rita

Gość_rita
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 13:29

1. nie chroni przed rozwiązaniem umowy, ale po rozwiązaniu dalszy zasiłek chorobowy będzie płacił ZUS2. data końcowa na L4 może być dowolna, po 31.08.09 pracodawca przekaże dokumenty do dalszej wypłaty ZUSowi3. jeżeli umowa próbna będzie zawarta na 3 miesiące i dopiero w trakcie tej umowy zajdziesz w ciążę, to nie zostanie ona przedłużona, gdyż końcowa data umowy na okres próbny będzie wcześniejsza niż koniec trzeciego m-ca ciąży (może by się udało, gdybyś zaszła w ciążę w pierwszych dniach pracy, ponieważ miesiące ciążowe nie są równoznaczne z miesiącami kalendarzowymi)

#3 Gość_gw

Gość_gw
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 13:31

przebywając na zwolnieniu lekarskim i tak umowa na czas określony kończy się z datą zapisaną w umowie - po tym okresie zasiłek chorobowy wypłaca zus a pracodawca wystawia odp. dokumenty (Z-3) wyjątkiem od tej zasady jest ciąża i cytowany przez Ciebie art 177 kpmusiałabyś zajść w ciążę przed podpisaniem umowy na czas próbny 3 msc i wtedy par. 3 art. 177 miałby zastosowanie a jeśli zaszłabys w ciążę w trakcie trwania tej umowy to lekarz musiałby wystawić Ci orzeczenie, że ciąża jest pow. 3 msc ... i zakład pracy musiałby przedłużyć te umowę do dnia porodu

#4 Gość_mka

Gość_mka
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 13:41

do ritamam pytanie do art 177 &3§ 3 - Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. ---wyraźnie pisze ze nie mam prawa do zasiłku macierz, i nie jestem chroniona przed wypowiedzeniem, jesli umowa jest na czas zastepstwa, okres próby NIE PRZEKRACZAJACY 1GO MIESIACA.wiec wniskuje ze jesli umowa jest na 3 mies okresu próbnego w trakcie ktorego zachodze w ciążę i ide na L4 to automatycznie przedłuza sie do dnia porosu(bez prawa do urlopu macierz, ale z prawem do zasiłku)gdy jestem na l4 podczas ciazy nie mozna mnie zwolnic! gdy umowa jest chocby na okres proby, ALE 3 MIESIECY a nie ( 1 miesiaca DO TEGO ART 177 NIE MA ZASTOSOWANIA)pisze o l4 bo to bezpieczny sposób uchronienia sie przez nieprzedłuzeniem umowy jesli trwa ona 3 mies (a nie wiadomo czy ja przedłuza) , gdyby pracodawca dowiedział sie ze jestem w ciazy w trakcie tych 3 miesiecy trwania umowy na czas próbny, to jasne ze nie przedłuzyłby mi jej.

#5 Gość_rita

Gość_rita
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 13:54

Podczas ciąży, ani podczas L4 nie można pracownicy zwolnić, tzn. nie można dać jej wypowiedzenia, ale jeżeli umowa jest terminowa to w pewnych warunkach może się rozwiązać z datą końcową umowy. Tak jest w przypadku umowy na okres próbny nie przekraczający jednego m-ca, to znaczy, że jeżeli jesteś w ciąży (bez znaczenia w którym m-cu), a umowa próbna zawarta jest na 3 tygodnie, wówczas nie ma obowiązku przedłużać tej umowy. A drugi przypadek dotyczy umowy na czas określony. Załóżmy, że umowa na czas określony powinna się skończyć 30.06.09, a Ty w tym dniu jesteś dopiero w drugim m-cu ciąży - wtedy też nie ma obowiązku przedłużenia tej umowy. Ostatniego dnia trwania umowy musisz mieć ukończony trzeci miesiąc ciąży - zaświadczenie wystawia lekarz.L4 nie chroni przed rozwiązaniem umowy, która ma "termin końcowy" - chroni jedynie przed wypowiedzeniem.Tak jak piszesz na końcu pracodawca musi Ci przedłużyć umowę na okres próbny 3 m-cy, jeżeli w dniu jej zakończenia - masz skończony trzeci miesiąc ciąży, a to czy Ty jesteś na zwolnieniu czy nie, nie ma żadnego znaczenia.

#6 Gość_mka

Gość_mka
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 17:58

cyt " Tak jak piszesz na końcu pracodawca musi Ci przedłużyć umowę na okres próbny 3 m-cy, jeżeli w dniu jej zakończenia - masz skończony trzeci miesiąc ciąży, a to czy Ty jesteś na zwolnieniu czy nie, nie ma żadnego znaczenia."prosze wyjasni mi, jestem na umowie na czas próbny ktora trwa 3 miesiace, 2 tygodnie przed jej zakończeniem dowiaduje sie ze jestem w ciazy4-5 tydzien na drugi dzien przynosze do pracy L4 - co to powoduje ?czy w tym wypadku umowa zostaje przedłuzona do dnia porodu ?...potem mam prawo do zasiłku chorobowego i macierzynskiego ?

#7 Gość_Myszka

Gość_Myszka
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 21:23

Mam pytanie.zlozylam wypowiedzenie z trzy miesiecznym okresem ktory konczy mi sie na koniec wrzesnia i obecnie jestem na L4.posiadam 40 dni zaleglego urlopu a od 1 wrzesnia zaczynam prace w innej firmie.wiadome ze ciagnac zwolnienie nie moge sie nigdzie zatrudnic.czy moge wykorzystac ten urlop po zakonczeniu L4?

#8 Gość_Myszka

Gość_Myszka
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 21:36

Doradzcie co zrobic...Nie chce juz wracac do tej pracy.

#9 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 21:44

Oczywiście, że możesz wykorzystać urlop po zwolnieniu lekarskim (jednak w uzgodnieniu z pracodawcą, jak zwykle)

#10 Gość_Myszka

Gość_Myszka
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 22:14

A jesli sie nie zgodzi przez to ze poszlam na zwolnienie...Wie o innej pracy ze zaczynam od wrzesnia...

#11 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 22:18

Każdy urlop musisz uzgadniać z pracodawcą; nie podejrzewam, żeby się nie zgodził na urlop, bo jeśli nie wykorzystasz go w naturze będzie musiał wypłacić ci przy rozwiazaniu umowy o pracę ekwiwalent.

#12 Gość_Myszka

Gość_Myszka
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2009 - 22:33

Tez tak mysle...Doszlam do wniosku ze skladajac wypowiedzenie i wczesniej uswiadamiajac im o tym powinni byc rowniez w porzadku do mnie a niestety okazalo sie inaczej...Uwazam ze postapilam dobrze...Dzieki:)Pozdrowionka:)

#13 Gość_mka

Gość_mka
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2009 - 18:30

pytaqm ponowniecyt " Tak jak piszesz na końcu pracodawca musi Ci przedłużyć umowę na okres próbny 3 m-cy, jeżeli w dniu jej zakończenia - masz skończony trzeci miesiąc ciąży, a to czy Ty jesteś na zwolnieniu czy nie, nie ma żadnego znaczenia." prosze wyjasni mi, jestem na umowie na czas próbny ktora trwa 3 miesiace, 2 tygodnie przed jej zakończeniem dowiaduje sie ze jestem w ciazy4-5 tydzien na drugi dzien przynosze do pracy L4 - co to powoduje ? czy w tym wypadku umowa zostaje przedłuzona do dnia porodu ?...potem mam prawo do zasiłku chorobowego i macierzynskiego ?

#14 Gość_kamila2118

Gość_kamila2118
  • Goście

Napisano 22 luty 2010 - 22:57

mam pytanie do fachowca, ktory zna się dobrze na przepisach i kodeksie pracy.. Czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy gdyż ta kończy mi się 20.01.2011 a jestem w ciązy 1miesiąc to już moje drugie dziecko gdyż jestem obecnie na urlopie wychowawczym po pierwszym dziecku a urlop ten kończy mi się 30.10.2010. chciałabym wiedzieć czy teraz znów mogę wrócic na chorobowy potem na macierzyński i wychowawczy czy wogole zostanie mi przedłużona umowa ? dziękuje i czekam na odp.

#15 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 10:49

urodzisz jeszcze w trakcie trwania umowy, więc pracodawca nie musi przedłużac umowy, nie przerywa się wychowawczego po to żeby iśc na zasiłek chorobowy, tylko po to,żeby wrócic do pracy,macierzyński zostanie Ci normalnie wypłacony, wychowawczy tylko jeśli będziesz pracownikiem po macierzyńskim

#16 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 14:55

Do mka,Jak juz Ci pisali, jeżeli masz umowę na okres próbny -3 m-ce i jesteś w 4-5 tygodniu ciąży, a do końca okersu próbnego pozostało Ci 2-tygodnie to będziesz w 6-7 tygodniu ciążywięc nie będzie to pełne 3-me ciąży tym samym pracodawca nie ma obowiązku przedłużać z tobą umowyo pracę. Oznacza to, że najprawdopodobnie zostaniesz zwolniona, po prostu pracodawca nie przedluży z tobą umowy.

#17 Gość_olinka1

Gość_olinka1
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 15:05

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Podstawa prawna : art. 177. § 3 k.p

#18 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 09 marzec 2010 - 20:19

am pytanie jestem na l4 od 11.12.09 a umowe mniałam do 30.01.2010 pracodawca nieprzedłużył mi umowy to ile moge jeszcze być na zwolnieniu po zakończeniu umowy

#19 Gość_EMMI

Gość_EMMI
  • Goście

Napisano 09 marzec 2010 - 20:36

możesz być na chorobowym do 182 dni /chyba, że w ciąży to do 270dni/.

#20 Gość_Small

Gość_Small
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 22:59

Mam pytanie. Zatrudniłam się w firmie, umowa na czas próbny - 2 miesięczny. Zatrudniając się nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Po 2 tygodniach pracy okazało się, że jestem w ciązy i co najlepsze - w 10 tygodniu. Po miesiącu pracy niestety musiałam iść na zwolnienie lekarskie, ze względu na zagrożenie ciąży. 10 marca skończył mi się okres próbny, a ja od ponad miesiąca byłam już na zwolnieniu... i mam kilka pytań w związku z tym, gdyż dziś odebrałam świadectwo pracy.Dodam, że w chwili obecnej ejstem w 19 tygodniu, czyli w momencie gdy rozwiązywali umowę o pracę byłam w 17-18 tygodniu... tzn gdy wygasla. Wiem,ze powinni mi przedluzyc do dnia porodu... ale ze tego nie zrobili co teraz.1) Gdzie mam skierować sprawę i jak to rozegrać? Dzwonić do PIPu zgłosić to, pisać jakieś pismo do Sądu Pracy?2) Od miesiąca jestem na L4, wypłatę dostaję już od ZUSu, firma mi już nie płaci... za tydzień idę do lekarza i co teraz? Kontynuacja L4 ale na co ją wypisac? Na zakład pracy, który rozwiązał ze mną umowę?3) Jak to będzie z wypłatami? Teraz ZUS mi płaci tak? Czy będą problemy? Zaległości?4) Jak to wszystko rozegrać? Przywrócenie do pracy? Odszkodowanie jakieś? Nie mam zielonego pojęcia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy