Skocz do zawartości

praca na pół etatu a składka zus

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aniella

Gość_aniella
  • Goście

Napisano 27 listopad 2007 - 13:24

W 1997 roku pracowałam na pół etatu ,i prowadziłam działalnosc gospodarczą.wówczas byłam zwolniona z opłacania składek zus tylko płaciłam zdrowotne.A jak sprawa sie ma w roku 1999. interesuje mnie od kiedy weszły przepisy mówiace o płaceniu całego zusu jezeli z pracy na pół etatu nie ma sie najnizszej krajowej.Bardzo proszę o informację.

#2 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2007 - 04:34

Jak to nie ma się najniższej???? Ma się ..skoro minimalne wynagrodzenie za pracę w 2007 roku w pełnym wymiarze czas pracy wynosi 936 zł.to proporcjonalnie do zatrudnienia (1/2 ) min.wynagrodz. wynosi 468 zł. Nie ma znaczenia na jaką część etatu pracujesz ważne aby wynagrodzenie nie myło niższe od minimalnego. Od 1 listopada 2005 r zmieniła się norma kolizyjna dotycząca osób prowadzących pozarodlniczą działalność gospodarczą wykonujących jednocześnie umowę zlecenie. Od tego dnia osoba pracująca na zlecenie-prowadząca jednocześnie działalność gospodarczą -PODLEGA obowiązkowo ubezpieczeniom emeryt.i rentowym z tytułu tej działalności.Ważne,aby przychody uzyskane z tej umowy nie były niższe od podstawy wymiaru składek z działalności gospodarczej.Ta sama zasada dotyczyła Działaln.gospod.i umowy o pracę nakładczą - strony ustalały minimalną ilość pracy.Natomist w Rozporządzeniu Rady Ministrów Minimalna ilość pracy powinna być tak ustalona aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmn.50% najniższego wynagrodz. Mogłaś wtedy podlegać obowiązkowo z tyt. umowy o pracę bo taka umowa była objęta obowiązkowym ubezpicz.pracowniczym ( bez względu na wysokość wynagrodzenia) z dizłaln,gospod. podlegałaś na zasadzie dobrowolności Teraz możesz też podlegać z tyt.umowy o pracę lecz przychód nie może być niższy od minimalnego wynagrodzenia - lub obowiązkowo z obydwu tytułow gdy przychód z umowy o pracę Jest niższy od minimalnego.Wtedy wiele osób prowadz. działaln. gospod.pracowała na 1/2 etatu lub na umowę zlecenie z podstawą składki ZUS np: 200 zl. Pozdrawiam

#3 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2010 - 08:33

1/2 na papierze a w realiach robimy po całym etacie i nie ma na to rady.................!!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych