Skocz do zawartości

pensja na zwolnieniu chorobowym w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego

wróć do serwisu Kadry 626 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2008 - 12:09

Jestem nauczycielką na pół etatu w małej wiejskiej szkole. W styczniu b.r. zaszłam w ciążę, od marca byłam już kilka razy na zwolnieniu lekarskim, trwały po 2 tyg. więc wypłata była tak jak zawsze z Urzędu Gminy ale teraz od sierpnia trwają po miesiącu i dostaje wypłatę z ZUSu. Mam wątpliwości czy dobrze jest naliczona. Wiem, że liczy się średnia z 12 miesięcy od daty pierwszego zwolnienia ale nie wliczono mi poprzedniej pracy (do 18.I.08 pracowałam w dwóch szkołach w obecnej na pół etatu a w drugiej dużej szkole do 18.I. na cały etat), w ZUSie powiedzieli mi że biorą ostatnie 12m z pracy obecnej w dniu pierwszego zwolnienia ale przecież w ciągu tych 12m uczciwie pracowałam i były odprowadzane składki do ZUSu, dlaczego pominięto ten czas ? w rezultacie mam ok. 200 zł. mniej pensji (taki będzie też macieżyński) czyli na rękę 495 zł, a w koło wszędzie słyszę w radiu, telewizji od znajomych, że kobiety w ciąży mają 100% okazuje się, że to mit. Czuje się pokrzywdzona, czy mogę się odwoływać w tej chwili (35 tydzień ciąży) od decyzji ZUSu ? Czy mam jakieś szanse ? Jak można żyć za 495 zł kiedy na świat mam przyjść kolejny członek rodziny ( do tej pory zarabiałam 500-600, a w lipcu nawet pensja osiągnęła 700 tak się cieszyłam i co z tego. Magda.

#2 Gość_kawka

Gość_kawka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2008 - 13:18

niestety zus ma rację, takie są przepisy

#3 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2008 - 13:25

przykro, że dostajesz takie małe pieniądze, ale pracując na pół etatu też miałaś niskie poborydo podstawy chorobowego wchodzi wynagrodzenie tylko od obecnego pracodawcy, płace od poprzednich nie mają tu nic do rzeczyi jesteś w błędzie jeśli sądzisz, że kobiety w ciąży mają płacone 100% poborów - to jest 100 % podstawy naliczenia, a do tej podstawy mogą wchodzić różne składniki wynagrodzenia - zależy jaki u płatnika jest system wynagrodzeń

#4 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2008 - 10:56

Dziekuję za wyjaśnienia, muszę się z tym pogodzić, biednemu zawsze wiatr w oczy... może załapie się na jakiś zasiłek socjalny... ( znając życie pewnie nie...)

#5 Gość_natalia

Gość_natalia
  • Goście

Napisano 03 październik 2008 - 14:44

ja tez jestem na chorobowym drugi miesiac i dostałam 835zł a powinnam miec ok.1140. okazało sie ze płaca 80% a nie 100% wiec nie mam pojecia jak to jest.pozdrawiam

#6 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 04 październik 2008 - 00:28

jest tak jak piszesz, wypłaca się chorobowe w wysokości 80 % podstawy naliczenia, jeśli chora jest w ciąży to 100 % podstawy

#7 Gość_asiunia

Gość_asiunia
  • Goście

Napisano 17 październik 2008 - 18:51

ja jestem w 25 tygodniu ciąży i wlaśnie niedawno ukończyłam kursy na które przymusowo kierował PUP, który od razu próbował wręczyc mi skierowanie do pracy w barze lub w magazynie akumulatorów. jednak ja na drugi dzień dostarczylam zw. lek. ale postanowiłam znaleźc coś na wlasną rękę i znalazłam. od 10.10.08 zatrudnił mnie kuzyn na stanowisku sprzedawcy na cały etat i okres 2 lat. jak teraz beda moja sytuacja ze zwolnieniami lek. i urlopem macierzyńskim??? proszę o pomoc

#8 Gość_asiunia

Gość_asiunia
  • Goście

Napisano 17 październik 2008 - 18:58

dodam jeszcze tylko ze w momencie porodu będę miała przepracowane jedynie 3 mies. czy mogę kożystac ze zwolnień czy lepiej nie narażac sie ZUS, i jak w takiej sytuacji ma sie mój urlop macierzyński i zasiłek??

#9 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 17 październik 2008 - 19:08

~asiunia - dziecko jest najważniejsze - jeżeli sytuacja będzie wymagała zwolnienia lekarskiego, to śmiało możesz korzystać , twój- pracodawca 33 dni wypłaci wyn.chorobowe /podtawa 100procent/od 34 dnia płaci ZUS/o ile twój pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasłków/ .

#10 Gość_nnn

Gość_nnn
  • Goście

Napisano 28 październik 2008 - 11:45

ja mam pzredłuzoną umowe o prace do około 15 lutego(dnia porodu) a zaczełąm parce 22 wrzesnia.. pracodawca kaze mi isc na chorobowe od 1 listopada bo nie chca miec ze mna zwiazanych kosztów, ale ja sie boje ze Zus moze sie doczepic ze po tak krótkim czasie ide na chorobowe z powodu ciązy do konca porodu..i boje sie ze moze mi nie płacic.. nie wiem co mam robic..tym bardziej ze to moja 1 praca:( prosze o pomoc..

#11 Gość_asiunia

Gość_asiunia
  • Goście

Napisano 28 październik 2008 - 16:54

doskonale cię rozumie, jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji

#12 Gość_aguś

Gość_aguś
  • Goście

Napisano 30 październik 2008 - 16:50

ja mam takie pytanie jestem w ciązy i na zwonlnieniu od 8 wrzesnia teraz powinien mi juz pensje wypłacac zus słyszałam ze strasznie sie długo czeka na wypłate z zusu czy kto wie jak temu zaradzic czy gdzies mozna zadzownic w tej sprawie i sie dowiedziec bo jezeli by tak było to zostane bez środków do życia

#13 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 30 październik 2008 - 22:11

na wypłatę zasiłku ZUS ma 30 dni od otrzymania kompletu dokumentów dotyczących choroby pracownika, taki jest przepis

#14 Gość_ggg

Gość_ggg
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 14:29

dziewczyny, to w koncu jest wyplacane 100% czy to jest naprawdę mit?Jestem pierwszy miesiac na zwolnieniu L4 z powodu ciązy i nie wiem czego się spodziewać.mam umowę o prace, konkretną stawkę, premie kwartalne i trzynastkę...Liczona jest średnia z ostatnich 12 miesiecy łącznie z premiami, czy bez nich, czy jak?I druga sprawa: jeśli zakład liczy powyżej 20 osób to pracodawca wypłaca pensję?Może mi ktoś powiedzieć?

#15 Gość_1111

Gość_1111
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 15:20

w ciąży 100% płatne, czy są liczone premie o tym mówią przepisy wewnatrzzakładowe, jeżeli zakład pracy zatrudnia na dzień 30 listopada danego roku 20 pracowników to od 1 stycznia roku następnego wypłaca zasiłki

#16 Gość_Pauluś

Gość_Pauluś
  • Goście

Napisano 18 listopad 2008 - 23:18

Jestem juz 2 miesiące na zwolnieniu lekarskim, pierwszy miesiąc tak jak powinno być pensję zapłacił mi pracodawca a drugi miesiąc który ma mi zapłacić ZUS jeszcze mi nie wpłynęła pensja na konto. ile mam czekać, ile czasu ma ZUS na wyplacenie mojej pensji bo jak narazie to już jest długo a jeszcze nie dostałam pierwszej, jak tak dalej będzie to zostane bez srodków do życia a mam jeszcze 4-letniego synka i jak tak dalej żyć. tak przecież nie może być żeby oni takl sobie lekceważyli.

#17 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 19 listopad 2008 - 00:13

oni sobie nie lekceważą - ZUS od dnia otrzymania prawidłowo wypełnionych dokumentów od płatnika ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego, a nie pensjido ggg - wypłacane jest 100 % podstawy naliczenia chorobowego a nie otrzymywanego wynagrodzenia, to niekoniecznie są te same kwoty - bo nie wszystkie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy

#18 Gość_magda

Gość_magda
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2008 - 15:16

mam podobny problem co ta nauczycielka pracuje na pół etatu od 10 września wcześniej pracowałam na cały etat od stycznia do sierpnia czy jak pójdę na l4 to zapłaci mi ZUS brutto mam 680 macierzyńskie też będzie mi się należało coś mi się wydaje że nie

#19 Gość_agus

Gość_agus
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2009 - 14:23

to prawda ja jestem na zwolnieniu zus wypłaca w ciągu 30 dni od daty otrzymania zwolnienia

#20 Gość_kinga

Gość_kinga
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 17:50

WitamMam prośbę w tej samej sprawie jestem w 11 tygodniu ciąży i niedługo przejde pod pensję płatną przez ZUS jednak od 1,5 roku pracuje na podstawie dwóch umów : umowę o pracę i umowę zlecenie czy zus będzie wypłacał mi średnią liczoną z tych dwóch umów czy tylko z umowy o pracę? Z góry dziękuję za wszelkie inforacje

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych