Skocz do zawartości


Zatarcie skazania


1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_-praw-bulgulator

Gość_-praw-bulgulator
  • Goście

Napisano 18 maj 2010 - 22:46

Otrymałem wyrok:
1 rok zakazu prowadzenia pojazdów
0,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata
700 zł. na rzecz poszodowanych w wypadkach drodgowych
W związku z tym mam pytanie:
Kiedy nastąpi całkowite zatarcie skazania?
-czy po upływie 2,6mies od uprawomocnienia wyroku?
-czy 2,6mies od daty uregulowania grzywny?
Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie.

#2 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 18 maj 2010 - 22:52

Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Gdyby była to kara samoistna to po 5 latach od zapłaty grzywny z mocy prawa, a z mocy ustawy zarządzeniem sądu po 3 latach od zapłaty na wniosek skazanego.

CYTATArt. 76.
§ 1. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia
okresu próby.
§ 2. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania
nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem
ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39
pkt 5.

CYTATArt. 107.
§ 1. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3
lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa
z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia
jej wykonania.
§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5
lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona
kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.
§ 3. W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania
następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od
darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
§ 4. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania
następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary
albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić
zatarcie skazania już po upływie 3 lat.
§ 5. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy
prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
§ 6. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego
wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania, z zastrzeżeniem
art. 76 § 2.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych