Skocz do zawartości

Odwołanie od wyroku nakazowego

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-robak_12

Gość_-praw-robak_12
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 14:03

(Robak_12)Dziękuję za obszerną odpowiedź. Tak jak napisałem sprzeciw już złożyłem i wnioskuje z Twojej wypowiedzi, że nie dostane większej kwoty niż ta, z którą się nie zgadzam. Powiedz mi proszę jeszcze ile w praktyce czeka się na termin rozprawy i czy koszty rozprawy będą większe niż te, które dostałem w wyroku nakazowym?

PS. Czy pan policjant może bez mojej obecności zmienić grzywnę na wyższą po sporządzeniu i podpisaniu zeznania ?? Przy mnie i przy koledze napisał 350zł po czym mówił, że to mało i myślę, że umyślnie zmienił kwotę na większą.....

1) Sąd nie jest związany wysokością wymierzonej kary wyrokiem nakazowym- może ją wymierzyć wedle ustawy;

2) Tak- wyrokiem nakazowym można orzec karę grzywny i ograniczenia wolności i dobrwowolne poddanie się karze tutaj nie funkcjonauje skoro wydano wyrok nakazowy.

Postępowanie nakazowe

Art. 500. § 1. W sprawach o przestępstwa podlegające rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy.
§ 2. W postępowaniu nakazowym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu uproszczonym, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.
§ 3. Sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości.
§ 4. Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron.

Art. 501. Wydanie wyroku nakazowego jest niedopuszczalne:
1) w stosunku do osoby pozbawionej wolności w tej lub innej sprawie,
2) w sprawie z oskarżenia prywatnego,
3) jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 79 § 1.

Art. 502. § 1. Wyrokiem nakazowym można orzec karę ograniczenia wolności lub grzywnę w wysokości do 100 stawek dziennych albo do 200 000 złotych.
§ 2. Obok kary określonej w § 1 można, w wypadkach przewidzianych w ustawie, orzec środek karny.
§ 3. Sąd może poprzestać na orzeczeniu środka karnego, jeżeli zachodzą warunki orzeczenia tylko tego środka.

#2 Gość_-praw-robak_12

Gość_-praw-robak_12
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 21:36

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Tak jak napisałem sprzeciw już złożyłem i wnioskuje z Twojej wypowiedzi, że nie dostane większej kwoty niż ta, z którą się nie zgadzam. Powiedz mi proszę jeszcze ile w praktyce czeka się na termin rozprawy i czy koszty rozprawy będą większe niż te, które dostałem w wyroku nakazowym?

PS. Czy pan policjant może bez mojej obecności zmienić grzywnę na wyższą po sporządzeniu i podpisaniu zeznania ?? Przy mnie i przy koledze napisał 350zł po czym mówił, że to mało i myślę, że umyślnie zmienił kwotę na większą.....

#3 Gość_-praw-robak_12

Gość_-praw-robak_12
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 14:03

Witam

Dziś odebrałem od pana listonosza wyrok nakazowy, w którym jest napisane, że musze zapłacić grzywnę w wysokości 450zł + koszta sądowe. Pojechałem od razu na komende wyjaśnić to, ponieważ w podczas zeznania przyznałem się do winy i dobrowolnie poddałem się karze w wysokości 350zł na co przystał policjant, chociaż PO napisaniu tej kwoty kręcił głową, że to mało ale powiedział, że jak tak napisał to tak już zostanie. Na komendzie znalazł się policjant, który wytłumaczył mi, że coś nie gra i powiedział żebym napisał odwołanie do sądu bo tak być nie może. ( Tego, który mnie przesłuchiwał nie było). Od razu pojechałem do sądu i złożyłem odwołanie od wyroku. Potem poszedłem się zapytać kiedy moge dostać odpowiedź w tej sprawie a pani na to, że odbędzie się już normalna sprawa w sądzie, której chciałem uniknąć. I tu moje pytanie : czy podczas rozprawy moge dostać większą grzywne i koszty czy w najgorszym wypadku wyrok zostanie podtrzymany tzn 450zł + 95zł(opłata na skarb państwa(??) i koszty sądowe). Czy może być tak, że decyzję sądu dostane listownie i nie będę musiał przychodzić na rozprawe i kiedy mogę spodziewać się jakiegoś pisma od sądu w tej sprawie?

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 10:48

dostalem pismo o odwieszeniu wyroku jakie pismo mam napisac zeby sie odwolac?

#5 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2011 - 15:12

dostalem wyrok nakazowy,kara to prace spoleczne czy moge sie odwolac od tej kary chcialbym zamienic ta kare na kare grzywny w kwocie ustalonej przez sad,,,czy moge napisac takie odwolanie do sadu,,,i czy jest taka mozliwosc ze sad zamieni prace spoleczne na kare grzywny

#6 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 luty 2011 - 17:21

dostalem wyrok nakazowy,kara to prace spoleczne czy moge sie odwolac od tej kary chcialbym zamienic ta kare na kare grzywny w kwocie ustalonej przez sad,,,czy moge napisac takie odwolanie do sadu,,,i czy jest taka mozliwosc ze sad zamieni prace spoleczne na kare grzywny

#7 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 10 luty 2011 - 22:40

Może Pan wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Natomiast jaką karę orzeknie sąd to my tu nie zgadniemy.

#8 Gość_j7

Gość_j7
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2013 - 14:34

Mam taka sprawę , postawiłem samochod w miejscu parkingowym przy którym stal pionowy znak informujący o tym ze jest tu miejsce dla inwalidy.W zatoczce tej były 2 miejsca parkingowe i żadne z nich nie było oznaczine tzw. koperta.Czyli nie było prawidłowo oznakowane. Na znaku pionowym nie było informacji które z tych miejsc jest tym uprzywilejowanym ani liczba takich miejsc.Drugie miejsce zostawiłem puste.Chcialem nadmienić ze mam karte inwalidy tylko została w 2 samochodzie.Podjechala straz miejska i chciała mnie ukarać mandatem ale się nie zgodziłem i zostałem wezwany do nich w późniejszym terminie w celu zlozenia wyjasnien.Tam pokazałem karte inwalidy która skserowano i dolaczono do wyjasnien.Nie zostałem powiadomiony o tym ze sprawa będzie skierowana do sadu i w trybie nakazowym dostałem wyrok.W miedzy czasie zmieniłem adres zameldowania i pismo z wyrokiem odebrala moja matka.Nie wiedziała co tam jest.Myslala ze to pismo z terminem rozprawy.Jak wrocilem z wakacji przeczytałem pismo i okazało się ze jest to wyrok nakazowy i termin odwołania już minal.Wyrok został przeslany na stary adres i odebrala go w sumie osoba nieupowazniona do odebrania takiego pisma.
Teraz moje pytanie - jak podnieść termin rozprawy w takim przypadku ?
po 1 sprawa nie powinna w ogole trafic do sadu gdyż podstawa skierowania była sprzeczna z litera prawa ( nieprawidłowe oznakowanie miejsca, brak możliwości odróżnienia które miejsce jest które )
po 2 pismo odebrala osoba nieupowazniona do odebrania pisma z sadu pod moja nieobecność
po 3 pismo było wyslane na stary adres.Nie miałem możliwości powiadomienia sadu o zmianie adresu gdyż nawet nie wiedziałem ze sprawa zostanie skierowana gdyż miałem karte inwalidy( niestety w 2 samochodzie )i oznakowanie miejsca było nieprawidłowe o czym poinformowałem straznikow.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych