Skocz do zawartości

Niesprawiedliwy wyrok

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2008 - 14:58

Można zawnioskować o zniesienie kuratora w tej sprawie.
Można też wystąpić o wznowienie postępowania- ale tutaj muszą być nowe okoliczności- które sąd wówczas nie znał.

CYTATArt. 79. § 1. Sąd rodzinny może zmieniać lub uchylać środki wychowawcze, jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają; dotyczy to również środków wychowawczych stosowanych w okresie próby.

§ 2. Sąd rodzinny może odstąpić od stosowania orzeczonego wobec nieletniego środka wychowawczego w razie podjęcia przez nieletniego nauki lub pracy w zakładzie lub innej instytucji powołanej do przygotowania zawodowego.

§ 3. Sąd rodzinny może uchylić orzeczony wobec nieletniego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, jeżeli ustały przyczyny uzasadniające dalsze stosowanie tego środka.

§ 4. Jeżeli w toku wykonywania środka wychowawczego lub poprawczego okaże się, że wobec nieletniego należy zastosować środki o charakterze leczniczo-wychowawczym, sąd rodzinny może orzec umieszczenie nieletniego w odpowiednim zakładzie.

#2 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2008 - 15:10

Gdzie można złożyć zażalenie na sędziego któremu jesteśmy przypisani i czy można go zmienić

#3 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2008 - 14:58

W tamtym roku mój 15 letni syn został ukarany kuratorem sądowym jednak sędzia podszedl do sprawy po najmniejszej linii oporu nie przesłuchał świadków o których prosiłam. Przyjęłam to jako nauczkę dla dziecka. Jednak w tym roku wyszły na jaw okoliczności i świadkowie którzy bardzo by pomogli w tej sprawie i prawdopodobnie mój syn nie miał by tego kuratora. Czy można wrócić do zaległej sprawy otworzyć ja od nowa w tym roku i czy można domagać się zmiany sędziego któremu nie zależy na udowodnieniu prawdy

#4 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2009 - 15:31

moj syn mial w tym roku znowu sprawe za pobicie chociaz uczestnicy sprawy twierdzili ze nikogo nie bil moj syn rowniez ze bronil jeszcze tego bitego chlopaka po mimo ze go nie znal odciagajac chlopaka ktory go bil zostal ukarany osrodkiem wychowawczym nie zgadzam sie z tym poniewaz po pierwsze chlopak zmienial zeznania kilkakrotnie po drugie swiatkowie twierdza ze moj syn mowi prawde po trzecie szkola wytypowala go jako czwartego do tego pobicia sad twierdzi ze dal wiare pobitemu i tak bylo nie chcial dopuscic swiadkow o ktorych prosilam w tej sprawie sedzia ma jakies uczulenie dal mi to odczuc na kazdej sprawie nawet w marcu 2008 jak podnosilam alimenty podniusl mi o 30 zl z kwoty 250 zl do 280 zl zmienil termin platnosci a jak powiedzialam ze to za malo to powiedzial ze moze mi zmniejszyc i podniesc o 20 zl tylko zyjemy na wiosce i mamy przypisanego tego sedziego co moge zrobic zeby go zmienic i chcialam na niego i na jego postepowanie sie poskarzyc a niewiem gdzie poniewaz tak nie postepuje sedzia czy cos jeszcze moge zrobic

#5 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2009 - 21:00

Od decyzji sądu złożyć odwołanie- zarowno obrońca jak i rodzice. Na sędziego można napisać skargę do prezesa tegoż sądu.

CYTATArt. 30. § 1. W postępowaniu w sprawie nieletniego stronami są:

1) nieletni,
2) rodzice lub opiekun nieletniego,
3) prokurator.

§ 2. Przepisy niniejszej ustawy dotyczące opiekuna stosuje się odpowiednio do osób, pod których stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje.

§ 3. Sędzia lub inny organ prowadzący postępowanie może odmówić nieletniemu przeglądania akt i sporządzania odpisów, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.

§ 4. Sąd rodzinny może dopuścić przedstawiciela organizacji społecznej do udziału w postępowaniu w charakterze przedstawiciela społecznego. Wykaz tych organizacji ustala Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

§ 5. (4) Na rozprawę lub posiedzenie sąd może wezwać także kuratora, przedstawiciela schroniska dla nieletnich, zakładu poprawczego, zakładu wychowawczego albo placówki opiekuńczo-wychowawczej lub zakładu społecznego służby zdrowia albo zakładu pomocy społecznej, w którym nieletni przebywa, a ponadto również inne osoby, w szczególności przedstawiciela szkoły, do której nieletni uczęszcza, zakład pracy, w którym jest zatrudniony, lub organizacji społecznej, do której należy; w sprawach o czyn karalny jako przestępstwo skarbowe, można wezwać także przedstawiciela właściwego organu finansowego, określonego w ustawie karnej skarbowej.

CYTATPostępowanie odwoławcze.

CYTATArt. 58. Środki odwoławcze od orzeczeń wydanych w sprawach nieletnich rozpoznaje sąd wojewódzki w składzie trzech sędziów.

CYTATArt. 59. § 1. Jeżeli wobec nieletniego zastosowano środek poprawczy lub gdy środek odwoławczy zawiera wniosek o orzeczenie środka poprawczego, postępowanie odwoławcze toczy się na podstawie Kodeksu postępowania karnego przy zachowaniu przepisów niniejszej ustawy o postępowaniu poprawczym.

§ 2. W innych wypadkach niż określone w § 1 postępowanie odwoławcze toczy się na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego, przy zachowaniu przepisów niniejszej ustawy o postępowaniu opiekuńczo-wychowawczym, jednakże sąd odwoławczy może zmienić ustalenie w zakresie stanu faktycznego, dokonane w postępowaniu przed sądem rodzinnym, również na podstawie odmiennej oceny dowodów.

CYTATArt. 60. Środki odwoławcze wniesione przez nieletniego albo jego rodziców lub opiekuna uważa się za zwrócone przeciwko całości orzeczenia, chyba że dotyczą tylko kosztów postępowania.

CYTATArt. 61. Od orzeczeń wydanych w sprawach o popełnienie czynu karalnego stronom przysługuje odwołanie również co do faktu popełnienia czynu i jego kwalifikacji prawnej.

CYTATArt. 62. W sprawie nieletniego orzeczenie ulega uchyleniu lub zmianie także w razie stwierdzenia nieodpowiedniego zastosowania środka wychowawczego lub poprawczego albo środka określonego w art. 7 lub 12.

CYTATArt. 63. § 1. Jeżeli wobec nieletniego zastosowano środki wychowawcze albo inne środki określone w art. 6 lub 12, a środek odwoławczy nie zawiera wniosku o orzeczenie środka poprawczego lub kary, to w wyniku postępowania odwoławczego nie można orzec ani środka poprawczego, ani kary.

§ 2. Jeżeli wobec nieletniego zastosowano środek poprawczy, a środek odwoławczy nie zawiera wniosku o orzeczenie kary, to w wyniku postępowania odwoławczego nie można orzec kary.

#6 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 13:47

CYTAT(alicja_P_)Moj partner placi alimenty na trojke dzieci najstarsza 17-sto letnia nie chodzi do szkoly od tamtego roku ale alimenty pobiera czy musi placic je dalej bo wiadomo nam rowniez jest ze pracuje w domu chalupniczo i od dwuch lat nie mieszka z matka a u swojego chlopaka a matka pobiera alimenty za nia matka czy musi placic alimenty dalej na ta corke i czy moze odzyskac zalegle kiedy ona ni chodzila do szkoly i jak to zrobic

To pytanie skierować do działu "Prawo rodzinne".

#7 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 13:45

CYTAT(alicja_P_)29,12,2008 zapadl wyrok dla mojego syna z ktorym nie zgadzam sie ja ani moj syn zlozylam do sadu o wydanie wyroku z pelnym uzasadnieniem ale do dnia 15,01,2009 nie otrzymalam wyroku wiec 15,01,2009 złożyłam pozew o odwolanie poniewaz nie wiem jaki ma czas sad na napisanie tego wyroku i balam sie zeby mi nie przepadl termin czy zmiescilam sie w czasie i czy taka apelacja bedzie brana pod uwage ,gdyz wiem ze ten sedzia albo by mi napisal na ostatnia chwile albo wcale

Czym innym jest pozew do sądu czym innym apelacja- ale mniejsza z tym. Termin na złożenia apelacji wynosi 14 dni od daty doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem- jeżeli już składać apelację to w trminie 7 dni od daty jego ogłoszenia- a póżniej można ją uzupełnić. Nic się wielkiego nie stało- po prosto złożyć Pani tą apelację jeszcze raz za zwrotnym potiwerdzneiem na kserokopii- niezwłocznie jak tylko sąd doręczy Pani wyrok wraz z jego pisemnym uzasadnieniem.

#8 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 11:35

Moj partner placi alimenty na trojke dzieci najstarsza 17-sto letnia nie chodzi do szkoly od tamtego roku ale alimenty pobiera czy musi placic je dalej bo wiadomo nam rowniez jest ze pracuje w domu chalupniczo i od dwuch lat nie mieszka z matka a u swojego chlopaka a matka pobiera alimenty za nia matka czy musi placic alimenty dalej na ta corke i czy moze odzyskac zalegle kiedy ona ni chodzila do szkoly i jak to zrobic

#9 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 11:27

29,12,2008 zapadl wyrok dla mojego syna z ktorym nie zgadzam sie ja ani moj syn zlozylam do sadu o wydanie wyroku z pelnym uzasadnieniem ale do dnia 15,01,2009 nie otrzymalam wyroku wiec 15,01,2009 złożyłam pozew o odwolanie poniewaz nie wiem jaki ma czas sad na napisanie tego wyroku i balam sie zeby mi nie przepadl termin czy zmiescilam sie w czasie i czy taka apelacja bedzie brana pod uwage ,gdyz wiem ze ten sedzia albo by mi napisal na ostatnia chwile albo wcale

#10 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 23:18

Można według mnie najpierw o zmianę środka wychowawczego lub uchylenie tego srodka- a jak się sąd przychyli można wnosić o wznowienie. To tylko takowa moja sugestia- według mniej najpierw sobie "ulżyć", a dopiero później myśleć co dalej.

#11 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 22:53

po poradach zdecydowalam sie na zwrocenie sie do sadu o ponowne wznowienie sprawy mojego syna poniewaz znalezli sie swiadkowie ktorzy dobrze to zdarzenie pamietaja. w odpowiedzi z sadu dostalam cyt. "sad zobowiazuje pania do zlozenia oswiadczenia na pismie, czy pani pismo z dnia 16.02.09 zatytulowane "wiosek o ponowne rozpatrzenie sprawy" nalezy traktowac jako zadanie wznowienia postepowania w prawomocnie zakonczonej sprawie czy tez jako wniosek o zmiane srodka wychowawczego lub uchylenie tego srodka."

to prwada ze moj syn uderzyl kolege ale zostal do tego sprowokowany i zrobil to tylko jednokrotnie natomiast kolega ktory zaczepial wyzywal i sprowokowal sytuacje nie poniosl zadnych konsekwencji i do tej pory chodzi szydzi i jest zadowolony w dalszym ciagu probuje zaczepiac moje dziecko. w tej chwili nie wiem co jest lepsze bo wiem na pewno ze to byla prowokacja ze strony kolegi o czym mowili obecni koledzy tego zdarzenia czy istnieje szansa ze sad rozpatrzy ponownie ta sprawe? tylko nie pobierznie jak zrobil to za 1 razem a szczegolowo ze swiadkami? czy starac sie tylko o uchylenie nadzoru kuratora

#12 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 20:18

Odpisać listem poleconym, że sprawa uległa przedawieniu (3 lata) i korzysta z prawa przedawnienia. Jeśli wniosą sprawę do sądu i wydanie nakazu zapłaty to przy pierwszej czynności podniesie fakt przedawienia roszczenia i sąd oddali pozew- po prostu szkoda czasu i pieniędzy.

CYTATUchwała Sądu Najwyższego z 10 listopada 1995 r. (III CZP 156/95 OSNC

1996/3/31): "...roszczenie przedawnione nadal istnieje, a tylko zmienia swój charakter, mianowicie z roszczenia cywilnego staje się roszczeniem niezupełnym (naturalnym)".

CYTATArt. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.
§ 2. (57) Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
§ 3. (58) (skreślony).

CYTATArt. 118. (59) Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

CYTATArt. 123. § 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
1) (61) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
3) (62) przez wszczęcie mediacji.
§ 2. (63) (skreślony).

#13 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 14:22

Moja mama miała ubezpieczenie OC i AC na samochód w firmie ubezpieczeniowej DEWOO od 2001r do 2004r . W 2004 gdy firma ta upadła przeniosła się za zgodą w 2004r do PZU, otrzymała dokument z DEWOO o niezaleganiu składek i za porozumieniem stron o przejściu do innego ubezpieczyciela. Jednak 24,02,2009 otrzymała pismoz windykacji PRESCO że zalega ze składką OC za maj 2001r .Windykacja wykupiła jej dług 163,50 zł naliczono też odsetki w kwocie 165,30 zł z żądaniem natychmiastowej zapłaty pod rygorem wniesienia sprawy do sądu. Czy mają takie prawo za 2001 żądać zapłaty , jeżeli mama pozbyła się wszystkich dokumentów, świadczących że nie zalega. Usłyszała w telewizji że trzeba trzymać dokumenty 5-lat i po tym okresie się ich pozbyła z 7 i 10 lat . Co ma zrobić w tej sytuacji?

#14 Gość_-praw-maksik

Gość_-praw-maksik
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 11:43

złóż wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji-uzasadni go dobrze-dodaj do tego wniosku kopie zwolnień lekarski i innych dokumentów na poparcie niemożności złożenia apelacji,czy też usunięcia braków formalnych

#15 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 11:28

odwoływałam się od wyroku sądowego który uważałam za krzywdzący dla mnie i dziecka jednak popełniłam błąd wysłałam do sądu tylko jeden egzemplarz dostałam wezwanie do uzupełnienia braków jednak w tym czasie pochorowało mi się siedmiomiesięczne dziecko, starsza córka też w tym samym czasie się pochorowała i mnie wypadł dysk byłam leżąca bardzo długo i na lekach,na ten dysk lecze sie wiele lat. I w ten sposób zapomniałam o tym odwołaniu nie wysłałam kopii z resztą nawet nie wiem czy to pismo ja czy moja mama odbierała i dlatego to też było powodem .Nie wiem wiem że dostałam pismo o cofnięciu apelacji .Co mogę zrobić żeby przywrócono tą apelacje ? Synek chorował od 4,03,2009 do 11,03,2009 córka też w tym samym czasie mnie zabrała karetka 15,03,2009 ale juz lezałam od 10,032009 ,natomiast apelację miałam złożyć do 13,03,2009 . czy sąd na tej zasadzie na podstawie tych argumentów może przywrócić apelacje?

#16 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2009 - 21:16

Można złożyć prywatny akt oskarżenia do sądu- koszt wpisowego 300zł- można zawnioskować o zwolnienie powołując się na trudną sytuajcę materialną i rodzinną. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 art. 212 k.k. sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

CYTATArt. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości,które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

#17 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2009 - 21:12

w miejscowości której mieszkam osoba celowo psuje mi opinie od kilku lat co jakiś czas pomawiajac mnie i oskarzajac . jak moge polozyc temu kres poniewaz mam dośc tego . kilka lat temu spalil mi sie dom z calym dorobkiem zostalam z dziecmi tak jak stalismy .ona mnie oskarza ze to ja podpalilam ten dom namawia osoby trzecie w celu uzyskania korzysci do napisania do urzedu celem oczerniania mnie . ta osoba przez tyle lat nie ma dosyc i ciagle mi uprzykrza zycie . w jakiej formie mam napisac wniosek do sadu gdyz mam juz poszarpane nerwy i dosc . czy moge zwrócic sie do sadu o zadoscuczynienie i rzadanie przeprosin w prasie przez caly miesiac .

#18 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2009 - 21:41

Moja córka ma 11-scie lat konkubent odszedł gdy miała dwa lata po odejściu nie płacił alimentów nie utrzymywał z nami kontaktów . Po tym czasie założyłam sprawe o alimenty na rzecz córki jednak sąd przyznał mi wtedy tylko 150 złotych , podwyższam ty alimenty co pół roku w dniu dzisiejszym zostały one podniesione z kwoty 280 zł do 350 zł . Ja chciałam mieć alimenty w kwocie przynajmniej 500 zł . Wiem ze do tej kwoty bede musiała poczekac w takim tempie gdy moja córka osiągnie pełnoletnośc a on bedzie znajdował preteksty zeby nie zapłacic mi tej kwoty choć wiem ze go na nią stac . Czy w takiej sytuacji moge podać do sądu jego matkę a babcie dziecka i żądać od niej dofinansowania alimentów na rzecz córki w wysokości 300 zł . wtedy nie musiałabym co poł roku biegać po sądach i miec spokój z nimi na długie pięc lat a oni będą mieli spokój ze mna .

#19 Gość_-praw-labla

Gość_-praw-labla
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 11:32

A co ma jego żona, matka, kochanka, brat, ciotka, wujek, dziadek, babka do Waszego dziecka?
Alimenty płaci ojciec, a nie jego rodzina czy sąsiad.

#20 Gość_-praw-alicja_p_

Gość_-praw-alicja_p_
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2009 - 11:07

a w takim razie co moge zrobic zeby te alimenty byly podwyzszone? czy moge podac jego zone jezeli on nie jest wyplacalny? Maja rozdzielczosc majatkowa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych