Skocz do zawartości

wyjazd z dziećmi za granicę na dłuższy czas

30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aniutka_81

Gość_aniutka_81
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2012 - 22:37

wyjazd z dziećmi za granicę na dłuższy czas
Chcę w lipcu wyjechać z dziećmi do Szwecji.Na forum dowiedziałam się,że: "Przede wszystkim zebys cokolwiek załatwiła (pobyt, personummer, zasilki itd dla dzieci) musisz miec ze soba zgodę ojca na pobyt tutaj (akt notarialny) lub tez wyrok pozbawiajacy władzy albo zgodę Sadu Opiekunczego. Bez tego nie ruszaj".
Chciałam zapytać ile jest prawdy w tej informacji.Ojciec moich dzieci nie ma z nimi kontaktu od wielu lat a alimenty ściąga mu komornik.Podpisał zgodę na dowody tymczasowe dla dzieci,jednak nie wie o moich planach.Wiem,że przez zwykłą złośliwość nie podpisze mi zgody na pobyt za granicą.Czy to naprawdę jest konieczne.Błagam o odpowiedź - mój czas do wyjazdu (4 lipca) kurczy się w zastraszającym tempie ... Z góry dziękuję - Ania.

#2 Gość_-praw-nika weronika

Gość_-praw-nika weronika
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2012 - 23:48

By wywieść dzieci za Granicę na pobyt dłuższy niż wakacyjny musisz mieć zgodę ojca dzieci lub zgodę sądu zastepującą zdodę ojca.Inaczej narażasz się na uprowadzenie dziecka za granice w ramach konwencji Haskiej.
jak jesteś zainteresowana szczegółami pytaj, ja przechodziłąm całą procedurę zgody sądowej na wyjazd na stałe dziecka z RP.

#3 Gość_aniutka_81

Gość_aniutka_81
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2012 - 23:56

Najbardziej chodzi mi o to czy ja coś w Szwecji załatwię nie posiadając na piśmie zgody na wyjazd,bo pewnie trzeba ją będzie okazać przy załatwianiu szkoły i innych rzeczy związanych ze sprawami dotyczącymi dzieci.Bo o to,że on sie nie będzie "czepiał" naszego wyjazdu jestem spokojna.Jego dzieci nie obchodzą nic a nic ale gdy go poproszę o taką zgodę to wiem,że zrobi mi na złość i tej zgody nie wyrazi.Więc istotną kwestią dla mnie jest to,czy ten dokument jest potrzebny do załatwienia jakichkolwiek formalności za granicą.

#4 Gość_-praw-nika weronika

Gość_-praw-nika weronika
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2012 - 00:04

na granicy jedynie mogą prosić o akt urodzenia dziecka ,by potwierdzić że jesteś matką dziecka z którym podróżujesz.
ja mieszkam w UK i nigdy, przenigdy nie spotkałam się by jakiś urząd pytał mnie z zgodę ojca na pobyt dziecka w UK.
Mam jednak znajomą która wywiozła dziecko tak jak Ty chcesz to zrobić, ojciec dowiedział się o tym, wszczął wsprawę na bazie konwencji haskiej i w ciągu 6 tygodni dziecko musiało wrócić do PL.Jak ojciec płacić alimenty przez komornika to nawet na złość może Ci zrobić ...w ramach rewanżu ...więc byłabym ostrożna.
ale sprawę można rozwiązać prosto...jak już przyjedziesz do Szwecji ,załatwisz formalności praca, szkoła, mieszkanie szybko złożyć wniosek do sądu w Polsce, masz na to 3 miesiące, bo potem zmienia się juryzdykcja sądownicza i podlegasz sądowi szweckiemu.

#5 Gość_-praw-dukeaecc

Gość_-praw-dukeaecc
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2012 - 18:26

ale sprawę można rozwiązać prosto...jak już przyjedziesz do Szwecji ,załatwisz formalności praca, szkoła, mieszkanie szybko złożyć wniosek do sądu w Polsce, masz na to 3 miesiące, bo potem zmienia się juryzdykcja sądownicza i podlegasz sądowi szweckiemu.

Nie do końca tak prosto. Uprowadzenie dzieci za granicę nie "podpada" pod zmianę jurysdykcji. Poza tym autorka tematu jedzie do Szwecji i radzę o tym pamiętać. Gdy coś będzie z dziećmi nie tak odpowiednia placówka po prostu zabierze autorce tematu dziecko i poczeka na werdykt sądu.
Pozdrawiam
duke

#6 Gość_aniutka_81

Gość_aniutka_81
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2012 - 20:02

*dukeaecc* jesli czytałeś(łaś) wszystkie moje wpisy od początku,to napisz proszę konkretnie co masz na myśli?Bo ojciec dzieci naprawdę ma je w "głębokim poważaniu" i jeśli by cos zrobił to tylko przez zwykłą złośliwość wobec mnie,żeby utruć mi życie nie zwracając w ogóle uwagi na dobro dzieci i to czego one pragną.Mi tylko zależy na info,czy ten dokument prawa pobytu za zgodą ojca jest potrzebny do okazania w jakiejś sprawie urzędowej czy szkolnej,czy też nie.Za resztę biorę pełną odpowiedzialność i to świadomie ...

#7 Gość_-praw-dukeaecc

Gość_-praw-dukeaecc
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2012 - 22:24

Nie mogę pomagać w przestępstwie jakim niewątpliwie jest uprowadzenie dzieci. Twierdzenie Pani, iż bierze świadomie pełną odpowiedzialność kłóci się z Pani tutaj obecnością - przecież nawet nie wie Pani czy zgoda ojca na wyjazd jest potrzebna czy nie.....
A poza tym:
1. Szwecja to taki kraj, gdzie rodzice i dzieci są pod pełną kontrolą państwa. Jeśli cokolwiek temu państwu (czyli urzędnikom) się nie spodoba to dziecko Pani odbiorą.
2. Z Pani postów wynika, iż jedzie Pani z dziećmi w ciemno. Brak szkoły, numerów ubezpieczenia itp potrzebnym dzieciom za granicą nie jest działaniem matki mającym na celu poprawę ich bytu.
3. Skoro ojciec dzieci płaci (nie ma znaczenia że ściąga mu je komornik) alimenty to w tak ważnej sprawie jak ich wyjazd za granicę powinien przynajmniej być o tym poinformowany. Nie informując go o tym i wyjeżdżając z dziećmi skazuje Pani te dzieciaki na wielce prawdopodobną gehennę pobytu w bezdusznych skandynawskich ośrodkach - to co Pani ma zamiar zrobić to uprowadzenie dzieci w czystej postaci a w Szwecji się z takimi rodzicami nie patyczkują tylko odbierają im prawa rodzicielskie a dzieci zamyka się w państwowych placówkach z "przeznaczeniem" do adopcji.

Polecałbym odpuścić sobie ten wyjazd w lipcu i złożyć sprawę w sądzie rodzinnym o zgodę na wyjazd dzieci za granicę. Do tego jednak potrzebne Pani będą:
1. Zaświadczenie od szwedzkiego pracodawcy o zatrudnieniu Pani
2. Zaświadczenie z placówki oświatowej o przyjęciu dzieci
3. Papierek że generalnie będą miały gdzie mieszkać w przyzwoitych warunkach.

Złośliwie dodam, że wyjazd w ciemno "za chłopem" i targanie dzieci może się źle dla Pani i dzieci skończyć.
Pozdrawiam
duke

#8 Gość_-praw-nika weronika

Gość_-praw-nika weronika
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2012 - 23:49

muszę się niezgodzić z przedmówcą.Każdy ma prawo do wyjazdów krótkotrwałych za granicę np. na wakacje które trwają 2 miesiące w PL.Kto zabroni matce wyjechać z dziećmi na 2 miesiące na wakacje z dziećmi do Szwecji??? Nikt!
a 2 miesiące to szmat czasu by załatwić pracę ,szkołę i mieszkanie a potem złożyć sprawę w polskim sądzie o zgodę na wyjazd na stałe.Ja przerabiałam taką sprawę i wiem jedno ŻADEN SĄD NIE POWSTRZYMA DZIECKA W PL JAK MATKA BĘDZIE MIAŁA PRACĘ ,MIESZKANIE, DZIECKO SZKOŁĘ - OD WYJAZDU .Brak takiej zgody byłby ZŁAMANIEM PRAW CZŁOWIEKA do przemieszczania się , wolności obywatelskiej i prawa stanowienia o miejscu zamieszkania.Każdy sąd da takową zdodę a ojciec dostanie swoje czyli kontakty ustalone zazwyczaj 2 razy w roku (wakacje plus jedne święta).
Nikt też nie trzepie na granicy rodzica z dzieckiem czy ma jakieś zgody od sądu albo drugiego rodzica że może wyjechać za granicę...nikogo to nie interesuje na granicy.
Ja sama miałąm taki przypadek że babcia jechała z wnuczkiem i celnik ang pyta się kobiety kim jest to dziecko dla niej? ona nie znała ang. więc poproszono mnie o przetłumaczenie ...babcia powiedziała że to wnusio i na tym się skoczyło .Celnicy jedynie biorą dowód czy paszport i skanują go wczytując czy dana osoba np. nie jest poszukiwana czy nie jest przestępcą.Jeśli nie ma jej wprowadzonej w bazy danych nikt się o nic nie pyta.
W uk social service też prężnie działa , ale jeszcze nie spotkałam się by ktoś kogoś filtrował na jakiej podstawie dziecko znalazło się w UK.
Sprawę na bazie konwencji Haskiej przerabiała moja znajoma...i skończyła się w sądzie najwyższym w Londynie....dziecko zostało z matką w UK.
Sprawy z dziećmi są bardzo różne i różne zakończenia , ale zawsze wychodzę z założenia że lepiej opuścić PL i "tatusia kochającego"i zacząć życie od zera na obczyźnie niż wegetować w ojczyżnie gdzie każdy ma w D...pie matkę jej problemy , sprawy z którymi się zmaga.

#9 Gość_-praw-dukeaecc

Gość_-praw-dukeaecc
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 01:16

ŻADEN SĄD NIE POWSTRZYMA DZIECKA W PL JAK MATKA BĘDZIE MIAŁA PRACĘ ,MIESZKANIE, DZIECKO SZKOŁĘ - OD WYJAZDU .

Zgadza się:) Kluczowe w tej wypowiedzi są słowa: sąd, miała, praca, mieszkanie. Tylko jest małe tylko..... autorka tematu chce olać sąd a to już przestępstwo....
Pozdrawiam
duke

#10 Gość_aniutka_81

Gość_aniutka_81
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 08:49

fajnie się z Tobą pisze.Ja nie jadę tam w ciemno to raz bo od 6 lat pracuję na wystawie antyków w każde wakacje,mam tam znajomych-ludzi zamożnych i z pozycją,którzy pomogą mi załatwić mieszkanie,legalną pracę i tym podobne rzeczy.Mało tego,to oni widząc że jestem uczciwa i pracowita zaproponowali mi wyjazd na stałe i zastanawiałam się nad ich propozycją 3 lata.Poczekałam jednak aż oboje będą po komunii i teraz mogę już jechać.Mnie tylko interesował jeden temat-czy papier jest potrzebny do czegokolwiek i nic ponadto.Nie jadę tam za żadnym chłopem ani nic w tym stylu.Jadę bo tam jest praca,godne warunki mieszkania i lepszy start dla mnie i przede wszystkim moich dzieci.A jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz to opuść tę rozmowę na forum bo nie życzę sobie by ktoś mnie obrażał albo robił ze mnie głupią,która nie wie co robi.Nie znasz też chyba znaczenia słowa ojciec,bo ojcem ten pan jest tylko na papierze i jeśli by tak się interesował dziećmi to czemu się nie zainteresuje tym czy mają co jeść,w co się ubrać,do jakiej szkoły chodzą i czy są zdrowe.A to mu wisi.Od 8 lat nie widział ich choćby na ulicy.

#11 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 11:51

Bez zgody drugiego rodzica (w tym przypadku ojca) nikt nie ma prawa wywozic dzieci za granicę .Nawet na Wakacje.Musisz miec pisemną zgodę ojca!!Jesli ojciec się nie godzi składa się odpowiednie wnioski do sądu i tam udowadnia że dzieci będą miały lepszy byt itd itp

#12 Gość_aniutka_81

Gość_aniutka_81
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 18:00

gosc,ciekawi mnie skąd masz takie informacje?Bo jak z doświadczenia to ok,ale jeśli tylko z powodu,że jesteś prawy i nie łamiesz zasad to zauważ że nie o to pytałam więc z góry dziękuję Ci za odpowiedź w tonie: NIE WOLNO CI WYWIEŹĆ DZIECKA BEZ ZGODY DRUGIEGO RODZICA !!!

#13 Gość_-praw-natalciag85

Gość_-praw-natalciag85
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 18:59

No więc się zalogowałam i piszę jeszcze raz ...TAK WIEM Z DOŚWIADCZENIA prawo jest takie jakie jest była mojego męża tak kombinowała a efekt jest taki że od roku dziecko mieszka z nami!! Jesli twój ex ma dzieci w d*pie to pamiętaj że jak się dowie to po złości może Tobie zrobic (wcale nie z tęsknoty za dziecmi) ale żeby tylko Ciebie udupic a efekt będzie taki jak piszą przedmówcy .Odpowiedzi na Twoje pytanie udzielic nie umiem ale może znajomi którzy tam mieszkają cos ci doradza?

#14 Gość_-praw-dukeaecc

Gość_-praw-dukeaecc
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 21:37

A jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz to opuść tę rozmowę na forum bo nie życzę sobie by ktoś mnie obrażał albo robił ze mnie głupią,która nie wie co robi.Nie znasz też chyba znaczenia słowa ojciec,bo ojcem ten pan jest tylko na papierze

Życzenia takowe mogą być respektowane li tylko na takim forum, na którym pani będzie moderatorem. Dopóty dopóki jest to forum publiczne to w sprawach dotyczących dzieci zabierał głos będę.
Nie wydaje mi się, aby ojciec Pani dzieci był nim tylko na papierze - zadbała bowiem Pani o to, żeby tych papierków było więcej (vide alimenty i komornik) więc czcze gadanie o li tylko papierku może Pani podobnym sobie tłumaczyć.
I głupiej z Pani nie robię - nie ma potrzeby. Zadaje Pani takie pytania i żąda takich odpowiedzi że każdy pomyśli sobie podobnie jak ja. Przestępca pozostanie przestępcą i tyle tylko jeden pyta jak zabić innego człowieka tak żeby nie iść siedzieć a inny jak wywieźć dzieci za granicę żeby nikt się nie doczepił.....
I ci Pani znajomi..... mogą, załatwią.... to jak to? Najpierw Pani chce brać dzieci na poniewierkę a dopiero potem szukać dla nich mieszkania i szkoły a dla siebie pracy????? A co będzie gdy Pani zamożni znajomi z pozycją zorientują się że z Pani wcale nie taka uczciwa kobieta bo od razu na wstępie swego pobytu zaczyna Pani od przestępstwa uprowadzenia dzieci???
Każdy Pani tu na forum dobrze radzi - najpierw papierki potem wyjazd a Pani jeszcze na nich warczy. Oby to warczenie nie przerodziło się w skamlenie gdy tylko ojciec się dowie i będzie mu się chciało papierek do sądu wysłać.
A sądy w takich sprawach działają coraz szybciej i bezwzględniej.....
Pozdrawiam
duke

#15 Gość_hahaha

Gość_hahaha
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 23:21

aleś pan zabłysnął Panie duke.Mądre głupie gadanie.Pan niech się lepiej zajmie przestępcami co kradną grube miliony i zabijają ludzi,takimi którzy czynią zło a nie takimi,którzy pragną by ich dzieci miały lepsze życie.Jak kobieta ma plan,ma chętnych do pomocy i jest przekonana że robi dobrze,to niech ryzykuje.Może wygra na tym-miejmy nadzieję.Jakby chciała słuchać gadek umoralniających to poszłaby do Kościoła.Ja tam Pani życzę jak najlepiej a przede wszystkim dzieciom Pani.No śmieję się jak głupi Panie duke :)

#16 Gość_-praw-nika weronika

Gość_-praw-nika weronika
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 23:40

a coś to za nowa interpretacja że na wakacjeza granicę nawet nie można wyjechać bez zgody ojca?
Na krótkoterminowe wyjazdy nie jest potrzebna żadna zgoda grugiego rodzica.jakieś kuriozum nowe.Jak by tak było to żaden kontakt ojca co chce pojechać na wakacje z dzieckiem by się nie odbył bo mamusie by wszystkie okoniem staneły.Do krótkotrwałych wyjazdów nie jest potrzebna żadna zgoda.

#17 Gość_-praw-nika weronika

Gość_-praw-nika weronika
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2012 - 23:48

Bez zgody drugiego rodzica (w tym przypadku ojca) nikt nie ma prawa wywozic dzieci za granicę .Nawet na Wakacje.Musisz miec pisemną zgodę ojca!!Jesli ojciec się nie godzi składa się odpowiednie wnioski do sądu i tam udowadnia że dzieci będą miały lepszy byt itd itp

dobrze że nie piszesz by wyjechać na krótko za granice z dzieckiem trzeba mieć nie tylko pisemną zgodę ojca , ale takżemiejscowego . plebana i kominiarza
oświecę Cie na krótkotrwały wyjazd poprzebny jest tylko dokument tożsamości dla dziecka i nic więcej , żadnych zgód od drugiego rodzica.

#18 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2012 - 13:51

Bez względu czy rodzice są małżeństwem, czy też nie, jeśli mają pełnię władz rodzicielskich, na wyjazd dziecka za granicę jest konieczna zgoda obojga. Nie ma znaczenia fakt, że oboje wyrazili zgodę na wydanie paszportu dla dziecka. W przypadku, gdy rodzice w tej kwestii nie mogą dojść do porozumienia, jedno z nich może wystąpić do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka, a wówczas orzeczenie sądu zastąpi zgodę drugiego.

Gdy jedno z rodziców wyjeżdża z dzieckiem na stałe za granicę, nie powiadamiając drugiego, mamy do czynienia z uprowadzeniem. W tym wypadku stosuje się postanowienia Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze 25 października 1980 r. Według jej ustaleń uprowadzenie ma miejsce, gdy dochodzi do przeniesienia dziecka z terytorium jednego państwa na terytorium drugiego bez zgody osoby mającej prawo do decydowania. Zastosowanie postępowania przewidzianego w konwencji, którego celem jest niezwłoczny powrót dziecka do państwa jego stałego pobytu, zależy od spełnienia szeregu przesłanek. Przede wszystkim należy ustalić, czy dany przypadek jest objęty zakresem stosowania konwencji (terytorialnym oraz podmiotowym).

#19 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2012 - 13:55

O wyjeździe dziecka za granicę,które nie ukończyło jeszcze 18 lat , zawsze decydują obydwoje rodzice.Zarówno wtedy ,gdy młody człowiek do innego kraju jedzie sam,jak i wówczas ,gdy wybiera się tam w towarzystwie jednego z rodziców.Bez względu na to, czy jest to wyjazd na wczasy ,stypendium ,obóz itp.Nie ma również znaczenia ,czy celem podróży jest inny kontynent,czy Europa. Wyjątkiem są sytuacje ,gdy jedno z rodziców nie żyje lub jest pozbawione władzy rodzicielskiej,albo ta władza została ograniczona,ewentualnie gdy nie zostało ustalone ojcostwo.Dlatego bez zgody ojca lub matki ,który nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, wyjazd dziecka nie będzie możliwy.

#20 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2012 - 19:43

gosc,ciekawi mnie skąd masz takie informacje?Bo jak z doświadczenia to ok,ale jeśli tylko z powodu,że jesteś prawy i nie łamiesz zasad to zauważ że nie o to pytałam więc z góry dziękuję Ci za odpowiedź w tonie: NIE WOLNO CI WYWIEŹĆ DZIECKA BEZ ZGODY DRUGIEGO RODZICA !!!

8 lat braku zainteresowamnia..dlaczego Pani nie pozbawi go praw???????????/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy