Skocz do zawartości


Alimenty na dorosle dziecko które pracuje 27 lat


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_JAn

Guest_JAn
  • Goście

Napisano 30 maj 2011 - 23:58

witam
Proszę o odpowiedz bo po wizycie dziś u komornika to już nic nie rozumiem.Mam dorosłą córkę,ma 27 lat.Dowiedziałem się ,ze od dwóch lat normalne pracuje,do komornika caly czas dostarcza zaświadczenia,że uczy się zaocznie.Czy nie jest tak,ze alimenty powinienem płacić do 25roku życia jeśli się uczy.Tymczasem ona ma 27,uczy się zaocznie i pracuje .Komornik powiedział,ze w moim interesie wnieść jest sprawę do sadu,bo komornik poki nie dostarczę mu pisma o zniesieniu obowiązku będzie ściągał alimenty nawet jeszcze 10 lat.BARDZO PROSZE O ODPOWIEDŹ,

#2 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 00:24

Obowiązkiem rodzica jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania swoim dzieciom. Dziecko w porównaniu do innych uprawnionych do obowiązku alimentacyjnego nie musi udowadniać stanu niedostatku. Jednak rodzice nie przez całe życie mają obowiązek płacić alimenty.


Orzekając o obowiązku alimentacyjnym na pełnoletnie dziecko, sąd najczęściej bierze pod uwagę, czy wykazuje chęć do dalszej nauki i czy jego zdolności osobiste oraz cechy charakteru pozwalają kontynuować ją.

Przesłanką obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka, jest niemożliwość samodzielnego utrzymania się. Natomiast po stronie zobowiązanych rodziców ich możliwości finansowo – zarobkowe. Rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, dopóki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Muszą dostarczać swojemu dziecku środki utrzymania i wychowania. Taki obowiązek istnieje nawet, jeśli dziecko ukończyło 18 lat, ale uczy się nadal i nie ma żadnych własnych źródeł dochodu.

Pełnoletniość nie jest granicą, która pozwala rodzicom na uwolnienie się od obowiązku alimentacji na rzecz dzieci. Dzieje się tak, bowiem dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samo, ma prawo do alimentów od rodziców. Alimenty dziecku przysługują bez względu na wiek. Jednak należy pamiętać, że dziecko, które uzyskało już pełnoletniość powinno wykazać, że nie z własnej winy nie potrafi się jeszcze utrzymać bez pomocy rodziców.
Moment ukończenia przez dziecko 18 lat nie powoduje, że automatycznie ważny wyrok zasądzający alimenty na jego rzecz przestaje obowiązywać.


Rodzice płacą alimenty na pełnoletnie dziecko kiedy:
uczy się, aby zdobyć zawód,
jest chore co uniemożliwia mu samodzielne utrzymanie się.

Rodzice często mylnie twierdzą, że skoro dziecko jest już pełnoletnie nie trzeba płacić na nie alimentów. Nic bardziej mylnego. Dziecko należy utrzymywać, aż będzie się w stanie samo utrzymać. Samodzielne utrzymanie się to nie tylko podjęcie pracy przez dziecko. Rodzice mogą zostać zwolnieni od obowiązku alimentacyjnego bez względu na wiek dziecka wówczas, gdy ma ono własny majątek, z którego dochody mogą pokryć koszty jego utrzymania oraz wychowania.

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać również w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.


Uczące się dziecko

Często rodzice domagają się zaprzestania płacenia alimentów na dziecko pełnoletnie, które się uczy Rodzice nie mogą domagać się, aby dziecko rozpoczęło pracę, zamiast studiować.

W przypadku, kiedy dziecko przed rozpoczęciem studiów dziecko już pracowało przez pewien czas, nie zwalnia to rodziców od obowiązku płacenia alimentów na jego utrzymanie.

Orzekając o obowiązku alimentacyjnym na pełnoletnie dziecko, sąd najczęściej bierze pod uwagę, czy wykazuje chęć do dalszej nauki i czy jego zdolności osobiste oraz cechy charakteru pozwalają kontynuować ją.

Sąd może zwolnić rodziców pełnoletniego studiującego dziecka z płacenia alimentów wówczas, gdy nie będzie osiągało pozytywnych wyników podczas studiów.

Rodzice muszą pamiętać, że jeśli uznają, że nie mają już obowiązku płacić alimentów, to nie mogą zaprzestać płacenia samowolnie. Muszą wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.

#3 Guest_kika56

Guest_kika56
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 00:29

wcześniej podałam teorię a teraz praktyka:należy wnieść do sądu wniosek o ustanie obowiązku alimentacyjnego na podstawie sytuacji opisanej prze pana.Może się pan rownież ubegać sądownie o zwrot być może już nienależnie pobieranych alimentów przez córke.Być może sąd uzna że przez te dwa lata kiedy studiowała ale również pracowała i zarabiała była w stanie sie utrzymać.Zapewne zarząda od niej zaświadczenia z pracy i rozliczenia podatkowego.Myślę że w świetle zaistniałej sytuacji sąd wyda postanowienie o ustaniu obowiązku alimentacyjnego.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych