Skocz do zawartości

Czy można zrzec się ojca?

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-anna małgorzata

Gość_-praw-anna małgorzata
  • Goście

Napisano 18 październik 2008 - 15:09

CYTAT(drariusz)Czy nie za bardzo wybiega Pani w przyszłość?

Myślę, że lepiej już teraz myśleć o przyszłości ni ż potem wyrzucać sobie, że się czegoś nie zrobiło...

#2 Gość_-praw-anna małgorzata

• Goście

Napisano 18 październik 2008 - 18:51

No cóż... trudno... dziękuję za pomoc

#3 Gość_-praw-drariusz

Gość_-praw-drariusz
  • Goście

Napisano 18 październik 2008 - 18:38

Za długi ojca nie będzie Pani odpowiadać (chyba że przejmie spadek "wprost")
Alimenty będzie płacić jeśli ojciec znajdzie się w niedostatku, a Panią będzie na to stać. Istnieje też możliwość powołania się na "zasady współżycia społecznego" aby tych (wirtualnych) alimentów nie płacić.
Nazwisko zmieni Pani najprościej przy zamążpujściu.

Czy nie za bardzo wybiega Pani w przyszłość?

CYTATWięc na wszelki wypadek nie chcę mieć z moim "ojcem" nic wspólnego.

Jest Pani ojcem. I nic Pani na to nie poradzi.

#4 Gość_-praw-anna małgorzata

• Goście

Napisano 18 październik 2008 - 18:35

Nie chdzi mi to czy ma nade mną władzę czy nie, tylko chcę zabezpieczyć się przed tym, że być może w przyszłości zarząda ode mnie alimentów, albo spadną na mnie jego długi. Znajoma mamy miała podobną sytuację i teraz pomimo ciężkich warunków materialnych musi oddawać część wypłaty na alimenty dla ojca, który w ogóle się nią nie interesował i nagle odnalazł się po latach żądając pieniędzy.

Więc na wszelki wypadek nie chcę mieć z moim "ojcem" nic wspólnego.

#5 Gość_-praw-natka72

Gość_-praw-natka72
  • Goście

Napisano 18 październik 2008 - 17:51

Nie możesz zrzec się ojca,takie prawo nie istnieje.Żadnego wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej się nie składa, skoro masz lat 18,to jesteś pełnoletnia i żadne z rodziców według prawa nie ma nad Tobą władzy.

#6 Gość_-praw-anna małgorzata

• Goście

Napisano 18 październik 2008 - 15:28

A czy do tego potrzebna jest zgoda ojca albo obecność ojca w Polsce? Bo wątpię, że w najbliższym czasie się tu zjawi.

#7 Gość_-praw-mateusz_199

Gość_-praw-mateusz_199
  • Goście

Napisano 18 październik 2008 - 15:24

z tego co sie orientuje to złóż wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej wydaje mi sie ze i tak masz ja wygraną

#8 Gość_-praw-anna małgorzata

• Goście

Napisano 18 październik 2008 - 15:09

Witam. Mam 18 lat, jestem uczennicą liceum. Chciałabym zrzec się ojca. Wyprowadził się z domu do kochanki gdy miałam 9 lat. Nie wywiązywał się i nie wywiązuje się do tej pory z obowiązku alimentacyjnego, pomimo, że byłoby go na to stać. Od czasu gdy się wyprowadził (1999r.) utrzymywał kolejne kochanki i ich rodziny, w 2004 roku przeprowadził się do Anglii i spłodził dziecko kolejnej kobiecie z którą obecnie żyje i którą utrzymuje. Dodam, że kobieta ma jeszcze dziecko z poprzedniego związku na które dostaje alimenty i podejrzewam, że jako matka samotnie wychowująca-zasiłki. Nawet gdy ojciec mieszkał w Polsce niedaleko od mojego miejsca zamieszkania praktycznie nie utrzymywał ze mną i moją siostrą kontaktu (odwiedzał nas conajwyżej 2 razy w roku). Po jego wyjeździe do Anglii kontakt nasz zupełnie się urwał, ojciec stwierdził, że nie chce ze mną rozmawiać, że mam o nim zapomnieć i skreślić go ze swojego życia. Obawiam się, że w przyszłości, może domagać się ode mnie alimentów lub w przypadku gdy coś mu się stanie- spadną na mnie jego długi. Ojciec jest w separacji z mamą i ma ograniczone prawa rodzicielskie do mnie i siostry. Co mogę zrobić, by formalnie przestał być moim ojcem? Nie łączy mnie z nim żadna więź emocjonalna. Czy wiąże się to ze zmianą nazwiska? (bardzo chciałabym zmienić swoje obecne nazwisko, na nazwisko panieńskie mamy)

#9 Gość_Syn

Gość_Syn
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2012 - 18:54

Jest Pani ojcem. I nic Pani na to nie poradzi.

To najgłupsze słowa jakie w zyciu słyszałem, życzę Panu ojca s****na. Ja pędzej bymm ubił i dostał X lat w zawiasach niż płacił na niego!

#10 Gość_ewkaj777

Gość_ewkaj777
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2012 - 19:00

Mam 16 lat, jeszcze nie skończone i chciałabym się zrzec mojego ojca. Co prawda nie jest on moim biologicznym ojcem, ale mam jego nazwisko. Z biologicznym Tatą utrzymuję kontakt i chciałabym mieć jego nazwisko. Jak byłam mała (zaraz po urodzeniu) odbyła się sprawa, w której nadano mi nazwisko mojego ojczyma, tego, którego chcę się teraz zrzec. Czy to można zrobić przez sąd, czy trzeba robić testy DNA prywatnie i dopiero wtedy zmienic nazwisko? Czy takie "zrzeknięcie się ojca" jest możliwe w moim przypadku? Chciałabym sama to zrobić z pomocą Mamy, ale mojej Mamy nie ma w Polsce, bo pracuje za granicą. Nie wiem co mam zrobić, chciałbym żeby mój ojczym nie miał do mnie praw jakichkolwiek, bo go nienawidzę. Nie chcę mieć z nim do czynienia, chyba, że sądownie. Proszę o pomoc.

#11 Gość_zniecierpliwiony

Gość_zniecierpliwiony
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2012 - 21:05

Witam. Mam 18 lat, jestem uczennicą liceum. Chciałabym zrzec się ojca. Wyprowadził się z domu do kochanki gdy miałam 9 lat. Nie wywiązywał się i nie wywiązuje się do tej pory z obowiązku alimentacyjnego, pomimo, że byłoby go na to stać. Od czasu gdy się wyprowadził (1999r.) utrzymywał kolejne kochanki i ich rodziny, w 2004 roku przeprowadził się do Anglii i spłodził dziecko kolejnej kobiecie z którą obecnie żyje i którą utrzymuje. Dodam, że kobieta ma jeszcze dziecko z poprzedniego związku na które dostaje alimenty i podejrzewam, że jako matka samotnie wychowująca-zasiłki. Nawet gdy ojciec mieszkał w Polsce niedaleko od mojego miejsca zamieszkania praktycznie nie utrzymywał ze mną i moją siostrą kontaktu (odwiedzał nas conajwyżej 2 razy w roku). Po jego wyjeździe do Anglii kontakt nasz zupełnie się urwał, ojciec stwierdził, że nie chce ze mną rozmawiać, że mam o nim zapomnieć i skreślić go ze swojego życia. Obawiam się, że w przyszłości, może domagać się ode mnie alimentów lub w przypadku gdy coś mu się stanie- spadną na mnie jego długi. Ojciec jest w separacji z mamą i ma ograniczone prawa rodzicielskie do mnie i siostry. Co mogę zrobić, by formalnie przestał być moim ojcem? Nie łączy mnie z nim żadna więź emocjonalna. Czy wiąże się to ze zmianą nazwiska? (bardzo chciałabym zmienić swoje obecne nazwisko, na nazwisko panieńskie mamy)

A czy Ty alimenty chcesz i pobierasz czy nie? A czy Ty i Twoja siostra utrzymywałyście kontakt z ojcem ?A jeśli żeście chciały utrzymywać ...to z jakiego powodu? A jaka była rola mamusi w tym ,że nie macie tatusia? A jak Wy żeście zapracowały na brak tatusia?

#12 Gość_cukrita

Gość_cukrita
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2012 - 15:50

cuż prawo mimo nie żrzeknięcia się ojca rodzice mają,...np w przyszłości mają prawo złożyć o alimenty by dziecko mu wypłacało...co do zrzeknięcia jest to możliwe przyjamniej w przypadku mojej sąsiadki kończąc 18 lat zrzekła się swego ojca i wszystkiego z nim związanego.więc sama już nie wiem jak to jest....a sama chętnie też bym się zrzekła ponieważ mój tak zwany ojcieć znęcał się nademną moją matka przez cąłe życie i już mam tego dość...

#13 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 22 luty 2013 - 09:37

Ale ojciec/ rodzic, jak widać bez problemu moze zrzec sie praw rodzicielskich. Jakoś "dużo może na to poradzić, że ma z dzieckiem wiele wspólnego". Nie chodzi o spadek, chodzi o to aby później nie musiec zajmowac sie takim człowiekiem, który na starość będzie niedołężny i nagle sie odnajdzie. Obowiązek opieki spadnie na dziecko. A żeby zmienić nazwisko nie musze wychodzic za mąż. To ma być Pana jedyna recepta na zmianę nazwiska? Bardzo profesjonalnie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych