Skocz do zawartości


darowizna przepisana za zycia


1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_monisia1984463

Gość_monisia1984463
  • Goście

Napisano 18 luty 2009 - 16:08

Witam! Moi dziadkowie za zycia przepidali w darowiznie cala ziemie,gospodarstwo i dom swojemu synowi i jego zonie. Teraz babcia juz nie zyje od 10 lat,a dziadek tak. Czy dziadek moze zmienic swoja darowizne i odebrac ja synowi. moze zabrac tylko polowe calego dorobku czy calosc? A kiedy np.dziadek umrze czy reszcie rodzenstwa nalezy sie prawo do zachówku lub czegokolwiek po rodzicach? Czy na dzien dzisiejszy syn dziadka moze juz sprzedawac ziemie? czy to juz jest jego czy dopiero po odczytaniu darowizny po smierci dziadka? prosze o pomoc

#2 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 21 luty 2009 - 11:44

1) Może jedynie gdyby popadł w niedostatek lub darczyńca okazałby się rażąco niewdzięczny. Może także jako spadkobierca wspólnie z innymi spadkobiercami ustawowymi cofnąć darowiznę co do połowy zmarłej babci o ile obdarowany dopuścił się wobec niej rażącej niewdzięczności, od momentu w którym babcia się o tym dowiedziała nie minął rok i nie przebaczyła obdarowanemu (art. 899 k.c.)
2) Tak będzie można żądać żądać doliczenia darowizny do spadku i zachowku (Wyrok SN o sygn II CK 444/02). Jeżeli darowizna miała miejsce 10 lat przed śmiercią rodziców to do spadku nie doliczy się 1/2 wartości gospodarstwa przypadającego dla żony brata (art.994 par. 1 k.c.)Proszę jednak pamietać, że roszczenia o zachowek
3)Tak. Chociaż proszę o wyjaśnienie,"odczyt. darowizny po śmierci dziadka"?? Może to ma być testament??



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy