Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie opieka nad dzieckiem

wróć do serwisu Kadry 302 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gość_Asia27

Gość_Asia27
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 14:30

Pracowalam w sklepie z odzieżą. Od 06.03.09-21.03.09 przebywalam na zwolnieniu lekarskim na dziecko. Bylo to w czasie wypowiedzenia umowy o prace. Umowa skonczyla mi sie 21.03.09 a mialam do wykorzystania 7 dni urlopu. W trakcie zwolnienia otrzymalam świadectwo pracy w z ktorego wynikalo ze na zwolnieniu jestem od 6 do 14 a pozniej 7 dni urlopu lecz przedluzylam zwonienie na dziecko do 21. Czy pracodawca musi zmienic świadectwo pracy? Kto zaplaci mi za zwolnienie ZUS czy firma która zatrudniala tylko mnie? Co z pieniędzmi za urlop? Jeszcze jedno: jutro powinnam otrzymac pieniądze-termin wyplaty a szef powiedzial ze wysle mi pieniadze poczta. Blagam pomóżcie co robic?

#42 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 15:09

a pracodawca sam udzielił CI urlopu czy wnioskowałaś o niego?bo opieka na dziecko nie przerywa urlopu

#43 Gość_Asia27

Gość_Asia27
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 16:09

sam mi udzielil urlopu ja nie dawalam zadnego podania. Udzielil mi go sam jeszcze przed dostarczeniem przeze mnie drugiego zwolnienia, ale ja chcialam odejs z pracy poniewaz namawial mnie do odbycia stosunku seksualnego w pracy i seksu oralnego

#44 Gość_Asia27

Gość_Asia27
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 16:13

jesli zarabialam 1276 brutto bylam 16 dni na zwolnieniu na corke i 3 dni pracowalam i 7 dni urlopu to jaki powinnam dostac wynagrodzenie

#45 Gość_chris0104

Gość_chris0104
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 18:22

oboje pracujemy,mamy trójkę dzieci w wieku 11,7 i 3 lata.Dzisiaj zona pojechała z 7-latkiem do szpitala.Okazało się że nie może dziecko zostać przyjęte na oddział ponieważ brakło miejsc.Dostała odrazu wypis z rozpoznzniem i termin na jutro.Ja natomiast zostałem w domu z 3-latkiem.Oboje powinniśmy iść w dniu dzisiejszym do pracy na dniówki tj.od7-15.Czy na podstawie samego wypisu ze szpitala(jest tam wpisana godzina sporządzenia) możemy po wypełnieniu druków zus z-15 starać się o zasiłek opiekuńczy?W zakładzie żony poinformowała nas Pani że nie ma podstaw do starania się o zasiłek dla żony-jako powód podała że nie ma druku L-4.Szpital oddalony jest od miejsca zamieszkania ok.55 km.Czy ja mogę starać sie o opiekę nad dzieckiem zdrowym(3-latkiem) z tego powodu że żona zmarnowała kilka godzin NA DARMO w szpitalu(2 dni na podst.art 188 już wykorzystałem na szczepieni).Przepraszam za nieład zapytania ale nadal jestem(łagodnie mówiąc) wzburzony.

#46 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 19:52

Podstawowym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA.Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. są: oświadczenie ubezpieczonego - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, decyzja właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację - w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie - w razie porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Ubezpieczony występujący o wypłatę zasiłku składa również wniosek o uzyskanie tego zasiłku na druku ZUS Z-15. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

#47 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 19:52

Więcej tu: www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433

#48 Gość_chris0104

Gość_chris0104
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 15:59

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia.Drobna dygresja:nasze państwo jest podobno prorodzinne?Dlaczego MY musimy znać przepisy a nie osoby KTÓRE powinny?Szkoda że PANI w szpitalu nie podsunęła myśli żonie aby wypisać ZUS ZLA.Niestety przez NASZĄ nieznajomość przepisów zmarnowaliśmy po 1 dniu urlopu.ŻENADA!!

#49 Gość_maciej1111

Gość_maciej1111
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 11:20

zwolnienie lekarskieco mam zrobic zona wrucila do domu po operacji lezy w łozku mamy 3 letniego synka zona nie jest w stanie zajac sie nim czy ja moge isc na zwolnienie lekarskie na malego tak zwana opieke

#50 Gość_maciej1111

Gość_maciej1111
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 11:25

zwolnienie lekarskico ja mam zrobic czy ktos cos moze wie???

#51 Gość_marg

Gość_marg
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 11:59

albo możesz od lekarza dostać L4 na opiekę nad żoną - do 14 dni w roku , albo zaświadczenie od lekarza że żona jest chora i bierzesz opiekę nad dzieckiem zdrowym - w każdym przypadku wypełniasz druk Z-15, płatne 80% podstawy

#52 Gość_maciej1111

Gość_maciej1111
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 12:01

zwolnienie lekarskieczyli najlepiej udac sie do rodzinnego i wziasc l-4

#53 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 13:18

mam pytanie, otrzymałam zwolnienie lekarskie na dziecko i jak wróciłam do pracy dostarczyłam je pracodawcy, ile dni ma pracodawca na przekazanie go do Zus-u?

#54 Gość_dziubek

Gość_dziubek
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:37

Witam!Mam dwójkę dzieci 3 i 5 lat,ja nie pracuje.Rodzinę utrzymuje tylko mąż.Starszy syn będzie miał zabieg i musi zostać w szpitalu przez kilka dni.Niestety ja muszę zostać z młodszym synkiem w domu,a mąż będzie ze starszym cały czas w szpitalu.Czy w takiej sytuacji może dostać zwolnienie lekarskie na dziecko bądź opiekę?

#55 Gość_Ania 27

Gość_Ania 27
  • Goście

Napisano 11 maj 2009 - 13:22

Mama pytanie> Moim dzieckem opiekuję się w ciągu dnia teściowa bo my oboje z mężem pracujemy ale zdarzyła się taka sytuacja,że jej mąż jest w ciężkim stanie w szpitalu i ona nie jest w stanie zajmować się naszą cóką, Czy w związku z tym ja mogę wziąść zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem do 8 lat i czy muszę jakieś dokumenty przedstawiąć

#56 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 11 maj 2009 - 14:59

jeśli dziecko jest chore, to lekarz wystawi zwolnienie lekarskie ZLA i wtedy możesz wnioskować o zasiłek opiekuńczy, jeśli dziecko zdrowe, to tylko 2 dni opieki z art. 188

#57 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2009 - 13:40

Przepisy przewidują, iż łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć w sumie w roku kalendarzowym 60 dni dla wszystkich uprawnionych ubezpieczonych.Zasiłek jest przypisany więc i do ubezpieczonego i do członków jego rodziny.Oznacza to na przykład, że jeśli zostanie nam wypłacony zasiłek z tytułu opieki na chorym dziesięcioletnim dzieckiem za 50 dni w danym roku kalendarzowym, będziemy mieli prawo do zasiłku z tytułu opieki nad chorą matką już jedynie za 10 dni.Również w sytuacji, kiedy matka wykorzysta w ciągu roku zasiłek opiekuńczy na chore dziecko za okres 25 dni, wówczas ojcu będzie on przysługiwał już jedynie za pozostałe 35 dni.Limity okresów 14 lub 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym są niezależne zarówno od: * liczby członków rodziny uprawnionych do tego świadczenia, * jak i liczby dzieci i innych członków rodziny, którzy w danym roku wymagali opieki.Więc 60 dni zasiłku przysługuje w sumie osobie która ma czworo dzieci i taki sam limit dni zasiłkowych przysługuje osobie, która ma jedno dziecko.Ponadto niewykorzystany limit zasiłku opiekuńczego za dany rok kalendarzowy nie przechodzi na następny rok.Oczywiście jest jeszcze odrębny limit zasiłku opiekuńczego 56 dni, ale przysługujący tylko w przypadku, kiedy matka narodzonego dziecka do 8 tygodnia macierzyńskiego musi iść do szpitala, wtedy jej się przerywa macierzyński, a ojciec może wtedy sprawować opiekę nad dzieckiem i z tego tyt. ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

#58 Gość_mn

Gość_mn
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2009 - 12:17

Witam, mam pytanie jestem na zasiłku rehabilitacyjnym zostałam wysłana przez zus do sanatorium, mam synka który w marcu skończył 2 lata, mój mąż wziął na czas mojej nieobecności urlop wypoczynkowy,teraz jestem po kolejnej komisji, przedłużono mi zasiłek ,lekarz mówił o kolejnym sanatorium,mąż nie ma już urlopu czy może się starać o jakąś opiekę ,jakie dokumenty są do tego potrzebne i gdzie je złożyć

#59 Gość_Piotr

Gość_Piotr
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2009 - 12:21

czy liczba 60 dni zasiłku opiekuńczego jest przypisana do dziecka czy do rodzica(płatnika składek)

#60 Gość_mn

Gość_mn
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2009 - 12:47

dzięki jarecki,ale za dużo się tam nie dowiedziałam nie znam się na tym a to forum wydaje mi się najbardziej wiarygodne więc myślałam że dowiem się czegoś mądrego co mam robić pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych