Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pochówek dzieci martwo urodzonych

38 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670232 postów

Napisano 07 kwiecień 2009 - 14:41

Komentarz do artykułu: Pochówek dzieci martwo urodzonych

#2 Gość_ewazukowicz@wp.pl

Gość_ewazukowicz@wp.pl
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2009 - 14:41

Proszę o informacje jaki akt prawny uprawnia matkę do do domiemania płci dziecka poronionego, gdy wg kryteriów medycznych nie mozna jej określić

#3 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 09:37

zdania ministerstw są w tym zakresie różne, jedne uważają,że USC wpisze to co ma w dokumentacji medycznej, inne,że domniemanie na podst. odczuć matki jest niezgodne z prawem,
Ewo, poczytaj, nie jest to łatwy temat, ponieważ nie jest wprost uregulowany,
www.forensic.am.wroc.pl/zms/01.ppt
www.poronienie.pl

#4 Gość_IKA

Gość_IKA
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 19:24

Czy w sytuacji gdy szpital dokonał pochówku dziecka przysługuje nam zasiłek pogrzebowy?

#5 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2009 - 10:57

jeżeli szpital poniósł koszty pochówku, to Wam zasiłek nie należy się, ponieważ otrzymuje go ten, który poniósł koszty pochówku

#6 Gość_IKA

Gość_IKA
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2009 - 13:55

tak też myśleliśmy,więc dziękuję i pozdrawiam

#7 Gość_anna

Gość_anna
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2009 - 14:38

dlaczego nie wszystkie szpitale informują swoje paciętki o możliwości pochówku?dlaczego daje się matką 10-20min.na podjęcie decyzji odnośnie pochówku ja właśnie taki czas dostałam i to jeszcze przed zabiegiem?NOI dlaczego szpitale nie posiadają broszurek dotyczących pochówków,np. jak on jest prowadzony?JA gdy dostałam taką propozycję byłam w totalnym szoku że wogule coś takiego jest a szpitale nie mają do dyspozycj psychologa,a mnie wtedy bardzo był potrzedny dlaczego? przeciesz jest to "koszmar"dla każdej kobiety która straciła dziecko nieważne czy był to płód 7-tygoniowy czy nie ...

#8 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2009 - 14:49

ostatnio poroniłam i dokonałam pochówku takiego płodu ,wszoku było to ile zakład pogrzebowy sobie policzył za usługę a była to kwota przekraczająca 1000zł.czy nie robi się tego dla kasy?a nie dobra dzieci martwo urodzonych i ich prawa do pochówku.Kiedyś kobiety poraniały i nawet nie wiedziały co się dzieje z takim płodem,ich psychika inaczej to odnierała a teraz jest gorzej i mimo iż jest taka ustawa,prawo jest to dokońca nie przemyślane. P.S zgadzam się również ze wszystkim oczy napisała pani Anna

#9 Gość_zrozpaczona matka

Gość_zrozpaczona matka
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2009 - 15:17

Trafiłam do szpitala w sobotę wieczorem,gdzie stwierdzono ciąże obumarłą.Całą noc i niedzielę przepłakałam aż wkoncu zaczełam godzić się z cierpieniem jakie mnie spotkało.Leżąc tak w szpitalu żaden lekarz się mną nie przeją i na obchodzie tylko padało jedno pytanie dobrze pani się czuje ja odpowiadałam że boli mnie podbrzusze nato lekarz dobrze zrobimy zabieg i tyle...A lekarz u którego byłam na rozpoznaniu cięży jak wszedł na sale i mnie zobaczył tak też szybko z niej wyszedł,inny lekarz do którego chodzę już prawie 5 lat ale wtedy był na urlopie,dopiero wyraził zajnteresowanie moją osobą. Na zabieg czekałam do wtorku,czemu tak długo? I też przed zabiegiem miałam 10-20min na podjęcie decyzji odnośnie pochówka płodu nie świadoma niczego odmówiłam,ale po powrocie do domu zmieniłam zdanie i dokonałam z mężem pochówku ale tylko i wyłącznie dzięki internetowi i informacji jakim tam znalazłam bo też kto inny by skorzystał na mojej tragedii.I tym faktem jestem bardzo oburzona w jaki sposób traktuje się nas matki w rozpaczy.Szpital oczywiście na ten temat nie posiadał broszurek,a leżąc w szpitalu od soboty do zabiegu mogłam zapoznać się z procedurą pochówka,przy takiej rozmowie powinien być również psycholog szpitalny...

#10 Gość_mama

Gość_mama
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2009 - 10:46

APEL DO KOBIET KTÓRE PORONIŁY...domagajcie się informaci odnośnie pochówków płodów(4-20tygodniowych)oraz dzieci martwo urodzonych w póżniejszym okresie ciąży.Wiem że pieniądze nie zwrucą nam utraconych dzieciaczków,ale nie pozwulcie żeby ktoś na śmierci waszego dzieka się dorabiał,a będzie tak jeśli sami odmówicie pochówku-świadome lub nie.Ja nie miałam dokonać takiego pochówku,miał to zrobić MOPR i to on by wzjął zasiłek pogrzebowy i z tym się zgodzę bo oni ponieśli koszty z tym związane.Ale czemu poinformowano mni że i tak będę musiała jakąś część im zapłacić,pytam się w imię czego skoro zrzekłam się praw do pochówku?po długich rozważaniach ,cierpieniu że być może jestem złą matką po nie potrafiłam pochować pwasnego dziecka(płodu).Zmieniłam zdanie i pochowałam je z mężem był ksiądz,modlitwa ...a ja mam czyste sumienie i już tak nie cierpię jak wcześniej gdy miałam tą świadomość o odrzuceniu pochówka dla mojego nienarodzonego dziecka,które przecież już pokochałam...INFORMUJCI się na wzajem o możliwości takiego pochówku dla swojego oraz sumienia i jeżeli szpital odmówi wam wydania takiego płodu,ciała naciskaicie na nich że macie takie prawo aby pochować swoje dziecko..

#11 Gość_zrozpaczona

Gość_zrozpaczona
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2009 - 01:31

Moja córeczka także urodziła się martwa w 10 tygodniu. usłyszałam od księdza że od 6 miesiąca można chować, dopiero szczęście w nieszczęściu w 30 dni po poronieniu dowiedziałam się z internetu że jednak można (miesiąc przechowują ciałka w prosektorium- gdzie jeszcze mi powiedziano że to nie jest dziecko jak kazałam włożyć je do trumienki i okryć husteczką). Przecież kościół broni życia od poczęcia, księża są niedopoinformowani, tylko nieliczni się na to godzą.
W szpitalu mi powiedzieli że wyrzucają do śmieci a do tego położyli mnie w sali z ciężarnymi kobietami.
I do tego teraz ZUS nie chce moim rodzicom wydać zasiłku (bo z mężem jesteśmy za granicą i ona się zajmowała pogrzebem) z głupich powodów jako że jest babcią i wnuczka była osobą obcą, albo że dadzą tylko tyle co na trumienke, a jeżdzenie załatwianie to też kosztuje. Czy ktoś wie na jakich zasadach to działa? Pomocy?

#12 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2009 - 19:55

Moja narzeczona przed wczesnie urodzila dziecko,w 19 tym tygodniu. dziecko zmarlo. chcial bym sie dowiedziec czy nalezy sie nam zasilek na pochowek?

#13 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2009 - 17:33

poczytaj to, co poprzedniczki napisały,jeżeli otrzymacie zaśw. zeszpitala o dziecku martwo urodzonym, pójdziecie do USC, gdzie wydadzą akturodzenia będący jednocześnie aktem zgonu, to po dokonaniu pochówkudzidzi i przedstawieniu dokumentów w zusie otrzymacie zasiłek pogrzebowy

#14 Gość_Wiolka

Gość_Wiolka
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2009 - 20:41

Witam my jesteśmy właśnie po załatwieniu wszystkich formalności,poroniłam w 9 tygodniu, dostaliśmy ze szpitala metrykę urodzenia zpłcią i imieniem dziecka w urzędzie stanu cywilnego nie było jużproblemów, załatwiliśmy odzkodowanie z PZU - bez problemu i wiem żenależy nam się nam się z ZUSu za pochówek ale nad tym się zastanawiamybo to tylko kwestia moralna. A co do ustalenia płci dziecka to nie mażadnego przepisu na to, rozmawiałam nawet z rzecznikiem praw pacjenta, topoprostu dobra wola lekarza nic więcej. Wszystkie formalności są jaknajbardziej do załatwienia, więc życzę powodzenia.

#15 Gość_sara 37

Gość_sara 37
  • Goście

Napisano 20 październik 2009 - 10:08

Witam mam pilne pytanie miałam ciążę obumarłą w zeszłym roku w 3 miesiącu ciąży(26.08.08r.) serduszko przestało bić zabieg i trauma na całe życie ale nie poinformowano mnie o żadnych prawach ani o pochówku ani że mam prawo do jakichkolwiek roszczeń i przede wszystkim zarejestrowania dziecka w USC.Teraz niestety sytuacja znowu się powtórzyła ten sam miesiąc ciąży ta sama sytuacja (06.10.09r.)oczywiście znowu żadnych wiadomości ze strony szpitala przed zabiegiem ani po nim.Tylko że ja już mądrzejsza na forum kobiet po takich przejściach jak moje podszkolona można powiedzieć domagałam się rejestracji dziecka że mam takie praw.I ku mojemu zdziwieniu bez problemu położna wypisałam dokument na miejscu trwało to zaledwie kilka minut.Więc jak nie jesteśmy douczeni co nam wolno a co nie to wiecie co dalej;( przykre lecz prawdziwe.Mam tylko pytanie w kwestii czy mogę ubiegać się o wystawienie takiego samego dokumentu ze szpitala w związku z pierwszym dzieckiem jeśli nikt mnie nie poinformował o tym że takie prawo jest i nam się należy??? i czy dziecko zostanie zarejestrowane w USC po rocznej przerwie ,ale nie z mojej winy przecież??? Dowiedziałam się również ze materiał czyli ciałka naszych dzieci są przechowywane przez dwa lata bo takie maja prawo w szpitalu więc chciałabym wystąpić o wydanie ich i godny pochówek lecz to pierwsze dziecko nie ma metryki z adnotacja o martwo urodzonym dziecku a to jest mi niestety potrzebne.Proszę o radę co w tej sprawie zrobić gdzie się udać?????PROSZĘ O POMOC!!!!!!

#16 Gość_- kg

Gość_- kg
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 09:57

Ma Pani pełne prawo do pochowania dziecka, narodzonego przed rokiem.

Przede wszystkim musi Pani mieć świadomość, że szpital powinien w każdym przypadku udzielić matce informacji, co należy zrobić, aby ubiegać się o pochówek. Szpitale nagminnie nie informują rodziców przysługującym im prawie do pochówku zmarłego dziecka. Tymczasem prawo stoi o Pani stronie.

Szpital musi sam dopełnić pewnych formalności!!

Zgodnie z przepisami ustawy każde dziecko może zostać zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego, bez względu na czas trwania ciąży.

1. W razie narodzin martwego dziecka, szpital ma bezwzględny obowiązek wydać pisemne zgłoszenie urodzenia (niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia, w tym wypadku z adnotacją „urodzenie martwe”)

Powinien :

- zgłosić takie zdarzenie w urzędzie stanu cywilnego w ciągu 3 dni od narodzin

Art. 39 ustawy o aktach stanu cywilnego

1. Do zgłoszenia urodzenia dziecka są obowiązani:

1) ojciec dziecka albo matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala, albo inna osoba obecna przy porodzie;

2) lekarz albo położna.

2. Jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia urodzenia jest obowiązany zakład opieki zdrowotnej.

2. Lekarz ma też obowiązek sporządzić kartę zgonu, bez względu na czas zakończenia ciąży. Dokument ten potrzebny jest na cmentarzu, aby pochować dziecko.

Art. 11 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Ust.1 . Zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza, leczącego chorego w

ostatniej chorobie.

Ust.4. Osoby wymienione w ust. 1 i 2 stwierdzają zgon i jego przyczyny w wydawanych

w tym celu kartach zgonu.

Musi Pani wystąpić do szpitala z wnioskiem o sporządzenie:

- zgłoszenia urodzenia dziecka i

- następnie trzeba przekazać takie zgłoszenie do swojego urzędu stanu cywilnego

- przy żądaniu zgłoszenia proszę też wystąpić o wydanie karty zgonu ( trzeba ją będzie przedstawić zarządowi cmentarza)

- wystąpić o wydanie zwłok dziecka.

Niech Pani poprosi o informację, czy otrzyma zgłoszenie urodzenia dziecka bezpośrednio czy powinna się Pani udać się do urzędu stanu cywilnego, ponieważ szpital sam je dostarczy. Dobrze jest przed wybraniem się do USC zadzwonić i dowiedzieć się czy szpital przekazał już zgłoszenie z określonymi danymi.

Szpital jest zobowiązany przez przepisy prawa do spełnienia Pani żądań!!! Niech Pani jak najszybciej napisze list do szpitala, najlepiej do ordynatora oddziału albo dyrektora szpitala. Najlepiej nadać wniosek listem poleconym (plus priorytetem) – koniecznie ze zwrotką, która ogranicza możliwość odmowy przyjęcia. Sprawy urzędowe można załatwić jednego dnia.

W Internecie można znaleźć przykładowe wnioski :

http://www.poronieni..._w_pigulce.html

dział - Przykłady pism do szpitali i USC

Niech je Pani wykorzysta i dostosuje do swojego żądania.

Najlepiej skierować pismo także do rzecznika (jeśli szpital takiego ma). Dla gwarancji szybkiego działania może Pani poinformować szpital, że zamierza Pani przedstawić ten przypadek łamania prawa rzecznikowi praw ubezpieczonych i Rzecznikowi Praw Dziecka. Przy okazji może Pani pomóc kobietom w podobnej sytuacji.

W szpitalu powinni udzielić Pani informacji gdzie znajdują się szczątki Pani dziecka, zwykle są przechowywane na cele badań. Obowiązkiem szpitala jest ustalić miejsce przechowywania!!

Proszę też przeczytać artykuł:
http://dziecko-i-pra...-do-zaloby.html

#17 Gość_ANIA84

Gość_ANIA84
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 18:30

CZY ORIENTUJE SIE KTOS CZY NALEZY MI SIE PISEMMNY AKT URODZENIA DZIECKA ZE SZPITALA JAK PORONILAM W 18 TC

#18 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 23:32

wez ze szpitala zaswiadczenie o dziecku martwo urodzonym i z tym do usc wypisza ci akty i mozesz starac sie o pochowek dziecka ,zasilek pogrzebowy ,zasilek maciezynski, i pzu

#19 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 21:46

czy w sytuacji gdy szpital dokonał pochówku dziecka przysługuje nam zasiłek pogrzebowy ?

#20 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2010 - 12:24

W grudniu okazało się że serduszko naszego dziecka nie bije był to 21-22 tydzień. ZUS po pogrzebie wypłacił nam zasiłek pogrzebowy ale PZU ŻYCIE nie chce nam wypłacić świadczenia z naszych ubezpieczeń. Co możemy zrobić?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy