Skocz do zawartości

Zdjęcie

Świadczenie rehabilitacyjne po zasiłku chorobowym

308 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670155 postów

Napisano 04 kwiecień 2009 - 18:27

Komentarz do artykułu: Świadczenie rehabilitacyjne po zasiłku chorobowym

#2 Gość_adam

Gość_adam
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2009 - 18:27

WITAM jestem na chorobowym po ustaniu pracy (nie zostala przedlozona umowa ) i czy w takim wypadku moge starac sie o swiadczenie rechabilitacyjne , choruje na deprasje ,jesli moge to co powinienem zrobic ,gdzie sie udac i jakie dokumety skapletowac

#3 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 08:34

PROSZE NAPISAC CZY MOGE SIE STARAC O TAKIE SWIADCZENIE ??

#4 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2009 - 09:31

do Adama
jeżeli po okresie pobierania zasiłku chorobowego (okres zasiłkowy 182 dni choroby) będziesz nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja będą rokowały odzyskanie zdolności do pracy, możesz ubiegać się przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, skoro choroba będzie trwała w ciągłości).
Najlepiej złożyć dokumenty o przyznanie świadczenia już na 60 dni przed zakończeniem 182 dni okresu zasiłkowego, ponieważ procedura przyznawania jest długotrwała(rozpatrzenie wniosku, komisja lekarska, decyzja).
Należy złożyć w ZUS:

* Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7,
* Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
* Oświadczenie osoby występującej o świadczenie rehabilitacyjne za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia o nie ustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym lub ubezpieczeniem wypadkowym albo dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, o nie podleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, na druku ZUS Z-10.

Świadczenie może być przyznane na okres max. 12 miesięcy.

#5 Gość_magda83

Gość_magda83
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 14:42

a jesli wypadek miałam w czasie jazdy do pracy to jaka wysokość świadczenia rehabilitacyjnego jest??? w trakcie tych 182 dni miałam cały czas płacone 100% a teraz dostałam 4miesiące zasiłku wiec ile procent to bedzie wynosic?? mnie sie wydaje ze powinno równiez 100% tak?????

#6 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:45

przy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroba zawodową świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% jego podstawy wymiaru

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 14:08

wypadek był w czasie jazdy do pracy. czyli tez 100%????

#8 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 14:37

jeżeli był uznany za wypadek w drodze do pracy, to tak

#9 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 14:42

przepraszam, pomyłka!

wynagrodzenie chorobowe i zasiłek 100%,
natomiast świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 proc. tej podstawy za pozostały okres.
Gdyby niezdolność do pracy przypadała w okresie ciąży - wtedy 100 proc. tej podstawy.

#10 Gość_matrix

Gość_matrix
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2009 - 01:32

Mam pytanie do (ewkaza)dlaczego niejest honorowana zdolność do pracy od ożecznika ZUS, tylko trzeba uzyskać je od lekarza medycyny pracy, dlaczego to lekarz medycyny pracy ma odpowiadać za klijęta.Powinno być zmienione prawo w tej sprawie, jeśli ożecznik stwierdza że pacjęt jest zdrowy i nie przyznaje ręty lub innego świadczenia tylko pisze ZDOLNY DO PRACY niech on odpowiada za tego pacjęta,i wrazie jakiejś tragedi rozliczyć OŻECZNIKA czż nie ?????????????

#11 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2009 - 10:16

Otóż sprawa ma się tak, że orzecznik zus stwierdza zdolność do pracy ogólnie, do jakiejkolwiek pracy, natomiast lekarz medycyny pracy przy badaniach wstępnych, kontrolnych, bądź okresowych bada zdolność do pracy na konkretnym stanowisku, na którym dana osoba ma pracować,
stąd może istnieć rozbieżność pomiędzy tymi dwoma orzeczeniami - można być niezdolnym do pracy jako np. pracownik budowy, natomiast zdolnym jednocześnie do wykonywania innej, lżejszej pracy.

#12 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2009 - 14:03

Witam! Jak do konca zasilku chorobowego jest mniej niz 6 tygodni to moge strac sie o zasilek rehabilitacyjny?

#13 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2009 - 21:59

wniosek o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej składać na 60 dni przed wyczerpaniem okresu zasiłkowego, bo długo trwa procedura jego przyznawania, więc potem może być długa przerwa w otrzymywaniu środków pieniężnych, jeżeli lekarz stwierdza dalsza niezdolność, a stan zdrowia będzie rokował poprawę, to składaj już ten wniosek!

#14 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2009 - 19:42

A w czasie kiedy skonczy sie zwolnienie lekarskie a oczekiwac bede na komisje lekarska to musze isc do pracy?

#15 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2009 - 10:14

będziesz miał wtedy nieobecnośc usprawiedliwoną, ale oczywiście pracodawcę musisz poinformować o tym,że nadal jesteś niezdolny do pracy i starasz się o świadczenie rehabilitacyjne

#16 Gość_Artur

Gość_Artur
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2009 - 11:25

Pracodawca wie oczywiscie ze staram sie o zasilek, czyli nieobecnosc usprawiedliwiona nie płatna?

#17 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 11:12

właśnie tak :)

#18 Gość_kajka

Gość_kajka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 18:41

Witam
Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym, które przyznano mi okres pół roku. Za 5 tygodni kończy się przyznany mi okres świadczenia. Mój stan zdrowia nie ulega poprawie. Na zaświadczeniu o stanie zdrowia - lekarz napisał "rokowanie wątliwe". Oczekuję na kolejny pobyt na klinice. Byłam już dwa razy i nie ma jednoznacznie określonej przyczyny moich dolegliwości - niedowład i zaburzenia poruszania, równowagi i mówienia.
Czy powinnam wystąpić do ZUS-u o dalsze świadczenie, czy też może o rentę?

#19 Gość_malgensita

Gość_malgensita
  • Goście

Napisano 04 maj 2009 - 19:38

Mój brat zachorował na gruźlicę, nie pracuję bo jest studentem. Czy w przypadku osoby bezrobotnej (studenta) jest jakaś możliwość starania się o świadczenia rehabilitacyjne?

#20 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 04 maj 2009 - 20:53

do Kajki:
może spróbuj jeszcze wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne,na komisji lekarz orzeknie jaki jest Twój stan zdrowia, jeśli nadal niezdolna do pracy, to będziesz mogła dalej sie leczyć, jeśli wyczerpiesz okres świadczenia (może być w sumie rok), to ew. potem będziesz starała się o rentę, jeśli nadal będziesz niezdolna do pracy, w tej chwili myśle,że skoro nieznana jest przyczyna Twojego stanu, to też nie można wykluczyć, że nie wyjdziesz z tego, ale to również w porozumieniu z lekarzem należy zrobić - on najlepiej wie, czy skoro nie wiadomo jeszcze co jest, to nie można uznać Cię za kompletnie niezdolną do pracy w jakimś stopniu, chyba,że wolałabyś rentę na jakiś czas, ale nie wiem jaka jest Twoja sytuacja, czy masz konieczny staż, jakie zarobki, co jest korzystniejsze dla Ciebie...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych