Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny

81 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670232 postów

Napisano 03 marzec 2009 - 12:12

Komentarz do artykułu: Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny?

#2 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 12:12

MAM PYTANIE CZY MOŻE OTZRYMAĆ OPIEKĘ NAD CHORĄ MATKĄ PRZEBYWAJĄCĄ W SZPITALU ZAZNACZAJĄC ZE I JA CÓRKA CAŁY CZAS BNEDE OPIEKOWAĆ SIĘ MAMĄ W SZPITALU NAWET W NOCY ?

#3 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 17:03

skoro matka będzie przebywała w szpitalu, to mam wątpliwości co do spełnienia warunku sprawowania osobistej opieki nad tą osobą...mimo przebywania w szpitalu,poza tym nie wiem czy lekarz wystawiłby zwolnienie lekarskie na opiekę nad taką osobą,jej pobyt tam nie uniemożliwia Pani moim zdaniem podjęcia pracy,a kto zwykle opiekuje się córką?ile ma lat?

#4 Gość_Dominika

Gość_Dominika
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 12:35

Witam. Mam zagwozdkę. Mieszkam sama z mamą. Uczę się zaocznie. Nie pracuję, jeśli pracowałam to dużo wcześniej, przez chwile na umowę zlecenie. Na jesień ukończę 19 lat. Mama otrzymała zaświadczenie od lekarza orzecznika z ZUS-u, jest w nim napisane, że przez okres 2 lat nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga bezustannej opieki. Czy na tej podstawie jest szansa, że otrzymam zasiłek opiekuńczy? Otrzymuję również alimenty w wysokości 300PLN, renta została na miesiąc lub dwa wstrzymana (biurokracja). Bardzo proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam.

#5 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 19:18

zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, a więc musiałabyś zarobkować, by byc objętą tym ubezpieczeniem, a w konsekwencji nabyć prawa o takiego zasiłku,
a czy mama starała się o zasiłek pielęgnacyjny w mops-ie?
przysługuje on:
# osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
# osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, jeżeli posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że niepełnosprawność, bez określania jej stopnia, powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
# osobie, która ukończyła 75 lat.

#6 Gość_Marcin

Gość_Marcin
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 20:45

Witam!

Mam pytanie. Moja mama uległa wypadkowi. Jako jedyne dziecko (bez rodzeństwa i ojca) muszę się nią zająć. Lekarz wystawił zaświadczenie, że mama może już się poruszać - chociaż ma gips (złamanie kręgu L1). Jest jej bardzo ciężko i potrzebuje pomocy. Czy mogę w związku z tym wziąć opiekę nad matką? Myślę, że 7 czy 14 dni w zupełności wystarczy. Mama nie mieszka ze mną, choć w tym samym mieście i mam zamiar się do niej przeprowadzić na ten czas opieki. Dodam jeszcze, że jestem nauczycielem.

#7 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:36

możesz wziąć zwolnienie lekarskie z tyt. opieki nad matką, jeżeli zachodzi taka konieczność i lekarz takie zwolnienie wystawi, zasiłek opiekuńczy będzie Ci przysługiwał przez max. 14 dni, w tym przypadku nabędziesz do niego prawa, kiedy pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym będzie spełnione w czasie opieki- a więc będziecie razem wtedy mieszkać.

#8 Gość_Prezes7

Gość_Prezes7
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2009 - 17:50

Mam pytani kilka Otuz interesuje mnie to czy nalezy mi sie zasilek opiekuniczy z tytulu opiekowania sie moją żona ? nadmieniam ze zona wymaga opieki calodobowej gdyz jest po dwuch udarach mozgu i porusza sie przy mojej pomocy na wozku . Wymaga calkowitej opieki mycia przewijania ubierania, czy w takim wypadku cokolwiek mi sie nalezy , zona ma emeryture a ja po badaniach komisji dla osub niepelno sprawnych mam zalecona lekką prace ale nie moge pracowac gdyz opiekuje sie zona od kilku lat prosze o odpowiedz na moj email lysiak51@tlen.pl

#9 Gość_tessa51

Gość_tessa51
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2009 - 15:01

Mam bardzo chorą mamę i chciałam wziąć od lekarza rodzinnego mamy kilka dni zwolnienia lekarskiego by zaopiekować się Nią , ale lekarz rodzinny nie chciała mi dać twierdząc że zwolnienie lekarskie powinnam wziąć od swojego lekarza rodzinnego . Uparcie twierdzi że nie wystawi mi zwolnienia lekarskiego bo po pierwsze nie jestem jej pacjentką i nie mieszkam z mamą (mieszkamy w tej klatce schodowej).Po konsultacji z naczelnikiem wydziału zasiłków ponownie zadzwoniłam do pani doktór że to ona powinna mi wystawić zwolnienie , jednak powiedziała że i tak mi zwolnienia nie wystawi bo u nich w przychodni są takie zwyczaje .Co robić ?

#10 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 10:57

do prezesa:
zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom pozostającym w zatrudnieniu, skoro nie pracujesz, to nie masz do niego prawa,
natomiast w Twojej sytuacji należałoby udać się do MOPSu, gdzie może uda Ci się ustalić, czy przysługiwałoby Tobie/żonie jakiekolwiek świadczenie typu pielęgnacyjnego

#11 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 11:00

do tessy
do zasiłku opiekuńczego konieczne jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z daną osobą, przynajmniej na czas opieki(co oznacza,że mama u Ciebie, albo Ty u mamy powinnaś na ten krótki czas zamieszkać)
spróbuj jeszcze u swojego lekarza rodzinnego, jesli ten nie wystawi CI zwolnienia na mamę (to ta sama przychodnia?), to pozostaje Ci skarga na lekarza rodzinnego mamy, który nie chce wystawić zwolnienia, żadne zwyczaje nie mają znaczenia

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 13:03

do ewkaz
Mój lekarz rodzinny jest w innej przychodni i proszenie mojego lekarza rodzinnego o zwolnienie na opiekę nad mamą jest wg. mnie nie stosowne i nie uzasadnione , przecież on nie zna mojej mamy i w jakiej jest kondycji fizycznej i psychicznej , a lekarz mamy ma całą dokumentacje i świetnie się orientuje i mnie tez zna oraz moje relacje z pacjentką .Będę jeszcze dzwoniła do kierownika przychodni i będę sie pytała o zwyczaje tej przychodni .Dam znać na forum jak się potoczą sprawy mojego zwolnienia . W takiej samej sytuacji jest moja znajoma która zwolnienie na mamę otrzymuje od lekarza rodzinnego mamy bez problemu i jest pacjentką tez innej przychodni niz jej mama.A ten sam kraj , to samo miasto tylko inna przychodnia.Paranoja.

#13 Gość_Prezes7

Gość_Prezes7
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 16:55

ewkaz moze ty pujdziesz do naszego Gops zamiast mnie?
tam nie ma skim rozmawiac Ci ludzie nie wiem po co tam pracują .podaj mi adres gdzie moge napisac i opisac ich dzialania

#14 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 10:05

do Tessy
"Każdy pacjent, którego prawa zostały naruszone, może złożyć skargę do:

• dyrektora placówki opieki zdrowotnej,

• rzecznika odpowiedzialności zawodowej działającego przy okręgowej izbie lekarskiej oraz przy okręgowej izbie pielęgniarek i położnych,

• rzecznika praw pacjenta NFZ,

• Biura Rzecznika Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia,

• rzecznika praw obywatelskich."
dodatkowo, skoro idzie o zwolnienie lekarskie, radzę zadzwonić do swojej jednostki zus z zapytaniem, jak należy postąpić w takiej sytuacji, ponieważ kontrolą wystawiania zwolnień lekarskich zajmuje się zus, wtedy mogą zbadać na jakiej podstawie lekarz odmówił wystawienia druku ZLA

#15 Gość_joasia

Gość_joasia
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:47

Witam, moje pytanie dotyczy opieki nad 95-letnią Babcią, która na co dzień jest pod opieką Mamy. Czy na czas wyjazdu mamy (5 dni) mogę skorzystać z opieki i pójść do babci lekarza aby taką na mnie wypisał? Oczywiście jestem osobą pracującą, nie zamieszkuję na co dzień z babcią - na czas opieki naturalnie z nią zamieszkam.

#16 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 16:09

możesz wnioskować o zasiłek opiekuńczy jeżeli otrzymasz zwolnienie lekarskie na opiekę nad babcią i jeśli oczywiście na ten czas z nią zamieszkasz

#17 Gość_kali

Gość_kali
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2009 - 23:18

Witam. Moja mama pracuje, ale dzisiaj wyszła moja babcia ze szpitala iwypisie ma zaznaczone, że potrzebuje całodobowej opieki, gdyż wcześniejmiała amputowaną nogę a teraz do tego doszedł rak żołądka, gdziekarmiona musi być przez żołądek (przez rurki) oraz kilka razy na dzieńmusi brać insulinę. Mama jest zameldowana u nich. Dziadek ma powyżejjuż 75 lat i też nie zdolny jest do opieki nad nią bo nim tez trzebasię opiekować w mniejszym stopniu. I moje jest pytanie takie czy należymojej mamie jakby się zwolniła jakiś zasiłek jak tak to na ile, jakiewarunki trzeba spełnic i gdzie o niego ma się starać?? Proszę oodpowiedz!

#18 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2009 - 14:53

mama jako zatrudniona może starać się o zasiłek opiekuńczy, max 14 dnina rok, zwolnienie musiałby wypisać jej lekarz babci, mama musiałabypozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym z dziadkami na tenokres(przeprowadzić się do nich) i udowodnić,że nie ma innego członkarodziny, który mógłby zająć się babcią,
jeśli babcia ma powyżej75 lat, to dla niej starajcie sie o zasiłek pielęgnacyjny,
natomiastjesli mama chce zrezygnować z pracy i opiekować się babcia, to mogłabyuzyskać świadczenie pielęgnacyjne z tego tytułu, jeśli babcia miałabyorzeczony stopień niepełnosprawności,
o szczegóły radze dopytaćjednak w mopsie

#19 Gość_fajek

Gość_fajek
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2009 - 18:16

Moja żona jest w ósmym miesiącu ciąży i jest na urlopie wychowawczym-opiekuje się 13 miesięczną córką.ja normalnie pracuję. żona ma termin porodu na 14 października, ale z ciążą różnie bywa-może być w szpitalu przed tym terminem.może również leżeć w domu jesli wskaże to lekarz prowadzący. czy ja mogę już wtedy starać się o zasiłek opiekuńczy jeszcze przed porodem?jeśli tak to kto wypisuje zaświadczenie.

#20 Gość_ewkaz

Gość_ewkaz
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2009 - 11:05

oczywiście możesz w razie potrzeby starać się o zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem, lekarz rodzinny może wypisać zwolnienie w takim przypadku

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych