Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wynagrodzenie w 2009 roku

34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 670154 postów

Napisano 25 luty 2009 - 17:56

Komentarz do artykułu: Wynagrodzenie w 2009 roku

#2 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 17:56

zostałam zatrudniona w zakładzie odzieżowym jako pomocnik na wzorcowni na trzy miesiące kwota wypłaty jaką mi za proponowano wnosi 800zł netto .mam takie pytanie czy nie obowiązuje mojej szefowej wypłata minimalnej krajowej ?

#3 Gość_majka

Gość_majka
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 20:24

Jeżeli jest Pani zatrudniona na pełen etat to wynagrodzenie nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia krajowego. Od 1.01.2009 r. jest to brutto 1276 zł, netto około 903 zł.

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 21:51

zostałam zatrudniona przez pracodawce na pół etatu i moje wynagrodzenie wynosi 700 zł brutto. Pracuje jako bibliotekarka w Publicznej Bibliotece. Proszę o wypowiedzenie się na temat mojego wynagrodzenia. Czy mogę starać sie o podwyżke?

#5 Gość_Magdalena Golińska

Gość_Magdalena Golińska
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 08:39

Minimalne wynagrodzenie za cały etat wynosi 1276zł brutto, za pół etatu 638zł brutto. Oznacza to, że Pani wynagrodzenie jest niewiele wyższe od pensji minimalnej, jeżeli uważa Pani że pracodawca będzie skłonny dać Pani podwyżkę, to proszę go o to poprosić. Musi Pani jednak wziąć pod uwagę swój staż pracy u danego pracodawcy (proszenie o podwyżkę po 2-3 miesiącach pracy nie jest najlepszym pomysłem), a także to, czy prośba taka nie spowoduje całkowitej utraty przez Panią pracy, pracodawcy może się nie spodobać Pani roszczeniowa postawa w czasach ciągłego wzrostu bezrobocia.

#6 Gość_38marcia

Gość_38marcia
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 14:18

Czy minimalnym wynagrodzeniem jest pensja zasadnicza czy pensja zasadnicza + premia np.uznaniowa?Chodzi mi o to ,że moje wynagrodzenie zasadnicze to 1250+premia uznaniowa. Jak to wygląda wedle przepisów?

#7 Gość_Magdalena Golińska

Gość_Magdalena Golińska
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 14:42

Minimalne wynagrodzenie za pracę to nie tylko otrzymywane wynagrodzenie zasadnicze. Przy obliczaniu wysokości przysługującej pracownikowi pensji bierze się pod uwagę również niektóre składniki wynagrodzenia i świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny. Premia jest jednym z takich składników, a więc może Pani mieć pensję zasadniczą 1250zł brutto (pomimo iż minimalne wynagrodzenie wynosi 1276zł brutto), natomiast premia uznaniowa musi Pani rekompensować tę różnicę i w tym wypadku wynosić co najmniej 26zł.

#8 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 14:53

CZY TO PRAWDA ŻE JEŻELI PRACUJE SIĘ NA POPOŁUDNIOWA ZMIANĘ POWINNIŚMY DOSTAWAC WYNAGRODZENIE PIENIĘŻNE ZA PRZEBYWANIE CAŁY DZIEŃ ZA DOMEM???

#9 Gość_Magdalena Golińska

Gość_Magdalena Golińska
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 18:10

Nie, nie jest to prawda. Praca zmianowa ma swoją specyfikę, ale nie stanowi podstawy do zwiększenia naszego wynagrodzenia. Jeżeli przykładowo jesteśmy zatrudnieni na cały etat, a zmiana trwa 8 godzin to bez względu na to w jakich godzinach nasza zmiana wypadnie należy się takie samo wynagrodzenie. Pracodawca może przewidzieć dla pracowników zmianowych dodatek zmianowy za uciążliwość pracy na zmiany, jest to jednak dodatek nieobowiązkowy.

#10 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 27 luty 2009 - 19:59

Czy wszystkie składniki wynagrodzenia mogą lub powinny być wyszczególnione w umowie o pracę, czy przy zmianie uposażenia - w formie kwotowej? Czy premia regulaminowa podana w formie kwotowej zmusza pracodawcę do jej wypłaty? Czy gdyby było napisane premia regulaminowa, to można jej np. pozbawić pracownika? Jakie przepisy to regulują?

#11 Gość_GOŚĆ

Gość_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 23:18

MAM PYTANIE TAKIEJ NATURY. SKORO PŁACA MINIMALNA WYNOSI 1276 ZŁ I MOŻNA JĄ NADRABIAĆ RÓŻNYMI DODATKAMI TO PO CO TO WSZYSTKO. CZY DO TEGO NALEŻY ZALICZYĆ RÓWNIEŻ STAŻ PRACY.BO JEŻELI TAK, TO PO CO SIĘ WOGÓLE STARAĆ W PRACY JEŻELII TAK NIC Z TEGO NIE WYNIKA DOBREGO DLA DOŚWIADCZONEGO PRACOWNIKA.CZYŻ DODATEK STAŻOWY TO NIE DOCENIENIE DOŚWIADCZENIA. DRUGA RZECZ TO JEŻELI KTOŚ WYKONUJE SWOJĄ PRACĘSOLIDNIE TO POWINIEN ZAROBIĆ LEPIEJ OD NYGUSA. I PO TO POWINNA BYĆ PREMIA. WIEM, ŻE MAM RACJĘ. TYLKO MY NIE ŻYJEMY W NORMALNYM KRAJU GDZIE LICZY SIĘ ROZUM I EKONOMIA A W KRAJU GDZIE PANUJE CIASNOTA UMYSŁOWA.

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 16:26

pracuję w piekarni dlaczego mi się nie należy dodatek za niedziele?

#13 Gość_majka

Gość_majka
  • Goście

Napisano 10 marzec 2009 - 22:21

do Ani:
Jeżeli w umowie o pracę jest wpisana premia regulaminowa w kwocie to pracodawca powinien ją wypłacić. Pracodawca ma prawo pozbawić pracownika premii,ale powinien uzasadnić to na piśmie. W zakładzie pracy musi być także regulamin premiowania i proszę sprawdzić jakie są warunki jej przyznawania i pozbawiania, ponieważ każdy pracodawca sam ustala te warunki.

#14 Gość_eoe2

Gość_eoe2
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 18:48

jakie wynagrodzenie dostanę za chorobowe 31.01 do 28.02 2009??? jak to obliczyć, jaka stawka mnie obowiązuje. zarabiam 1276 brutto netto wychodzi 959,96. czy pobyt w szpitalu (3 dniowy) wpłynie na wysokość wynagrodzenia. czy ma znaczenie w tym przypadku że od 1 marca do 31 marca 2008 byłam na chorobowym????

#15 Gość_Zakłopotana

Gość_Zakłopotana
  • Goście

Napisano 14 marzec 2009 - 20:16

Mam pytanie, a mianowicie czy wzrost podwyżki minimalnej od stycznia powinien być wyrównany? Podwyżkę otrzymuję z miesiącem marcem, a za styczeń i luty nie dostaję. Czy należy mi się wyrównanie za styczeń i luty?

#16 Gość_ANNA

Gość_ANNA
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 12:51

Czy wypada się ubiegać o podwyżkę, po przepracowaniu sześciu miesięcy?

#17 Gość_Mariusz

Gość_Mariusz
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 22:17

Mam pytanie,czy pracodawaca ma obowiązek podnieśc płace chodzi mi o podwyżke inflacyjną

#18 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 13:31

Nie rozumie jednego jesli jest najnisza krajowa to dlaczego do tej najniszej krajowej wlicza sie premie i stazowe to powinno byc moim zdaniem naliczane od najniszej krajowej przeciesz premia moja to jest tak jak zapracuje i stazowe tesz moge miec w panistwowej bo prywatnej nie bede miala i tesz bede miala najnisza krajowa

#19 Gość_Ola GOsć

Gość_Ola GOsć
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2009 - 13:19

czy Dyrektor moze "zabrać moją"(nie dać mi!) podwyżkęinflacyjną????... i podzielić ją pomiędzy innych pracowników?Pracując na 3/4 etetu w budżetówce!!! podstawe wynagrodzenia mam"groszowo" większą niż pracownik pełnoetatowy. Wiec teraz Dyrektortwierdzi ze mi się nie należy podwyżka inflacyjna???
Czy ktośmoze mipodpowiedziec cos???
Albo zna jakies rozporzadzenie o tym czywogóle mozna zabrac komus podwyzke INFLACYJNĄ!!???

#20 Gość_PAulina

Gość_PAulina
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 23:19

Witam,
Jestem pracownikiem budżetówki, uznawany jest dodatek stażowy(mam 20 lat pracy) i moje pytanie jest takie: Czy w pensję zasadnicząjuż ten dodatek jest wliczany czy też nie? np.minimalne wynagrodzenie1276+dodatek?

obecnie mam najniższa krajową - ale niestety chyba nastarych zasadach (bo brutto 1070zł) i to sie nie zmienia ;/ i mój dodatekstażowy jakby już jest wliczany w całą pensję....dodatek stażowywynosi 214zł(brutto) także moja wypłata brutto razem z dodatkiemstażowym jest minimalnie wyższy od średniej krajowej!

bardzo proszęo pomoc i wyjaśnienie czemu tak sie dzieje... i czy można temu jakośzaradzić - jeśli tak to proszę o podpowiedź.

Paulina.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych