Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy można odwołać wykonaną darowiznę


64 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 670160 postów

Napisano 04 luty 2009 - 12:25



Komentarz do artykułu: Kiedy można odwołać wykonaną darowiznę?

#2 Gość_Agnieszka1

Gość_Agnieszka1
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 12:25

ojciec przekazał w darowiznie nieruchomosc synowi i jego dziewczynie.na dzien dzisiejszy drogi syna ijego partnerki sie rozeszly.(bez slubu)czy pozostale rodzenstwo tego syna moze domagac sie od tej dziewczyny zachowku od tej darowizny w momencie kiedy darczynca czyli ojciec nie zyje?

#3 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 20:29

Co do zasady takie roszczenie przysługuje wszystkim spadkobiercom darczyńcy działającym łącznie (art. 899 par. 2 k.c.).
Jeżeli jednak za życia darczyńcy obdarowana nie wykazała rażącej niewdzięczności (znaczenie tego sformułowania wyjaśnione w artykule) wobec darczyńcy, to sprawa nie ma szans powodzenia.
Samo rozstanie, jeżeli nie było drastyczne i spowodowane przez obdarowaną i nie odbiło się w sposób bezpośredni sposób na darczyńcy, w najmniejszym stopniu takiego roszczenia nie usprawiedliwia.
Jeżeli zaś nastąpiło po śmierci darczyńcy, to sprawa jest oczywiście bezzasadna.

#4 Gość_Agnieszka1

Gość_Agnieszka1
  • Goście

Napisano 09 luty 2009 - 12:59

dziekuję za odp.Ale mam jeszcze pewne wątpliwości, gdyż obdarowana cały czas wykazywała razącą niewdzięczność typu wyzwiska, brak pomocy w życiu codziennym, nie zamieszkiwanie w spornej nieruchomości(gdyż do dnia dzisiejszego nie jest ukończona ponieważ po ślubie z synem darczyńcy miała tam zamieszkać(do którego nie doszło) i przekształcić ten budynek gosp. na mieszkalny)nie wywiązywanie sie z obowiązku płacenia podatku,brak zainteresowania w czasie choroby darczyńcy itd.Ojciec darował ten budynek na prosby syna i cały nie bedac do konca przekonany do co do słusznosci tej decyzji i jak sie okazało miał rację.Jeszcze za życia chciał sie wycofać ztej darowizny lecz poinformowano go, że nie może nic zrobić gdyż od tego faktu mineło juz 5lat?.czy my dzieci mamy szanse w Sadzie na wycofanie tej darowizny?
Obdarowana wystapiła do Sadu o zniesienie współwłasnościz tej nieruchomości żadając od brata 50% wartości tego budynku?czy to mozna zakwalfikować to do bezpodstwanego wzbogacenia?Przecież nie spełniła żadnych warynków darowizny nie wyszła za brata, nie mieszkała tam, nie wykazywała żadnej sympatii darczyńcy.?
bardzo prosze o pomoc.

#5 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 09 luty 2009 - 16:11

Jeśli nie minął jeszcze rok od momentu, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności to jest to możliwe. Czy wyzwiska były kierowane w stronę darczyńcy? Jeśli tak, to byłby b. silny dowód. Brak zainteresowania chorobą darczyńcy stanowi równie istotną okoliczność.
Proszę złożyć oświadczenie obdarowanej o cofnięciu darowizny a potem złożyć pozew do sądu o wydanie przedmiotu darowizny. Wyrokować nie sposób.
Radziłbym raczej zgłosić się o pomoc w przeprowadzeniu sprawy radcy prawnemu lub adwokatowi. Mogą sobie Państwo po prostu w sądzie nie poradzić.

#6 Gość_Agnieszka1

Gość_Agnieszka1
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 15:16

bardzo dziękuję za pomoc

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 24 luty 2009 - 02:00

Proszę o opinię. Mama darowała w 1999 roku aktem notarialnym 2 synom swojej siostry 10 arową działkę. Działka nie jest co prawda budowlana tylko rekreacyjna ale przylega bezpośrednio do ulicy i jest położona w atrakcyjnym miejscu. W związku z planowaną budową sieci dróg na tym terenie, wstępny plan przewiduje poprowadzenie drogi od ulicy w głąb przez tą podarowaną działkę i dalej przez pole Mamy. Działka Mamy jest 3 razy dłuższa od podarowanej siostrzeńcom. Plan zagospodarowania jest tak tendencyjnie przygotowany, że właścicielowi działki przylegającej do działki siostrzeńców i Mamy nie odda ani cm swojego pola na drogę natomiast droga ta zapewni wyłącznie dojazd do jego działek (my posiadamy wydzielone drogi dojazdowe). W międzyczasie siostrzeńcy zwietrzyli interes na wywłaszczeniu i nie są zainteresowani żadnymi zmianami w planie, chcą tylko żeby działka została im zabrana i liczą na duże pieniądze. Są już po rozmowach z sąsiadem (nie odda nic na drogę) i mają wspólne stanowisko które nie przewiduje wyrażenia zgody na żadne zmiany. Darowizna przekazana została nieodpłatnie. Proszę o odpowiedź: 1. czy możliwe jest odebranie darowizny ( w celu poprowadzenia drogi po sąsiadujących działkach ), jeżeli tak to w jakich okolicznościach, (udowodnienie, że działają z sąsiadem będzie trudne).2. gdzie należy złożyć dokumenty, 3. ile może toczyć się taka sprawa chodzi o szacunkowy czasookres np pół roku czy kilka lat. Bardzo serdecznie proszę o pilną odpowiedź. Z góry dziękuje.BOLIVAR

#8 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 24 luty 2009 - 16:24

1. Darowiznę można odwołać jedynie w wypadku rażącej niewdzięczności obdarowanych względem darczyńcy lub w przypadku popadnięcia darczyńcy w niedostatek.
2. Najpierw darczyńca składa oświadczenie obdarowanym o odwołaniu darowizny a potem występuje do sądu o zobowiązanie obdarowanych do powrotnego przeniesienia własności darowanej działki na darczyńcę.
3.Myślę,że w obu instancjach może być to 2, 3 lata łącznie.

#9 Gość_gosc 1

Gość_gosc 1
  • Goście

Napisano 08 marzec 2009 - 14:01

Bardzo proszę o opinię.Siostry po śmierci taty darowały mi po jednej trzeciej części mieszkania.Mieszkanie to było wówczas spółdzielcze po upływie roku wykupiłem je na własność.Umowa nie obejmowała żadnej spłaty.Po upływie dwóch lat chcą się z niej wycofać.Co mogą zrobić i czy mogą się z tego wycofać.

#10 Gość_anka

Gość_anka
  • Goście

Napisano 16 marzec 2009 - 10:26

teściu dał darowiznę dla swojego syna,on zmarł zostawiając dom i ziemię .spadkobiercami jest żona i troje dzieci,czy może odwołać darowiznę.

#11 Gość_JolaR

Gość_JolaR
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 21:11

Witam.
Mam pytanie i nie wiem do kogo się z nim zwrócic. Otóż moja mama dała mi w darowiźnie mieszkanie.Mieszkanie jest przepisane prawnie na mnie.Mama mieszka ze mną,mam siedmioro rodzenstwa,które chciało by mi odebrac to mieszkanie.Szukają róznych sposobów,nawet buntują mamę przeciwko mnie.Czy jest możliwośc ze mieszkanie zostanie mi odebrane?

#12 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 13 maj 2009 - 14:10

Chciałam zasięgnąć informacji na temat darowizny. Otóż podczas trwania związku małżeńskiego podarowałam mężowi, w tej chwili byłemu pomieszczenia handlowe. Zostały zbudowane podczas trwania związku małżeńskiego i ze wspólnych pieniędzy, jednak były zbudowane na gruncie dotychczas dzierżawionym przeze mnie. Nie była sporządzona umowa notarialna.
Czy umowa jest ważna i czy darowizna może być odwołana?

#13 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2009 - 09:45

Upowaznilam Mame Notarialnie do rozpozadzania moja nieruchomoscia ziemska. Mama darowala ja mojemu bratu. Ja dowiedzialam sie o tym dopiero teraz, tj. 16 lat pozniej gdy postanowilam ja sprzedac. Czy mam szanse odzyskac moja nieruchomosc?

#14 Gość_M49018

Gość_M49018
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 22:44

Witam
Moja mamusia w 2005 roku przepisała mieszkanie własnościowe,komunalne dzieciom brata. W akcie notarialnym wpisano "służebność".Ponieważ brat przeprowadzał remont,mamusia przebywała u siostry.(mamusia ma obecnie 90 lat) W sierpniu tego roku pojechałyśmy do mieszkania i okazało się,że brat wywiózł meble, a w domu mieszka tylko wnuk(student)mieszkają również jego koledzy.Wnuczka zaś mieszka w dużym domu z rodzicami.Pismem powiadomiła ich mamusia o zwrocie darowizny, lecz nie było odpowiedzi, ani nawet dobrej woli ze strony obdarowanych o załatwieniu sprawy.Mamusia jest coraz słabsza i chce wrócić do mieszkania, ale żąda zwrotu mebli. Brat do tej pory nie zaeagował na jej list. Czy można odwołać tę darowiznę i w jaki sposób? Czy ,można to zrobić testamentem? Pozostałe rodzeństwo (7 osóB) chce zwrócić bratu wszystkie koszty, które poniósł w związku z darowizną. Co w takim przypadku możemy jeszcze zrobić. Notarialnie jedna z sióstr ma pełnomocnictwo mamusi na załatwianie wszystkich spraw, łącznie z sądowymi. (

#15 Gość_Ewa z B

Gość_Ewa z B
  • Goście

Napisano 11 październik 2009 - 20:51

a co w przypadku, gdy darczyńca jest nie w pełni władz umysłowych? mój ojciec - alkoholik - będąc zmanipulowany przez siostre, darował część domu małoletniej wnuczce. w chwili jak przez pół roku przestał pić w ogóle, zaczął żałować, że nie przypisał tej części na mame(są po rozwodzie, ale mieszkają w jednym domu, który utrzymuje wyłącznie mama). Mama chce sprzedać dom. Czy istnieje szansa cofnięcia tej darowizny, tak aby w przypadku sprzedaży domu ojciec miał zapewnione dożywotnie lokum. Co powinien teraz zrobić ojciec?

#16 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 28 listopad 2009 - 19:03

Witam.
Proszę o poradę.W 1999r moja babcia podarowała mi mieszkanie .Od 2001 mieszkamy razem,po tym jak zaczęła mieć problemy ze zdrowiem i przeszła kilka zabiegów operacyjnych,po których wymagała stałej opieki.W chwili obecnej nasze stosunki nie należa do najlepszych .Babcia grozi mi coraz cześciej odebraniem mieszkania,ktore rok temu poddałam kapitalnemu remontowi(całe oszczedności
i kredyt ,który będę spłacać do 2012).Czy może to zrobić,czy może mi je odebrać po tak długim czasie?

#17 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2009 - 15:04

witam,chciałam zapytac czy ktos mi pomorze,moi rodzice w 2005 roku przepisali dom na mnie i męza,mamy na to akt notarialny,obecnie maz zneca sie psychicznie nade mna i moja mama,czy sa jakies szanse aby odebrac mezowi ta darowizne,bardzo prosze o pomoc.

#18 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2009 - 22:29

Witam,

prosze zapoznac sie z tym:

http://darowizny.wie...darowanego.html

mysle, ze bedzie bardzo pomocy :)

Pozdrawiam

#19 Gość_zosia

Gość_zosia
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2010 - 21:20

"Termin na zwrot darowizny wykonanej:

Darczyńca może domagać się zwrotu darowizny, nie później niż w ciągu 1 roku od dnia, w którym dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego."


Jak to rozumieć?
Jeśli babcia obdarowała mnie mieszaniem (wykupionym za zadłużenia ale nigdzie o tym wzmianki niema nawet u komornika) to jak mam się zabezpieczyć ze za kilka lat coś jej się odwidzi i uzna ze jestem nie wdzięczna itd

#20 Gość_aneta0706

Gość_aneta0706
  • Goście

Napisano 12 luty 2010 - 19:41

kilka lat temu wraz z ówczesnym narzeczonym zakupiłam działkę budowlaną. Pomimo, iż koszty zakupu ponieśliśmy obydwoje akt notarialny został sporządzony na jego nazwisko jak również na niego zostało wydane pozwolenie na budowę domu mieszkalnego. W międzyczasie przekazał mi aktem darowizny część działki, a w maju tamtego roku rozstaliśmy się. Od tamtej pory nie zamieszkuję tam (obydwoje nigdy nie byliśmy zameldowani w tym domu). Czy mam szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy w działkę i dom?(posiadam faktury na część rzeczy zakupionych do domu np okna, drzwi, glazurę, meble)z góry dziękuję za odpowiedź.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych