Skocz do zawartości

darowizna,służebność i zachowek

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 12 marzec 2010 - 20:00

Opiszę sprawę mojego ojca, który nie wie co dalej.
Jest trójka rodzeństwa syn-brat1,syn-brat2,córka-siostra.Ojciec umową darowizny zapisuje w1997r synowi (brat1) nieruchomość zabudowaną (dom,garaże), zaznaczając że jego wolą jest, aby on sam i córka zajmowali dożywotnio i nieodpłatnie połowę budynku mieszkalnego będącego przedmiotem darowizny.Syn1 w tej umowie ustanawia na rzecz ojca i siostry służebnosc osobistą polegająca na prawie korzystania z całego pietra tj. połowy budynku mieszkalnego. strony określiły wartość służebności na kwote x, przy wieku uprawnionej wynoszącym 43 lata.
ojciec umiera 4 lata temu zostawiając testament.2 lata temu odbyła sie sprawa w sadzie z odczytaniem testamentu.została tam podzielona działka mieszcząca się za domem, nie wchodzaca do darowizny.Działka została podzielona po połowie synowi1 i córce.
Syn 2 nie został uwzględniony.

i teraz zasadnicze pytania.
Syn2 domaga się zachowku od brata-połowy z 1/3 działki z testamentu i połowy z 1/3 wartości domu z darowizny.sprawa nie jest przedawniona,nie minęły 3 lata.to rozumiem.
Czy skoro działka jest podzielona między brata i siostre to całą cześc zachowku od tego płaci brat-mój ojciec, czy po równo z siostrą? działka wyliczona z urzędu na 90tys - zachowek dla syna2 - 15tys.czy taka kwote ma zapłacić mój ojciec czy połowe tego a drugą siostra?

Czy to ze dom miał przypisaną służebność - jeden dożywotnik już nie żyje, drugi żyje- obniża jakoś wysokość zachowku?czym jest kwota służebności ustalona w darowiźnie?czy w jakikolwiek sposób się ją bierze pod uwagę i w czym.

Czy siostra mająca ustaloną służebność dożywotnią na połowie domu może także dochodzić zachowku od mojego ojca?Na to pytanie nikt nie potrafi mi odpowiedzieć.i jest to dla mnie bardzo ważne.
Siostra nie korzystała nigdy z mieszkania, z garażu, nie ma jej w kraju wiele lat.

jak ma sie art. o wygasnieciu służebności po 10 latach nie korzystania z niej?co on oznacza i jak ma sie to wszystko do prawa do zachowku siostry wobec mojego ojca?

czekam niecierpliwie na odpowiedź bo musimy podjąc decyzję za kilka dni o spłacie.
jeśli będzie taka konieczność przeskanuję umowe darowizny
dziękuję

#2 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 13 marzec 2010 - 21:33

1. syn2 może dochodzic zachowku tylko od syna1. W przypadku zachowku nie ma bowiem zobowiązania solidarnego, natomiast zakres odpowiedzialności za zachowek wyznacza ten przepis:
Art. 999. Jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
2. Służebność ustanowiona na rzecz siostry nie wyklucza dochodzenia przez nią zachowku.
3. wartość darowizny ustala się według stanu z chwili darowizny, ale według cen obecnych. Skoro w chwili darowania została ustanowiona służebność to wartość darowizny powinna być ustalana z uwzględnieniem owego obciążenia.
4. wygaśnięcie służebności w związku z niekorzystaniem nie ma żadnego wpływu na tą sprawę.

#3 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 20:06

CYTAT(Admin-Łukasz @ 13.03.2010, 20:33) 1. syn2 może dochodzic zachowku tylko od syna1. W przypadku zachowku nie ma bowiem zobowiązania solidarnego, natomiast zakres odpowiedzialności za zachowek wyznacza ten przepis:
Art. 999. Jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
2. Służebność ustanowiona na rzecz siostry nie wyklucza dochodzenia przez nią zachowku.
3. wartość darowizny ustala się według stanu z chwili darowizny, ale według cen obecnych. Skoro w chwili darowania została ustanowiona służebność to wartość darowizny powinna być ustalana z uwzględnieniem owego obciążenia.
4. wygaśnięcie służebności w związku z niekorzystaniem nie ma żadnego wpływu na tą sprawę.

Dziękuję za szybka odpowiedź i dopytuje jeszcze odnośnie punktów powyższych. Nie rozumiem jak ma sie do mojego ojca ten art 999 wiec proszę o odpowiedź na przykładowych kwotach. Tak bardzo dosłownie.

-Załóżmy że działka dzielona w testamencie jest warta 90tys. Podzielona została w testamencie dla brata1 i siostry. Brat2 domaga się od brata1 15tys. Czy w takim wypadku tez może domagac się zachowku od siostry czy juz nie? Czy może domagac sie od brata1 7,5tys-akurat tyle wyliczył w piśmie które dostaliśmy.

-Darowizna w chwili obecnej cena 300tys. W umowie darowizny jest zapis o służebności - strony określiły roczna wartośc służebności na kwote 600zł, a skapitalizowana wartośc sluzebności na 10.800zł przy wieku uprawnionej wynoszącym 43lata.zaś wartośc darowizny strony podały na kwotę 47 tys zł.
Pomimo służebności na jaki zachowek może liczyć siostra? Do jakiego zachowku ma prawo brat2 i jak ma sie art 999 do mojego ojca-brata1 który dostał cały dom umową darowizny - nie rozumiem co znaczy ze jest sam uprawniony do zachowku i czym jest ta nadwyżka.

Jeśli mogę prosić o takie dosłowne wytłumaczenie jakie koszty musi ponieść brat1.Musimy określic czy jestesmy w stanie to udźwignac zakładając takie kwoty jak Panu mecenasowi podałam - bedzie to dla mnie najbardziej czytelne.Wiedząc ile powinniśmy zapłacić siostrze i bratu2 przy w/w kwotach oszacujemy nasze możliwości.

I jeszcze ostatnie pytanie odnośnie służebności na połowie domu - skoro pomimo niej siostra może dochodzić od Brata1 zachowku, to z czym się wiąże to, że przez kilkanaście lat nie korzysta z połowy domu - można znieść tą służebność? Chodzi mi o to żeby nagle nie okazało się, że zapłacimy jej zachowek a za kilka lat wprowadzi się i będzie trzeba się nią opiekować.
Co możemy zrobić?

Dziekuję

#4 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 22:52

Jeśli działka jest warta 90.000 to oboje obdarowani dostali po 45.000 zł (zakładając, że dostali w równych udziałach).

Wysokość należnego ojcu zachowku to 15.000 zł. W tej sytuacji brat2 może dochodzić zapłaty całości zachowku od ojca.

Dalsza część opisu jest dla mnie niejasna. Bo albo darowizna była dla brata i siostry i wtedy nie może dochodzić zachowku, albo na jej rzecz była tylko służebność.

Wysokość zachowku liczy się od obecnej wartości nieruchomości - a nie od wartości z dnia darowizny.

#5 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 23:14

CYTAT(Admin-Łukasz @ 14.03.2010, 21:52) Jeśli działka jest warta 90.000 to oboje obdarowani dostali po 45.000 zł (zakładając, że dostali w równych udziałach).

Wysokość należnego ojcu zachowku to 15.000 zł. W tej sytuacji brat2 może dochodzić zapłaty całości zachowku od ojca.

Dalsza część opisu jest dla mnie niejasna. Bo albo darowizna była dla brata i siostry i wtedy nie może dochodzić zachowku, albo na jej rzecz była tylko służebność.

Wysokość zachowku liczy się od obecnej wartości nieruchomości - a nie od wartości z dnia darowizny.

Najpierw odnośnie dzialki. Mój ojciec-brat1 i jego siostra dostali działkę zapisaną w testamencie po połowie.Trzeci z rodzeństwa nie dostał nic i rozumiem że te 15tys to to co mu sie należy o musimy mu to zapłacić - czy może chcieć mniej ? jakims sposobem podał nam niższą kwotę.Czy osobno może on jeszcze żądać zachowku od siostry?

Darowizna jest tylko na brata1 - w umowie zaznaczona jest służebność dożywotnia dla siostry i spadkodawcy,który juz nie żyje.
Reszta jak jak pytałam wcześniej - jakich kwot moga sie domagać? brat2 i siostra?
jakie jest zastosowanie art 999 do mojego ojca - brata1 i jakie to wyszłyby kwoty od podanej,do czego jest ta wartość służebności w ogóle teraz?odlicza ja sie od czegoś czy nie?

i na ostatnia kwestie proszę o odpowiedź - odnośnie niewykorzystywania służebności, tak jak pytałam wczesniej

Bardzo dziękuję, pomógł pan nam juz bardzo.

#6 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 marzec 2010 - 14:32

Nikt nie jest w stanie na odległość wyliczyć wam wysokości zachowku. Proszę ustalić wysokość należnego dla każdego z nich ułamka spadku, potem podstawić to do wartości spadku i pomnożyć przez 1/2.

Służebność niewykonywana przez lat 10 - wygasa.

#7 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 15 marzec 2010 - 15:02

CYTAT(Admin-Łukasz @ 15.03.2010, 13:32) Nikt nie jest w stanie na odległość wyliczyć wam wysokości zachowku. Proszę ustalić wysokość należnego dla każdego z nich ułamka spadku, potem podstawić to do wartości spadku i pomnożyć przez 1/2.

Służebność niewykonywana przez lat 10 - wygasa.

Chciałabym dopytać co oznacza art 999 kc. w odniesieniu do tej sytuacji.

Rachunek zachowku jest taki, trójka rodzeństwa, najpierw zmarła matka, wiele lat później ojciec.
Czyli każdemu należałoby się 1/6 (1/3*1/2) wartosci spadku (pozostawiona działka + darowizna). Skoro całość spadku warta 390 tys to zachowek należny każdemu to 65tys.
Proszę sprostować jeśli ma być inaczej.
Jeden z braci powinien dostać cały zachowek, siostra ma prawo do wyrównania kwoty zachowku do 65tys (dostała połowę działki warta 45tys) a co z drugim bratem - dostał druga połowe działki i darowiznę.
Tu jeszcze poprosze o pomoc.

Ja po prostu nie rozumiem jak ma się do tego wszystkiego właśnie ten w/w artykuł i to że mój ojciec dostał darowiznę a sam byłby uprawniony do zachowku i w takim wypadku jak się ma to do niego.czym jest ta nadwyżka.
Dlatego podałam orientacyjne kwoty żeby wiedzieć jak to można szacunkowo wyliczyć.

Czy wykreślenie służebności trzeba gdzieś zgłosić skoro wygasła?

#8 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 marzec 2010 - 21:54

CYTATArt. 999 stanowi wyjątek od ogólnych zasad odpowiedzialności za długi spadkowe, wynikających z art. 1030-1034. Jego celem jest zapewnienie uprawnionemu do zachowku, powołanemu do dziedziczenia, możliwości otrzymania ze spadku jego wartości. Jest przejawem pewnego uprzywilejowania spadkobiercy uprawnionego do zachowku w stosunku do uprawnionych nie dochodzących do dziedziczenia.

Współspadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę zachowku (do działu spadku - por. art. 1034 § 1). Jeżeli jeden lub niektórzy spośród nich są uprawnieni do zachowku, ich odpowiedzialność pozostaje solidarna, jednak wyłącznie do wysokości nadwyżki przekraczającej należny zachowek (tak orz. SN z 15 grudnia 1999 r., I CKN 248/98, nie publ.).

Fragment komentarza Skowrońskiej-Bocian. Prawo cywilne - tom IV.

#9 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 15 marzec 2010 - 22:20

CYTAT(Admin-Łukasz @ 15.03.2010, 20:54) Art. 999. Jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

Dziękuję bardzo.
czy może mi pan obrazowo pokazać na podanych przeze mnie liczbach jakie to ma realnie zastosowanie.
Jest to dla mnie już zdecydowanie bardziej klarowne ale nadal jednak zbyt zawiłe,niestety.

I ponawiam pytanie czy gdzieś zgłaszam,składam jakieś pismo odnośnie służebności i jej wygaśnięcia.

jestem pełna podziwu - nikt do tej pory nie rozjaśnił nam tej cały sprawy w taki sposób.

#10 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 marzec 2010 - 22:30

CYTATJeden z braci powinien dostać cały zachowek, siostra ma prawo do wyrównania kwoty zachowku do 65tys (dostała połowę działki warta 45tys) a co z drugim bratem - dostał druga połowe działki i darowiznę.

45.000 + wartość darowizny. Jeśli razem da to 65.000 to nie ma podstaw do zachowku. Jeśli mniej - to uzupełnienie zachowku.

W zakresie służebności trzeba wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie wygaśnięcia służebności.

#11 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 11:28

CYTAT(Admin-Łukasz @ 15.03.2010, 21:30) 45.000 + wartość darowizny. Jeśli razem da to 65.000 to nie ma podstaw do zachowku. Jeśli mniej - to uzupełnienie zachowku.

W zakresie służebności trzeba wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie wygaśnięcia służebności.

Coraz bardziej jasna sytuacja.wystąpimy z takim wnioskiem na pewno.

brat pominięty w testamencie-dostaje zachowek w całości (65tys.-1/6 wartości spadku i darowizny wg cen aktualnych)
tylko teraz pytanie czy jeśli w testamencie jest dwóch spadkobierców to oni są jakoś w tej kwestii solidarni?czy tylko jeden musi spłacać?

siostra zapisane ma w testamencie pół działki (45tys-tu może starać sie o uzupełnienie do kwoty zachowku od współspadkobiercy?)

brat drugie pół działki z testamentu i darowiznę - tu wychodzi 45tys + wart darowizny określona w umowie o darowiznę?
dałoby to kwotę ponad 65 tys.

co w takiej sytuacji?

#12 Gość_-praw-pearl24

Gość_-praw-pearl24
  • Goście

Napisano 16 marzec 2010 - 22:37

proszę o odpowiedź

czy ma tu zast art.999 czy 1034?

czekam i dziękuję

#13 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 15:06

W przypadku zachowku nie ma odpowiedzialności solidarnej. Każdy z zobowiązanych odpowiada za zachowek osobno - w granicach wyznaczonych przez art. 999 kc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych