Skocz do zawartości

Opieka nad zdrowym dzieckiem.

wróć do serwisu Kadry 233 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Bogda

Gość_Bogda
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 12:47

Witam. Kiedy pracwowałam jako kadrowa , każdy pracownik który miał dziecko do 14 lat składał oświadczenie. było to 3 lata temu. Później nie pracowałam . Obecnie znów pracuję na zastępstwo jako kadrowa , mam problem bp nigdzie nie mogę znalżść takich druków a z dniem 01.04. przyjełam pracownika który ma 2 dzieci do 14 lat i należy mu się opieka nad zdrowym dzieckiem.Pomóżcie gdzie mam je znajść.

#2 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 12:57

dObre druki są na :e-kadry.com.pl i chyba jest tam oświadczenie w zakresie uprawnień rodzicielskich, obligatoryjnych druków w tym zakresie nie ma.

#3 Gość_Bogda

Gość_Bogda
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 13:00

Dzięki.

#4 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 13:04

Nie ma takiego druku, który składa pracownik w momencie zamiaru korzystania ze zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat, na podst. art.188 kpOświadczenie o zamiarze korzystania z uprawnień, o których mowa w art. 188 kp składa pracownik w momencie zatrudnienia. W przypadku jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni , z uprawnień może korzysta tylko jedno z nich. W twoim przypadku radzę sprawdzić w świadectwie pracy, czy pracownik nie wykorzystał dni wolnych oraz zażądać oświadczenia od żony pracownika (jeśli oczywiście ją ma), że nie korzystała z dni wolnych na opiekę na d dzieckiem. Po ustaleniu, że dni wolne mu przysługują, pracownik składa normalne podanie (wniosek- zależy od firmy), w którym określa rodzaj usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pozdrawiam

#5 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 13:29

Oświadczenia w sprawie uprawnień rodzicielskich składają pracownicy co roku zarówno ci którzy chcą jak i ci którzy nie chcą korzystać, OTo mój wzór Oświadczenie pracownikaOświadczam , że: w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 4 zamierzam – nie zamierzam korzystać z uprawnienia określonego w art.1295 pkt 3 K.P tj. świadczenia pracy wyłącznie do ośmiu godzin na dobę.*/ w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 4 zamierzam – nie zamierzam korzystać z uprawnienia określonego w art.178 § 2 K.P. tj. nie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, porze nocnej, jak również delegowania poza stałe miejsce pracy.*/ w związku z wychowywaniem dziecka ( dzieci) do lat 14 zamierzam – nie zamierzam korzystać z uprawnienia określonego w art.188 K.P. tj. zwolnienia z pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.*/*/ niepotrzebne skreślić .......................................................... (podpis pracownika )ystać.Oświadczenie dotyczą art188,

#6 Gość_Niania

Gość_Niania
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 22:53

Może mi ktoś podać podstawę prawną do sytuacji gdy pracownica pracuje w dwóch zakładach pracy i moim zdaniem ma prawo do 2 dni a pracownica twierdzi, ze dowiadywała się gdzieś iż w każdym zakładzie jej przysługują po 2 dni.Moim zdaniem to bez sensu, bo jedna matka na np. 5 dzieci ma tylko 2 dni a inna na jedno dziecko ale pracująca w dwóch zakładach miałaby 4 dni. KP (at 189)podkreśla tylko "Jeżeli oboje rodzice ... są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 186 § 1 i 2, art. 1861-1865, art. 1867 i art. 188 może korzystać jedno z nich".

#7 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 23:43

Pracownik zatrudniony w dwóch zakładach ma prawo do 2 dni w każdym w którym ma umowę o pracę, ponieważ prawo tego nie zabrania.

#8 Gość_Niania

Gość_Niania
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 18:43

Ale nigdzie nie pisze że tak ma być. Skoro jest wyraźnie zapis że tylko jeden rodzic i tylko na jedno dziecko (bo 2 dni bez względu na ilość dzieci) ma prawo, to nie rozumię dlaczego ten jeden rodzic w każdym zakładzie na to samo dziecko może "wybrać" po dwa dni. Moim zdaniem jest to nadużycie. W trzech zakładach - byłyby 3x2dni=6 tj.tydzień (a matka 3-4 dzieci chcąc iść z dziećmi do np. szczepienia będzie miała 2 dni i jeśli każde dziecko inny rodzaj i termin szczepienia-to niech matka bierze urlop wypoczynkowy...!!!!)NIE ZGADZAM SIĘ Z TAKĄ INTERPRETACJĄ!!!!!

#9 Gość_Niania

Gość_Niania
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 18:48

I jeszcze raz pytam - podstawa prawna - jaki art., §, rozdz. czy pkt. i jakiego rozporządzenia, ustawy czy kodeksu mówi, że pracownicy należą się dwa dni w każdym zakładzie gdzie jest zatrudniona?

#10 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 22:22

Niania, litości! Pracownik zatrudniony na przykład w dwóch zakładach pracy i korzystający z przywileju art. 188 k.p. w pierwszym zakładzie bierze opiekę nad dzieckiem zdrowym do lat 14, w drugim zakładzie nie bierze opieki w tym dniu, to co? Twoim zdaniem już nie musi udawać się do pracy w drugim zakładzie w tym dniu? Otóż albo normalnie pracuje w drugim miejscu pracy, albo wykorzystuje tam także dzień opieki, ewentualnie urlop wypoczynkowy (tylko po co?). Korzystanie z art. 188 przysługuje pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do lat 14 niezaleznie od wymiaru etatu, niezaleznie od okresu zatrudnienia w danym zakładzie i z każdego stosunku pracy oddzielnie.Możesz się z tym nie zgadzać, ale to jest fakt. A podstawą prawną jest właśnie art. 188 k.p.

#11 Gość_jj

Gość_jj
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2008 - 12:40

Jeżeli dziecko kończy 14 lat w marcu, to do kiedy rodzic może wykorzystać te dwa przysługujące dni? W okresie całego tego roku, czy do dnia kiedy dziecko kończy te 14 lat?

#12 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2008 - 12:51

Do dnia w którym dziecko kończy 14 lat.Do NIANI: Każde zatrudnienie jest odrębnym stosunkiem pracy i pracownik ma ma u każdego pracodawcy tylko 2 dni, bo to mu gwarantuje art.188 Kodeksu Pracy.

#13 Gość_jj

Gość_jj
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2008 - 13:09

dziękuję

#14 Gość_Pracownik

Gość_Pracownik
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:13

Czy jest druk który wypełniam przy pobraniu 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowymjeśli tak to proszę o wzór

#15 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:18

Musisz złożyć takie oświadczenie, jakiego wzór podała wyżej em.

#16 Gość_Pracownik

Gość_Pracownik
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:24

Oświadczenie złożyłam - składa się je bezwzględu czy mam zamiar korzystać czy nie a ja chcę skorzystać ale nie wiem czy istnieje jakiś druk czy wystarczy wpisać na kartce, że chcę pobrać

#17 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:57

Nie, nie ma druku, składasz prośbę w sposób przyjęty w twoim zakładzie dla wniosków o urlop wypoczynkowy.

#18 Gość_Pracownik

Gość_Pracownik
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 13:31

Dzięki

#19 Gość_pracownica bozena

Gość_pracownica bozena
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2008 - 12:13

czy pracodawca musi mi dac dzien opieki w dniu podanym prze zemnie czy moze mi odmowic

#20 Gość_pracownik Agata

Gość_pracownik Agata
  • Goście

Napisano 14 maj 2008 - 19:50

Czy 2 dni opieki nad dzieckiem muszę wykorzystać; jeden dzień w pierwszym półroczu, a drugi dzień w drugim półroczu, czy wtedy gdy je potrzebuję.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy