Skocz do zawartości


Co wchodzi w skład masy spadkowej


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-alcia

Gość_-praw-alcia
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:55

Witam. Dziękuję za poprzednią odpowiedź.
Teraz mam inny problem.
Ponad dwadzieścia lat temu rodzice wyprowadzając sie do nowo wybudowanego domu poprosili w spółdzielni mieszkaniowej, w której wcześniej zajmowali mieszkanie lokatorskie o przeksięgowanie swoich wkładów na moją rzecz.(miałam już wtedy swoją rodzinę). Zostałam członkiem spółdzielni. Potem razem z mężem przekształciłam to mieszkanie we własnościowe prawo do lokalu.
Czy czynnośc przeksięgowania wkładów była darowizną? U notariusza nic nie było załatwiane. podatku też nie płaciłam. Czy brat może domagac sie by owo mieszkanie wchodziło w skład masy spadkowej, lub w skład schedy?
Pozdrawiam.

#2 Gość_-praw-alcia

Gość_-praw-alcia
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2008 - 12:21

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

#3 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2008 - 11:21

CYTATCzy może u notariusza wyrazic wolę by ta jego połówka darowizny nie wchodziła do schedy?

Oświadczenie spadkodawcy o zwolnieniu darowizny z obowiązku zaliczenia może być złożone przy dokonywaniu tej darowizny lub w innym momencie. Zachowanie określonej formy nie jest tutaj wymagane. Oczywiście lepiej dla was będzie jeśli ojciec złoży takie oświadczenie przed notariuszem.

#4 Gość_-praw-alcia

Gość_-praw-alcia
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2008 - 08:48

Bardzo dziękuję za odpowiedź i przepraszam, że tak dużo tych pytań zadaję, ale ciągle jeszcze to analizuję i ciągle nasuwają mi się jakieś wątpliwości.

Proszę mi jeszcze napisac, czy tata może teraz poczynic jakieś kroki, aby na wypadek jego śmierci uniknąc podobnej sytuacji? Czy może u notariusza wyrazic wolę by ta jego połówka darowizny nie wchodziła do schedy?

#5 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2008 - 20:19

CYTATCzy sytuację może jeszcze zmienic żyjący ciągle ojciec czyli jeden z darczyńców?
Mógłby odwołać połowę darowizny - ale to tylko skomplikuje sprawę.

CYTATCzy w sytuacji gdy chodzi o spadek po jenym rodzicu, a darczyńcami byli oboje, to do schedy mogę doliczy pół wkładu lokatorskiego?
Tak - spadek wówczas składa się tylko z połowy majątku rodziców.

#6 Gość_-praw-alcia

Gość_-praw-alcia
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2008 - 13:53

Serdecznie dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Proszę jeszcze o kilka szczegółów.
Czy sytuację może jeszcze zmienic żyjący ciągle ojciec czyli jeden z darczyńców?
Czy w sytuacji gdy chodzi o spadek po jenym rodzicu, a darczyńcami byli oboje, to do schedy mogę doliczy pół wkładu lokatorskiego?
Czy tata może np. poświadczy w sądzie o intencjach przy przeksięgowywaniu wkładu? Przypominam , że wkład był tylko przeksięgowany, a nie notarialnie darowany.
Pozdrawiam.

#7 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2008 - 12:18

CYTATRozumiem. że ten dwidzielstokilkutetni okres nie ma tutaj znaczenia?
Nie ma znaczenia - chyba, że była to drobna darowizna zwyczajowo przyjęta lub jeśli z woli darczyńcy wynikało, że nie chce, aby ową darowiznę zaliczać na schedę spadkową (musi to być jednak wyraźna wola - a nie sugestie czy dorozumiana wola).

CYTATChyba wartośc wkładu lokatorskiego mieszkania spółdzielczego na chwilę obecną?
Wartość zwaloryzowanego wkładu.

CYTATGdybym zrzekła się spadku, to dziedziczyłyby moje dzieci. Czy one dostałyby pełne kwoty? Czy ta wcześniejsza "darowizna" miałaby wpływ na ich sytuację?
Nic to nie da - patrz art. 1041 kc:
Art. 1041. Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.

#8 Gość_-praw-alcia

Gość_-praw-alcia
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2008 - 10:31

Rozumiem. że ten dwidzielstokilkutetni okres nie ma tutaj znaczenia? Jaką wartośc wkładu musiałabym przyjąc do rozliczenia? Chyba wartośc wkładu lokatorskiego mieszkania spółdzielczego na chwilę obecną? To, że sami przekształciliśmy mieszkanie we własnościowe prawo do lokalu chyba nie powinno się liczyc?

Jeszcze jedna ewewntualnośc.
Gdybym zrzekła się spadku, to dziedziczyłyby moje dzieci. Czy one dostałyby pełne kwoty? Czy ta wcześniejsza "darowizna" miałaby wpływ na ich sytuację?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#9 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2008 - 09:07

Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

#10 Gość_-praw-alcia

Gość_-praw-alcia
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2008 - 08:34

Dziekuję za odpowiedź. Ale proszę jeszcze o uściślenie. Jeżeli w tej chwili dziedziczymy po mamie pół domu i razem z bratem przyjmiemy ten spadek to, w przypadku sprzedaży tej nieruchomości, będziemy mieli prawo do równych kwot czy też ja , z racji tej przeddwudziestoleniej "darowizny" dostałabym mniej?

#11 Gość_-praw-dura_lex

Gość_-praw-dura_lex
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2008 - 21:47

Powinno sie to traktowac jako darowizne ale wartosc bedzie podlegac zaliczeniu w razie roszczen o zachowek.

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 19 maj 2013 - 20:04

Witam,

Zmarł mój tata. Razem ze mną był współwłaścicielem samochodu. Samochód jest wart 3500 zł. Czy o też wchodzi w skład masy spadkowej.

#13 Gość_cr

Gość_cr
  • Goście

Napisano 19 maj 2013 - 21:10

Wchodzi udział w nim

#14 Gość_aplikantradcowskikrakow

Gość_aplikantradcowskikrakow
  • Goście

Napisano 19 maj 2013 - 21:32

Tak oczywiście, potwierdzam prawidłowość powyższego postu.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych