Skocz do zawartości

Dziedziczenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-spr2000

Gość_-praw-spr2000
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2008 - 19:19

1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega dziedziczeniu. Fakt, że nie jest Pan tam zameldowany nie ma dla dziedziczenia prawa do tego lokalu żadnego znaczenia.
2. Tak - ale pod warunkiem, że Pan zamieszka faktycznie w lokalu ojca.

#2 Gość_-praw-spr2000

Gość_-praw-spr2000
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2008 - 19:19

Mój ojciec przekształcił ostatnio spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własnościowe. W chwili obecnej w mieszkaniu oprócz ojca zameldowani są i zamieszkują mój młodszy brat ze swoją żoną. Ja jestem zameldowany gdzie indziej i mieszkam tam ze swoją żoną.

Moje pytania są następujące:

1. Jakie prawa do mieszkania po ojcu przysługiwałyby mi w przypadku jego śmierci ? - biorąc pood uwage fakt, że nie jestem tam zameldowany

2. Czy po śmierci ojca, a w przypadku gdyby doszło do rozwodu z moją żoną i w konsekwencji do konieczności wymeldowania sie z mieszkania w którym obecnie z nią zamieszkuję, możliwe jest ponowne zameldowanie się w mieszkaniu po ojcu ? - tak jak zaznaczyłem we wstępie, obecnie oprócz ojca zameldowany jest tam mój brat ze swoją żoną.

#3 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 08 luty 2008 - 18:41

W tym samym akcie nie może. Trzeba nowy akt - podatku od wartości rynkowej mieszkania.

#4 Gość_-praw-anix

Gość_-praw-anix
  • Goście

Napisano 08 luty 2008 - 12:27

witam
moja ciocia (zona brata mojego taty) wykupuje mieszkanie społdzielcze za kwotę 400 zł
w tym samym akcie notarialnym zamierza darować mi to mieszkanie
jakie podatki zapłacę i czy jest szansa ominąc podatki w jakiś inny sposób

czy będzie on liczony od kwoty 400zl czy wartości rynkowej mieszkania?

#5 Gość_-praw-anix

Gość_-praw-anix
  • Goście

Napisano 12 luty 2008 - 13:54

dziekuje za odpowiedz
proszę jednak by odpowiedział mi Pan również na poniższe pytanie
na jednej ze stron być może była to gazeta pl był przykład ze "podatniczka dostała w darowiżnie mieszkanie od krewnych ale nie miała pieniędzy na podatek wieć darowała je swojemu synowi (I grupa podatkowa) wiec on nie usiał płacić podatku i żadne z nich nie musiało płacić podatku
czy jeśli w jednym dniu zawrzemy 3 akty wykup mieszkania przez ciocie 2 darowizna dla ojca i 3 darowizna z ojca na mnie to wtedy ominiemy płacenie podatku? to w koncu 20%

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych