Skocz do zawartości

prosba o rozłozenie na raty

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-rado24

Gość_-praw-rado24
  • Goście

Napisano 14 listopad 2009 - 22:17

Witam,
otrzymałem z sądu do zapłaty grzywne oraz koszty sadowe. Chciałbym ta kwote rozłozyc na raty i w zwiazku z tym mam pytanie:

1)Czy w pismie z prosba o rozlozenie na raty(ze wzgledów finansowych) mam ujac cała ta kwote czyli grzywna+koszty sadowe czy tez pisac osobne 2 pisma??
2)Czy do tego pisma musiałbym dołaczyc oswiadczenie majatkowe+rachunki??
3)Czy ja moge sam zaproponowac wygodna dla mnie ilosc rat czy tez jest to jakos ustalone przepisami?? (zalezy mi o rozłozenie na 10 lub 12 rownych rat)

#2 Gość_-praw-s.s.-b.

Gość_-praw-s.s.-b.
  • Goście

Napisano 15 listopad 2009 - 15:08

[
Witam,
prośbę o rozłożenie na raty grzywny i kosztów sądowych może Pan zamieścić w jednym piśmie. Jednakże dla jasności należy podać oddzielnie kwotę grzywny i kwotę kosztów sądowych.
Kwestie przesłanek rozłożenie na raty grzywny reguluje art. 49 kodeksu karnego wykonawczego. Sąd może rozłożyć Panu grzywnę w granicach zakreślonych przez ten artykuł. Może Pan oczywiście we wniosku o rozłożenie na raty podać swoją propozycję rat, ale to ostatecznie Sąd (na posiedzeniu w tej sprawie) zdecyduje czy należy Panu rozłożyć płatności, na ile rat i w jakiej wysokości. Do wniosku należy dołączyć jak najwięcej dokumentów przedstawiających dochody i wydatki, rachunków przedstawiających pańską sytuację życiową oraz sytuację pańskiej rodziny.
Aby mieć większe szansę należy przyjść na posiedzenie Sądu i odpowiedzieć na pytania Sądu oraz przekonać go o tym, że jednorazowa płatność całej należności "pociągnęła by dla Pana lub Pańskiej rodziny zbyt ciężkie skutki" (to ocenne sformułowanie powoduje, że tylko od opinii sędziego zależy czy uzna za niezbędne rozłożenie Panu na raty). Powyższe dotyczy również kosztów sądowych o czym stwierdza art. 206 kodeksu karnego wykonawczego.

Poniżej cytuje dwa wskazane przeze mnie artykuły kodeksu karnego wykonawczego:
art. 49
§ 1. Sąd może odroczyć wykonanie grzywny albo rozłożyć ją na raty na czas nie
przekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym
zakresie, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie pociągnęłoby dla skazanego lub
jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
§ 2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas,
gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na
okres do 3 lat.
§ 3. Sąd może w każdym czasie postanowić w myśl § 1 lub 2, aż do całkowitego
wykonania grzywny albo odbycia przez skazanego w całości zastępczej kary
pozbawienia wolności.

Art. 206.
§ 1. Sąd wzywa osobę zobowiązaną do uiszczenia kosztów sądowych lub pieniężnej
kary porządkowej do ich zapłacenia w terminie 30 dni, a w razie bezskutecznego
upływu tego terminu należności te ściąga się w drodze egzekucji.
§ 2. W zakresie odraczania, rozkładania na raty i umarzania należności sądowych,
stosuje się odpowiednio art. 49-51, przy czym okres odroczenia wykonania albo
rozłożenia na raty pieniężnej kary porządkowej nie może przekroczyć 6 miesięcy.

#3 Gość_-praw-rado24

Gość_-praw-rado24
  • Goście

Napisano 24 listopad 2009 - 06:54

dzieki sliczne za odpowiedz i wskazowki

termin zaplaty to 30dni. wniosek + rachunki zlozyłem dopiero po ok.14dniach od otrzymania wezwania do zapłaty i odnosnie tego mam pytanie.
1)czy taki wniosek "hamuje" te 30dni?? Jezeli tak to jedynie pozostaje mi czekac na decyzje sadu i w zasadzie "nie ma tematu".
2)A co jezeli nie?? Jak najlepiej "zachowac" sie w takiej sytuacji-tzn.gdy minie te 30dni na zaplate a nie dostane zadnej odpowiedzi z sadu?? Czy mam udac sie do sadu i dopytac (kogo konkretnie??) co w sprawie mojego wniosku, czy np.moze wplacic "pierwsza rate" -powiedzmy ta 1/10 kary (wnioskowalem o 10rat) i dalej czekac na decyzje?? Czy tez niepodejmowac zadnych krokow i spokojnie(?) czekac??
3)Czy sady obejmuje jakis termin w kwestii odpowiedzi na takie wnioski??

#4 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 24 listopad 2009 - 18:35

CYTAT(rado24 @ 24.11.2009, 5:54) dzieki sliczne za odpowiedz i wskazowki

termin zaplaty to 30dni. wniosek + rachunki zlozyłem dopiero po ok.14dniach od otrzymania wezwania do zapłaty i odnosnie tego mam pytanie.
1)czy taki wniosek "hamuje" te 30dni?? Jezeli tak to jedynie pozostaje mi czekac na decyzje sadu i w zasadzie "nie ma tematu".
2)A co jezeli nie?? Jak najlepiej "zachowac" sie w takiej sytuacji-tzn.gdy minie te 30dni na zaplate a nie dostane zadnej odpowiedzi z sadu?? Czy mam udac sie do sadu i dopytac (kogo konkretnie??) co w sprawie mojego wniosku, czy np.moze wplacic "pierwsza rate" -powiedzmy ta 1/10 kary (wnioskowalem o 10rat) i dalej czekac na decyzje?? Czy tez niepodejmowac zadnych krokow i spokojnie(?) czekac??
3)Czy sady obejmuje jakis termin w kwestii odpowiedzi na takie wnioski??

1) Tak. W terminie do 7 dni de facto od daty ogłoszenia postanowienia jeśli bierze się udział w posiedzeniu sądu lub od daty doręczenia jeśli nie bierze się udziału w posiedzeniu sądu można złożyć zażalenie do sądu wyższej instancji.

2) Pkt 1;

3) Ogólne zasady w rozpoznaniu sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Temat przenoszę do działu "Prawo karne wykonawcze".

#5 Gość_-praw-razel

Gość_-praw-razel
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 19:25

a jak powinno wygladac wzor pisma ktore trzeba zlozyc z prosba oi rozlozenie kary na raty?

#6 Gość_-praw-rado24

Gość_-praw-rado24
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 19:41

CYTAT(razel @ 25.11.2009, 18:25) a jak powinno wygladac wzor pisma ktore trzeba zlozyc z prosba oi rozlozenie kary na raty?
…......, dnia 12.06.2009r.

Do
Sądu Rejonowego w ….......

Sygnatura akt: ….........

Skazany: …..............
zamieszkały: …...............

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty

Uprzejmie proszę o odroczenie wykonania grzywny w kwocie 1500zł zasądzonych wyrokiem Sądu Rejonowego w …....... z dnia 24.02.2009 na raty na okres 1roku.
Obecnie znajduję się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej i nie jestem w stanie jednorazowo ponieść takiego wydatku bez uszczerbku niezbędnego do utrzymania siebie i rodziny.
TU KRÓTKO OPISZ SWOJĄ SYTUACJE.
Na potwierdzenie mojej sytuacji załączam do wniosku oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz kopie opłat.
Z tego względu proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

PODPIS

#7 Gość_-praw-rado24

Gość_-praw-rado24
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 19:41

q

#8 Gość_-praw-rado24

Gość_-praw-rado24
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 19:44

CYTAT(Pasjonat @ 24.11.2009, 17:35) 1) Tak. W terminie do 7 dni de facto od daty ogłoszenia postanowienia jeśli bierze się udział w posiedzeniu sądu lub od daty doręczenia jeśli nie bierze się udziału w posiedzeniu sądu można złożyć zażalenie do sądu wyższej instancji.

2) Pkt 1;

3) Ogólne zasady w rozpoznaniu sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Temat przenoszę do działu "Prawo karne wykonawcze".

Pana pomoc jest nieoceniona, dzieki

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 23:12

CYTAT(razel @ 25.11.2009, 18:25) a jak powinno wygladac wzor pisma ktore trzeba zlozyc z prosba oi rozlozenie kary na raty? …......, dnia 12.06.2009r. Do Sądu Rejonowego w …....... Sygnatura akt: …......... Skazany: ….............. zamieszkały: …............... Wniosek o rozłożenie grzywny na raty Uprzejmie proszę o odroczenie wykonania grzywny w kwocie 1500zł zasądzonych wyrokiem Sądu Rejonowego w …....... z dnia 24.02.2009 na raty na okres 1roku. Obecnie znajduję się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej i nie jestem w stanie jednorazowo ponieść takiego wydatku bez uszczerbku niezbędnego do utrzymania siebie i rodziny. TU KRÓTKO OPISZ SWOJĄ SYTUACJE.Na potwierdzenie mojej sytuacji załączam do wniosku oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz kopie opłat.Z tego względu proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.PODPIS

#10 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 30 październik 2013 - 12:11

Jak napisac rozlozenie na raty kary grzywny gdy jestem bezrobotny

#11 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 30 październik 2013 - 21:25

Przecież jest w tym wątku podany wzór, to jeszcze mało?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy