Skocz do zawartości

Kto wyplaca zasilek opiekunczy??

wróć do serwisu Kadry 63 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 16:06

A co jezeli dziecko bedzie chore dluzej? Czy w takim wypadku ZUS nie placi? Zwolnienie mam na razie do 26.01. 2011 i najprawdopodobnie bedzie dluzsze.

#22 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 16:21

zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi = kończysz pracę - jesteś bez zasiku opiekuńczego.Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (np. w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola lub kiedy jedno z opiekunów, może to być opiekunka, nie może sprawować opieki nad dzieckiem z różnych przyczyn (choroba, szpital), chorym dzieckiem w wieku do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki...itd,

#23 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:13

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy bedac na zwolnieniu chorobowym na dziecko nie powinien mi sie wydluzyc okres zatrudnienia o te wlasnie dni? Przeciez zwolnienie lekarskie dalam bedac jescze pracownikiem firmy.Z gory dziekuje za odpowiedz .

#24 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:14

nie, pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy o pracę, bo masz chore dziecko. Wręcz mogłoby to być uznane przez ZUS za chęć wyłudzenia świadczeń.

#25 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:17

Jeszcze jedno pytanie.Czy bedac na zwolnieniu chorobowym na dziecko nie przedluza mi sie zatrudnienie w firmie o te wlasnie dni? Przeciez jestem jeszcze zatrudniona.Z gory dziekuje za odpowiedz.

#26 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:18

odpowiedziałam powyżej - nie

#27 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:21

Wobec z tego zle zostalam poinformowana w kadrach,Pani powiedziala mi,ze swiadczenia z tytulu choroby na dziecko po okresie wypowiedzenia przechodza na ZUS i to on bedzie wyplacal pieniadze...

#28 Gość_ida

Gość_ida
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:24

nie ,jeśli ty byłabyś chora ,to tak, zwolnienie na dziecko nie daje takich uprawnień

#29 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:25

nie, to w przypadku choroby pracownika, która trwa dłużej niż umowa o pracę

#30 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 17:32

Bardzo dziekuje za odpowiedzi,Pozdrawiam.,

#31 Gość_BENEK

Gość_BENEK
  • Goście

Napisano 27 marzec 2011 - 21:40

MAM PYTANIE JEŻELI BYŁEM DWA TYDODNIE NA OPIECE NAD CHORYM DZIECKIEM A TERAZ ŻONA JEST PO PORODZIE I CHCIAŁEM ZABRAĆ OPIEKĘ NAD ŻONĄ PRZY CZYM PRZERWY MIĘDZY JEDNĄ OPIEKA A DRUGĄ BĘDZIE JEDEN DZIĘŃ.TO KTO MI WYPŁACI WYNAGRODZENIE JESLI FIFMA ZATRUDNIA PONIZEJ 20-u OSÓB

#32 Gość_Dorota

Gość_Dorota
  • Goście

Napisano 27 marzec 2011 - 23:11

Co oznacza "CHCIAŁEM ZABRAĆ OPIEKĘ NAD ŻONĄ "? Zasiłek opiekuńczy zawsze finansowany jest przez ZUS. Jeżeli pracodawca zatrudnia poniżej 20 osób, pieniądze za zasiłek opiekuńczy dostajesz bezpośrednio z Zus, natomiast wynagrodzenie za pracę z zakładu pracy.

#33 Gość_BENEK

Gość_BENEK
  • Goście

Napisano 27 marzec 2011 - 23:47

ok ale ja miałem opiekę nad chorym synem gdy żona była na L-4 podczas ostatniego tygognia ciąży i potrzebowała pomony z mojej strony. a gdy po porodzie pszyszła do domu i sie źle czuje dlatego ja chcę mięć nad nimi (Żoną i Synem) opiekę. I dlatego chcę wiedzieć kto za to płaci żeby nie obciążać pracodawcy.

#34 Gość_Dorota

Gość_Dorota
  • Goście

Napisano 28 marzec 2011 - 01:03

Tak jak pisałam: ZUS

#35 Gość_burza

Gość_burza
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 22:41

zona w szpitalu dziecko chore wziełem opieke ile mam procent opiekunczego dziecko 3 lata

#36 Gość_burza

Gość_burza
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 22:43

wszystcy mówia ze jest 100 procen ten zasiłek ktyo kogo wprowadza w bład

#37 Gość_burza

Gość_burza
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 22:44

ile sie czeka na te pieniądze z zusu

#38 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2011 - 19:43

jestem na zwolnieniu opiekunczym na dziecko od 02.06. do 14.07. pracuje na pol etatu zarabiam 561.69 zl. netto . Kto i ile bedzie mi placil zus czy pracodawca za to zwolnienie

#39 Gość_Edzia

Gość_Edzia
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2011 - 20:34

Wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% jego podstawy wymiaru. Podstawa ta ustalana jest według tych samych zasad, które kierują ustalaniem podstawy zasiłku chorobowego (średnie wynagrodzenie/przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty zasiłku). Jeżeli firma zatrudnia do 20 pracowników zasiłek wypłaca ZUS.

#40 Gość_miki

Gość_miki
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2011 - 20:48

tak, zgadzam się.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy